بیوپسی جراحی سینه

درمان سرطان سینه

طی ۲۰ سال گذشته درمان سرطان سینه پیشرفت چشمگیر و قابل ملاحظه ای داشته است. به جرات می توان گفت هیچ سرطانی به اندازه سرطان سینه مورد توجه محققان نبوده است. امروزه شانس درمان قطعی (علاج) در مبتلایانی که زود تشخیص داده می شوند تقریباً ۱۰۰% است.

به همین دلیل متصدیان بهداشت و درمان کشورها ، در تلاشند با افزایش سطح آگاهی آحاد جامعه این امر (تشخیص زود هنگام سرطان سینه) محقق شود.

درمان سرطان سینه

درمان سرطانی سینه اقیانوسی از موضوعات مختلف مرتبط با هم را در بر می گیرد.عواملی چون: سن بیمار ، ویژگی های پاتولوژیکی ، میزان پیشرفت سلولهای بدخیمی و صدها فاکتور تاثیر گذار دیگر ، در کنار حق انتخاب بیمار موجب می شود تا درمان سرطان سینه نیازمند برنامه ریزی دقیق و کار تیمی باشد.

اینکه تنظیم برنامه درمان با توجه به Stage سرطان سینه چگونه تنظیم می شود را به وقتی دیگر موکول می کنیم ، شما اگر در مرحله تنظیم برنامه درمانی جهت سرطان سینه هستید ، پس از مشورت با پزشک معالجتان می توانید جهت آشنایی بیشتر مبحث درمانهای سرطان سینه را مطالعه بفرمائید.

جراحی

جراحی

در سرطان پستان معمولاً اولین درمان ، جراحی است. در این بخش به بررسی روش های مختلف جراحی پستان می پردازیم.

آمادگیهای قبل از جراحی

هر جراحی دارای برنامه ریزی ، آمادگی  ، خطرات و بهبودی است. در این بخش ما به آنچه که شما قبل ، حین و بعد از جراحی سینه تجربه خواهید کرد می پردازیم.

تاریخچه پزشکی

پزشک معالج قبل از جراحی سوالاتی در مورد سوابق سلامتی تان از شما می پرسد. تاریخچه پزشکی نقش مهمی در ایمنی حین عمل بازی می کند. لطفاً هنگام پاسخ دهی به سوالات ، خجالت را کنار بگذارید و هر اطلاعاتی را که پزشک جراحتان لازم دارد ، در اختیارش بگذارید. سابقه جراحی سینه ، سابقه آلرژی غذایی یا دارویی ، فهرست داروهایی که مصرف می کنید ، ویتامین ها و گیاهان دارویی که مصرف می کنید ، مسکن هایی که بطور دایم یا مقطعی مصرف می کنید ، سابقه دیابت ، فشار خون بالا و بیماری قلبی باید به اطلاع پزشک جراح رسانیده شود.

برخی داروها نقش مهمی در توانمندی بدنتان در مقابل جراحی و فرآیند بهبودی دارند. گاهی سوالات توسط کادر پرستاری یا دانشجویان پزشکی پرسیده می شود. به خاطر داشته باشید: جراح نباید در حین جراحی با هیچ سورپرایزی مواجه شود.

آزمایشات قبل از جراحی

هفته قبل از جراحی آزمایشاتی انجام می شود که سطح آمادگی بیمار جهت فرآیند جراحی و تحمل بیهوشی  را ارزیابی می کند. برخی از آزمایشات که در زیر توصیف می شود ممکن است در مورد شما ضرورت نداشته باشد و انجام نشود.

عکس رادیولوژی ریه: وضعیت عملکرد ریه ، اندازه و محل قلب و مسیرهای هوایی را مشخص می کند.

نوار قلب(EKG) : نحوه پمپاژ خون و عملکرد قلب را مشخص می کند.

