روز جهانی سرطان 1393-cancer day 2015

۱۵ بهمن روز جهانی سرطان۲۰۱۵

امسال روز جهانی سرطان با سر لوحه ” دور از ما نیست …” معرفی شده .

روز جهانی سرطان 1393-cancer day 2015انتخاب هوشمندانه و قابل تحسینی بود. اولش نتونستم خوب درک کنم منظورشون چیه …اما وقتی مطلب رو خوندم برام روشن شد… راستش را بخواهید بیشتر دوست دارم Not beyond us را ” از ما بعید نیست …” ترجمه کنم.

قصد ندارم با همان ویرایش اتحادیه بین المللی کنترل سرطان( Union for International Cancer Control (UICC، خط مشی را بیان کنم… به اصطلاح میخوام یه جورایی بومی سازی (خودمانی) ش کنم …ببینیم اتحادیه با اندیشمندان جهانی نگرش :

چه راه حلی برای کنترل سرطان یافتند؟

با آنچه که از دانش بشری تاکنون کسب شده چگونه می توان از بروز سرطان پیشگیری کرد؟ آخرین روش های تشخیص زود هنگام چیست ؟ و دسترسی همگانی به آنها در جهان چگونه است؟

کیفیت درمان و مراقبت بیماران سرطانی چه وضعیتی دارد؟

بهبود یافتگان از سرطان با چه چالشهایی مواجه هستند؟

روز جهانی سرطان فرصت مناسبی است جهت افزایش آگاهی جامعه از آخرین وضعیت سرطان.

اینکه به عنوان یک فرد از جامعه ، چه کاری از دستمان بر می آید تا این غول بی شاخ و دم را از پا در بیاوریم و اگر خدای نکرده …زبونم لال … یه روزی خواستیم بصورت جمعی یا تیمی کاری بکنیم از کجا شروع کنیم و چه چالشهایی در پیش رو خواهیم داشت.

 

همه ما باید این حقیقت را بپذیریم که :

 

 • بطور یکسان در معرض ابتلاء به سرطان قرار داریم. این بیماری پیر و جوان و کودک نمی شناسد. پس باید در کنار هم عوامل سرطانزا را کنترل نماییم.
 • برخی از ما به سرطان مبتلا می شویم ، و برای بهبودی به کمک سایرین نیاز داریم.
 • برخی از ما بهبود یافته ایم وبه حمایت دیگران برای بازگشت به جامعه نیازمندیم.

 

در این راستا ، فعالیتها باید در چهار محور انجام پذیرد:

انتخاب زندگی سالم

انتخاب زندگی سالم

زندگی سالم از ما دور نیست.

انتخاب زندگی سالم -Healthy Life Choicesیکی از مهمترین اقدامات در کنترل سرطان ، انتخاب الگوی زندگی سالم است. رعایت الگوی زندگی سالم ، می تواند مانع حداقل دو سوم از سرطانها شود.ترک سیگار به تنهایی ۵۰% از شانس ابتلا به سرطان می کاهد.

برخی از آیتم های زندگی سالم بدیهی اند: ترک سیگار و الکل ، کنترل اضافه وزن و چاقی ، رعایت الگوی تغذیه صحیح و سالم ، سطح فعالیت متناسب با سن

برخی از آیتم های زندگی سالم نیاز به توضیح دارند: عفونتهای ویروسی هپاتیت B و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به ترتیب در ایجاد سرطان کبد و رحم نقش بسزایی دارند. بنابراین اجرا طرح های واکسیناسیون همگانی توسط دولتها ، می تواند در کاهش شیوع سرطانهای مذکور نقش بسزایی داشته باشد.

 

اما شما منتظر ، کاغذ بازی و تامین اعتبار و هماهنگی بین سازمانها نشوید !

همین فردا از طریق پزشک خانواده تان نحوه پیگیری انجام واکسیناسیون هپاتیت و HPV را جویا شوید ، البته اگر قبلا واکسینه نشده اید.

مشاوره سرطان

 • از دیگر اقدامات جهت رسیدن به الگوی زندگی سالم ، محافظت پوست از اشعه ماوراء بنفش خورشید و سالنهای برنزه کردن است. اشعه ماوراء بنفش عمده ترین علت بروز سرطان پوست محسوب می شود و سرطان پوست ، شایعترین سرطان در سرتاسر دنیاست .
طیف امواج نور خورشید

طیف امواج نور خورشید

موقعیتی که انسانها در آن زندگی و کار می کنند در انتخاب الگوی زندگی سالم نقش مهمی بازی می کند ، ما باید هوشمندانه و با دقت عوامل سرطانزای محیط اطرافمان را شناسایی و مهار کنیم.

