herceptin

نئو ادجووانت درمانی (Neoadjuvant therapy)

نئو ادجوانت درمانی چیست؟

به درمانی که قبل از جراحی ، به منظور کاهش حجم تومور و تسهیل فرآیند جراحی انجام می شود نئوادجووانت درمانی (Neoadjuvant therapy) گفته می شود. ادجوانت یعنی درمان کمکی  ، در واقع این نوع درمان کمک کننده درمان جراحی است. Neo به معنی جدید است. بنابراین Neoadjuvant یعنی درمان کمکی جدید. این نوع درمان می تواند شامل شیمی درمانی ، هورمون درمانی و یا هدفمند درمانی باشد.

نئوادجووانت درمانی چه فرقی با ادجووانت درمانی (Adjuvant therapy) دارد؟

از نظر نوع دارو فرقی نمی کند ، فقط نئوادجوانت درمانی قبل از جراحی و ادجووانت درمانی بعد از جراحی انجام می شود.

قبل از نئوادجووانت درمانی چه اقدامات و آمادگیهایی لازم است؟

در بسیاری از سرطانها ، قبل از نئوادجوانت درمانی ، بیوپسی ضروری است ، تا بر اساس خصوصیات پاتولوژیکی تومور ، داروی مناسب نئوادجووانت درمانی انتخاب شود.

نئوادجووانت درمانی چند نوع است؟

نئووادجوانت درمانی بیش از آنکه روشی خاص باشد ، یک استراتژی است جهت کاهش اندازه تومور و تسهیل جراحی. بنابراین شیمی درمانی ، هورمون درمانی ، هدفمند درمانی و یا هر درمان دیگری که ما را به این هدف نزدیک کند می تواند نئوادجووانت درمانی باشد.

اغلب تومورها به نئوادجووانت شیمی درمانی ، پاسخ می دهند. اگر توموری به یک داروی شیمی درمانی خاص پاسخ ندهد (کوچک نشود) ، ترکیبی از چند داروی شیمی درمانی می تواند جایگزین شود.

ارزیابی بعد از نئوادجووانت درمانی چیست؟

ارزیابی بعد از نئوادجووانت درمانی ، به اشکال مختلفی انجام می شود. آن می تواند بوسیله نمونه برداری مجدد از تومور ، عسکبرداری دقیق با CT Scan ، MRI و حتی معاینه بالینی انجام شود.

اگر تومور کوچک شده باشد ، اصطلاحاً گفته می شود ، به نئوادجووانت درمانی پاسخ داده است.

گاهی بعد از نئوادجووانت درمانی ، تومور آنقدر کوچک می شود که قابل بیوپسی نیست . به چنین وضعیتی پاسخ کامل پاتولوژیک (PCR) گفته می شود.

پزشکان معتقدند تومورهایی که به نئوادجووانت درمانی پاسخ می دهند ، پیش آگهی بهتری دارند.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>