والدین کودک سرطانی
والدین کودک سرطانی

چه عوامل موجب سرطان پستان می شوند؟

این یکی از اولین و مهمترین سوالات در حوزه سرطان محسوب می شود. هر روز عده زیادی با این سوال در موتورهای جستجو ، به سمت سایت ایران انکو ، هدایت می شوند. مطالب زیادی در اینترنت و مجلات پیرامون پاسخ دهی به این سوال ، نگارش شده و می شود. گاهی مطالب ضد و نقیض هستند . گاهی در عمل آنچه که در جامعه مشاهده می کنیم با اخبار شنیده یا خوانده شده مغایرند. ابتدا می خواهم خواهش کنم مطلب ” مفهوم عوامل خطر ساز ” را مطالعه بفرمائید ، تا تفاوت دیدگاه محققان و ما از عوامل سرطانزا مشخص شود. در مورد سرطان سینه که تا کنون ، بیش از هر سرطان دیگری مورد توجه محققان بوده است ما شاهد سه گروه مطلب  هستیم.
 

عوامل سرطانزای اجتناب ناپذیر

عوامل سرطانزای اجتناب ناپذیر

سن

همچون سایر سرطانها ، خطر سرطان سینه با افزایش سن ، افزایش می یابد. شاید شما هم با این عبارت آشنا باشید که: ” از هر ۸ خانم یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. ” اما این جمله نیاز به توضیح دارد ، خطر ابتلا در تمام طول عمر ،  ۱ به ۸ است اما : احتمال ابتلا به سرطان سینه در سنین مختلف فرق میکند: رابطه سن با میزان ابتلا به سرطان سینه

  • سن بالای ۲۹ تا ۳۹ سال ……………….. ۱ به ۲۰۰۰
  • سن بالای ۳۹ تا ۴۹ سال ……………….. ۱ به ۲۱۵
  • سن بالای ۴۹ تا ۵۹ سال ……………… ۱ به ۵۰
  • سن بالای ۵۹ تا ۶۹ سال ……………… ۱ به ۲۲
  • سن بالای ۶۹ سال ……………………. ۱ به ۱۳
  • در تمام سنین عمر …………………….. ۱ به ۸

ملاحضه میکنید که با افزایش سن ، خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد. به همین دلیل توصیه می شود: ماموگرافی برای همه زنان بالای ۵۰ سال هر سه سال یکبار انجام شود.

در انگلستان برای همه خانمهای ۵۰ تا ۷۰ سال ، دعوتنامه ای جهت انجام ماموگرافی ارسال می شود. ماموگرافی آنها در تلاشند که این برنامه را برای سنین ۴۷ تا ۷۳ سال اجرا نمایند ، هر چه سرطان سینه زود تر تشخیص داده شود، شانس بهبودی افزایش پیدا می کند. در ایران برنامه مدونی برای ماموگرافی جهت غربالگری سرطان سینه وجود ندارد. بنابراین اگر شما فردی بالای ۵۰ سال هستید ، در این خصوص با پزشک خانواده تان مشورت کنید.

 سن یاسگی

هرچه سن یاسگی بیشتر به تاخیر بیافتد ، شانس ابتلاء به سرطان سینه افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد ، یاسگی در بالای ۵۵ سالگی ، ۳۰% شانس ابتلاء به سرطان سینه را افزایش می دهد. آنالیز داده های ۴۰۰۰۰۰ خانم ، نشان می دهد ، به ازای هر سال تاخیر در شروع یاسگی ، شانس ابتلا ۳% افزایش می یابد. احتمال قریب به یقین ، علت : افزایش مدت تماس با استروژن است. هر چه سن یاسگی بیشتر به تاخیر بیافتد ، بافتهای سینه مدت بیشتری با استروژن در تماس هستند و هر چه مدت تماس با استروژن افزایش یابد ، شانس ابتلاء به سرطان سینه بیشتر است.