آزمایش خون: در آزمایش خون شمارش سلولهای خونی (CBC) ، عملکرد کبد و کلیه ، عفونت و مدت زمان انعقاد خون سنجیده می شود. آزمایش ادرار (UA) : عملکرد سیستم ادراری و کلیه را بررسی می کند.

CT Scan: فقط در برخی انجام می شود ، تا اندازه تومور و یا احتمال متاستاز سرطان به سایر نقاط بدن را بررسی کند.

جراحی و عادت ماهانه: برخی پزشکان با همزمانی عادت ماهانه و جراحی موافق نیستند. اگر زمان عادت ماهانه تان با زمان جراحی تلاقی دارد به جراح اطلاع دهید.

روز جراحی غذا و نوشیدنی پزشک معالج از شما خواهد خواست ” از نیمه شب قبل از عمل ، ناشتا (NPO) بمانید.” خالی بودن معده از بروز تهوع و استفراغ بعد از عمل پیشگیری می کند . استفراغ بعد از عمل علاوه بر احساس ناخوشایند و درد محل جراحی ، احتمال سرازیر شدن ترشحات به ریه و عفونت ریه را بالا می برد.

داشتن همراه: منظور از همراه یک دوست یا یکی از بستگان است ، فرآیند تشکیل پرونده و بستری نیازمند ” این اتاق …اون اتاق” شدن است. اگر بیمار بخواهد خودش چنین کارهایی را انجام دهد ، خستگی بعد از عملش افزایش می یابد. بنابراین از دوست یا کسی از بستگانتان بخواهید که شما را هنگام بستری همراهی کند تا به امور اداری بپردازد.

رضایت نامه قبل از جراحی : از شما یا همسرتان رضایتنامه کتبی گرفته می شود. نگران نباشید! این به معنی وخامت بیماری شما یا نوع عملتان نیست و فقط یک سیر قانونی است چون: تنها شما یا ولی تان (پدر یا همسر) حق دارید در مورد درمانتان تصمیم گیری کنید.

ویزیت متخصص بیهوشی: اغلب روز جراحی ، ویزیت متخصص بیهوشی انجام می شود. وی سوالاتی مشابه جراح پیرامون سابقه سلامتی از شما خواهد پرسید. شما می توانید از وی بپرسید که از چه روشی برای بیهوشی تان استفاده خواهد کرد ؟ چون وی مسئول انتخاب روش بیهوشی است. عمل جراحی پستان اغلب در زیر بیهوشی کامل انجام می شود. گاهی عمل لامپکتومی (Lumpectomy) زیر بیهوشی ملایم انجام می شود. جای نگرانی نیست ، وی اجازه نخواهد داد درد بکشید.

لامپکتومی (Lumpectomy)

برداشتن توده سرطانی به همراه مقداری از بافت اطرافش را لامپکتومی می گویند. لامپکتومی نوعی جراحی ” نگهدارنده سینه (Breast Preservation) محسوب می شود.

این نوع جراحی به اسامی دیگری همچون: Partial Mastectomy ؛ Re-excision ؛ Quadrantectomy و Wedge Resection هم نامیده می شود.

lumpectomy

از نظر تکنیکی لامپکتومی یک عمل موضعی محسوب می شود ، چون تنها بخش کوچکی از سینه خارج می شود. اما مقدار بافتی که برداشته می شود متغییر است و می تواند تا یک چهارم سینه را شامل شود.

اشعه درمانی همراه با لامپکتومی

بعد از بهبود زخم ناشی از عمل  Lumpectomy ،   اشعه درمانی به مدت ۵ تا ۷ هفته برای بیمار در نظر گرفته می شود. ترکیب Lumpectomy و اشعه درمانی را Breast Conserving Therapy یا ” درمان نگهدارنده پستان ” می گویند.

اگر به این درمان ، شیمی درمانی هم اضافه شود ، اشعه درمانی بعد از شیمی درمانی انجام می شود.