 

 • ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی
 • ممنوعیت استفاده از مواد شیمیایی سرطانزا ، بدون رعایت اصول ایمنی فردی
 • ممنوعیت استعمال مواد سرطانزایی همچون آزبست که نقش اثبات شده در سرطان مزوتلیوما بازی می کند.
 • تشویق ورزش همگانی و فراهم کردن امکانات از طرف دولتها.

گاهی پیش می آید ، کسی حتی با رعایت الگوی زندگی سالم باز به سرطان دچار می شود. برخی وقتها از من می پرسند: فایده رعایت الگوی زندگی سالم چی بود…من که زندگی سالمی داشتم چرا به سرطان مبتلا شدم؟! پاسخ میدم : بله …ما نمی دونیم چرا …شاید علتش ژنتیک باشه …اما می دونیم اونی که الگوی زندگی سالمی داره ، قوی تره و به راحتی بر بیماریش غلبه میکنه.

دولتها باید به این باور برسند که :

 پیشگیری ، مقرون به صرفه تر از درمان است.

دانشمندان تخمین زده اند تا سال ۲۰۳۰ ، هزینه درمان سرطان سالانه بیش از ۴۵۸ بیلیون دلار خواهد شد ، در حالیکه پیشگیری تنها ۲ بیلیون دلار سالانه هزینه خواهد داشت.

پیشگیری از درمان آسانتر است “، تنها یک شعار است ، بدون راهکار عملی ، در حد حرف باقی خواهد ماند.

سایت WWW.iccp-portal.org ، برنامه دولتهای جهان را جهت مبارزه با سرطان به نمایش و مقایسه گذاشته است. که البته کشور عزیز ما ایران ، یا برنامه ای در این زمینه ندارد ، یا اگر دارد در اینجا به ثبت نرسیده است. به هر حال آدم وقتی نام کشورهایی چون افغانستان و فیجی را در این فهرست می بیند و از ایران خبری نیست ، یه جورایی بهش بر می خورد!

معرفی الگوی زندگی سالم این روزها کار دشواری نیست، هر کسی می تواند با کمی مطالعه و تحقیق ، یکی از مبلغان آن باشد!

مدارس ، ادارات ، فضای اینترنت و همه تشکل ها ی مردم نهاد پتانسیل ارائه الگوی زندگی سالم را دارند. اما چه کسی باید این کار را بکند؟ هر کسی که توان ترجمه یه مقاله لاتین را دارد ، صلاحیت اینرا دارد تا به دیگران الگوی زندگی سالم را بیاموزد؟

شاید در کلیات و بدیهیات این کار امکانپذیر باشد. اما گاهی برخی اخبار آدم را به فکر وا میدارد. خصوصاً دخالت نابجا در نسخه های طب سنتی.

از متصدیان بهداشت درمان انتظار میرود ، الگوی زندگی سالم را به صورت استاندارد معرفی کنند. در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است ! وقتی چارچوب مشخص باشد ، همه   می توانند از آن اقتباس یا استناد کنند.

تشخیص به موقع

تشخیص به موقع

هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود ، شانس موفقیت درمان بیشتر است.

تشخیص به موقع - Early Detectionدسترسی به امکانات تشخیص زود هنگام (به موقع) ، میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان را به وضوح کاهش می دهد.

همه ما باید از علایم هشدار دهنده سرطان اطلاع داشته باشیم ، و در صورت مشاهده یا احساس سریع پیگیری نماییم.

غربالگری منطبق با سن ، باید به صورت طرح های همگانی و کشوری به اجرا در آید و اطلاع رسانی های مناسب از طریق رسانه ها صورت پذیرد.

 

 • روزی در این کشور ، بستن کمربند ایمنی چندان رایج نبود. خب ما چه کردیم…پلیس اول از طریق رسانه ها و کلیپ ها و فیلم ها اطلاع رسانی و فرهنگ سازی کرد…. در ادامه با قوانین بازدارنده و جریمه … طوری شد که : حالا همه ما از همان پارکینگ ، اول کمربندمان را می بندیم و بعد اتوموبیل را روشن می کنیم.
 • تا همین چند سال قبل فلج اطفال ، موجب کم توانی برخی کودکان می شد… اکنون هیچ کودکی را بدون کارت واکسیناسیون در کلاس اول ابتدایی ثبت نام نمی کنند.