نژاد

مطالعات نشان می دهد ، زنان یهودی ، نژاد AShkenazi ، که مهاجران یهودی اروپای غربی محسوب می شوند, زنان هلندی ، نروژی و ایسلندی ، مقداری بیشتر از سایر زنان به سرطان سینه مبتلا می شوند ، که علت آن ژن های معیوب BRCA1 و BRCA2 در این نژادهاست.

جنسیت

جنسیت در ابتلا به سرطان نقش مهمی ایفا می کند. مطالعات نشان می دهد ، زنان ۱۰۰ برابر مردان به سرطان سینه مبتلا می شوند. احتمال می رود علتش هورمون های جنسی زنانه (استروژن) باشد.

سطح آندروژن خون

آندروژن ها (مانند تستوسترون) هورمون مردانه طبیعی بدن هستند. در زنان مقدار کمی آندروژن توسط غده فوق کلیه ترشح می شود. مطالعات نشان می دهد ، بالا بودن سطح آندروژن ها ، خطر سرطان سینه را افزایش می دهد.

سطح استروژن خون

استروژن هورمون طبیعی بدن در خانمهاست. این هورمون در صفات ثانویه جنسی و باروری خانمها نقش بنیادی دارد. تا قبل از یاسگی ، عمده استروژن بدن توسط تخمدانها ترشح می شود ، که مقدارش در طی یک دوره قاعدگی ، نوسان دارد. بعد از یاسگی ، توسط بافت چربی ترشح می شود. سطح استروژن بالا ، خطر سرطان سینه را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد ، بالا بودن سطح استروژن پس از یاسگی ، خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا می برد. در حال حاضر بالا بودن سطح استروژن خون ، معیار ارزیابی خطر سرطان سینه محسوب نمی شود ، اما از آنجایی که بافت چربی ، تولید کننده استروژن بدن است ، اضافه وزن یکی از معیارهای ارزیابی خطر محسوب می شود.

تراکم استخوان بالا

هرچه تراکم استخوان خانمی بالاتر باشد ، خطر سرطان سینه بیشتر است ! این شاید عجیب ترین عامل خطر ساز سرطان سینه محسوب شود. شواهد نشان می دهد ، خانمهایی که تراکم استخوان بالاتری دارند ، ۶۰% تا ۸۰% بیشتر به سرطان سینه مبتلا می شوند. اما بررسی ها چیز دیگری را نشان می دهد. در واقع باز هم متهم ردیف اول استروژن است. هر چه سطح استروژن خون خانمی در طول زندگی بالاتر باشد ، تراکم استخوانش بیشتر است . اما در واقع سطح استروژن بالاست که خطر سرطان سینه را افزایش می دهد ، نه تراکم استخوان بالا.

تراکم بافت سینه در ماموگرافی

سفتی سینه معیاری جهت سنجش تراکم بافتی سینه محسوب می شود. هر چه نسبت بافت همبند (عضله ، عروق و سلولهای میان بافتی) به بافت چربی بیشتر باشد ، تراکم سینه بیشتر است. مطالعات نشان می دهد سینه هایی که در ماموگرافی متراکم به نظر می رسند ، چهار تا پنج بار بیشتر به سرطان مبتلا می شوند.

سابقه فامیلی

ابتلاء اعضای درجه یک فامیل به سرطانهای سینه ، تخمدان و پروستات هشداری برای سایر اعضاء خانواده است. فامیل درجه یک مونثدر ایالات متحده ۱۰%-۵% از مبتلایان به سرطان سینه ، دارای سابقه فامیلی هستند. مردم ما بعد از تغذیه ، به نقش وراثت بیشتر توجه نشان می دهند . معمولاً در حوزه سابقه فامیلی ، انگشت اتهام به سمت وراثت و ژنتیک می چرخد ، اما در خیلی از مواقع اینطور نیست. به هر حال اعضاء خانواده الگوی زندگی و تغذیه ای نزدیک بهمی دارند ، و خیلی از مواقع این عواملند که موجب بروز سرطان در دو عضو از یک خانواده می شود. مطلب بیشتر:( نقش سابقه فامیلی در سرطان سینه)

