نکات قانونی بخش شیمی درمانی
نکات قانونی بخش شیمی درمانی

نکات قانونی بخش شیمی درمانی

 ۱- باقیمانده دارو, لوازم یکبار مصرف بکار رفته و شیشه های خالی باید در یک کیسه محکم ریخته شده و با برچسب با احتیاط حمل شود و یا عباراتی مانند زیر به بخش زباله انتقال یابد.
داروهای سیتوتوکسیک- شدیداً تاولزا با دستکش حمل شود با احتیاط حمل شود

 

۲-     تمام سطوحی که دارو بر روی آن آماده میشود باید قابل جمع آوری, مقاوم به سوراخ شدن و جاذب مایعات باشد و بر چسب یا نوشته خطرناک برروی آنها نصب شده باشد و با هر بار استفاده تعویض گردد.
۳-     سرنگها و سر سوزنها باید بدون جدا شدن سر سوزن از سرنگ در یک ظرف محکم ریخته و در پایان کار از بخش خارج شود. 
۴-     تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق دارو تمام ترشحات بدن بیمار حاوی متابولیتهای سیتوتوکسیک است.
۵-     تجهیزاتی که با خون, استفراغ و سایر ترشحات بیمار آلوده شده اند باید مطابق استانداردهای سیتوتوکسیک تمیز شوند.
۶-     همه پرسنلی که با داروهای شیمی درمانی سر و کار دارند در صورت تماس با داروی شیمی درمانی باید ناحیه آلوده را ۱۵ دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرند.
۷-     کلیه داروه باید زیر هود کشیده شوند و هود باید به صورت دوره ای  از نظر عملکرد بررسی شود.
۸-     لوازم حفاظتی یکبار مصرف حکم داروهای سیتوتوکسیک را دارند و باید به همان طریق دفع شوند.
۹-     وسایل حفاظتی نباید در جاهایی که خارج از محدوده کاری با دارو است, استفاده شوند.
۱۰- به جدول زیر توجه شود:

ماسک

عینک

گان

دستکش

نوع فعالیت

_

_

+

+

آماده سازی زیر هود

_

اگر برای چشم مضر است

+

+

تزریق

+

+

+

+

تمیز کردن سطوح

_

اگر خطر تماس وجود دارد

اگر خطر تماس وجود دارد

+

مواد دفعی

منبع :
The occupational safety and health administration (OSHA) – ۲۰۰۵ (www.OSHA.com)
Oncology Nursing Society (www.ONS.com)-2005

مطالب مرتبط:

– استانداردهای ایمنی کار در بخش شیمی درمانی

۵ دیدگاه

 1. سلام-افتتاح این سایت رو تبریک می گویم وبرایتان آرزوی موفقیت دارم:پرستار بخش انکولوژی درتبریز هستم خیلی دوست دارم بیشتر از حد فقط شیمی درمانی (آنهم درامکانات رفاهی وپزشکی اندک )به جسم وروح مریضها وخانوادهاشون بشه کمک کرد .میخواستم بدونم درسایر کشورهای پیشرفته دنیا دربخشهای انکولوژی هماتولوژی علاوه بر شیمی درمانی ورادیوتراپی چه امکانات درمانی جانبی ورفاهی وجود داره.این بیماراران باوجود دریافت داروها هر روز بیشتروبیشتر به طرف مرگ قدم برمی دارندخواهش می کنم از طب قرانی (نظرات آقای خدادادی )وطب سنتی وعلوم روانشناسی و…کمک گرفته بشه شاید بشه کمک بیشتر وبهتری به حال این هم نوعان کرد-همینطور اگه بخشنامه ای در داخل کشوز هست که مختص این بخش هاست از قبیل حق شیمی درمانی -مرخصی یاoffبیشترکه کمک حال پرسنل پرستاری این بخشهاست در صورت امکان معرفی کنید با تشکر.

  • سلام… خانم ولیدی … براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم با توجه به دغدغه ارزشمندتون (کمک به بیماران سرطانی) پله های موفقیت و سعادتمندی رو تا به بالا طی بفرمائید.
   توصیه بنده در خصوص حمایتهای روحی و روانی …بیشتر بر این نکته تاکید دارد که:
   سعی بفرمائید بیشتر به حرفهای بیماران سرطانی گوش کنید …آنها خودشان شما را به سمت مطالعه مورد نیاز با سوالاتشان سوق خواهند داد… بنده هر چه که میدانم …از این طریق کسب کردم…البته شما یکی از کادر حرفه ای درمان محسوب میشوید ..بنابراین فاصله عاطفی را حفظ کنید تا به تداوم کارتان لطمه وارد نشود.
   در برخی از کشورها امکانات رفاهی مانند تورهای مسافرتی کوتاه ، پرستار یا مراقب در منزل وجود دارد که البته در اکثر مواقع هزینه بر عهده بیمار است …
   در خصوص طب قرآنی با توجه به کارهای نا تمام در بخش های مختلف سایت …برای بنده این فرصت میسر نیست … اما اگر شما تحقیق یا مطالعاتی در این زمینه دارید …با کمال میل پذیرا خواهم بود تا به نام خودتان منتشر شود.
   در مورد حق شیمی درمانی و یا سایر مزایای کار با مواد سایتو توکسیک … برخی بیمارستانهای تهران به صورت داوطلبانه امتیازاتی قائل می شوند … که اغلب مادی (پولی) است.
   در تبریز نمیدانم … شاید لازم باشد نامه ای با رونوشت مناسب … به مترون خود بنویسید … اما سالها پیش دفتر پرستاری وزارت بهداشت …نوشته ای را ابلاغ کرد … (من که ندیدم)…
   با آرزوی موفقیت و سلامتی …. عمو فرید

 2. با سلام و آرزوی قبولی طاعات.
  واقعا سایت مفیدی دارید و بهتون بخاطر این همه حس انسان دوستی که برای بیماران سرطانی دارید تبریک میگم.واقعا مطالب مفیدی داره که باید کلی باشون وقت گذاشته باشین.البته پایین سایت یکبار نوشتین،ولی من میخواستم یکبار دیگه ازتون اجازه بگیرم تا از مطالبتون توی وبلاگم استفاده کنم.
  البته تجربیات خودمو نوشتم،ولی اگه لابه لای اونا بتونم اطلاعات مفید هم به دیگران بدم خوشحال میشم.۱۰۰درصد با لینک به مطلب شما.راستی ببخشید بنر سایتتون کجاست؟میخوام توی وبم بذارم.با تشکر فراوان.
  ((یه جوجه پرستار که خودش کنسر داره))

  • همکار گرامی سلام ؛ از اظهار محبت شما بسیار ممنونم … برای من باعث خرسندیست .. اگر مطالب صحیح و موثق اشاعه داده بشه … شما هر طوریکه دوست دارید مطالب را استفاده کنید … در خبرنامه عضو بشین تا مطالب بطور مستمر براتون فرستاده بشه … با ادب و امتنان عمو فرید.

 3. سلام به وبلاگ من هم سر بزنید خوشحال می شم. من وب شما رو لینک کردم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>