دیوکسین ، سمجترین مولکول سمی دنیا

dioxin_28خانواده دیوکسین ها (Dioxin) دارای بیش از ۴۱۹ عضو است که ۳۰ تایشان سمی هستند. دیوکسین محصول جانبی ناشی از صنعت است ، در صنایعی که حرارت بالای ۸۵۰ درجه سانتیگراد  تولید می کنند ، مولکول آب ، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن با هم ترکیب شده ، دیوکسین ایجاد  می شود.

اما در طبیعت هم آتشفشانها و آتش سوزی جنگلها دیوکسین تولید می کند. بنابراین هرجایی که با حرارات بالای ۸۵۰ درجه سانتیگراد مواجه بودید ، بدونین یکی از نتایجش تولید دیوکسین هاست.

دیوکسین می تواندآب و خاک را آلوده نماید ، و بدنبالش وارد چرخه زندگی حیوانات شود ، چون گیاهان چندان از دیوکسین آلوده پذیر نیستند.

اما روی سطح علف ها می تواند وجود داشته باشد و  خانم گاوه بخورد و  گوشت و شیرش به دیوکسین آلوده گردد.

یا ماهی ها در اثر ورود فاضلاب صنایع به آب رودخانه ها ، دچار آلودگی شوند.

دیوکسین (Dioxin) های تولید شده در یک منطقه می تواند به راحتی به مکانهای دور مسافرت نماید ، چون مولکول پایداری است ، از بدن یک جانور به بدن جانور دیگر ، منتقل می شود .

اثرات دیوکسین بر بدن انسان

دیوکسین در کوتاه مدت می تواند موجب ضایعات پوستی ، لکه های تیره پوست و اختلال عملکرد کبد شود.

اما درطولانی مدت موجب ضعف سیستم ایمنی ، اختلال در سیستم عصبی ، سیستم هورمونی و سیستم باروری و حتی سرطان می شود.

سازمان جهانی بهداشت با همکاری فائو (سازمان غذا و کشاورزی ) کمیته ای تخصصی جهت ارزیابی نقاط مختلف دنیا از نظر دیوکسین ترتیب داده است.

کمیته تخصصی تلاش دارد با شناسایی نقاط آلوده ، دولتها را متعهد نماید تا با صنایع آلوده برخورد نماید.

این کمیته در حال حاضر بیش از ۵۰ آزمایشگاه در دنیا را به تست های بررسی میزان دیوکسین مجهز کرده است. اما سنجش نمون بسیار گران تمام می شود و هر نمونه حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد و گاهی باید چندین بار مورد سنجش قرار گیرد.

کمیته تخصصی می گوید: اگر فردی ۷۰ پیکوگرم به ازای هر کیلو وزن بدن ، دیوکسین در ماه وارد بدنش شود ، تا پایان عمر از این ماده مسموم نخواهد شد ، اما به شرطی که بیشتر از این نشود.

نکته جالب اینکه ، دیوکسین در محصولات بهداشتی آرایشی وجود دارد ، اما مقدارش مشخص نیست.

و جالبتر اینکه دیوکسین از طریق پوست تا ۶۰% جذب می شود.

رفرنس:

WWW.WHO.INT

June . 2014

 

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>