ژنتیک و جهش های ژنی

برخی جهش های ژنتیکی ، شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. از جمله: BRCA1 ، BRCA2 ، P53 ، CHEK2 ، ATM ، PALB2 . اینکه فردی یک یا چند تا از این جهش های ژنتیکی را داشته باشد ، نمی تواند دلیل قطعی ابتلاء به سرطان قلمداد شود. بسیاری حتی با وجود چنین جهش هایی هم به سرطان سینه مبتلا نمی شوند. اما به هر حال ، شانس ابتلاء بسیار بالا می رود. خوشبختانه در مورد آندسته که دارای جهش های ژنتیکی مستعد کننده سرطان ، اقداماتی قابل انجام است ، تا شانس ابتلاء کاهش یابد. برخی از این جهش ها هنوز در مراحل تحقیقاتی قرار دارند و هنوز به اثبات نرسیده اند. برخی هم در سطح قابل قبولی شناخته شده و قابل مهار هستند.   مطلب بیشتر:(نقش ژنتیک در سرطان سینه)

عوامل سرطانزای قابل پیشگیری

عوامل سرطانزای قابل پیشگیری

سن اولین بارداری و دفعات بارداری

هم سن اولین بارداری و هم تعداد دفعات بارداری در میزان خطر ابتلا به سرطان سینه تاثیرگذار است. محققان توصیه می کنند : بهتر است خانمها زیر ۳۵ سال باردار شوند. جهت اطلاع بیشتر ، رابطه بارداری با خطر سرطان سینه را مطالعه بفرمایید.

سن شروع بلوغ در دختران (شروع پریود)

هر چه سن شروع اولین پریود کمتر باشد ، شانس ابتلا به سرطان سینه بیشتر اس. محققان دریافتند : شروع پریود در سن ۱۲ سالگی ، نسبت به ۱۴ سالگی شانس ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. بلوغ زودرس قابل پیشگیری است. جهت مطالعه بیشتر مطلب زیر را مطالعه کنید: رابطه سن بلوغ دختران با سرطان سینه

الکل

برخی مطالعات نشان می دهد ، مصرف الکل شانس ابتلاء به سرطان سینه را افزایش می دهد. بررسی نتایج ۵۳ تحقیق در این حوزه نشان می دهد ، به ازای هر وعده نوشیدنی الکلی در روز ، ۷% شانس ابتلا به سرطان افزایش می یابد. زنانی که ۲ تا ۳ وعده الکل در روز مصرف می کنند ، ۲۰% بیشتر شانس ابتلاء به سرطان سینه دارند. مطلب بیشتر:(رابطه الکل با سرطان سینه)

قرص های ضد بارداری خوارکی

مصرف قرص های ضد بارداری خوارکی ۲۰% تا ۳۰% شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. البته در سنین جوانی این شانس بسیار پایین است. خانمهایی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند ، اگر از همین فردا مصرفش را قطع کنند ، احتمال ابتلا شروع به کاهش می کند و طی ۱۰ سال به حالت طبیعی باز می گردد. امروزه محصولات متنوعی جهت پیشگیری از بارداری وجود دارد. برخی از این محصولات فاقد استروژن هستند که شواهد نشان می دهد ، خطر کمتری جهت سرطان سینه به دنبال داشته باشند. شبکاری کسانی که در شیفت شب کار می کنند ، بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دارند. در طول ساعات شب ، با کاهش میزان نور ، هورمون ملاتونین ترشح می شود. این هورمون ضمن تنظیم سیکل خواب ، یک ضد سرطان قوی طبیعی محسوب می شود. کسانی که در شیفت شب کار می کنند ، بدلیل استعمال نورهای مصنوعی (لامپ و مهتابی) دچار اختلال در ترشح ملاتونین قرار دارند ، در نتیجه بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه هستند.

هورمون درمانی یاسگی

امروزه استفاده از هورمون درمانی بعد از یاسگی جهت کاهش علایم ناراحت کننده بعد از یاسگی بسیار رایج است. محققان معتقدند استفاده از قرص های هورمون درمانی بعد از یاسگی(MHT) که حاوی استروژن و پروژسترون هستند ، خطر سرطان سینه را افزایش می دهد. متخصصان انکولوژی بیماران مبتلا به سرطان سینه را بعد از بهبودی از مصرف چنین قرصهایی منع می کنند ، چون معتقدند خطر عود را افزایش می دهد.

