طب سنتی
طب سنتی

طب سنتی ایرانی و سرطان

Susrutasurgeonofancientindia

بخشی از ترافیک روزانه ایران انکو با سوالاتی پیرامون طب سنتی مرتبط است.
درمان سنتی سرطان ، داروهای گیاهی ضد سرطان ، حجامت در سرطان ، طبایع سرطانزا و…
این اشتیاق وعطش جامعه ایرانی به طب سنتی را نشان می دهد ، پتانسیل ارزشمندی که می تواند به بالندگی ومعرفی طب سنتی ایرانی به جامعه جهانی نقش بسزایی داشته باشد.
بعنوان عضو کوچکی از جامعه سلامت ، ضمن خرسندی نسبت به این حقیقت ، احساس خطر می کنم که این یادگار ارزشمند نیاکانمان با غفلت ، شتابزدگی وسطحی نگری به سرنوشتی مشابه شیر ایرانی ، یوزپلنگ ایرانی ، فرش ایرانی ، زعفران ایرانی ، چوگان ایرانی وخاویار ایرانی مبتلا شود.
بر خودم وظیفه میدانم با نگاهی نقادانه آفت ها ونشیب های مسیر را در حد بضاعت اندکم بیان کنم وقضاوت را به شما و فرازها را به کارشناسان زبده واگذار نمایم.

ورود نا اهلان ممنوع

آقای دکتری ادعا می کند : به روشی نوین در درمان سرطان – پیرو مطالعاتش در طب بوعلی – دست یافته است.
– چه روشی؟
– انجیر درمانی !!
سپس داستانها پرداخته از خواص انجیر ، تاریخچه انجیر ، جنگ ها وصلح های ناشی از انجیر ومتاسفانه وبسیار متاسفانه … استناد به آیات شریف کتاب مبین.
پس از کمی پرس وجو و تحقیق کاشف بعمل می آید که :
دکترای آقای دکتر ، دکترای جامعه شناسی است.
از این همه شهامت برای بیان آنچه که در تخصصش نیست …بر خودم می لرزم.
چطور می شود بدون گذراندن حتی یک واحد درسی مرتبط با فیزیولوژی وآناتومی وبیوشیمی وآسیب شناسی به حوزه طب سنتی علاقمند شد؟
شاید در اینجا سوء تفاهمی پیش آمده است. سوء تفاهمی در روش تحقیق.
در رشته های انسانی ، جستجو در کتب قدیمه جهت اثبات برخی نظریه ها ، روشی منطقی ومتداول است . اما در علوم طبیعی خصوصاً پزشکی اینگونه نیست.
در بسیاری از شاخه های پزشکی کتابها هر ۴ سال نیاز به بازبینی و بازنگری دارد. سرعت پیشرفت آنقدر بالاست که فوق تخصص های مرتبط با پزشکی مجبورند سالانه در همایش ها وسمینارهای مرتبط با تازه ها شرکت کنند.

