والدین کودک سرطانی

مواجه با خبر سرطان

همه ما تا به حال با خبر بد مواجه شدیم و این یکی از اتفاق های طبیعی در زندگی محسوب می شود که واکنش هر کسی نسبت به خبر بسته به شخصیت فرد متفاوت است اما شنیدن خبر سرطان یک چالش بزرگ است که راه مناسبی برای واکنش درست نسبت به تشخیص سرطان وجود ندارد.

 

مرحله انکار.اکثر افراد با شنیدن این خبر شوکه می شوند اکنون پزشک شما این خبر را به شما داده معمولا در مرحله اول که فرد خبر بیماری خود را میشنود وارد مرحله انکار می شود در این مرحله که خیلی برای فرد دردناک است فرد خبر را تکذیب می کند و این راه را مقابله برای خبر بد میداند.

 

انکار

انکار بیماری در عین حال می تواند سودمند باشد چون برای سازگاری با تشخیص به فرد فرصت می دهد اما اگر طولانی مدت شود از درمان های اساسی فرد را دور نگه میدارد.

ممکن است پزشک خود را نیز عوض کند و جهت تکذیب این خبر با هرکسی صحبت کند تا آنرا انکار کند به دنبال آزمایشات تخصصی تر و یا جایی که امکانات بیشتری دارد میرود.

در این فاز بیمار حرف پزشک را غیرممکن می داند یا قبول نمی کند.

 

خشم.در مرحله بعد فرد دچار حس خشم و عصبانیت میشود و ممکن است با خانواده خود درگیر شود و یا تیم درمان خود را مقصر بداند گاهی نیز به زمین و زمان لعنت بفرستد و مضطرب است.

اگر شما خشمگین هستید نباید تظاهر کنید همه چیز خوب است بلکه باید با خانواده یا دوستتان یا حتی روانشناس و مشاور صحبت کنید.

چانه زنی .بعد شروع به چانه زنی می کند و مدام با خود می گوید  چرا من؟ شاید با خود بگوید که من گناه کارم و خدا مرا دچار سرطان کرده و حتی کسانی را مقصر بیماری خود بداند .

درماندگی. با شنیدن خبر سرطان شما احساس می کنید سکان زندگی از دستتان خارج شده و دیگر نمی توانید به برنامه های قبلتان رسیدگی کنید و احساس درماندگی کنید معمولا” کسی که خبر بدی را میشنود حس  غم و اندوه حس طبیعی بشمار می آید اما اگر این حس طولانی باشد ممکن است دچار افسردگی حاد شود که بصورت نا امیدی ,اضطراب مداوم , اختلالات خواب , کم اشتهایی , عدم لذت از انجام کار و زندگی وحتی افکار خودکشی به فرد دست دهد که خوشبختانه این مسایل با دارو یا روانشناسی یا هر دو قابل درمان است و حتما” باید پیگیری شود .

شما ممکن است احساس تنهایی کنید و از دیگران فاصله بگیرید یا حس کنید دوستتان دیگر نمی خواهد شما را ببیند گاهی حتی از تلفن زدن هم پرهیز کنید و فکر کنید کسی شما را نمی فهمد و نمی داند بر شما چه می گذرد ممکن است ملاقات با سرطانی های دیگر این حس تنهایی شما را کم کند ، اما در هر صورت شما باید سعی کنید به مرحله پذیرش برسیدکه آن نیاز به گذشت زمان دارد و همچنین پذیرش بستگی به شخصیت شما , حمایت خانواده و دوستان هم دارد و در صورت پذیرش بیماری فرد صدمه کمتری را تحمل میکند .

پذیرش . اغلب بیماران سرطانی وقتی بیماری را می پذیرند احساس امید در آنها رشد میکند دلایل زیادی برای امیدواری وجود دارد باید احساسات امیدوار کننده تان را روی برگه بنویسید و در مورد آن ها با دیگران صحبت کنید .

شما باید بدانید بسیاری از افراد سرطانی سال هاست به زندگی خود ادامه میدهند و در زندگی شان فعال و خشنودند.

شما باید به تقویت بنیه جسمی , روحی  و معنوی بپردازید و با  پذیرفتن واقعیت از زندگی لذت ببرید.

شیمی درمانی

مراقبت جسمانی هر فرد خاص خودش است پرهیز غذایی , غذاهای تقویتی ,ورزشهای خاص و … که در این زمینه از طریق خواندن کتاب سوال از پزشک و پرستار و … آگاهی خود را افزایش دهید.در مورد مراقبت روحی افکار نا امیدی و آزاردهنده را کم کنید و نشاط را فراموش نکنید , باورها و اعتقادهای خود را جهت سپری کردن روزهای سخت جهت دهید خدایی که این امتحان را طراحی کرده توانایی و قدرت مقابله با آن را نیز داده است.

۱ دیدگاه

  1. بسیار عالی ممنون از تلاشتون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>