پیشرفت در سرطان کودکان

چالش های درمان سرطان کودکان

به تازگی (مارس ۲۰۱۸) ، انستیتو ملی سرطان آمریکا (NIH) ، مقاله ای منتشر کرده است که به چالش های درمان سرطان کودکان پرداخته است. با هم به مطالعه و بررسی ایم مقاله می پردازیم:

چالش اول اینکه ؛ سرطان در کودکان نادرتر از بزرگسالان است. تقریباً ۱% از مبتلایان به سرطان ، کودکان هستند. بنابراین منابع تحقیقاتی کافی جهت بررسی سرطان در کودکان وجود ندارد. در نتیحه بررسی علل مولکولی و ژنتیکی که نیازمند نمونه های فراوانیست با کمبود واجه است. برای حل این مشکل لازمست ، مراکز تحقیقاتی و درمانی سرطان ، تعامل و همکاری بیشتری با هم داشته باشند.

دومین چالش ؛ که البته کمتر مورد توجه محققان قرار گرفته است ، نقش وراثت ، ژنتیک و محیط در ابتلای کودکان به سرطان است. مثلا در بزرگسالی که سالها دخانیات مصرف کرده است ، پیدا کردن علت سرطان ریه چندان دشوار نیست ، اما در یک کودک مبتلا به سرطان ریه ، یافتن این رابطه مبهم است.

چالش سوم ؛ تفاوت ساختاری و ژنتیکی سرطان کودکان از سرطان بزرگسالان است. مثلاً کودکان بیشتر به زتینوبلاستوما و استئوسارکوما مبتلا می شوند. بنابراین بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در بزرگسالان در کودکان هیچ کاربردی ندارد.

چالش چهارم ؛ بیشتر سرطانهای کودکان از نظر پاتولوژیکی و ژنتیکی ، با تغییرات ژنی کمی همراه هستند. مثلا یک پاتولوژیست وقتی سلول سرطانی یک بزرگسال را بررسی می کند ، این سلول تفاوتهای فاحشی با سلول طبیعی دارد. در حالیکه در کودکان ، سلول سرطانی تفاوت محسوس کمتری با سلول طبیعی دارد. همین موضوع کودکان را از بسیاری از درمانهای جدید (ایمنی درمانی) دچار محدودیت می نماید.

چالش پنجم ؛ عوارض جانبی درمان سرطان در کودکان است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که تحت شیمی درمانی و اشعه درمانی قرار می گیرند ، نسبت به بزرگسالان آسیب پذیر ترند. عوارض جانبی (حاد و تاخیری) در کودکان جدی تر ، خطرناک تر و نیازمند پیگیری بیشتر است. به همین دلیل پزشکان در انتخاب نوع دارو و دوز موثر با محدودیت مواجه هستند ، و یا در انتخاب میزان اشعه در اشعه درمانی با مشکل مواجهند.

با جمع بندی مطالب بالا به این نتیجه می رسیم که:

کودک سرطانی یک بزرگسال کوچک شده نیست ، و  از نظر سرطان شناسی بسیار متفاوت از بزرگسالان می باشد.

 

بنابراین نیازمند توجه بیشتری از سوی محققان می باشد تا راهکارهای بهتری اندیشیده شود. بدین منظور انجمن ملی سرطان آمریکا ، به عنوان یک هماهنگ کننده تیم های تحقیقاتی وارد عمل شده است و گروه های مختلفی را تحت سرپرستی خود اداره می کند که در ادامه مقاله با آنها آشنا می شویم:

* شاخه انکولوژی اطفال(POB) . گروهی که به خطرات درمان سرطان در کودکان می پردازد. مثلاً دراین گروه به تازگی درمان آزمایشی ، کودکانی که به دلیل Neurofibromatosis  نوع یک (NF1) ، که اختلالی ژنتیکی و دردناک است ، مبتلا به سرطان می شوند ، بررسی شده و داروی Selumetinib بکار گرفته شده و نتایج امید بخش بوده است.

 • گروه انکولوژی کودکان (COG). این گروه به صورت هماهنگ با ۲۰۰ مرکز درمان کودکان سرطانی در آمریکا و کانادا ، کارهای تحقیقاتی اش را انجام می دهد ، و به تازگی یک داروی جدید در درمان سرطان کودکان را در فاز آزمایشی قرار داده است.
 • گروه تجزیه و تحلیل ملکولی COG. همانطوریکه از نامش پیداست ، زیر گروهی از گروه قبل محسوب می شود ، که به بررسی ژنتیکی سرطانهای کودکان می پردازد. در مقاله ای که جولای ۲۱۰۱۷ از این گروه منتشر شده است ، به بررسی تخصصی نقش وراثت در سرطان کودکان پرداخته شده است.
 • کنسرسیوم سرطان مغز کودکان (PBTC). یک مرکز تحقیقاتی که در حال یافتن مطلوب ترین درمانها در تومورهای مغزی کودکان است.
 • کنسرسیوم رویکرد جدید در درمان نروبلاستوما(NANT). تیمی از دانشمندان بالینی و آزمایشگاهی در این گروه به بررسی نروبلاستوما که یکی از شایعترین سرطانهای کودکان محسوب می شود – می پردازند. این گروه ارتباط نزدیکی با COG دارند و فازهای بالینی مرحله ۳ ، را انجام می دهند.
 • کنسرسیوم آزمایش پیش بالینی اطفال (PPTC) . این گروه به صورت سیستماتیک داروهای جدید را در مدل های ژنتیکی کودکان آزمایش می کنند. هدف اولیه این گروه ، آزمایش داروییست که در درمان کودکان سرطانی موثرتر باشد.
 • گره تحقیقاتی TARGET . یک گروه تحقیقاتی که بر روی ژنتیک کار می کنند. در این گروه به تفاوت سرطان در کودکان و بزرگسالان از نظر ژنتیکی پرداخته می شود. در مقاله ای که اخیراً از این گروه به چاپ رسیده است به تفاوت ژنتیکی لوسمی در ۱۷۰۰ کودک در مقایسه با سرطانهای جامد پرداخته شده است.
 • انجمن ملی سرطان آمریکادر نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ ، شبکه ای تحت وب از محققان فراهم کند تا فرصت های استفاده از ایمنی درمانی در کودکان سرطانی را بررسی نماید. نا این شبکه PI-DDN است.
 • شبکه ایمنی درمانی کودکان سرطانی (CITN). که در حال مطالعات تحقیقی در زمینه استفاده از داروهای ایمنی درمانی در کودکان سرطانی است.

میدانم تا اینجای مقاله را والدین کودکان سرطانی به دقت مطالعه کرده اند و سوالات زیادی در ذهنشان ایجاد شده است. خیلی از مواقع درباره نتایج تحقیقات در سایر کشورها سوال مطرح می شود در پایان مقاله رفرنس را تقدیم خواهم کرد.

در این مقاله سه عکس هم وجود دارد که دو تای آن نیازمند ترجمه نبود و به همان شکل اصلی تقدیم شما می کنم و عکس سوم نیازمند ترجمه بود که ترجمه و ادیت شد.

امیدوارم به یاری پروردگار ، به زودی شاهد بهبود همه کودکان سرطانی باشیم.

پیشرفت در سرطان کودکانپیشرفت درمان سرطان کودکاندرمان جدید نروبلاستوما

رفرنس: https://www.cancer.gov

۱ دیدگاه

 1. به بقیه هم پیشنهاد میکنم این سایت رو دنبال کنن
  طراحی سایت خوبی دارید موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>