low

۱۰ گام برای پیشگیری از سرطان

شاید شما هم بارها در مقالات و بروشورها با مطالبی از این دست مواجه شده باشید که به نظر توصیه های کامل و قابل قبولی هستند. اما به نظر من این نوشته ها نیاز به تفکر بیشتری دارد. البته این تنها نظر شخصی منه…هر کسی میتونه مخالفش باشه.

۱٫سیگار و قلیان نکشید و در معرض دود آن قرار نگیرید.

کاملل درسته ! دود سیگار و قلیان قطعا سرطانزاست. اما تنها سرطانزاهایی نیستند که ما با نفس کشیدن وارد ریه هایمان می کنیم. آلودگی هوا که این روزها مشکل بسیاری از شهرهای بزرگ است هم کمتر از دود سیگار سرطانزا نیست.

۲٫ روزانه ۵ وعده میوه و سبزی بخورید.

کاملا درسته ! اما کدوم میوه و سبزی ؟ همینی که به زور کود و سم  با آب آلوده تولید میشه؟ تصور نمی کنم منظور نویسنده این بوده باشه. تازه اگر هم باشه … کار آسونی نیست …با این اوضاع اقتصادی ۵ وعده میوه و سبزی کاری اشرافی و لوکس محسوب میشه.

۳٫ وزن خود را مدیریت کنید. چاقی و اضافه وزن بیماری زاست.

کاملا درسته! رابطه چاقی با بسیاری از بیماریها از جمله سرطان اثبات شده است. اما به چه روشی ؟ با ورزش و تغذیه مناسب یا با قرص های لاغری و رژیم های من در آوردی؟ من ترجیح میدم اضافه وزن داشته باشم اما هرگز از روش های نادرست و غیر علمی وزن کم نکنم.

۴٫ الکل ننوشید و از مواد مخدر دوری کنید.

شاید این تنها عبارتی باشه که من نمی تونم هیچ ایرادی بهش وارد کنم. مضاف بر اینکه در دین اسلام مصرف الکل حرامه. پس اگر به فکر سلامت جسمی تان هم نیستید به فکر آخرتتان باشید.

۵٫ با خود و دیگران و محیط زیست مهربان باشید.

کاملا موافقم …اما نمی فهمم چگونه؟؟!! براستی که باید باد بگیریم که با هم مهربان باشیم؟ رو در بایستی را کنار بگذاریم …ما مردمی احساساتی هستیم …خیلی هم مهربانیم …اما فقط در لحظات خاص …مثلا وقتی یکی با سر زمین می خورد ، صد تا دست برای بلند کردنش دراز می شود…اما در بانک ، صف نانوایی ، پمپ بنزین و ترافیک در مهربانی خسیس هستیم.

براستی چرا فکر می کنیم مهربانی فقط سزاوار زمین خورده هاست؟؟

محیط زیست هم بهتر است سکوت کنم …مثنوی هفتاد من کاغذ می شود .

۶٫ روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

خوشبختانه بسترش توسط شهرداری اکثر شهرهای ما فراهم شده…اما برای ۳۰ دقیقه ورزش به اکسیژن هم نیاز دارید…مشکلی که در مورد آلودگی شهرها در ابتدای عرایضم عرض کردم.

۷٫ مصرف نمک ، قند و روغن روزانه را کاهش دهید.

از تبلیغ سرسام آور چیپس و پفک که بگذریم ، از عدم صداقت تولید کننده های روغن که بگذریم ، از گرانی تنقلات وطنی (کشمش و نخود و پسته و توت خشکه) که بگذریم …سخن بجایی است.

در این میان نسنجیده ترین اقدام …تبلیغ چیپس و پفک و پاستیل از شبکه پویا است … چطور دلتان می آید برای کسب درآمد از تبلیغات چشم تان را از فرشته های معصوم مملکت ببندید؟…هان …چطور ؟ ….هان؟؟؟

۸٫ با کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب از پوست خود محافظت کنید.

راستش اینجا را خودمم کمی باید دست به عصا تر حرکت کنم …چون بارها بعنوان یک راهکار مبارزه با سرطان پوست پیشنهادش کردم …اما خیلی دوستانه عرض کنم … مطالب علیه ترکیبات کرم ضد آفتاب هم کم نیست.

۹٫ آلاینده های سرطانزا را بشناسید و از خود محافظت کنید.

جدا قصد دارید بشناسید ؟ خوبه …فقط عرض کنم که طبق آخرین نظر کارشناسان شما در طول عمرتان با بیش از یک میلیون ماده شیمیایی سرطانزا مواجه خواهید بود…شوخی که نیست …همه چیز اطرافتون شیمیاییه…رنگ ، اسپری ها ، نگه دارنده های مواد غذایی ، شوینده ها ، پلاستیک و …و …

راستش منم گاهی به محافظت از این مواد فکر کرده ام …تنها جاهای نسبتا امن …عمق بالای ده کیلومتر اقیانوسها ، قله بلندترین کوه ها و  عمق برخی جنگلهای زمین تنهاه جاهای امن هستند…پیدا کردین …به ما هم خبر بدین!!!

۱۰٫ علایم هشدار دهنده سرطان را بشناسید و به موقع اقدام کنید.

این جمله هم درسته … اما بسترش کاملا فراهم نیست …و در مواردی هنوز توصیه خامی محسوب میشه… مثلا هنوز دانشمندان موافق نیستند که همه توده های پستان و بزرگی های پروستات نیاز به شناسایی زود هنگام داره …اما خب در مجموع اگر بستر بیمه ای ، ابزارهای تشخیص ارزان و در دسترس و درمان کم هزینه فراهم باشد …چی از تشخیص به موقع بهتر.

 

پی نوشت: خالصانه عرض میکنم …قصد ندارم شما رو نا امید کنم … فقط می خوام بگم …این جملات کوتاه و زیبا که در بسیاری از بروشورها و تبلیغات شهری به چشم می خورد …. هنوز در حد همان جملات زیبا و دلنشین است…برای عملی شدنش نیاز به تفکر تفکر تفکر و برنامه ریزی برنامه ریزی برنامه ریزی و همکاری همکاری همکاری همگانی نیاز داریم.

۱ دیدگاه

  1. ممنون از وب سایت بسیار خوبتون که اینقدر پر محتواست خدا خیرتون بده

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>