یبوست
یبوست

یبوست در بیماران سرطانی

یبوست چیست؟

دفع مدفوع خشک ، که معمولاً همراه با درد ناحیه مقعد است.

یبوست در بیماران سرطانی (اطفال و بزرگسال) از اسهال شایعتر است ، اما خوشبختانه راحت تر از اسهال تحمل و درمان می شود.

چرا بیماران سرطانی دچار یبوست می شوند؟

بیماران سرطانی به دلایل مختلفی دچار یبوست می شوند ، از جمله:

مصرف ناکافی غذا و مایعات. بیماران سرطانی به دلیل ترس از استفراغ ، بی اشتهایی و تهوع از خوردن مایعات و غذا امتناع می کنند ، این موجب می شود روده برای جبران کمبود مایعات اب بیشتری از مدفوع جذب نماید و دفع را دشوارکند.

عوارض شیمی درمانی. برخی داروهای شیمی درمانی دارای عارضه یبوست هستند ، که در بخش داروهای شیمی درمانی به تفکیک در مورد آنها بحث شده است.

عدم تحرک. خستگی و درد موجب می شود ، بیمار کمتر تحرک داشته باشند. عدم تحرک تخلیه روده ها را مختل نموده ، توقف طولانی مدفوع در روده موجب جذب آب و یبوست می شود.

مخدرها. از عوارض جانبی مخدرها ، کاهش حرکات روده و تنبلی آن است که بروز یبوست در بیمار را تشدید می کند.

جهت رفع عارضه یبوست چه اقدامی انجام دهم؟

خوشبختانه نسبت به اسهال ، در یبوست محدودیت کمتری دارید ، و اقدامات شما می تواند تا حدود زیادی موثر واقع شود. در زیر به بررسی برخی از این اقدامات می پردازیم.

مصرف مایعات کافی. هر انسانی اگر محدودیت پزشکی نداشته باشد باید روزانه ۸ لیوان مایعات مصرف کند . این مایعات می تواند از آب ساده تا آب میوه های تازه را شامل باشد.

مصرف فیبر طبیعی. میوه ها (خصوصاً هلو ، آلو ، سیب با پوست ) سبزیجات (مانند بروکلی ، هویج ، کرفس) ، لوبیا سبز ، نان سنگک ، آلو بخارایی از منابع غنی فیبری محسوب می شود که به نرم کار کردن روده بسیار کمک می کنند.

ارزانترین و در دسترس ترین منبع فیبری ، سبوس مورد استفاده در نانوایی های بربری است. می توانید تا ۱۰ گرم (دو قاشق غذاخوری) در روز از سبوس گندم را به غذا ، ماست یا سالاد خود اضافه کنید تا از عارضه یبوست جلوگیری نماید.

البته مصرف فیبر باید همراه با مصرف آب باشد تا حالت اسفنجی و نرمی مدفوع فراهم شود.

مصرف مایعات گرم. خصوصاً یکساعت و نیم قبل از دفع می تواند در نرم شدن مدفوع نقش بسزایی داشته باشد.

تشویق به استفاده از سرویس بهداشتی. گاهی بیمار به دلیل خستگی از رفتن به توالت خودداری می کند و از لگن روی تخت استفاده می کند . وضعیت قرار گرفتن لگن اجازه نمی دهد بیمار دفع کاملی داشته باشد و دفع ناکامل مدفوع باقیمانده را سفت و خشک می کند.

آب انجیر و آب آلو. در طب سنتی ما ایرانیان این دو میوه به کرات جهت یبوست توصیه شده است. شبها قبل از خواب مقداری انجیر یا آلو را داخل لیوان آبی ریخته و صبح ناشتا ، میوه را به همراه آب داخل لیوان میل کنید.

استفاده از داروهای مسهل. در داروخانه مسهل های گیاهی و شیمیایی مناسبی جهت رفع یبوست فراهم است. اما مصرف بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود . می توانید بعد از مشورت با پزشک معالج از آنها استفاده نمائید.

 

۳ دیدگاه

  1. به نظر منی که همه چیزو تجربه کردم،یبوست اصلا از اسهال بهتر نیست.شاید اسهال رو بشه با غذاهای خاصی درمان کرد،ولی یبوست گاها حتی با سی لاکس و لاکتولوز هم درست نمیشه و باعث شقاق بسیار شدید آنال میشه.البته قابل تعمیم نیست،ولی به نظر من یبوست و رکتوراژی بدنبال کموتراپی فاجعه ست.

  2. گاهی خونریزی از موضع دفع، بدون یبوست هم روی میده. این هم از عوارض داروهاست که رفع میشه.

  3. یبوست رو بیشتر باید پیشگیری کرد درمانش خیلی سخته مخصوصا” وقتی به هیچ کدوم از ملین کننده ها جواب نده و حاد بشه من اخیرا” شیرین بیان خیلی بهم خوب جواب میده البته توی آب گرم حل کنین صبح ناشتا میل کنین.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>