در تحقیقی که سال ۲۰۰۲ در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شد ، بیان گردید که : توده های کوچک (زیر ۴ سانتیمتر) که به این روش (لامپکتومی + اشعه درمانی) درمان شده اند در مقایسه با ماستکتومی تنها ، مدت بقا بالای ۲۰ سال افزایش یافته بود.

البته باید در نظر داشته باشیم که هنوز شانس عود حدود ۱۴% است .اما کسانی که بعد از لامپکتومی + اشعه درمانی ، دچار عود می شوند با ماستکتومی به موقع همچنان شانس بقاء بالای ۲۰ سال دارند.

لامپکتومی همراه با اشعه درمانی در چه کسانی بی فایده است؟

 

 • کسانی که بدلیل سرطان سینه ، اشعه درمانی شده باشند. چون امکان دوبار اشعه درمانی در یک ناحیه وجود ندارد.
 • کسانی که چندین تومور در همان سینه داشته باشند ، چون در چنین حالتی بهترین گزینه درمان ماستکتومی است.
 • کسانی که مبتلا به لوپوس یا واسکولیت هستند ، چون در این بیماران اشعه درمانی با عوارض جانبی فراوانی همراه است.
 • کسانی که باردار هستند ، چون در خانم های باردار اشعه درمانی ممنوع است و به جنین آسیب وارد می کند.
 • کسانی که از نظر روحی با ماستکتومی به آرامش بیشتری می رسند.

 

ماستکتومی

ماستکتومی

ماستکتومی( mastectomy ) یعنی برداشتن کامل پستان.

ماستکتومی فارغ از Stage سرطان پستان ، در همه خانمها قابل انجام است. بسیاری از خانمها دوست دارند با ماستکتومی خیالشان از عود برای همیشه راحت شود. البته این آسودگی خیال ، پایه های قطعی ندارد ، اما به یقین بسیار نزدیک است. ماستکتومی تنها گزینه درمان جراحی ، در سرطان پستان مردان محسوب می شود. یعنی در مردان مبتلا به سرطان پستان ، ماستکتومی تنها روش قابل اجرا است.

ماستکتومی در خانمهایی که سابقه فامیلی مثبت و ناقل ژنهای معیوب هستند، نقش پیشگیرانه دارد ، یعنی برای اینکه احتمال ابتلا به سرطان پستان بالاست ، با اختیار و انتخاب فرد ، ماستکتومی انجام می شود.

ماستکتومی پنج روش متفاوت دارد:

 • ماستکتومی کامل یا ساده
 • ماستکتومی اساسی (Radical) تعدیل شده
 • ماستکتومی اساسی (Radical)
 • ماستکتومی جزئی ماستکتومی همراه با حفظ نوک سینه
 • ماستکتومی همراه با حفظ پوست پستان

ماستکتومی کامل یا ساده

فقط بر روی بافت سینه متمرکز است. جراح کل سینه را خارج می کند ، اما غدد لنفاوی زیر بغل را خارج نمی کند. البته گاهی مقداری غدد لنفاوی به ناچار و طی فرآیند عمل خارج می شود. در این نوع عمل عضلات بین دنده ای خارج نمی شود. ماستکتومی ساده در کارسینوم مجرایی غیر مهاجم (DCIS) و ماستکتومی پروفیلاکسی کاربرد دارد. ماستکتومی پروفیلاکسی در خانمهایی انجام می شود که بدلیل داشتن جهش های ژنی BRCA 1&2 و سابقه فامیلی مثبت ، شانس ابتلاء بالایی دارند.

ماستکتومی Radical تعدیل شده

در این نوع ماستکتومی بافت سینه و غدد لنفاوی (مشخص بشه کدام ناحیه) برداشته می شود. اما همچنان عضلات بین دنده ای دست نخورده باقی می مانند. اینو نوع ماستکتومی در کسانی انجام می شود که مبتلا به سرطان سینه مهاجم هستند و جراح قصد دارد بخشی از غدد لنفاوی را جهت بررسی سلولهای سرطانی به پاتولوژی ارسال کند.

