HIFU Therapy ( هیفوتراپی) چیست؟

تعریف

هیفوتراپی (HIFU)HIFU مخفف High Intensity Focuded Ultrasound  ، به معنی امواج ماورای صوت متمرکز پرانرژی است. همه شما با کاربرد و نحوه کار دستگاه سونوگرافی آشنا هستید. این دستگاه سالهاست که در رشته پزشکی جهت تشخیص وضعیت اندامهای داخلی بدن (کبد ، کلیه ، مثانه و …) بکار می روند.

دستگاه های HIFU شباهت زیادی به دستگاه سونوگرافی دارند ، با این تفاوت که امواج ماوراء صوتی که تولید می کنند از فرکانس و انرژی بیشتری برخورد است  و مانند امواج نور ، متمرکز بر یک نقطه می شود.

دستگاه HIFU تراپی

وقتی امواج ماورای صوت پر انرژی ، به سلولهای زنده تابیده می شود ، می تواند اثرات تخریبی به دنبال داشته باشد.

از همین خاصیت امواج ماورای صوت پر انرژی ، جهت تخریب سلولهای سرطانی استفاده می شود.

کاربرد های HIFU در پزشکی

کاربردهای هیفو تراپی

امروزه از دستگاه های HIFU در موارد زیادی استفاده می شود . متخصصان پوست از این دستگاه جهت رفع چین و چروک های پوست استفاده می کنند.

به تازگی کاربردهای این دستگاه مورد توجه متخصصان سرطان قرار گرفته است. البته هنوز تا اثبات نظر قطعی ، نیاز به زمان بیشتری داریم.

مزایا و معایب HIFU در درمان سرطان

یکی از مهمترین مزایای HIFU اینست که :

امواج ماورای صوت بکار رفته در HIFU کاملاً بی ضرر بوده و هیچکدام از عوارض سایر درمانهای استاندارد (اشعه درمانی ، شیمی درمانی و جراحی ) را ندارد.

مطالعاتی که تاکنون در مورد HIFU تراپی صورت گرفته است نشان می دهد:

تنها عارضه این نوع درمان سوختگی سطحی پوست و درد خفیف ، در موارد نادر است.

البته هیفوتراپی محدودیت هایی دارد ، چون این امواج قادر به عبور از استخوان و هوا نیستند. بنابراین تنها زمانی می توان از HIFU  تراپی استفاده کرد که بین دستگاه و غده سرطانی هوا یا استخوان قرار نگرفته باشد.

چالش بعدی در قدرت تمرکز این امواج است ، در حال حاضر HIFU تراپی فقط در تومورهای تکی و غیر منتشر قابل بکار گیری است و در تومورهای منتشر اثر بخش نیست.

البته این دو محدودیت با غیر وابسته بودن هیفوتراپی به اندازه تومور ، قابل اغماض است. یعنی HIFU تراپی هم در تومورهای کوچک و هم تومورهای بزرگ قابل استفاده است.

HIFU تراپی در انگلستان و چین ، بیشتر از سایر کشورها استفاده می شود. اغلب جهت درمان تسکینی مرتبط با سرطان (کاهش درد و اثرات جانبی تومور بر اندامهای سالم) و ارزیابی موازی درمانهای استاندارد و HIFU تراپی ، از این روش استفاده می شود.

امروزه از HIFU تراپی در درمان سرطان پروستات ، کبد ، لوزالمعده و کلیه استفاده می شود.

اما هنوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این روش درمانی را تایید نکرده است.

روش درمان در HIFU  تراپی

در این نوع درمان ، پانل مولد امواج ماورای صوت در تماس مستقیم با عضو درگیر قرار می گیرد ، و طی ۴-۳ ساعت ، تابش امواج انجام می شود.

HIFU  تراپی در ایران

در ایران هیفوترافی بیشتر مورد توجه متخصصان پوست و زیبایی قرار گرفته است. امروزه با یک جستجوی ساده در Google به تبلیغات وسیعی از موارد کاربرد هیفوتراپی در رفع چین و چروک ها  و لک های پوست می توان دسترسی پیدا کرد.

عوارض جانبی HIFU  تراپی

خوشبختانه HIFU تراپی عارضه جانبی جدی ندارد. تنها کمی درد در عضو در گیر و گاهی سوختگی درجه یک در پوست محل تماس پانل ، مشاهده شده است که نسبت با عوارض جانبی سایر روشهای درمان ، چیز مهمی قلمداد نمی شود.

مواردی از ناتوانی جنسی در مبتلایان به سرطان پروستات ، که تحت درمان با HIFU قرار گرفته اند مشاهده شده است ، که تقریباً در همه روشهای درمانی دیگر سرطان پروستات هم وجود دارد.

رفرنس

رفرنس

۱٫www.Cancerresearchuk.org

۲٫ Urology.ucla.edu

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>