سرطان چیست؟
سرطان چیست؟

سرطان چیست؟

سرطان چیست؟

هرگاه یک گروه از سلولهای بدن به شکل غیر قابل کنترل و خارج از الگوی طبیعی تکثیر شوند ، سرطان به وجود می اید . سلولهای سرطانی ، طبیعی نیستند چون :

تکثیر سلول سرطانی

تکثیر سلول سرطانی

سلولهای طبیعی بدن طبق الگوی منظم و کنترل شده ای تکثیر می شوند. اما در سلول سرطانی فرایند تکثیر ، از هیچ قانونی تبعیت نمی کند ، در نتیجه بر اثر تکثیر زیاد توده ای از سلولهای سرطانی ایجاد می شود.

فرآیند تشکیل سرطان چگونه است؟

موهبت حیات نتیجه همگرایی و همکاری میلیاردها واحد کوچک زنده به نام “سلول” یا ” یاخته” است. هر یک از اعضای این مجموعه عظیم تحت فرمان راز آمیز و پیچیده حیات درتعادل ، به انجام وظیفه خود مشغول است. سلولهای مختلف بدن دارای اشکال ، وظایف و طول عمر متفاوتی هستند. هر روز میلیونها سلول جوان تکثیر شده و جایگزین سلولهای پیر می شوند و این لازمه حفظ بقا و جلوگیری از فرسودگی بدن است. اینکه یک سلول چه زمانی تکثیر شود و چه زمانی بمیرد ، تحت کنترل فرآمینی دقیق و منظم قرار دارد. ” وقتی جایی از بدن دچار جراحت می شود ، سلولهای سالم حاشیه زخم ، تحت تاثیر همین فرامین تکثیر شده ، فضای جراحت را ترمیم می کنند.” ” هر روز به میلیونها سلول موجود در دیواره دستگاه گوارش دستور داده می شود تکثیر شوند و درهمان لحظه به سلولهای پیر دیواره دستور می رسد که بمیرند ، تا همواره دیواره دستگاه گوارش تازه و جوان باقی بماند.” هر سلول برای درک فرامین دارای یک هسته پردازشگر با محتوی DNA است. DNA مولکولی طویل ، متشکل از ژنهاست و هرژن مسئول ابلاغ یک دستور به سلول است. مولکول DNA بعد از تفسیر فرامین ، سلول را مهیای اجرا آن می کند و بدین ترتیب ، مجموعه سلولهای بدن در یک هارمونی تحسین بر انگیز و بی نظیر ، حیات را به تصویر می کشند. اولین قدم برای سرطانی شدن یک سلول ، تغییر ماهیت ژنتیکی آن است . عاملی باید بتواند کدهای ژنتیکی سلول را به گونه ای تغییر دهد که دیگر از فرآمین کلی تبعیت نکرده و مستقلانه تکثیر شود ، تا در نهایت سلول سرطانی تشکیل شود. این عامل یا عوامل ، عوامل سرطانزا نامیده می شوند.

تفاوت سلول سالم و سرطانی چیست؟

تغییر ماهیت ژنتیکی ایجاد شده در سلول سرطانی ، موجب خصوصیاتی در سلول می شود که آنرا از یک سلول طبیعی متمایز می سازد. بطور دقیق می توان گفت :

همین خصوصیات است که یک سلول سرطانی را برای بدن مضر و خطرناک می کند.

در این بخش به بررسی تفاوت رفتار سلول سالم و سرطانی می پردازیم :

۱ – تکثیر بدون توجه به فرآمین بافتی وقتی سلولهای سالم اطراف سلول سرطانی متوجه می شوند ، رشدی نا متعارف در حال شکل گرفتن است ، شروع به ارسال پیام توقف تکثیر می نمایند. اما سلول سرطانی توجهی به این پیامها نمی کند و همچنان به گسترش خود ادامه می دهد تا اینکه برای فعالیت سلولهای طبیعی جایی باقی نمی ماند.