قصد ندارم نسخه ای برای غربالگری ارائه دهم ، فکر میکنم این کار باید در جایی رسمی تر صورت پذیرد . اما برنامه ریزی ، اطلاع رسانی و جریمه های عدم پیگیری در اغلب مواقع کارساز هستند.

مثلا می توان با شرط اینکه هر کس بر اساس زمان تعیین شده وزارت بهداشت مبادرت به انجام تست های غربالگری نماید ، از تخفیف های بیمه ای کامل برخوردار شود.

علایم و نشانه های زود هنگام درمورد همه سرطانها شناخته نشده است .

اما در برخی از سرطانها مانند سینه ، رحم ، دهان ، پوست و برخی از سرطانهای کودکان کاملا اثبات شده و عملیست.

در کشورهای توسعه یافته ، چک آپ و غربالگری در کنار افزایش مهارت تشخیصی کادر درمان در علایم زود هنگام سالهاست شناخته شده است ، اما متاسفانه در کشورهای فقیر و در حال توسعه هنوز راه درازی در پیش است.

تشخیص زود هنگام برخی از سرطانها هزینه زیادی ندارد و نیازمند تکنولو‍ژی خاصی نیست ، مانند چک آپ سرطان دهان ، پوست یا معاینه بالینی سینه ها .

اما در سرطانهای مربوط به کودکان ، نیازمند پرسنل متبحر و برخی تجهیزات پیشرفته هستیم. آموزش از طریق مدارس و ادرارات و استمداد از امکانات شهرداری ها برای برگذاری کارگاه های آموزشی ، هزینه کمتری خواهد داشت.

تشخیص به موقع در سرطان رحم ، شانس بهبودی را تا ۸۰% بالا می برد.حتی یک چک آپ ساده(پاپ اسمیر) در سنین بین ۳۰ تا ۴۰ سال خطر ابتلا به سرطان رحم را ۲۵% تا ۳۵% کاهش می دهد.

اما تشخیص زود هنگام ، به کادر حرفه ای درمان ، که در زمینه سرطان مهارت دارند هم نیازمند است. بدون تبحر و هوشیاری کادر درمان ، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

درمان برای همه

درمان برای همه

همه انسانها حق دارند ، فارغ از موقعیت نژادی ، جغرافیایی و مالی ، از درمان موثر و با کیفیت سرطان برخوردار باشند.

درمان برای همه - Treatment For All

تشخیص به موقع که در بالا توصیف شد ، بدون درمان موثر کاری بیهوده است.

از سالها پیش ، جورج بوش پسر ، موسسه ای خیریه با کمک همسرش در آفریقا جهت تشخیص به موقع سرطان دایر کرد ، خیلی زود آنها با مشکل جدیدی برخورد کردند. پزشکان سرطانهای زیادی را شناسایی می کردند ، اما مراکز درمانی کافی برای درمان این بیماران وجود نداشت.

با شیوع روزافزون سرطان ، ما همواره با کمبود تخت بیمارستانی مواجه خواهیم بود. دولتها و نهادهای قانون گذاری ، باید بودجه لازم جهت تجهیز مراکز درمانی مرتبط با درمان سرطان را فراهم نمایند. اما این موضوع در اکثر کشورها با مشکل مواجه است.

موضوع دیگر که باید در سطح کلان کشورها در نظر گرفته شود ، کارآمدی بیمه ها در کلیه اقدامات مربوط به بیمار سرطانی (تشخیص ، دارو ، بستری و درمان و از کارافتادگی) است.

میدانم و میدانید که بیمه ها ، تلاش زیادی خواهند کرد تا این مسئله تحقق پیدا نکند. اما حقوقدانان و سناتورهایی که موفق شوند قوانین بیمه را به نفع بیمار سرطانی سوق دهند ، قطعا نامشان جاودانه خواهد ماند.

بیمه ها از توان آنالیزی مالی بالایی برخوردارند ، هرگز ضرر نخواهند کرد.

اما به عنوان یک شهروند ، جهت دستیابی به این هدف چه اقدامی می توانیم انجام دهیم؟

یک راه تاسیس مراکز مردم نهاد (NGO) و جمع آوری کمک های مردمی جهت فراهم کردن هزینه های درمان بیماران کم بضاعت است.

خوشبختانه در ایران NGO ها بسیار فعال و موفق هستند.