ماستکتومی Radical

این نوع ماستکتومی وسیعترین نوع ماستکتومی است و جراح کل بافت سینه ، غدد لنفاوی (مشخص بشه کدومها) و بخشی از عضلات بین دنده ای را خارج می کند. در بیمارانی انجام می شود که سرطان به دیواره قفسه سینه مهاجرت کرده باشد.

ماستکتومی همراه با حفظ نوک سینه

در این روش تمام بافت  ، به غیر از نوک سینه برداشته می شود. این روش نسبت به روش ساده یا کامل ، کمتر پیشنهاد می شود . چون بافت باقیمانده زیر نوک سینه می تواند در آینده سرطانی شود. همچنین این نوک باقیمانده بدلیل قطعی اعصاب ، دچار گزگز دایمی خواهد بود. ماستکتومی همراه با حفظ پوست پستان شبیه روش Simple یا رادیکال است ، با این تفاوت که پوست جهت پروتز گذاری حفظ می شود.

این روش در کسانی که توده به پوست نزدیک است مانند سرطان التهابی سینه کاربرد ندارد.

عوارض ماستکتومی

ماستکتومی عمل جراحی بزرگی محسوب می شود . هر عمل بزرکی بدون عارضه نخواهد بود . اما خوشبختانه  اگر چه برخی از این عارضه های نا خوشایند و گاهی مادام العمر هستند ، اما تهدید کننده حیات بیمار نیستند.

بی حسی و کرخی : حین ماستکتومی اعصاب بافت پستان قطع می شود. بنابراین پوست دچار بی حسب و کرخی دایمی خواهد شد. این مساله موجب میشود بیمار آسیب های پوستی ناحیه را احساس نکند و خطر عمیق شدن جراحات را به دنبال داشته باشد.

حساسیت به لمس: گاهی قطع شدن اعصاب حین جراحی ، موجب تماس سر قطع شده اعصاب با پوست می شود که این مساله موجب افزایش حساسیت ناحیه به لمس می شود.

تجمع آب در زیر پوست ناحیه: بدلیل خارج شدن غدد لنفاوی ناحیه خین ماستکتومی ، درناژ ( تخلیه) مایع میان بافتی به خوبی انجام نمی شود و موجب تورم می گردد.

ترمیم با تاخیر زخم.:در اثر ماستکتومی عروق خونرسان بافت قطع می شود . بدیهی است کاهش خونرسانی ترمیم را به تاخیر خواهد انداخت.

افزایش خطر عفونت در ناحیه جراحی: ترمیم در هنگام زخم خطر عفونت را افزایش می دهد. تشکیل اسکار. جراحی ماستکتومی موجب تشکیل اسکارهای بزرگ در پوست می شود که اغلب برای خانمها خوشایند نیست.

فرآیند جراحی

بیمار گان (لباس مخصوص اتاق عمل) می پوشد و به اتاق عمل منتقل می شود. ممکن است از قبل ناحیه توده علامت گذاری شود.

بعد از تزریق داروی بیهوشی از طریق رگ ، جراحی انجام می شود. کل فرآیند جراحی ۴۰ – ۱۵ دقیقه بطول می انجامد.

گاهی حین جراحی ، لوله باریکی جهت خونابه در ناحیه عمل جاگذاری می شود که به آن درن (Drain) ، گفته می شود. گاهی این لوله باریک به یک بطری مکنده (هموواگ) جهت ایجاد مکش و خرج ترشحات متصل می شود.

drainاین لوله باریک ۱۰ – ۳ روز بعد توسط جراح خارج می شود.

اقدامات بعد از جراحی

انتقال به بخش . بعد از رفع کامل بیهوشی ، بیمار به بخش منتقل می شود.

علایم حیاتی (نبض ، فشار خون ، دما و تنفس) توسط پرستار چک می شود.

