پرستاران باردار و بخش شیمی درمانی

تقریبا همه پرستاران شاغل در بخش شیمی درمانی می خواهند بدانند:

پرستاران باردار

آیا کار با داروهای شیمی درمانی در طول بارداری ، به جنین آسیب می زند؟

آیا این خطر شامل تمام محوطه و فضای بخش ( از جمله تخت بیمار ، میزها ، سرویس بهداشتی ) می شود یا فقط محدود به محل آماده سازی داروهای شیمی درمانی است؟ به عبارت بهتر: آیا یک پرستار باردار می تواند در بخش شیمی درمانی به کارهایی غیر از آماده سازی بپردازد؟

متاسفانه منابع تحقیقاتی و منتشر در این زمینه بسیار محدود است.

خطر آسیب طبق بررسی موسسات معتبر ، با رعایت اصول ایمنی بسیار کم است . اما … به صفر نمی رسد.

این مقاله پیرامون موضوعات مربوط به پرستاران باردار شاغل در بخش شیمی درمانی فراهم شده است.

آماده سازی داروهای شیمی درمانی توسط پرستار باردار تا چه اندازه ایمن است؟

پاسخ این سوال چندان واضح نیست. مادر اینجا سعی می کنیم  با بررسی منابع معتبر و علمی جواب را پیدا کنیم. مراکز شیمی درمانی طی سالهای اخیر بطور گسترده افزایش یافته است.

کلینیک ها ، بیمارستانها و مطب های خصوصی مبادرت به اجرا شیمی درمانی می نمایند. اکثر داروهای شیمی درمانی یاخته آزار ، هستند. این یعنی اینکه داروهای شیمی درمانی ماهیت موتاژنیک ، کارسینوژنیک و تراتوژنیک دارند.

اینکه در طول بارداری چقدر می توانند مضر باشند کاملا مشخص نیست. بنابراین ، کار با چنین داروهایی در طول بارداری نمی تواند ۱۰۰٪ ایمن باشد.

به همین دلیل است که کار با داروهای شیمی درمانی در همه کشورهای دنیا دارای دستورالعمل است.

انجمن پرستاران انکولوژی انگلستان می گوید: خطر کار با چنین داروهایی هرگز به صفر نمی رسد . حتی اگر شما در فرآیند آماده سازی دستورالعمل را مو به مو  رعایت کنید.

در تایید این جمله انجمن سلامت داروسازان آمریکا می گوید: پرسنل ممکن است طی فرآیند آماده سازی ، حمل ، انبار کردن ، تزریق و حتی دفع وسایل یکبار مصرف آلوده ، دچار آلودگی شوند.

معتبرترین سازمان مرتبط با سلامت و ایمنی شغلی آمریکا می گوید: غلظت قابل اندازه گیری یک تا پنج داروی  شیمی درمانی در سطوح هود ، کف زمین ، تریتمنت و ترالی حمل ، محل نگهداری ، میزها و صندلی ها گزارش شده است.

حداقل تماس در سطوح یاد شده تماس پوستی است. بنابراین کسانی که با داروهای شیمی درمانی سر و کار دارند بطور دایم با آن در تماسند.

این تماس می تواند با رعایت اصول ایمنی ، سیستم تزریق بدون سوزن و تهویه مناسب به حداقل برسد ، اما حذف کامل خطر غیر ممکن است.

اثرات جانبی داروهای شیمی درمانی بر بارداری

داروهای شیمی درمانی بر روی سلولهای سریع تکثیر تاثیر می گذارند. تماس با چنین داروهایی موجب رشدهای غیر طبیعی در جنین می شود. همچنین در صورت تماس پوستی ، گوارشی  و استشاقی مادر با چنین مواد شیمیایی موجب افزایش میزان متابولیتها می شود.

بارداری دارای سه فاز است  و اثرات شیمی درمانی در هر کدام از فازها متفاوت است:

 • Embryogenesis :        در روز چهاردهم جنینی خاتمه می یابد . آسیب های سلولی در این فاز موجب مرگ جنین می شود.
 • Organogenesis :  اندامها و سیستم های مختلف بدن در این فاز تشکیل می شود و تا هفته دوازدهم طول می کشد، آسیب ها در این فاز منجر به سقط یا ناهنجاری می شود.
 • Foetal growth :  از هفته دوازدهم تا زمان تولد است. آسیب ها در این فاز موجب ناهنجاریهای ذهنی و فیزیولوژیک می شود.

