hepatitis_virusهپاتیت سی

مروری بر درمانهای سرطان کبد

در بیماران سرطان کبد پیشرفته (HCC) ، جراحی با هدف درمانی ، روش های درمان موضعی مانند تزریق اتانول ، ریشه کنی با هیفوتراپی ، مدت زمان زیادی نیست که بکار می رود.

امروزه بیماران مبتلا به سرطان کبد به کمک شیمی درمانی سیستمیک و شیمی درمانی از طریق شریان کبدی تحت درمان قرار می گیرند. چندین داروی شیمی درمانی جدید وارد چرخه درمان مبتلایان به سرطان کبد شده است.

البته همچنان اثرات ضد توموری این داروها با محدودیت همراه است و در کسانی که ضمن سرطان کبد ، از سیروز کبدی رنج می برند ، با مشکلاتی همراه است.

داروی Sorafenib به عنوان یک مهار کننده تیروزین کیناز چند منظوره ، تنها توانست ۳ ماه به طول عمر بیماران بیافزاید.

تحمل درمانهای دارویی در بیماران پیر و مسن ، که اغلب مبتلایان در این گروه هستند ، با مشکلات فراوانی همراه است. ما هنوز نمی داتیم بعد از ناکامی Sorafenib در ریشه کنی سرطان کبد ، چه کاری می توانیم برای بیمار انجام دهیم.

بنابراین ضرورت یافتن راه حلی مناسب جهت این چالش بزرگ ، به شدت احساس می شود.

عود HCC طی ۵ سال اول بعد از جراحی بالای ۷۰% است و اغلب بیماران طی این مدت از سیروز کبدی و متاستاز رنج می برند.

البته گزارشاتی از بقای بدون عود به کمک ادجوآنت درمانی با ویتامینK2 ، رتینوئید و  اینترفرون ثبت شده است که قضاوت در موردشان به زمان بیشتری نیاز دارد.

در سالهای اخیر کارآزمایی بالینی در زمینه استفاده از Sorafenib به عنوان ادجوآنت درمانی به نتایج امیدوار کننده ای دست یافته است ، اما هنوز به اثبات کامل نرسیده است.

سایر درمانها مانند واکسن درمانی و اثراتش در پیشگیری از عود ، در حال انجام است و نتایجش رسماً منتظر نشده است.

ایمنی درمانی در سرطان کبد

trastuzumab

ایمنی درمانی یکی از جذاب ترین گزینه های درمان سرطان کبد محسوب می شود . مطالعات نشان می دهد توده های سرطان کبد ، از طرق مختلف تحت تاثیر درمان های بیولوژیک قرار می گیرند.

حداقل سه نوع سلول ایمنی اختصاصی در کبد شناسایی شده است:

 

  • سلولهای سینوسوئیدال اندوتلیال کبدی (LSECs)
  • سلولهای کوپفر (Kupffer )
  • سلولهای دندریتی

ایمنی درمانی نسبت به سایر روش های درمان سرطان کبد ، ایمن تر و اثر بخش تر است. اما فازهای ۱ و ۲ کارآزمایی بالینی در سرطان کبد پیشرفته ، هیچ نشانی از موفقیت را نشان نمی دهد!

همانطوریکه در مبحث ” درمانهای بیولوژیک ” تقدیمتان کردیم هدف از ایمنی درمانی در سرطان تحریک سیستم ایمنی بر عهلیه سلولهای سرطانی است. ایمنی درمانی وجوه مختلفی دارد که همه آنها در درمان سرطان کبد ، استفاده می شود.

سلولهای کشنده فعال شده (LAK) ، سلولهای کشنده طبیعی ، سلولهای دندریتی  ، سیتوکین ها و آنتی بادیهای مونوکلونال درمانهای مختلفی هستند که تحت گروه درمانهای بیولوژیک در سرطان کبد بکار می روند.

شناسایی آنتی ژن اختصاصی در هپاتوبلاستوما (HCC)

اساس ایمنی درمانی در یک سرطان ، شناسایی آنتی ژن اختصاصی آن است. آلفا فیتوپروتئین (AFP) به عنوان آنتی ژن اختصاصی در هپاتوبلاستوما شناخته شده است که در ۸۰% -۵۰% از بیماران مبتلا به سرطان کبد مقدارش افزایش پیدا می کند.

آلفا فیتوپروتئین (AFP) بعنوان یک تومور مارکر در سرن کبد ، اندازه گیری می شود تا پیشرفت درمان ارزیابی شود.

علی رغم اینکه ما آنتی ژن AFP را در سرطان کبد شناسایی کرده ایم ، اما هنوز درماهای بیولوژیک بر پایه این شناخت به نتایج قابل قبولی نرسیده است.

آنتی ژن های MAGE و  NY-ESO-1 هم در هپاتوبلاستوما شناسایی شده اند اما این دو آنتی ژن بطور اختصاصی در سرطان کبد نیستند و در سرطانهای ریه ، بیضه ، تخمدان ، ملانوما و سینه هم تظاهر پیدا می کنند.

البته NY-ESO-1 استعداد خوبی جهت توجه در ایمنی درمانی از نوع هدفمند درمانی دارد .

آنتی ژن دیگر GPC3 است که خواصی شبیه هپارین دارد ، مقدار این آنتی ژن در هپاتوبلاستوما افزایش پیدا می کند و به نظر می رسد یکی از اهداف ایمنی درمانی در آینده محسوب شود.

نقش سلولهای دندریتی در درمان سرطان کبد

سلولهای دندریتی بخشی از سیستم ایمنی بدن انسان محسوب می شوند ، و  از خانواده بزرگ گلبولهای سفید محسوب می شوند. محققان در تلاشند به روش واکسن درمانی ، سلولهای دندریتی (Dendritic Cells) را بر علیه هپاتوبلاستوما (HCC) تحریک نمایند. مطالعات اولیه نشان می دهد سلولهای دندریتی توانایی مبارزه بدون عارضه را دارند , هر چند یافته ها جهت اثبات این مدعا کافی نیست.

نتیجه گیری

داده های پزشکی تا کنون ؛ نشان می دهد ایمنی درمانی به تنهایی نمی تواند در سرطان کبد کارساز باشد ، اما در ترکیب با شیمی درمانی می تواند طول عمر بیمار را افزایش داده و کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد.

بسیاری از روش های ایمنی درمانی در مراحل مقدماتی و کارازمایی بالینی قرار دارد ، هنوز نتیجه گیری زود است و به زمان بیشتری نیاز دارد.

نتایج اثربخش ایمنی درمانی در سایر سرطانها مانند ملانوما و سرطان کولون ، نشان می دهد به زودی شاهد نتایج شگفت انگیزی در درمان سرطان کبد پیشرفته خواهیم بود.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>