ترخیص:

اغلب بیماران نیاز به بستری طولانی ندارند و یک روز بعد ترخیص می شوند.

استفاده از مسکن در صورت لزوم: اگر درد قابل تحمل است ، بهتر است از مسکن استفاده نکنید. اما در صورت عدم تحمل استفاده از مسکن های ساده (آستامینوفن و ایبوبروفن) با اجازه پزشک معالج امکانپذیر است.

مراقبت از پانسمان: قبل از ترخیص از جراحتان در مورد زمان تعویض پانسمان سوال کنید. برخی جراحان تعویض آنرا به اولین ملاقات بعد از ترخیص موکول می کنند.

مراقبت از درن (Drain): درن ۱۰ – ۳ روز بعد توسط جراح یا به دستور جراح خارج می شود. هنگام ترخیص بطری مکنده (هموواگ)به انتهای درن متصل است ، که در صورت پر شدن باید تخلیه شود.

در مورد نحوه تخلیه هموواگ از پرستارتان سوال کنید.

کشیدن بخیه: روشهای بخیه در بیمارستانهای مختلف متفاوت است. برخی از بخیه ها نیاز به کشیدن ندارند ، اما برخی باید بعد از التیام و تشکیل بافت جوشگاه ، کشیده شوند. در این خصوص با جراحتان صحبت کنید.

ورزش های توانبخشی: زمان شروع ورزش ها اغلب صبح بعد از جراحی است. گاهی جراح تکنیک هایی را پیشنهاد می کند ، گاهی هم به متخصص توانبخشی ارجاع می دهد. ورزشهای توانبخشی بعد از جراحی به بازگشت عملکرد دست ها و پیشگیری از ادم لنفاوی تاثیر بسزایی دارد.

برخی ورزشها تا زمان کشیدن درن (Drain) ، ممنوع است . که در این خصوص پزشک جراحتان توصیه های لازم را بعمل خواهد آورد.

علایم و نشانه های عفونت: تب ، برافروختگی ، لرز و خروج ترشحات زرد و بد بو از ناحیه جراحی نشانه عفونت است و باید هر چه سریعتر به جراحتان اطلاع دهید.

استراحت: بعد از ترخیص احتمالاً تا ۴۸ ساعت احساس خستگی خواهید داشت.

عجله نکنید ، شما به روال طبیعی باز خواهید گشت. به بدنتان فرصت دهید تا خود را بازسازی کند.

استحمام: استحمام به کاهش خستگی و بهبودی بعد از عمل کمک می کند ، در مورد زمان اولین استحمام با جراحتان مشورت کنید. هنگام استحمام از شامپو های غیر محرک (شامپو بچه) استفاده کنید.

استفاده از سوتین راحت و نگهدارنده: از سوتین هایی استفاده کنید که مانع حرکت اضافی سینه شوند و در عین حال راحت باشند. چون جابجایی سینه ها درد را افزایش می دهد. خارش و سوزش: تا چند ماه بعد از عمل جراحی ، خارش ، سوزش ، بی حسی و کرخی طبیعی است.

ماستکتومی یا لامپکتومی همراه با اشعه درمانی ، مسئله اینست!

کسانی که دارای توده کوچک (کوچکتر از ۴ سانتیمتر) در سینه هستند ، این شانس را دارند که بین ماستکتومی و لامپکتومی همراه با اشعه درمانی ، یکی را انتخاب کنند.

شاید در موقعیتی قرار بگیرید که جراح تصمیم گیری را به شما واگذار نماید. البته بیشتر خانمها لامپکتومی همراه با اشعه درمانی را به ماستکتومی ترجیح می دهند. اما اگر از همه جوانب امر اطلاع داشته باشند ، شاید ماستکتومی را انتخاب کنند. به هر حال دانستن حق بیمار است. بنابراین به مطالب زیر توجه بفرمائید:

آیا مایلید ظاهر پستان تان حفظ شود؟

اگر حفظ پستان برایتان مهم است ، گزینه لامپکتومی همراه با اشعه درمانی برایتان از ماستکتومی مناسب تر است.

