متاستاز استخوانی

سرطان متاستاتیک استخوان

سرطان متاستاتیک استخوان

سرطان متاستاتیک استخوان

زمانی شکل میگیرد که سلولهای سرطانی از جای دیگری در بدن به داخل بافت استخوانی مهاجرت می کنند. سلولهای سرطانی از بافت منشاء جدا شده ، از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به استخوان وارد می شوند ، به این فرآیند متاستاز گفته می شود. شایع ترین جاهای متاستاز ، استخوان ها ، ریه ها و کبد هستند.

چه سرطانهایی متاستاز می دهند؟

اگر چه پیش بینی اینکه کدام سرطانها منتشر می شوند ، غیر ممکن است اما احتمال متاستاز در سرطانهای پستان ، ریه ، تیروئید ، پروستات و کلیه بیشتر است. هر چه اندازه تومور بزرگتر باشد ، احتمال متاستاز به استخوان بیشتر است.

متاستاز به کدام استخوانها شایعتر است؟

تقریباً این احتمال در همه استخوانها وجود دارد. اما احتمال متاستاز در استخوانهایی که به مرکز بدن نزدیکتر هستند ، بیشتر است. یعنی ستون فقرات. سایر جاهای شایع استخوان مچ ، ساعد و جمجمه است.

متاستاز استخوان چه علایمی دارد؟

درد استخوانی اولین و شایعترین نشانه متاستاز به استخوان است. اوایل ممکن است این درد بیاید و برود (موقت باشد) ، گاهی شبها تشدید و با فعالیت روزانه محو می شود.

با پیشرفت متاستاز فعالیت فیزیکی مختل شده و میزان درد ثابت می ماند.

فشار به طناب نخاعی در متاستاز استخوانی

فشار به طناب نخاعی در متاستاز

رشد متاستاز استخوان در ستون فقرات ، به طناب نخاعی فشار وارد می کند. این مسئله موجب درگیری اعصاب می گردد. کاهش فعالیت ، ضعف عضلات ، بی حسی و مشکلات ادراری از عوارض این پدیده است.

فشار به طناب نخاعی یک اورژانس پزشکی محسوب می شود ، چون می تواند موجب فلجی بیمار گردد. اغلب جهت درمان از : کورتون درمانی ، اشعه درمانی ، شیمی درمانی و جراحی استفاده می شود.

فیزیوتراپی می تواند اثر تسکینی داشته باشد.

عوارض جانبی متاستاز به استخوان

متاستاز استخوانی ، سلامت بافت استخوان را به خطر می اندازد. در دراز مدت احتمال شکستگی خودبخودی را بالا می برد. یعنی حتی با فعالیتهای ساده مانند عطسه یا نشستن و برخاستن ممکن است استخوان دچار شکستگی شود.

روش های تشخیص متاستاز استخوانی

متاستاز استخوانی

بهترین و رایجترین روش تشخیص متاستاز استخوانی انجام بن اسکن (Bone Scan) است. بن اسکن قادر است تمام استخوانها را به صورت یکپارچه بررسی نماید.

در کنار بن اسکن ، پزشکان از CT Scan  ، MRI و PET Scan هم بکار می برند.

به دنبال متاستاز استخوانی ، مقدار زیادی کلسیم از بافت جدا شده وارد گردش خون می شود ، به همین دلیل سطح کلسیم خون افزایش پیدا می کند.

تهوع ، یبوست ، اسهال و حتی کما می تواند از عوارض افزایش سطح کلسیم خون باشد.

گاهی پزشکان معالج از توده متاستاتیک استخوانی ، نمونه برداری (بیوپسی)  کرده و جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می کنند.

درمان سرطان متاستاتیک استخوان

شیمی درمانی و هدفمند درمانی در متاستاز استخوانی

شیمی درمانی

شیمی درمانی و هدفمند درمانی در متاستازهای استخوانی رایجترین و اصلی ترین روش درمانی هستند.

انتخاب نوع دارو بر اساس پاتولوژی تومور اولیه (منشاء متاستاز) انجام می شود . یعنی اگر متاستاز از پروستات به استخوان صورت گرفته باشد ، با متاستاز کلیه به استخوان ، نوع داروهایش فرق می کند.

بطور کلی به این نوع درمانها ، درمانهای سیستمیک گفته می شود . شایعترین عوارض شیمی درمانی : تهوع و استفراغ ، خستگی ، ریزش مو و خطر عفونت است.

بیس فسفنات درمانی (Bisphosphonates) در متاستاز های استخوانی

بیس فسفنات درمانی ، در دسته ای از داروها قرار می گیرد که جهت افزایش استحکام استخوانی بکار می روند. این گروه از داروها در پوکی استخوان (Osteoporosis) کاربرد دارند.

پوکی استخوان

زالدرونیک اسید یا Zometa  یکی از رایجترین داروهای این خانواده است. که علاوه بر افزایش استحکام استخوانی ، سطح کلسیم خون را کاهش میدهد .

نکته اینکه ؛ کسانی که تحت بیس فسفنات درمانی هستند ، در صورت نیاز به اقدامات دندانپزشکی باید پزشک معالجشان را از یکماه قبل در جریان بگذارند. چون این گروه از داروها یک عارضه نادر اما جدی دارند ، و آن تخریب استخوان فک است.