موسسه خیریه محک ، یکی از این تشکل های مردم نهاد است که به صورت پیشرفته ، حتی کشورهای فقیر همسایه را هم پوشش می دهد ، و توانسته است با تاسیس بیمارستان فوق تخصصی کودکان سرطانی ، بطور مستقیم وارد عرصه درمان شود.

موسسه خیریه بهنام دهش پور ، سپاس و سایرین …نمونه موفقی از این نهادهای خیریه هستند.

به عنوان شهروند: از واریز مبلغ به حساب این موسسات تا شرکت در جشن های خیریه می توانیم در درمان بیماران سرطانی نقش موثر داشته باشیم.

یکی دیگر از راهکارها ، آموزش و تقویت توان مراقبتی همراهان بیمار سرطان است.

در بسیاری از مواقع لازم نیست بیمار سرطان بطور دایم در بیمارستان بستری باشد . او می تواند تنها در صورت ضرورت ، بستری شود و در سایر اوقات در منزل خدمات مراقبتی را دریافت نماید.

اگر کسی از اقوام ، دوستان و فامیل بیمار این مسئولیت را بر عهده بگیرد ، هزینه های درمان به حداقل می رسد.

باز در اینجا نقش نهادهای اجتماعی و دولتی ، حائز اهمیت می شود ، چون این مراقبین باید تحت آموزش های صحیح و استاندارد قرار بگیرند. در حال حاضر هیچ مکان رسمی جهت آموزش همراهان بیمار وجود ندارد .

آنانی که بطور داوطلبانه قصد دارند مسئولیت مراقبت از بیمار را بر عهده بگیرند ، از طریق کتابها و سایتهای آموزشی و خودآموز نکاتی را فرا میگیرند.

تجربه شخصی من اینست که : همواره این اشتیاق در اطرافیان بیمار وجود دارد ، اما غیر متمرکز و خود آموز بودن آموزشها ، موجب ورود برخی مسایل نا صحیح ، و خدای نکرده آسیب زا  به بیمار می شود.

کیفیت زندگی بعد از بهبودی

کیفیت زندگی بعد از بهبودی

سرطان پایان زندگی نیست ، این یک حقیقت غیر قابل انکار است.

کیفیت زندگی - Quality Of Lifeمیدانم در خاطرات شما مواردی از مرگ و میر ناشی از سرطان وجود دارد.  اما اینکه عده ای از سرطان می میرند ، به معنای این نیست که همه مبتلایان ، محکوم به مرگند.

با پیشرفته شدن روشهای درمان و سطح آگاهی مردم از علایم هشدار سرطان ، خوشبختانه کفه ترازوی درمان ، در بخش بهبودی سنگین تر است.

ما باید تلاش کنیم ، سرطان از تابو خارج شود.

برخی عقیده دارند : بهتر است اصلا به این مقوله فکر نکنیم و در موردش چیزی ندانیم.

برخی معتقدند : دنبال نکبت که بگردی ، سراغت میاد!

اما شناخت کافی از علایم هشدار دهنده و چک آپ های منظم ، در کشورهای پیشرفته ، خلاف این عقیده را ثابت کرده است.

در برخی فرهنگ ها ، بهبود یافتگان از سرطان ، شانس ازدواج ، اشتغال و بچه دار شدن را از دست می دهند ، نه به خاطر اینکه از نظر جسمی قادر نیستند ، بلکه به خاطر اینکه جامعه تردشان می کند.

خوشبختانه ما در کشور خودمان با چنین مشکلاتی کمتر مواجه ایم. البته رگه هایی از مشکلات در خانمهای مجرد ، بهبود یافته وجود دارد.

سرطان بحران بزرگیست ، بیماران گاهی تا سالها بعد نیاز به حمایت هیجانی و عاطفی دارند. ایجاد بخش های مددکاری قدرتمند از طریق نهادهای اجتماعی ، شهرداریها و وزارت بهداشت ، می تواند کمک شایانی به این افراد نماید.

سالها پیش دفتری با جلد قرمز را در بخش شیمی درمانی بیمارستانی در نظر گرفتم با نام ” دفتر قرمز” . از بهبود یافتگان خواهش میکردم در این دفتر نامه ای به بیماری که برای اولین بار به بخش می آید بنویسند. وقتی بیمار تازه ای مراجعه میکرد ، بدون هیچ توضیحی دفتر را در اختیارش می گذاشتم و از او می خواستم ، مطالبش را مطالعه کند.

