کریسی
کریسی

نگاهی بر سرطانهای شایع در کودکان

لوسمی

شایعترین سرطان در کودکان لوسمی است. لوسمی سرطان سلولهای خونی است. بیشتر کودکان دچار نوع حاد آن می شوند که اگر به موقع درمان نشود ، به سرعت پیشرفت می نماید. نوع مزمن آن داریا علایم ملایم تری است و پیشرفتی کند تر دارد.

علایم زودرس لوسمی بسیار مشابه عفونتهای ویروسی است ، اما مدت زمان عفونت اولیه در لوسمی کمی وطلانی (حداقل دو هفته) می باشد. والدین اغلب درمی یابند کودک ماههاست که دچار ضعف ، تب و درد است.

زیر گروه های لوسمی :

لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL)

ما این زیر گروه را به صورت مبسوط تقدیم شما کردیم.

لوسمی حادمیلوبلاستیک (AML)

دومین لوسمی شایع در کودکان است . اگر چه این نوع لوسمی به درمان جواب می دهد ، اما در برخی موارد بیماری عود می نماید . بیشترین تلاش پزشکان در جهت کاهش خطر عود و حفظ بقای بیمار در دراز مدت می شود.

علایم و نشانه هایAML :

تنگی نفس ، تب با یا بدون عفونت ، برآمدگی بدون درد اطراف چشم (ممکن است با کبودی همراه باشد ) ، درد استخوان و مفاصل ، سهولت خونریزی و کبودی ، برآمدگی غدد لنفاوی گردن ، کاهش وزن محسوس

سن شایع: ۱ تا ۲۰ سال

لوسمی مزمن میلوبلاستیک (CML)

غالب کسانی که دچار این نوع لوسمی می شوند به علت یک موتاسیون ژنی مادرزادی مبتلا می شوند. این نوع لوسمی به ندرت در کودکان دیده می شود.

علایم و نشانه های CML:

احساس ضعف و خستگی شدید ، تعریق شبانه ، کاهش وزن غیر قابل توجیه ، احساس پری در زیر دنده ها (در سمت چپ) ، گاهی CML هیچ نشانه ای ندارد.

نروبلاستوما

جزء سرطانهای سیستم اعصاب سمپاتیک محسوب می شود. معمولاٌ به صورت یک توده داخل شکمی در اطراف طناب نخاعی (در قفسه سینه ، گردن ، لگن و یا شکم) ظاهر می شود. نروبلاستوما اغلب در هنگام تولد وجود دارد اما علایمش با تاخیر بروز می کند.

تشخیص نروبلاستوما بسیار دشوار است و گاهی اوقات می تواند با لنفوما و رابدومیوسارکوما اشتباه گرفته شود.

سن ابتلاء : اغلب کمتر از ۵ سال

علایم و نشانه های نروبلاستوما:

برآمدگی شکم و گردن ، بیرون زدگی چشم ها ، دایره سیاه اطراف چشم ، فلج بکطرفه دست و پا ، درد استخوانی و مفاصل ، تنگی نفس ، کبودی زیر پوست ، ضعف ،

تومور ویلمز

شایعترین تومور کلیه در کودکان است. غالباً قتابل درمان قطعی است . اغلب یک کلیه را در گیر می کرند. اما گاهی در هر دو کلیه دیده می شود..

تومور ویلمز گاهی می تواند تا نیم کیلوگرم رشد نماید و درد ناک یا بدون درد باشد. برای کودکانی که دچار تومور ویلمز می شوند باید معاینات و آزمایشات چک آپ از نظر سندرمهای زیر تا ۸ سالگی هر سه ماه یکبار انجام شود:

سندرم WAGR (تمور ویلمز ، Aniridia ، ابهام ژنیتال و منتال ریتارد)

سندرم Bechwithwiedemam سندرم Densys-Brash

هیپوسپادیاس

کریپتورشیدیسم

همی هایپرتروفی

سن ابتلاء: ۸ – ۳سال

علایم و نشانه های تومور ویلمز:

تب ، تورم شکم ، خون در ادرار ، کاهش اشتها ، کاهش وزن ، افزایش فشار خون ، یبوست ، درد شکم ، تهوع و استفراغ

رابدومیوسارکوما

شایعترین تومور بافت نرم که در سلولهای عضلانی بدن شکل می گیرد. در هر جایی از بدن می تواند اتفاق بیافتد و متاستاز نماید. اما در چهارنقطه از بدن شایعتر است: سر و گردن ، مجاری ادراری ، قفسه سینه و ریه ، اندامهای انتهایی

سن ابتلاء: بیشتر در سنین ۱ تا ۱۰ سال دیده می شود.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>