آیا متقارن بودن پستان ها نسبت به هم برایتان مهم است؟

بسیاری از خانمها دوست دارند سینه هایشان متقارن باشند. گاهی اندازه توده بزرگ است و بعد از لامپکتومی ، سینه ها از تقارن خارج می شوند. شما می توانید در این خصوص از جراحتان سوال کنید. شاید او بتواند با برداشتن همان مقدار بافت از سینه مقابل مشکل عدم تقارن را حل نماید.

آیا از اینکه سرطان باز گردد مضطرب هستید؟

اگر نگران عود هستنید ، شاید ماستکتومی برایتان مناسب تر باشد ، چون احتمال عود در ماستکتومی بسیار کمتر است . البته این احتمال هرگز به صفر نمی رسد.

ماستکتومی در فرهنگ شما چه مفهومی دارد؟

در برخی کشورها مانند ایالات متحده آمریکا ، ماستکتومی بیشتر مورد استقبال است، هنوز مشخص نیست چرا؟ اما در برخی فرهنگ ها برداشتن تمام پستان ، حادثه بسیار ناگواری محسوب می شود.

آیا نسبت به اشعه درمانی دیدگاه مثبتی ندارید؟

اغلب خانمها از اشعه درمانی خوششان نمی آید و نسبت به سرطانزایی اشعه مشکوک هستند. اگر شما هم جزء این دسته افراد هستید ، ماستکتومی برایتان گزینه مناسب تری محسوب می شود.

آیا میدانستید : اگر بعد از لامپکتومی همراه با اشعه درمانی ، دچار عود شوید ، تنها راه چاره ماستکتومی است؟

برخی تصور می کنند اگر اکنون لامپکتومی همراه با اشعه درمانی را انتخاب نمایند و بعداً دچار عود شوند ، با اشعه درمانی مجدد درمان خواهند شد! در حالیکه اینطور نیست چون امکان دوبار اشعه درمانی در یک ناحیه وجود ندارد.

بعد از لامپکتومی ، ممکن است کار هنوز تمام نشده باشد!

در طول لامپکتومی جراح توده و بخشی از بافت سالم اطرافش را خارج می کند ، و پاتولوژیست در زیر میکروسکوپ آنرا بررسی می نماید. اگر مرز بین توه و بافت سالم (Margin) ، مبهم باشد ، ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد که به آن ، Re-excision گفته می شود.

ماستکتومی عمل جراحی بزرگ محسوب می شود.

ماستکتومی نسبت به لامپکتومی ، عملی بزرگتر محسوب می شود و دارای عوارض بیشتری است. ماستکتومی یعنی از دست دادن دائمی پستانها.

اشعه درمانی در سرطان پستان

اشعه درمانی در سرطان پستان

اشعه درمانی اشعه درمانی یعنی استفاده از اشعه های X و گاما جهت انهدام سلولهای سرطانی. اشعه درمانی یکی از درمانهای استاندارد محسوب می شود. در ایران به اشعه درمانی ” برق ”  هم گفته می شود. مثلا بیمار می گوید: دکتر برایم ۲۰ جلسه برق نوشته . منظورش اینه که ۲۰ جلسه اشعه درمانی دارم.

در سرطان سینه اشعه درمانی می تواند قبل ، حین یا بعد از سایر درمانهای استاندارد انجام گیرد. اما  رایجترین حالتش بعد از جراحی یا شیمی درمانی است. بیماران ایرانی اغلب اشعه درمانی را بهتر از شیمی درمانی قبول می کنند و همواره ترس از شیمی درمانی بیشتر است!