در تحقیقی که به تازگی در نشریه ژنیکولوژی امریکا منتسر شد : مطالعه در ۷۵۰ پرستار باردار درگیر با شیمی درمانی نشان می دهد ، مقداری افزایش احتمال سقط در این گروه مشاهده می شود.

این گروه از پرستاران دستورالعمل کار با داروهای شیمی درمانی را رعایت می کردند.

ایمنی کار با داروهای شیمی درمانی

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند: همه کسانی که قصد بچه دار شدن دارند باید از کار با داروهای شیمی درمانی احتراز نمایند ، و این شامل همه پرستاران زن و مرد می شود.

همچنین مادران شیرده هم نباید با داروهای شیمی درمانی سروکار داشته باشند.

در طول ۸۴ روز اول بارداری هر گونه تماس با داروهای شیمی درمانی ممنوع است. اما بعد از ۸۴ روز می تواند با رعایت استانداردها در بخش شیمی درمانی کار کند.

نکته نگارنده: طی سالیان کار بالینی وقتی همکاران با بنده در این خصوص صحبت میکردند ، همواره توصیه می کردم حداقل از سه ماه قبل از تصمیم به بارداری ، در بخش شیمی درمانی کار نکنند. این توصیه مبتنی بر تحقیقات گسترده ای نبود ، تنها با توجه به شرایط فیزولوژیک بدن انسان و رفع تردید های روحی به همکاران توصیه می شد.

البته تحقیقات در زنان مبتلا به سرطانی که حین بارداری تحت شیمی درمانی قرار گرفتند ، به نتایج دیگری رسیدند. اما من عرض میکنم ، آنها به خاطر بیماری مجبور بودند. اما یک پرستار مجبور نیست ، حین بارداری در بخش شیمی درمانی کار کند.

رفرنس

رفرنس

http://www.medicalnewstoday.com/

مطالب مرتبط:

– استانداردهای ایمنی کار در بخش شیمی درمانی

۱۹ دیدگاه

 1. سلام در بیمارستان ما شاید بهترین کاری که برای پرستاران اجرایی شد این بود که به هیچ وجه اجازه کار به پرستاران باردار وشیرده داده نمی شود .باتوجه به اینکه ۹۸%پرستاران خانم هستند رعایت این اصل خیلی سخت بوده است وپرستاران حد اکثر ۴سال به طور مداوم در این بخش مشغول به کار هستند.این تنها کاری بوده که توانستیم برای همکارانمان انجام دهیم.

  • بهتر است دوره Orientation در خصوص به پرستاران آموزش داده شود که در طول دوران کار با داروهای سایتوتوکسیک از بچه دار شدن خودداری نمایند و در صورت تصمیم به بارداری از ۶ ماه قبل بخش را ترک کرده باشند.

 2. با سلام وخسته نباشید از راه اندازى سایت مفید وخوبتان جنس دستکش لاتکس و ماسک N95مورد تایید براى شیمى درمانى نمیباشد وبهتر است از دستکش نیتریل و ماسک FFP3استفاده شود که البته نوع بلند این دستکش به ایران وارد نمیشود ولى نوع کوتاه ان موجود است ورنگ این دستکشها ایى است وقدرت جذب این ماسک در حد میکرون میباشد دستکشهاى لاتکس بدون پودر حتی کمى پودر دارند

  • از توضیحاتتان بسیار ممنونم.البته شما کامنت را در مقاله ای دیگر گذاشتین که ممکنه کمی پاسخ رو مبهم کنه …اما در خصوص مقالات ایمنی کار در بخش شیمی درمانی…بر اساس آخرین مطلب انجمن ایمنی کار آمریکا تهیه شده…در صورت امکان رفرنستان را معرفی بفرمایید تا بررسی بشه… از حسن توجه تان بسیار سپاسگذارم.

 3. ons میگه: میتوانند: کموتراپی انجام ندهند . تو بخش ما برای این گروه اجباری نیست که کمو انجام بدن با توچه به اینکه موردی تو این زمینه مطلقاثابت نشده. اینجوری مسولیتی متوجه سیاستگذاران بیمارستانی هم نیست.سرپرستار قبلی بخش ما بچه ش لوکمی شد فرضیه های زیادی راجع به بروزش قوت گرفت ومساله بروزش در محافل به چالش کشیده شد .راستش یکی از مساله های بخش ما اینه که استرس چاشنی کار همه ی پرستارانی هست که کموتراپی انجام میدن وفقدان علاقه به این فعالیت مهم همیشه از دغدغه های من هست .در بررسی های شخصی من راجع به اون قضیه متوجه شدم در سابقه فامیلیال والدین موارد کانسر بیشتر از حد معمول بود که حداقل ذو موردشو خودم براشون کمو انجام میدادم با توجه بی این که ایشان کموتراپی هم مستقیما انجام نمیدادند

