انواع درمان سرطان
انواع درمان سرطان

ژنتیک طبقه بندی سرطان را به چالش می کشد

محققان آمریکایی معتقدند طبقه بندی سرطان باید بر اساس خصوصیات ژنتیکی و مولکولی صورت بگیرد ، نه منشا بافتی و اندام درگیر.

البته برای تایید این نظریه به کار و زمان زیادی نیاز داریم ، اما در صورت اثبات ، کتابهای انکولوژی دچار تحولی شگرف خواهند شد.

دانشمندان معتقدند این نوع طبقه بندی درمان مناسب را مطابق با خصوصیات ژنتیکی بیمار فراهم خواهد کرد.

دانشمندان مرکز اطلس ژنوم سرطان (TCGA) بعد از تجزیه تحلیل ژنتیکی ۳۵۰۰ نمونه توده سرطانی نتایج مطالعاتشان را در نشریه Cell  منتشر کردند.

آنها در نشریه دیگری (Medical News Today ) مقاله ای منتشر کردند که نشان می دهد سرطان معده دارای چهار زیر گروه مولکولی متفاوت است.

همچنین در آخرین تحقیقاتشان – بزرگترین مطالعه ژنومیک سرطان – دریافتند سایر سرطانها ( روده ، سینه ، مثانه و کلیه) هم دارای زیر گروه های ژنتیکی متمایز هستند.

نتیجه اینکه : تشابهات ژنتیکی و مولکولی سرطانهای مختلف بیشتر از تشابهات  منشا بافتی است.

یعنی ممکن است یک نوع خاص از سرطان پستان با نوعی از سرطان تخمدان شباهت بیشتری داشته باشد تا نسبت به نوع دیگری از سرطان سینه.

مطالعات ، سیستم طبقه بندی موجود را به چالش فرا می خواند.

در توصیف این مسئله ، پروفسور Chris Benz از انستیتو مطالعات Novato ، می گوید: بیشتر بافتهای بدن از دو گروه اصلی و بزرگ سلولهای اپیتلیال (پوششی) و غیر اپیتلیال (غیر پوششی) تشکیل شده اند.

سلولهای اپیتلیال ، پوشاننده سطوح اندامها ، پوست و مخاطند و سلولهای غیر اپیتلیال بافتهای همبند مانند عظله ، عصب و استخوان را می سازند.

سپس او مثالی از سرطان مثانه می زند و می گوید: سرطان مثانه از نظر ژنتیکی و مولکولی در چند زیر گروه طبقه بندی می شود ، که هر کدام دارای پیامد های مختلف و متمایز از دیگری است.

همین تفاوت باعث می شود نتایج درمانهای سیستمیک مشابه و یکسان در سرطانهای مثانه در افراد مختلف فرق کند. یعنی در برخی نتایج مثبت و راضی کننده کسب شود و متاسفانه در برخی اینطور نباشد.

دانشمندان محتوی ژنتیکی ۳۵۲۷ نمونه از ۱۲  تومور مختلف را با ۶ روش پاتولوژی مختلف را تحت مطالعه  قرار دادند.

نتایج نشان داد تومورهایی با منشاء سلولی مشابه بیشتر از نظر مولکولی و ژنتیکی شبیه هم بودند ، تا از نظر بافتی که از آن منشاء گرفته اند.

مثلاً سه زیر گروه سرطان مثانه وجود دارد ، که یک نوع آن از نظر ژنتیکی ، شبیه آدنوکارسینوم ریه است و دو تای دیگر با سلولهای اسکوآموس سرطانهای سر و گردن قرین ترند.

همچنین مطالعات نشان داد : سرطان سینه سلولهای Basal که به سرطان سینه منفی سه گانه (Triple) معروف است از نظر ژنتیکی با سایر زیر گروه های سرطان سینه تفاوت فاحش دارد و بیشتر شبیه سلولهای تخمدان است.

تیم مطالعاتی معتقد است: بر اساس مطالعات جدید ، حداقل ۱ نفر از ۱۰ فرد مبتلا به سرطان باید درمانی متفاوت از آنچه که بر اساس طبقه بندی کلاسیک دریافت کرده ، دریافت می کرده است.

پروفسور Benz ، می گوید: این مقایسه ها و نسبت ها با مطالعه تعداد بیشتری از تومورها و نمونه ها قابل اثبات خواهد بود.

او پیش بینی می کند: حداقل مطابق روش جدید ، ۲۰ نوع تومور از نظر مولکولی و ژنتیکی طبقه بندی خواهد شد.

وی معتقد است نتایج این تحقیقات می تواند در مطالعات بالینی (Clinical Trial) مورد استفاده قرار گیرد.

امید است به زودی ، عصر جدیدی از درمان سرطان با تمرکز بر خصوصیات ژنتیکی هر بیمار در راه باشد .

چیزی که هم پزشکان و هم بیماران در انتظار آن هستند.

 

مطالب مرتبط:

– اصول طبقه بندی انواع سرطان

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>