میتوکندری
میتوکندری

نانوتکنولوژی در خدمت شیمی درمانی

محققان دانشگاه Georgia ، به ترکیبی تازه از Cisplatin دست یافتند که توانایی این داروی قدیمی شیمی درمانی را در انهدام سلولهای سرطانی افزایش می دهد.

Cisplatin در درمان طیف وسیعی از سرطانها از جمله سرطان مثانه ، سرطان رحم ، سرطان بیضه و سرطان ریه مورد استفاده قرار می گیرد.

اثر بخشی درمانی این دارو سالهاست که به اثبات رسیده است ، اما برخی سلولهای سرطانی به درمان با Cisplatin مقاوم می شوند.

Shanta Dhar ، پروفسور شیمی دانشگاه Georgia و عضو مرکز علمی و مهندسی UGA’S Nanoscale به همراه Rakesh Pathak ، محقق آزمایشگاه Dhar ، ورژن جدیدی از Cisplatin  به نام Platin-M ، را تولید کردند که با حمله به میتوکندریهای سلول سرطانی عمل می کنند .

آنها یافته های خود را اخیرا در Proceed of the National Academy of Sciences منتشر کرده اند.

Dhar  می گوید: می تواتید تصور کنید که میتوکندری پادشاه تولید انرژی برای سلول محسوب میشود ، انرژی چیزی است که یک سلول برای رشد ، تکثیر و بقا بدان نیاز مبرم دارد.

میتوکندری

میتوکندری

این پیش دارو ، Cisplatin را مستقیما به میتوکندری سلولهای سرطانی تزریق میکند ،  Cisplatin  باDNA اختصاصی میتوکندری واکنش داده و موجب انهدامش می شود. با نابودی میتوکندری ، سلول سرطانی زنده نمی ماند.

Sean Marrach یکی از دانشجویان آزمایشگاه Dhar  می گوید: این نانوذرات حاوی Cisplatin  ، هزار بار از کوچکتر از قطر تار مو هستند ، و در داخل سلول به جستجوی میتوکندری ها می پردازند.

محققان آزمایشگاه Dhar ،   پلاتین – ام را در نروبلاستوما – سرطانی شایع در کودکان – آزمودند.

در نمونه کشت آزمایشکاهی سلولهای نروبلاستومای مقاوم به درمان – Platin-M ،  هفده بار از Cisplatin  به تنهایی موثر تر بود.

Pathak  می گوید: این تکنیک می تواند یک روش درمان نوین محسوب شود ، اما ممکن است در بدخیمی های مقاوم به درمان اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

‌Pathrik و Dhar  معتقدند نتایج تحقیقاتشان هنوز در مرحله مقدماتی است و برای اینکه Platin-M بتواند به تحقیقات بالینی ورود نماید ، نیاز به بررسی بیشتر است.

البته تحقیقات در موش های آزمایشگاه با موفقیت به پایان رسیده است و اکنون در حال گذراندن دوره تحقیقات در حیوانات بزرگتر است.

Dhar  می گوید : اثر درمانی Cisplatin  به عنوان داروی شیمی درمانی سالهاست که به اثبات رسیده است ، ما امیدواریم فرمول منحصر به فردمان هم نتایج اثربخشی داشته باشد.

وی می افزاید: ما از نتایج زود هنگام بسیار هیجان زده شده ایم و آینده ای روشن را انتظار داریم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>