به وضوح اضطراب و نگرانی اولیه بیمار ، تبدیل به لبخند امیدوارانه می شد. بیماران می پرسیدند : آیا براستی این آدمها قبلا سرطان داشتند و اکنون بهبود یافته اند؟

من در بضاعت اندک تجربه خود باور دارم: تاثیر آن نامه ها از هزاران ساعت توضیح من از کارآیی روشهای درمان جدید و کنترل و مدیریت عوارض درمان ، بیشتر بود.

امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی اینترنتی ، این کار براحتی امکانپذیر است. خوشبختانه در فرهنگ ما واژه هایی مانند باقی الصالحات ، زکات سلامت و ثواب بار معنایی کامل و واضحی دارد.

بهبود یافتگان عزیز : این کاریست که فقط شما می توانید انجام دهید. تاثیر تجربه یکساله شما از درمان از تاثیر تجربه بالینی چندین ساله من بیشتر خواهد بود. فقط مراقب باشید اطلاعاتی که به بیمار سرطانی می دهید ، صحیح و از منابع موثق باشد و اگر در جایی تجارب شخصی تان را بازگو می کنید ، صحتشان را از کادر حرفه ای درمان جویا شوید.

همه سرطانها دردناک نیستند ، اما گاهی در برخی ، درد تا پایان عمر با بیمار خواهد بود. در برخی فرهنگ ها ، استفاده از مسکن های مخدر مانند مرفین مضموم و نا پسند است. در حالیکه استفاده از مخدر ، می تواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد. پزشک معالج و کادر درمان باید در صورت نیاز با توصیف شرایط بیماری ، به تغییر نگرش وی کمک نمایند.

آنچه که در این مقاله به زبان ساده تقدیم شد ، نتیجه همگرایی اندیشمندان مقوله سرطان در اتحادیه مبارزه با سرطان بود که به مناسبت روز جهانی سرطان منتشر کردند.

آنها امید دارند تا سال ۲۰۲۵ بتوان با پیگیری رهنمودهای این مقاله با حداقل هزینه بهترین نتیجه را در جهت کاهش شیوع سرطان در سرتاسر دنیا کسب کرد.

سر لوحه ” از ما دور نیست…” را اگر بخواهم به زبان خودمانی بگویم …یعنی اینکه …خودمون رو دست کم نگیریم…ما میتونیم …میدانم این روزها سرطان دغدغه ذهنی خیلی از شماست.

توجه شما را جلب می کنم به این شعار که : جهانی فکر و منطقه ای عمل کنیم.

سرطان اگر چه یک بیماری فردی و غیر مسری است ، اما ریشه کن کردنش به همگرایی ، همدلی و همکاری همه ما در همه سطوح فردی و اجتماعی دارد.

این روزها به مدد اینترنت ، هر کسی می تواند ، پاسخ سوالاتش را پیدا کند. اما اینها راه حل ریشه کنی سرطان نیست.

الگوی زندگی سالم ، بدون تشخیص به موقع ، و در فقدان درمان صحیح و حمایتهای پس از بهبودی ، مانند نیمکتی است که یک پایه اش می لنگد.

سرآخر با پاراگرافی از ابتدای مقاله ، مطلبم را به پایان می رسانم ، سلامت باشید:

همه ما باید این حقیقت را باور کنیم که :

 

 • بطور یکسان در معرض ابتلاء به سرطان قرار داریم. این بیماری پیر و جوان و کودک نمی شناسد. پس باید در کنار هم عوامل سرطانزا را کنترل کنیم.
 • برخی از ما به سرطان مبتلا می شویم ، و برای بهبودی به کمک سایرین نیاز داریم.
 • برخی از ما بهبود یافته ایم وبه حمایت دیگران برای بازگشت به جامعه نیازمندیم.

مطالب مرتبط:

– روز جهانی سرطان (سال ۲۰۱۴)

۱ دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید. مطلب بسیار خوبی بود دفتر قرمز ایده خوبی بودبنده از حضور گرم بهبود یافتگان دربخش کمک می گیرم آنهاییکه برای ویزیت می آیند ویا با تلفن بنده زحمت می کشند وبرای امیدبخشیدن به سایر بیماران به بخش می آیندبا والدین کودک تشریف می آورند بسیار به ما کمک می کنند زیرا شاهد زنده تاثیر گذار تر می باشد.احتمال داره من هم از ایده شما به شکل دیگر استفاده کنم .ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>