پاتولوژیستالبته من قصد ندارم توی ذوق این دسته از علاقمندان طب سنتی بزنم.اما توصیه می کنم اگر مایل به این حوزه هستند ، حداقل نگاهی به کتب بیوشیمی ، فیزیولوژی وآناتومی بیاندازند. به تلاش دانشمندان ، که گاهی به قیمت یه عمر است توجه کنند. اینجا صحبت از فرمول شیمیایی و مکانیسم عمل است ، نه واژه های مبهم و مستند به کتب قدیمه.
اتفاقاً محققان جوان ما بیکار ننشسته اند ، دانشکده های طب سنتی ، گیاه پزشکی و داروسازی سالانه حجم وسیعی از پایان نامه هایشان اختصاص به تطبیق طب سنتی با طب نوین دارد.
محققان نخبه ای که بعد از کسب دانش پایه ، در تلاشند این پیوند را به زبانی علمی و منطقی بر قرار نمایند.
اینکه چه چیز باعث می شود مطالب تحقیق به روش علوم انسانی آقای دکترای جامعه شناسی ما در بوق وکرنا باشد ، اما پایان نامه های مرتبط در گوشه کتابخانه ها خاک بخورد ، در حوزه درک و اختیار بنده نیست.
متاسفانه از این دست ، دست یازی ها به حوزه های غیر مرتبط ، خصوصاً در طب سنتی ، بسیار است. تا دیروز پاورقی نشریات زرد و امروز استاتوس های فیس بوک ولاین ووایبر وبسایت های خبری.
فکر میکنم مهار چنین اظهار نظرهای مادربزرگانه ای ، در طب سنتی ، پایانی نداشته باشد ، به هر حال عده ای از افراد هر جامعه ای دوست دارند ، دکتر بازی ، کنند.
اما آنچه که مرا بر آنداشت تا تیتر بالا را بنویسم کمی غم انگیز تر است.
اظهار نظرهای غیر کارشناسانه در طب سنتی اگر درباره یک سرماخوردگی جزئی باشد ، هر چند پسندیده نیست ، اما قابل اغماض است.
اما وقتی این مقوله خطرناک می شود که جای در پای مباحث فوق تخصصی و بیماریهای مزمنی همچون سرطان به میان می آید.
بیماران مبتلا به بیماری مزمن ، به دلیل رنج بیماری و فرآیند طولانی درمانشان ، گاهی طاقت از کف می دهند وراه دیگری را جستجو می کنند.
اینجاست که غیرکارشناسان به انگیزه های مختلف در کمینشان هستند ، وبعضاً اظهار نظرهایشان فاجعه های بزرگی به بار می آورد.
محض مثال :
بیمار مبتلا به سرطانی ، با سیستم ایمنی ضعیف ، به یکی از این غیر کارشناسان مراجعه می کند . وی ادعا می کند می تواند سیستم ایمنی اش را ارتقاء بخشد.
یکسری داروی گیاهی تجویز میشود وبیمار از عطاری تهیه و مصرف می کند.
متاسفانه نه تنها سیستم ایمنی ارتقاء پیدا نکرد ، بلکه به دلیل بسته بندی غیر استاندارد داروهای گیاهی بیمار مبتلا به سالمونلا هم شد.

البته خوشبختانه قوانین کشوری ، مضامین تنبیهی وکیفری درخوری برای این دسته از غیر کارشناسان در نظر گرفته است که در همینجا هشدار میدهم که : وارد مقولاتی که هیچ ارتباطی به تخصصشان ندارد نشوند.
به عنوان عضوی از جامعه این وظیفه همه ماست که موارد اینچنینی را به مراجعه ذی صلاح مانند پزشکی قانونی ووزارت بهداشت ودرمان اطلاع رسانی نماییم.
بیمار سرطانی ، با شرایط ویژه ای مواجه است ، گاهی سردرگمی در کوچه پس کوچه های بیراهه وبن بست ، به قیمت جانش تمام می شود ، جلوگیری از این مخاطره وظیفه همه ماست .

خاصیت ضد سرطانی را با خاصیت درمانی اشتباه نگیریم.

 کارتنوئیدها

به مدد دانش ، هر روز خواص منحصر به فرد و چند وجهی گیاهان ، میوه ها وسبزیجات بیشتر آشکار می شود.
بنده به واسطه باورهای مذهبی ام ایمان دارم تا قیام قیامت هم اگر در این زمینه تحقیق شود ، همچنان جای پرسش جدید خالی نخواهد ماند.
اما وقتی مقاله ای علمی درباره گیاهی خاص را مطالعه می کنیم ، به این نکته توجه کنیم که:
در بسیاری مواقع بر خواص ضد سرطانی تاکید می شود ، نه خواص درمانی.

اجازه بدهید با مثالی منظورم را بیان کنم.
خواص ضد سرطانی میوه های رنگی همچون تمشک ، توت فرنگی و شاه توت را حتماً در اینترنت یا سایر منابع مطالعه کرده اید. خواصی همچون دارا بودن آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکالها.
در همین سایت هم مطالبی از اینگونه را میتوانید مطالعه بفرمائید.
مصرف این خوراکی ها به همه توصیه می شود ، چه فرد سالم چه بیمار سرطانی.
اما سوء تفاهم آنجاست که بیمار یا نزدیکانش تصور کنند باید برای ریشه کنی سرطان ، به جای پیگیری درمانهای استاندارد ، باید بیمار را شبانه روز از میوه یا گیاه مورد نظر تغذیه کرد.
آنانی که با بیمار سرطانی ، سر وکار دارند می دانند که این کار غیر ممکن است ، فارغ از اینکه افراط در مصرف یک میوه موجب ظهور عوارض ناشی از افراط (یبوست ، اسهال) می شود ، بیمار از نظر روحی دچار انزجار از آن میوه خواهد شد.
خواهش من اینست :

در ملاقاتهایی که به نزد بیمار سرطانی می روید ، با تاکید بیش از اندازه در مصرف یک میوه یا گیاه خاص خاطر خسته اش را آزرده تر نسازید.

