کیسه خونpack-cell

Nplate و کنترل افت پلاکت در سرطان

یکی از مهمترین عارضه های شیمی درمانی و اشعه درمانی ، افت پلاکت خون است. افت شدید پلاکت که اغلب با خونریزی داخلی همراه است سالانه جان هزاران بیماران سرطانی را تهدید می کند.

تا همین چند وقت پیش این عارضه ، چاره ای جزء تزریق پلاکت های اهدایی سازمان انتقال خون نداشت.

سازمان انتقال خون پلاکت را از خون های اهدایی استخراج کرده و از طریق بیمارستانها در اختیار بیماران قرار می دهد. البته هنوز هم یکی از مهمترین راه های درمان این عارضه (افت پلاکت ناشی از شیمی درمان) ، تزریق پلاکت است.

بیماران سرطانی و بستگانشنا می دانند که ، همواره سازمان با کمبود پلاکت مواجه است. گاهی لازم است ده واحد پلاکت به بیماری تزریق شود ، اما حتی نصف این مقدار هم میسر نمی شود.

دانشمندان برای افت گلبول قرمز و گلبول سفید ، فاکتور های تحریک کننده رشد مغز استخوان را قبلا ساخته ند. ما در اغلب مواقع نگرانی زیادی از افت گلبول سفید و قرمز نداریم ، چون با تزریق داروهای پی دی گراستیم و پی دی پوئتین تا حدودی میتوانستیم  این عوارض را کنترک کنیم.

اما در مورد افت پلاکت همواره نگرانی وجود داشت. چون از یک طرف عارضه بسیار جدی بود و نیاز به اقدام اورژانسی داشت و از طرف دیگر وابسته به اهدای خون اهدا کنندگان بود.

اخیراً شرکت Amgen ، دارویی را وارد بازار کرده است که نام ژنریک (علمی ) آن Romiplostim است. خوشبختانه این دارو وارد ازار دارویی ایران هم شده است . البته قیمت سرسام آوری دارد.

Nplate ؛ که نام تجاری Romiplostim است ، با تحریک سلولهای بنیادی مغز استخوان آنها را وادار می کند تا پلاکت بسازند.

Romiplostim به صورت ویالهای ۲۵۰ و ۵۰۰ میکروگرم به بازار دارویی عرضه می شود و دارو به صورت هفتگی و به طریق زیر جلدی تزریق می شود.

داروی Romiplostim  در بیماران سرطانی مستعد افت پلاکت (متعاقب شیمی درمانی و اشعه درمانی ) ، مبتلایان به ITP و TTP توصیه شده است و باید زیر نظر پزشک مجرب و فوق تخصص خون و انکولوژی تجویز و تزریق شود.

مهمترین عارضه Romiplostim سر درد و حساسیت است ، که البته به صورت نادر گزارش شده است.

همچنین در بیماران زیر ۱۴ سال به دلیل اندک بودن تحقیقات در این گروه سنی فعلا توصیه نمی شود . (جربه بالینی من میگه ، به زودی در این گروه سنی هم مجاز میشه).

نکات پرستاری تزریق Romiplostim:

این دارو جهت تزریق چند نکته پرستاری دارد.

 

  • اگر قصد دارید ۲۵۰ میکروگرم از دارو را تزریق نمایید ، باید آنرا با ۰/۷۲ میلی لیتر آب مقطر رقیق سازی کنید . چون در نهایت به دلایل تکنیکی و محدودیت سرنگ انسولین شما تنها موفق خواهید شد ۰/۵ میلی لیتر آنرا داخل سرنگ بکشید که در واقع همان ۲۵۰ میکروگرم است.
  • اگر قصد دارید ۵۰۰ میکروگرم از دارو را تزریق کنید بای آنرا با ۱/۲ میلی لیتر آب مقطر رقیق کنید.

به شخصه از تولید و عرضه این دارو بسیار خوشحالم ، چون واقعاً در مواردی کنترل عارضه افت پلاکت دشوار است. در تجربه بالینی هم نتایج واقعاً شگفت آور بود. اما از قیمت بالایش کمی مکدر شدم ، که امیدوارم به زودی قیمت متعادل تری پیدا کند و انشاالله همچون پی دی گراستیم ، توسط داروسازان داخلی ساخته شود و مورد استفاده هموطنان عزیز مبتلا به سرطان قرار گیرد.

 

 

۲ دیدگاه

  1. خیلی ممنون بابت آموزش های عالی و بسیار کاربردیتون

  2. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>