tailor-therapy

tailor therapy یا شایسته درمانی ؛ جدیدترین روش درمان سرطان

tailor-therapy

این نوع از درمان هنوز تعریف استانداردی ندارد. شایسته درمانی ( Tailor Therapy) در واقع نوعی درمان شخصی است که هر فرد مطابق با وضعیت ژنتیکی خودش ، شاخص های غیر ژنتیکی مرتبط ( مانند الگوی زندگی) و خصیصه های مولکولی سلولهای سرطانی  ، تحت درمان قرار گیرد.

امروزه ما بخشی از این نوع درمان را در سرطان سینه شاهد هستیم. محققان امیدوارند بزودی بتوانند آنرا برای سایر سرطانها هم محقق کنند.

هدف از این روش نوین ،  دستیابی به موثرترین روش درمان با توجه به خصوصیات فردی بیمار است.

یکی از مزایای شایسته درمانی ، اجتناب از درمانهای غیر ضروری است. مثلا در سرطان سینه ، اشعه درمانی ، شیمی درمانی ، جراحی ، هورمون درمانی و هدفمند درمانی از گزینه های درمانی محسوب می شوند . طبیعی است که هر درمانی دارای عوارضی خواهد بود. وقتی که ما بدانیم کدامیک از این درمانها در بیمار موثر و کدامیک بی تاثیر است ، برنامه درمانی را با عوارض جانبی کمتری دنبال خواهیم کرد.

شایسته درمانی جدید ترین و پیشرفته ترین نوع درمان محسوب می شود. چون دارو دقیقا مطابق با خصوصیات ژنتیکی بیمار ساخته می شود.

سلولهای سرطانی دارای رفتارهای متفاوتی هستند. طبقه بندی هایی که تا کنون شناخته شده است ، تنها  خصوصیات کلی و عمومی سلولهای سرطانی را کشف کرده اند. و از درک برخی رفتارهای اختصاصی نا توان هستند.

اینکه چرا دو خانم با یک نوع سرطان پستان ، تحت درمان مشابه  قرار می گیرند ، اما پاسخ یکسان دریافت نمی کنند ، همچنان در هاله از ابهام قرار دارد.

شناسایی همه زیر گروه های ژنتیکی یک توده سرطانی ، به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

گوناگونی ژنتیکی جمعیت سلولهای یک توده ، در کنار خصوصیات فردی بیمار ، الگوی زندگی ، سن ، نژاد و سایر عوامل موضوع را حتی از نسبیت عام انیشتین هم پیچیده تر می کند.

چیزی که امروزه در آزمایشگاه های پاتولوژی از خصوصیات یک تومور شناسایی می شود به مانند اینست که یک مریخی با فرود آمدن بر زمین بخواهد با دیدن یک ژاپنی ، همه آدمهای کره زمین را مورد قضاوت قرار دهد.

محققان در تلاشند تا  روشی دقیق تر جهت ارزیابی  بیمار ان سرطانی  پیدا کنند ، تا هر بیمار فارغ از سایرین مورد بررسی قرار گیرد.

ما باید بتوانیم خصوصیات مولکولی _ ژنتیکی هر فرد مبتلا به سرطان را بطور دقیق شناسایی کنیم. آنگاه قادر خواهیم بود ، آنتی ژن اختصاصی اش را در آزمایشگاه بسازیم و در ادامه با متصل کردن دارو به آن ، مستقیم به سراغ سلول سرطانی برویم.

چیزی شبیه بازی جنگ ستارگان…هیجان انگیز و دقیق.

با پیشرفتهایی شگفت انگیزی که در علم و تکنولوژی رخ می دهد ، دور از انتظار نیست روزی  بیماران سرطانی جای مراجعه به داروخانه های شهر ، به آزمایشگاههای پیشرفته مراجعه کنند ، تا داروی ویژه شان ساخته شود.

رفرنس:

رفرنس:

۱-ww5.komen.org

۲-www.tailored-treatment.eu

۳-www.nature.com

۲ دیدگاه

  1. جالب بود. ممنون از مطالب مفیدتون

  2. با سلام و سپاس از راهنمایی های مفید تان
    میخواستم ببینم در ایران امکان انجام tailor therapy برای breast cancer هست ؟ اگر امکان انجامش نیست ،برای خارج از کشور چه اقدامی باید کرد ؟ و هزینه اش در چه حدودی هست ؟ بیمار خانم ۵۳ ساله با Invasive ductal carcinoma هست ،با درگیری یک غده لنفاوی زیر بغل و stage 2. سپاسگزارم .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>