 • در ثانی همزمان با مصرف برخی داروهای شیمی درمانی ، مصرف برخی خوارکی ها ممنوع است.
مثلا گریپ فروت در کسانی که تحت درمان با تاکسوتر یا تاکسول هستند ممنوع است. ویا مصرف ساردین و جگر علاوه بر تشدید تهوع واستفراغ ، در کسانی که تحت درمانی با سیس پلاتین ، کاربوپلاتین و اگزالوپلاتین هستند ، ممنوعیت دارد.
پس مراقب باشیم توصیه های اینچنینی ما ، ممکن است نتیجه ای متضاد با اهداف درمانی بیمار داشته باشد.
به صرف اینکه ماده غذایی ضد سرطان است ، نمی توان آنرا به بیمار سرطانی توصیه کرد.
 • مسئله دیگر در خوراکی ها ، نحوه مصرف آنهاست.
 • توت فرنگی یا شاتوت ممکن است خواص ضد سرطانی بیشماری داشته باشد ، اما نحوه مصرفش برای بیمار سرطانی اهمیت زیادی دارد. چون این میوه ها به راحتی قابل گند زدایی و ضد عفونی کردن نیستند وبیمار سرطانی از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار است. در نتیجه او باید مربا یا کمپوت چنین میوه هایی را مصرف کند.

  برخی گیاهان خاصیت درمانی در سرطان دارند اما…

  herceptin

  طیفی از داروهای شیمی درمانی منشاء گیاهی دارند. آلکالوئید های وینکا مانند وین کریستین ، وین بلاستین از گیاه استخراج می شوند..
  سال گذشته مقاله هرسپتین با طعم چای سبز را در همینجا تقدیم کردیم.
  اما فاصله بین کشف خاصیت درمانی در سرطان تا بالین بیمار را علم فارماکولوژی (داروشناسی) پر می کند.
  روش استخراج ، تصفیه ، تغلیظ ، دوزاژ ونحوه مصرف نیازمند تخصص واجماع دانشمندان بسیاری است.
  تا جائیکه محصول نهایی که به بازار عرضه می شود ، هیچ شباهتی به گیاه اولیه ندارد.
  اینکه خواص ضد سرطانی زنجبیل وزردچوبه وتمشک وحشی توسط محققان در شرایط ازمایشگاهی به اثبات رسیده است یک چیز است ، ودر نهایت دارویی از این گیاهان استخراج شود ودر بالین بکار برده شود چیز دیگر.

  مثلا ممکن است جهت اثربخشی درمانی زنجبیل در سرطان به ۲۰ کیلو زنجبیل احتیاج باشد ، چیزی که قطعاً نمی توان از یک بیمار انتظار داشت طی یک وعده مصرف نماید.

  مخلص کلام:نه افراط …نه تفریط …

  به شما اطمینان می دهم محققان وطنی وخارجی ، دست از تلاش بر نداشته اند. آنها به طرز شایسته ای از پتانسیل های طب سنتی در کمک به بیماران سرطانی مطلعند.
  گواه عرایضم طیف وسیع داروهای گیاهی است که امروزه توسط شرکتهای معتبر جهت کنترل زخم های دهانی ، تهوع و استفراغ ، یبوست واسهال وغیره عرضه می شود.
  یعنی داروهایی جهت حل مشکلات مرتبط با سرطان.
  امروزه دیگر نیاز نیست بیماری جهت رفع مشکل یبوست خود ، به عطاری برود و بذر اسفرزه تهیه نماید ، چون در داروخانه گیاه اسفرزه در بسته بندی بهداشتی وبا مجوز وزارت بهداشت ودرمان قابل تهیه است.
  البته به خاطر داشته باشیم که :
  همواره جهت مصرف چنین داروهایی اجازه پزشک معالج لازم وضروری است.

  دیدگاهتان را ثبت کنید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

  *

  >