نقش سیتوکین ها در درمان سرطان

سیتوکین ها ، پروتئین هایی هستند که توسط گلوبولهای سفید ساخته می شوند. سیتوکین ها در پاسخ ایمنی ، التهابی و خونسازی نقش تنظیم کننده دارند.

سه گروه از سیتوکین ها در درمان سرطان بکار می روند:

  1. اینترفرون ها (INFs)

محققان دریافتند نوع خاصی از اینتر فرون بنام اینترفرون آلفا ، خاصیت ضد سرطانی دارد. اینترفرون آلفا دو نوع گلبول سفید (سلولهای کشنده طبیعی و  سلولهای دندانه ای) را فعال می کند ، و این دو ، به مبارزه با سلولهای سرطانی می پردازند.

همچنین اینترفرون آلفا موجب مهار رشد سلولهای سرطانی می شود.

در حال حاضر این سیتوکین در بازار دارویی وجود است و در درمان ملانوما ، سارکوم کاپوزی و چند نوع سرطان خون بکار می رود.

۲٫ اینترلوکین ها (ILs)

اینترلوکین ها نقش بسیار مهمی در پاسخ ایمنی طبیعی بدن و توانایی سیستم ایمنی در مهار سرطان دارند.

اینترلوکین -۲ (IL-2) که نام دیگرش ” فاکتور رشد T-cell ” می باشد ، موجب افزایش تکثیر گلبولهای سفید نوع T-cell کشنده و سلولهای طبیعی کشنده می شود.

این دو نوع گلبول سفید نقش مهمی در انهدام سلولهای سرطانی بازی می کنند.

همچنین اینترلوکین -۲ ، موجب تحریک ترشح آنتی بادی توسط لنفوسیت های B می شود ، که از عوامل طبیعی موثر در مبارزه با سرطان است.

اینترلوکین -۲ (IL-2) با نام دارویی ، Aldesleukin  ، در شرایط آزمایشگاهی تولید می شود و توسط FDA جهت درمان سرطان متاستاتیک کلیه و ملانومای متاستاتیک مورد تایید قرار گرفته است.

محققان در حال بررسی اثرات ضد سرطانی این دارو ، در ترکیب با سایر داروهای درمان بیولوژیک هستند.

۳٫ فاکتور رشد گلبولهای خونی

نحوه عملکرد این گروه از سیتوکین ها با دو نوع قبلی فرق می کند. همه گلبولهای خونی (گلبول قرمز ، گلبول سفید و پلاکت) توسط مغز استخوان ساخته می شوند.

داروهای شیمی درمانی موجب کاهش تکثیر گلبولهای خونی در مغز استخوان می شوند. در نتیجه گلبول های قرمز ، سفید و پلاکت افت می کند.

فاکتورهای رشد گلبول های خونی (Hematopoietic growth factors) به کمک اینترلوکین ها موجب تکثیر گلبولهای خونی می شوند.

اریتروپوئتین . این سیتوکین تولید و تکثیر گلبولهای قرمز را تحریک می کند. در حال حاضر اریتروپوئتین به صورت تزریقی در داروخانه ها موجود است و در بیمارانی که بعد از شیمی درمانی دچار افت گلبول قرمز می شوند ، بصورت زیر جلدی تجویز و تزریق می شود.

فاکتور تحریک رشد گرانولوسیت – ماکروفاژ (GM-CSF) و فاکتور تحریک رشد گرانولوسیت (G-CSF) . این دو سیتوکین موجب تکثیر گلبولهای سفید می شوند و از بروز عفونت پیشگیری می کنند.

امروزه به وفور جهت بیماران سرطانی خصوصاً در دوران شیمی درمانی از این دو سیتوکین استفاده می شود. اغلب بیماران آنرا با نام “زیر جلدی” می شناسند ، چون به صورت زیر جلدی تزریق می شود.

البته G-CSF و GM-CSF ، اثرات ضد سرطانی هم دارند ، چون تعداد T-cell ها را افزایش می دهند و T-cell ها موجب انهدام سلولهای سرطانی می شوند.

محققان در حال بررسی اثرات G-CSF و GM-CSF  به همراه سایر عوامل بیولوژیک درمانی در انهدام و درمان سرطان هستند.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>