داروی دیگر پرولیا ست ، که در متاستازهای به استخوان با منشاء پروستات بکار میرود ، که خوشبختانه ما در سایت به اجمال درموردش صحبت کردیم.

اشعه درمانی در متاستاز به استخوان

اشعه درمانی جزء درمانهای موضعی متاستاز استخوانی محسوب می شود. در این روش درمانی نقاط متاستاز پس از شناسایی تحت تابش اشعه X یا گاما قرار می گیرند.

جراحی در متاستاز استخوانی

جراحی اغلب به منظور خارج کردن توده و پیشگیری از شکستگی استخوانی انجام می شود. گاهی جهت حمایت ،  از صفحات پلاتینی در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

جراحی به ترمیم استخوان شکسته کمک می کند ، هر چند شکستگی ناشی از متاستاز اغلب بهبود پیدا نمی کند.

کنترل درد در متاستاز استخوانی

بیشتر بیماران متاستاز به استخوان ، درد دارند. این درد با درمانهای رایج (شیمی درمانی ، اشعه درمانی و هدفمند درمانی ) کمی تخفیف پیدا می کند.

اما اغلب لازم است بیمار از مسکن های خوراکی رایج (استامینوفن ، ایبوپروفن و ناپروکسن) استفاده کند. گاهی در موارد شدید استفاده از مسکن های مخدر ضرورت پیدا می کند.

خاتمه درمان در متاستاز استخوانی

معمولاً متاستاز استخوانی ، بطور کامل علاج نمی شود و درمانها فقط نقش تسکینی دارند. بنابراین بیمار باید با مشاهده یا احساس هر گونه علایم ناراحت کننده ، با تیم درمانش مشورت نماید.

هر چه اقدام سریعتر صورت گیرد ، اثر بخشی بیشتری خواهد بود.

نکته آخر

پیشرفت در درمان سرطان ، به شکل تحسین بر انگیزی رو به تزاید است. شاید همین الان که دارید این مقاله را مطالعه می فرمائید ، گزینه درمان جدیدی جهت متاستازهای استخوانی توسط جامعه محققان معرفی شده باشد.

بیماری که در گیر چنین مشکلیست ، اغلب در جستجوی آخرین روشهای درمان است. گاهی عده ای سود جو (متاسفانه) در جامعه پزشکی دیده می شود ، که با مقاصد مالی بیمار را جذب خود می نمایند.

متاسفانه طی سالهای اخیر در کشورهای همسایه و سایر کشورها ، عده ای دست به چنین کار غیر اخلاقی می زنند.

آنها اغلب با وعده درمان قطعی بیمار را جذب می کنند و در ادامه همان درمانهایی را ارائه میدهند که در کشور خودمان امکانپذیر است.

لذا توصیه می شود:

قبل از هر اقدام جدید در درمانتان ، با پزشک معالجتان صحبت کنید.

رفرنس:

رفرنس:

WWW.WebMD.Com

 

۶ دیدگاه

 1. اسماعیل ناموررضایی

  با سلام
  با تشکر از مطالب کامل و جامع در رابطه با انواع سرطان ، خام اینجانب دو سال قبل به علت سرطان سینه سمت راست تحت عمل جراحی ماستکتومی شدید قرار گرفته و شش بار شیمی درمانی و۲۵ بار تحت پرتودرمانی موضعی قرار گرفت و در این دوسال نیز تحت هورمون درمانی قرار گرفته است دو هفته قبل بعد از اسکن استخوان، در ناحیه استخوان لکن راست، افزایش جذب ایزوتوپ مشاهده شد که در ادامه آزمایشات تکمیلی خون، تمام تومور مارک ها در دامنه نرمال قرار دارند و هم چنین در سی تی اسکن سه بعدی از ناحیه باسن نیز نتیجه نرمال اعلام شده است آیا با این توضیح ها احتمال متاستاز استخوان در این ناحیه وجود دارد؟ لطفا من را راهنمایی بفرمائید .با تشکر

  • محمد رضا حیدری

   با سلام انشاء الله که نه …اما همواره باید نسبت به علایم مانند درد های استخوانی هوشیار باشید.

 2. با سلام.مدت سه ساله که دچار بیماری سرطان شدم. تومور در قسمت لگن راست قرار داشت. و تشخیص اولیه متاستاز استخوان بود که منشا اولیه با حدس بر اینکه سینه باشه. بعداز ۸جلسه شیمی درمانی متاسفانه بعد از یه مدت کوتاهی به مهره t11سرایت کرد و باعث شکستگی شد که با تردید پزشکان بالاخره جراحی انجام شد. بعد گذشت ۵ ماه از جراحی کمر متاسفانه لگن چپ دچار درگیری شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت. الان با توجه به درد شدید که دارم امکان شروع شیمی‌درمانی مجدد وجود دارد؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ، بله امکانش هست. احتمالا برای شما زومتا هم تزریق شده که تداومش میتونه درد رو کاهش بده. با آرزوی سلامتی به امید خدا.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>