رابطه چاقی با سرطان سینه

فواید تناسب اندام بر هیچ کس پوشیده نیست ، اما رابطه چاقی با سرطان سینه کمی پیچیده است. چون : اضافه وزن قبل از یاسگی موجب کاهش خطر سرطان سینه ، و بعد از یاسگی موجب افزایش آن می شود. اگرچه تحقیقات نشان می دهد ، اضافه وزن قبل از یاسگی اثر پیشگیرانه دارد ، اما باز هم توصیه نمی شود. چون اکثر مواقع سرطان سینه بعد از یاسگی اتفاق می افتند و بعدی بنظر میرسد ، کسی که یک عمر اضافه وزن دارد ، بتواند بعد از یاسگی وزنش را کاهش دهد. اینکه چرا اضافه وزن دارای چنین اثرات متناقضی است ، هنوز در درست بررسی است. اما تحقیقات نشان می دهد ، بافت چربی بعد از یاسگی ، هورمون استروژن ترشح می کند ، شاید علت افزایش شانس سرطان سینه ، در خانمهای چاق بعد از یاسگی همین استروژن اضافی باشد.

عوامل سرطانزای تحت بررسی

عوامل سرطانزای تحت بررسی

غذاهای کباب شده در دمای بالا

وقتی غذایی (خصوصاً گوشت) در درمای بالا کباب می شود ، ماده ای بنام آکریلامید (Acrylamide) تشکیل می شود. نتایج ۵ تحقیق بزرگ نشان می دهد هیچ رابطه ای بین غذای کباب شده و افزایش خطر سرطان سینه وجود ندارد. اما نتایج یک تحقیق نشان می دهد ، خانمهایی که در سنین قبل از مدرسه ، بیشتر از غذای کباب شده استفاده کرده اند ، بیشتر در بزرگسالی مبتلا به سرطان سینه شده اند. در مجموع رابطه غذای کباب شده با سرطان سینه هنوز در دست بررسی است.

رابطه مصرف آنتی بیوتیک با سرطان سینه

در این زمینه دو تحقیق بزرگ انجام شده است و نتایج یکی این رابطه را تائید می کند ، در حالیکه تحقیق دیگر , این رابطه را رد کرده است. جهت رسیدن به جواب قطعی بررسی بیشتر نیاز است. رابطه مصرف آسپرین و سرطان سینه در این زمینه تحقیقات زیادی انجان شده است. برخی تحقیقات نشان می دهد ، کمی خطر سرطان سینه با مصرف آسپرین کاهش یافته است. اما برخی دیگر معتقدند : هیچ رابطه ای بین این دو وجود ندارد. که البته نظریه دوم ، طی یک تحقیق ده ساله عنوان شده است.

رابطه سایز سینه با سرطان سینه

تحقیقات در این زمینه به نتایج متناقضی ختم شده است. برخی معتقدند بزرگی سینه خطر سرطان سینه را افزایش می دهد و برخی بالعکس.

استعمال پاربن ها (Parabens) و سرطان سینه

این ترکیب در صنایع بهداشتی – آرایشی جهت مام ها و لوسیونهای زیر بغل استعمال می شود ، البته نه همه محصولات. در سال ۲۰۰۸ ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بی ضرر بودن پارابن ها را تائید کرده است ، اما در سال ۲۰۱۲ نتایج تحقیق در زمینه پارابن ها مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر نظر قطعی در این زمینه وجود ندارد.

رابطه بطری آب معدنی با سرطان سینه

بطری های آب معدنی از ماده ای شیمیایی بنام Bisphenol A ساخته می شوند. تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده است ، و نتوانسته چنین رابطه ای را تائید نماید

رابطه سرطان سینه با عوامل سرطانزای بسیاری ، مورد مطالعه قرار گرفته است و حجم وسیعی از اطلاعات طی سالهای اخیر در این رابطه تولید شده است.

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>