چرا در برخی ALL عود می کند؟

پاتولوژیستلوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) اغلب در کودکان اتفاق می افتد. ۸۵% از این کودکان به بهبودی کامل می رسند. اما متاسفانه از این جمعیت بهبود یافته ۱۵% دچار عود (بازگشت) بیماری می شوند.

بازگشت هایی که اغلب ، درمانشان با چالش و دشواری همراه است.

دانشمندان در تلاشند تا دریابند : چرا برخی از مبتلایان به ALL دچار عود می شوند؟

اخیراً تیمی از محققان بر روی این سوال کار کردند و نتایج تحقیقشان  در سایت ecancer.org منتشر شده است. با هم مطالعه می کنیم…

ساختار جمعیتی سلولهای سرطانی در ALL از نظر ژنتیکی همگون نیست ، یعنی تفاوت مختصری وجود دارد. اگر چه غالب این سلولها شبیه هم هستند ، اما جمعیت های اندکی از زیر گروه ها وجود دارد.

جمعیت غالب و اصلی در اثر شیمی درمانی از بین میرود ، اما زیر جمعیت های اندک می توانند با جهش های مجدد ، خود را در مقابل شیمی درمانی مقاوم نمایند ، و مدتی بعد ، عود را رقم بزنند.

تیم تحقیقاتی ژنوم سلولی ۲۰ بیمار ALL (لوسمی حاد لنفوبلاستیک) عود کرده را بررسی کردند. Zhang  (مدیر تیم تحقیقاتی ) می گوید:

ما می خواستیم بدانیم چه مکانیسمی موجب عود می شود؟

در نهایت ۷ ژن اختصاصی مسئول عود شناسایی شدند.

اکنون دانشمندان در تلاشند ، رفتار این ۷ ژن را تحت نظر بگیرند تا مشخص شود ، چگونه و با چه مکانیسمی ، بیمار را به سمت عود سوق می دهند.

با کشف این مکانیسم ، آنها قادر خواهند بود دارویی را تحت هدفمند درمانی تولید نمایند تا بتواند اثر ژنهای مذکور را خنثی کند و در نتیجه مانع عود شود.

تیم تحقیقاتی Zhang بررسی های ژنومی را از بیماران در سه فاز تشخیص اولیه ، فاز درمانی Remission  و عود انجام دادند.

آنها امیدوارند با شناسایی ژنهای مسئول عود ، در فاز Remission  بتوان قبل از عود ، اقدام درمانی لازم را به انجام رساند و از عود پیشگیری کرد.

رفرنس:

http://ecancer.org/news/7124-scientists-trace-genomic-evolution-of-high-risk-leukaemia.php

۲ دیدگاه

  1. از مطالب اموزنده شما سپاسگزارم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>