trastuzumab

pembrolizomab

pembrolizomab داروی نسبتاً جدیدی از گروه داروهای ایمنی درمانی است که تا زمان تنظیم این مقاله اثر بخشی اش در ملانوما (نوعی سرطان پوست) و سرطان ریه از نوع (NSCLC)یا سرطان سلولهای غیر کوچک ریه به اثبات رسیده است.

این دارو در حال حاضر در بازار دارویی ایران با نام Keytruda موجود است ، و البته قیمت بسیار گرانی دارد. مقاله حاضر جهت معرفی این دارو و نکات بالینی مربوط به آن جهت آشنایی کادر پرستاری و بیماران فراهم گردیده است.

نحوه اثر

این دارو یک آنتی بادی منوکلونال است ، بنابراین جزء گروه داروهای ایمنی درمانی محسوب می شود. از نظر ساختار مولکولی شبیه دسته ای از آنتی بادیهای بدن به نام IgG4 می باشد .

دارو با قطع ارتباط بین گیرنده های PD-1 با لیگاندهای سلولی PD-L1 و PD-L2 ، مانع رشد تومور می شود.

موارد مصرف

ملانوما (نوعی سرطان پوست). Pembrolizomab در ملانوماهای متاستاتیک مقاوم به درمانی که از نظر پاتولوژی BRAF V600  positive هستند اثربخشی اش به اثبات رسیده است. چون این دارو یک مهار کننده BRAF محسوب می شود.

سرطان ریه نوع NSCLC. مبتلایان به این نوع سرطان ریه که به سرطان ریه سلولهای غیر کوچک معروف است اگر از نظر ژنتیکی دارای تظاهر ژنی PD-L1 باشند ، بعد یا همراه شیمی درمانی با ترکیبات پلاتینی (Cisplatin ، Oxaliplatin ، carboplatin ) می توانند از Pembrolizomab استفاده کنند.

اینکه در آینده اثر بخشی این دارو در درمان سایر سرطانها هم به اثبات برسد چندان دور از انتظار نیست.

نحوه تجویز ، آماده سازی ، نگهداری (نکات پرستاری)

پزشک معالج اغلب این دارو را هر ۳ هفته یک بار تجویز می کند ، که به صورت وریدی همراه با سرم تزریق می شود.

 

  • حل کردن دارو در سرم های نمکی ، قندی (۵%) و قندی نمکی بلامانع است.
  • غلظت مجاز برای تزریق ۱mg/ml است ، بنابراین جهت رقیق سازی به حداقل ۱۰۰ml سرم نیاز می باشد.
  • تزریق طی ۳۰ دقیقه توسط شرکت تولید کننده دارو (Merck) توصیه شده است.
  • در حال حاضر ویالهای Pembrolizomab به صورت محلول به بازرا عرضه می شود ، اما اگر نوع پودری آن تهیه گردید ، توجه داشته باشید که رقیق سازی اولیه طی ۵ دقیقه و بدون تکان دادن شدید ویال صورت پذیرد.
  • با توجه به اینکه دارو جزء داروهای گروه ایمنی درمانی محسوب می شود ، بروز عارضه حساسیت محتمل است ، بنابراین باید تحت نظارت پزشک مجرب و توسط پرستار آموزش دیده تزریق انجام شود.
  • ویال دارو باید در یخچال و درمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری شود ، و البته از یخ زدگی محافظت شود. بنابراین بهترین جای نگهداری همان قفسه های میانی یخچال است.
  • نگهداری دارو تا ۶ ساعت ، در دمای اتاق بلامانع و فاقد اشکال است و این شامل همه اشکال دارو (داخل سرم ، رقیق نشده و رقیق شده داخل ویال) می باشد.
  • همچنین نگهداری نوع رقیق شده تا ۲۴ ساعت در یخچال امکانپذیر می باشد ، لازم به توضیح نیست که قبل از تزریق باید اجازه داده شود ، سرم با دمای اتاق به تطابق برسد تا بیمار دچار لرز نشود.
  • تزریق Pembrolizomab با سایر داروها از طریق رگ مشترک و همزمان ممنوع است.
  • به بیمار توضیح دهید در صورت بروز هر کدام از علایم و نشانه های زیر با پزشک معالج خود تماس حاصل کند:

اسهال ، دلپیچه ، مدفوع

بد بو ، زردی پوست یا سفیدی چشم ، تهوع و استفراغ شدید ، درد معده ، ادرار پر رنگ و تیره ، بی اشتهایی شدید ، گیجی ، خستگی مفرط ، سر درد شدید ، احساس سرما ، ریزش مو ، تعریق شدید ، خارش ، تب ، تنگی نفس ، سرفه و خلط

موارد احتیاط و عوارض جانبی

عفونت ریه (پنومونی). تزریق این دارو می تواند موجب عفونت ریه یا پنومونی شود ، مطالعات نشان می دهد از هر ۵۰۰ بیماری که این دارو را دریافت کرده اند ۱۲ نفر به پنومونی مبتلا شده اند.

بنابراین اگر بیماری بعد از دریافت این دارو مبتلا به سرفه ، تنگی نفس ، خلط و سایر علایم عفونت ریه شد ، باید هرچه سریعتر با پزشک معالج خود تماس بگیرد.

پرستاران محترم باید هنگام ترخیص این موضوع را به بیمار گوشزد نمایند.

کولیت (التهاب روده). عارضه کولیت که با دلپیچه و سفتی شکم همراه است اغلب با تزریق دگزامتازون (قبل از تزریق دارو) ، قابل کنترل و تعدیل است.

افزایش آنزیم های کبدی. همانند همه داروهایی که از طریق کبد دفع می شوند ، این دارو هم می تواند موجب افزایش آنزیم های کبدی شود ، که البته پزشک معالج با آزمایشات ادواری ، وضعیت کبدی را تحت نظر خواهد گرفت.

تزریق دارو در زنان باردار ، شیرده ، کودکان زیر ۱۸ سال ، افراد بسیار مسن ، مبتلایان به نارسایی کلیه و کبد ممنوع است.

داروی Pembrolizomab  در سال ۲۰۱۵ از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تاییدیه دریافت کرد و هم اکنون با  نام تجاری Keytruda توسط شرکت دارویی Merck  آلمان تولید به بازار عرضه می شود. خوشبختانه در بازار دارویی ایران هم موجود است اما قیمت بسیار گرانی دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>