۲ –  اتصال سست به سایر سلولها سلولهای سالم به کمک گیرنده های پروتئینی موجود در غشاء خود ، به سلولهای اطراف چسبیده اند. این خاصیت موجب می شود تا هر سلول محکم ، در جای مناسب خود قرار بگیرد و به سایر جاهای بدن مهاجرت نکند. خاصیت اتصال به سایر سلولها به نظم بخشی بافتها کمک می کند ، تا هر کدام در جای مناسب خود قرار گرفته و تکثیر شوند. اگر یک سلول استخوانی از سایر همنوعانش جدا شده و به پوست مهاجرت کند ، و در آنجا بافت استخوانی تشکیل بدهد ، طبیعی است که پوست را در انجام وظایف خود دچار اختلال می نماید. سلول سرطانی به دلیل داشتن گیرنده های پروتئینی کمتر یا فقدان آن اتصال سستی به سلولهای اطراف دارد. به همین دلیل احتمال مهاجرتش به سایر اندامها و ابفتها بیشتر است. در نتیجه ما در بسیاری از سرطانها شاهد مهاجرت سلول سرطانی به سایر اندامها یا متاستاز هستیم.

۳ –  فقدان کار تخصصی هر سلول در بدن انسان وظیفه ای را بر عهده دارد. سلولهای عضلانی با داشتن قابلیت انقباض در راه رفتن و جابجایی نقش دارند. سلولهای عصبی در انتقال پیام عصبی فعالیت می کنند. اما سلول سرطانی هیچ کار مفیدی انجام نمی دهد. در واقع مانند یک انگل رفتار می کند ، آنها فقط دیوانه وار منابع غذایی بدن را مصرف می کنند. سلول سرطانی فقط یک کار انجام می دهد. تکثیر … تکثیر و باز تکثیر. آنها آنقدربه این کار ادامه می دهند تا تمام انرژی و مواد غذایی بدن را به مصرف برسانند و بیمار را ضعیف نمایند. سلول سرطانی فقط به بقاء و تکثیر خود اهمیت می دهد.

۴ –  نامیرایی یکی از ضامنهای حفظ بقا و سلامت ، توانمندی سلولهای سالم در مردن است. این اتفاق در پوست و مخاط گوارشی هر روز اتفاق می افتد. سلولهای لایه های زیرین به طور مرتب تکثیر شده و سلولهای لایه خارجی بر اثر پیری می میرند. این خاصیت موجب تازگی و سلامت پوست و مخاط می شود. اما سلول سرطانی خاصیت نامیرایی دارند. سلول سرطانی به محض اینکه احساس کند دارد پیر می شود ، تقسیم شده ، دو سلول جوان تولید می کند.

۵ – توانایی رگ زایی وقتی سلول سرطانی به میزان کافی تکثیر شد ، تبدیل به یک توده می شود. یک توده ۲ میلیمتری ، حاوی یک میلیون سلول است. این جمعیت به اکسیژن و مواد غذایی احتیاج دارند ، توده برای اینکه بتواند به رشد و تکثیر خود ادامه دهد ، نمی تواند به دزدیدن منابع غذایی سلولهای طبیعی اطرافش اکتفا کند ، بنابراین شروع به رگسازی می نماید تا بتواند برای ادامه فرآیند تکثیر ، مواد غذایی مورد نیازش را از طریق گردش خون تامین نمایند. توده ای که نتواند رگسازی کند ، محکوم به نابودی است. متاسفانه اکثر توده های سرطانی قادر به رگسازی هستند. آنها از رگهای ساخته شده به منظور مهاجرت خود به سایر جاهای بدن هم استفاده می کنند. محققان بر اساس همین خاصیت ، داروهایی ساخته اند که مانع از رگسازی می شوند وبدین ترتیب موجب انهدام توده می گردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>