کسالت و خستگی در بهبود یافتگان سرطان

کسانی که به تازگی از سرطان بهبود یافته اند ، اغلب از کسالت و خستگی شکایت دارند. آنها قادر نیستند مانند گذشته به فعالیت فیزیکی بپردازند ، و با هر گونه تحرکی زود خسته می شوند.

این مشکل به چند علت کاملاً طبیعی است!

علت خستگی و کسالت در بهبود یافتگان سرطان:

 1. درمانهای سرطان (اشعه درمانی و شیمی درمانی) ، موجب تحلیل و تجزیه بافت عضلانی بدن می شوند ، این عارضه  قدرت عضلانی بیمار را کاهش می دهد.
 2. گلبول سفید خون (wbc) ، بعد از خاتمه درمان از نظر تعداد به محدوده طبیعی می رسد ، اما همچنان تا رسیدن به وضعیت ایده آل فاصله دارد ، در نتیجه حتی ویروس ها و باکتری های خفیف هم می توانند در بهبودیافتگان علایم شدید و جدی ایجاد نمایند.
 3. گلبولهای قرمز خون (RBC) ، همچون گلبولهای سفید ، تا رسیدن به وضعیت مطلوب به زمان بیشتری نیاز دارند . گلبولهای قرمز اکسیژن لازم را از ریه ها دریافت و به بافتها می رسانند ، وقتی فرد فعالیت فیزیکی انجام می دهد ، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد ، کمبود و کارایی پایین گلبولهای قرمز که ناشی از اثرات شیمی درمانی و اشعه درمانی است ، موجب می شود ، فرد نتواند به اکسیژن مورد نیاز دست پیدا کند. در نتیجه به نفس نفس زدن (تنگی نفس) دچار می شود.
 4. کبد و کلیه ، مسئول دفع سموم بدن هستند ، در طی دوران شیمی درمانی و اشعه درمانی ، به دلیل حجم بالای سموم تولید شده در بدن ، اغلب این اندامها دچار کاهش سطح کارایی می شوند ، در نتیجه سموم در بدن تجمع پیدا کرده ، کسالت و خستگی را تشدید می کنند.

کارتنوئیدها

راه های کاهش خستگی در بهبود یافتگان سرطان:

 1. مصرف میوه و  آب میوه تازه فصل ، یکی از اقدامات مفید است. میوه ها سرشار از ویتامین C هستند . ویتامین C  در ترمیم بافت های آسیب دیده نقش حیاتی دارد ، همچنین موجب ارتقای سیستم ایمنی می گردد. آب میوه تازه این مزیت را داراست که می توان عصاره چند واحد میوه را در یک لیوان خلاصه کرد.
 2. فعالیت فیزیکی ملایم ، و افزایش تدریجی مقدار آن می تواند به بازتوانی سیستم عضلانی کمک کند.
 3. دیدن فیلم های کمدی و مهمانی های سبک عصرانه ، روحیه شما را ترمیم می کند و کمک می کند به جریان طبیعی زندگی باز گردید و خاطرات دشوار دوران درمان را از خاطر ببرید.
 4. مصرف عسل ، خرما ، گردوی تازه ، زیتون ، آلو بخارا ، سبزی های تازه ، شیر و لبنیات بصورت روزانه ، به تامین نیاز های ضروری عضلات و استخوانها و بازگشت قوای فیزیکی کمک می کند.
 5. خاطرات دوران درمانتان را بنویسید ، نوشتن ذهن شما را فعال نگه می دارد ، نوشته هایتان را تایپ کنید و در اختیار بیماران سرطانی که در حال درمان هستند ، قرار دهید ، تجارب منحصر به فردتان ، برایشان بسیار مفید و ارزشمند است. (اگر هم دوست داشتین برای ما ارسال کنید تا در سایت به نام خودتان در اختیار سایرین بگذاریم).

۶ دیدگاه

 1. I’ve found quite a lot of useful info on your site this page in particular. Thank you for posting.

 2. This is an excellent article. This site has lots of interesting things, it helped me in many ways.

 3. it’s my very first time visiting your site and I am very fascinated. Thanks for sharing and keep up 😉

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>