  • علیرضا فرید خمامی

   ممنون محسن جان… من به شخصه تحقیقات زیادی در این زمینه انجام دادم … در یکی از محافل علمی از مدیران ارشد شرکت baxter که تولید کننده مهمی در داروهای شیمی درمانیه خواستم مدارکی در زمینه اثرات داروهای شیمی درمانی بر پرستاران انکولوژی در اختبارم بذارن…اونا حاضر نشدن اسناد با نتایج تحقیقاتشون رو بهم بدن…اما اجازه دادن مطالبشون رو بخونم… در مقایسه اثرات دارو بر پرستاری که ppe رو رعایت میکنه با حشره کش های خانکی… به مراتب داروهای شیمی درمانی اثرات سوی کمتری داشتند ، اما خودم در بالین اصرار زیادی دارم که خانمهای باردار حتی در ایستگاه پرستاری بخش انکولوژی هم نباشند … به دلیل همان وسواسهایی که اثبات محق بودن یا نبودنش غیر ممکنه… موفق باشید محسن جان.

 4. با سلام
  لطفا بگید مدرک پرستاران شاغل در انکولوژی باید چی باشه

  بهیلر می تونه تو بخش انکولوژی باشه یا نه

  • علیرضا فرید خمامی

   بسیاری از بیمارستانها از همکاران بهیار استفاده میکنن …این بستگی به توانمندی ها و مهارت …متقاضی داره.

 5. باسلام . بنده مادرشوهرم بیمار سرطانیه که شیمی درمانی انجام می دن هرماهه و در خانه ما نگهداری می شود. بنده که باردارم و هر روزه با این بنده خدا مواجهم می خواستم بدونم ممکنه بر روی منم می تونه این مواد تاثیر بذارن یا بر روی جنین درحال رشدم؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ، ضمن آرزوی سلامتی برای شما و نوزاد در راه…
   شیمی درمانی مادر شوهرتون هیچ تاثیری روی شما و جنین تان نخواهدداشت. با خیال راحت منتظر تولدش باشید .
   فقط بعد از استفاده از سرویس بهداشتی توسط ایشون ، خوب و فراوان آبکشی بشه. چون تا ۷۲ ساعت بعد از شیمی درمانی ، متابولیت های دارو از طریق ادرار و مدفوع دفع می شوند.

 6. با سلام
  من پرستار بخش اطفال شیمی درمانی هستم
  من حدود ۴ هفته بارداری دارم و تازه متوجه شدم
  متاسفانه استانداردهای بخش ما خییییییییییییلی ضعیف هستن و من در ۱ ماه گذشته کمو تراشی داشتم.میخوام بدونم آیا عوارضی مثل تراتوژن امکان دارا واسه جنین اتفاق بیفته
  خییییییییییییلی نگرانم

 7. سلام و خسته نباشید.
  پدر بزرگ بنده بدلیل سرطان حنجره نیاز به پرتو درمانی دارن هفته ای پنج جلسه.و منزل ما نگهداری میشن.
  من باردارم میخواستم بدونم خطری من و بچمو تهدید نمیکنه.؟ چه نکاتی رو باید رعایت کنم؟

 8. سلام متشکر از اطلاعات خوبتون،یه سوال درمورد خانم های غیر باردار….من خودم پرستار بخش اطفال هستم حالا انکولوژی اطفال بهم پیشنهاد شده،میخواستم بدونم عوارض داروها واسه بقیه پرسنل غیر باردار در چه حده؟اخه این بخش تازه افتتاح شده و کوچیه،فقط یک هود داره و اتاق دارو هم بزرگ نیست،تهویه ی استاندارد هم در بخش موجود نیست،لطفا منو راهنمایی کنید تاچه برای ما پرسنل میتونه با این شرایط خطرساز باشه،متشکرم

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام و سپاس از پرسشتون ؛
   ضمن رعایت PPE هیچ خطری شما رو تهدید نمی کنه. جهت توضیحات بیشتر در کانال تلگرامی انجمن علمی پرستاران انکولوژی عضو بشین.
   iranonco_com@

 9. سلام من ۱۷هفته باردارم تو انکولوژی بزرگ سال کار می کنم مسول کموتراپی نیستم.برای بچه من مشکلی پیش می اد؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>