تاثیر اشعه درمانی بر سلولهای سرطانی 

اشعه های X  و گاما موجب انهدام DNA  سلولهای سرطانی می شوند. DNA  فرمانده سلول محسوب می شود و با تخریبش ، کل سلول نابود می گردد. البته اشعه درمانی  در انهدام DNA  انتخابی عمل نمی کند و به سلولهای طبیعی هم آسیب می زند که تحت عنوان عوارض اشعه درمانی در بیمار هویدا می شود. خوشبختانه سلولهای طبیعی ، قوی هستند و قادرند مجدد خود را بازسازی و ترمیم نمایند.

هدف از اشعه درمانی در سرطان پستان

به دلایل مختلفی برای مبتلایان به سرطان پستان اشعه درمانی در نظر گرفته می شود. در اغلب مواقع هدف از اشعه درمانی ، درمان قطعی سرطان است. اما در مواردی ممکن است قبل از جراحی جهت کاهش حجم تومور ، و سهولت جراحی ، اشعه درمانی در نظر گرفته شود. در موارد نادری هم ممکن است بدلیل گسترش وسیع سرطان ، اشعه درمانی فقط به منظور تسکین بکار گرفته شود.

اولین جلسه اشعه درمانی

به متخصص رادیوتراپی ، رادیوتراپ گفته می شود. وی ابتدا تاریخچه ای از سابقه بیماری و درمانهای انجام شده تهیه می کند. سپس به بررسی عکس ها ی رادیولوژی مربوط به توده می پردازد و در صورت نیاز عکسهای جدیدی در خواست می کند. همچنین گزارش پاتولوژی را بررسی می نماید. سپس محل دقیق اشعه درمانی را بر روی پوست علامت گذاری می کند.

تکنسین رادیو تراپی از شما خواهد خواست :

 

 • در طول دوران اشعه درمانی از استعمال کرم ، مام ، عطر و دئودورانت خود داری کنید.
 • جهت راحتی بیشتر از لباس نخی استفاده کنید.

روشهای مختلف اشعه درمانی

اشعه درمانی خارجی

radiotherapy- رادیوتراپیرایجترین و آسانترین روش اشعه درمانی در سرطان پستان ، اشعه درمانی خارجی است. در این روش دستگاه تابش اشعه در حالیکه بیمار دراز کشیده است در مقابل سینه قرار گرفته و اشعه تابانیده می شود.

هر جلسه درمانی فقط چند دقیقه زمان می برد. اما آماده سازی دستگاه ممکن است کمی وقتگیر باشد.

در مجموع حدود ۲۰ – ۱۵ دقیقه از لحظه ورود به بخش رادیوتراپی تا پایان خروجتان طول خواهد کشید.

اشعه درمانی سرطان پستان در ۵ روز هفته انجام می شود ، سپس ۲ روز به بدن اجازه  استراحت داده می شود ، کل فرایند درمان ۵ تا ۶ هفته بطول می انجامد.

شدت و مدت زمان تابانیدن اشعه بستگی به اندازه تومور ، میزان گسترش در غدد لنفاوی و بافتهای اطراف دارد.

گاهی میزان اشعه بصورت پلکانی افزایش می یابد و فرآنید درمان طی ۳ هفته انجام می شود. این روش در کسانی کاربرد دارد که سرطان به سایر بخش های بدن منتشر نشده باشد.

تحقیقات نشان می دهد روش سه هفته ای اشعه درمانی پلکانی که به Hyperfractional Radiation Therapy معروف است ، موثر تر از روش ۵ هفته ای است.

روش دیگر اشعه درمانی خارجی در اتاق عمل به محض برداشتن توده ، قبل از بسته شدن زخم  انجام می شود که به آن Inraoperarive radiation therapy یا اشعه درمانی داخل اتاق عمل گفته می شود. روش اخیر جدید تر است ، امکانش در همه اتاق عمل ها فراهم نیست.

اشعه درمانی سه بعدی

در این روش از دستگاهی که به صورت سه بعدی اشعه را بر تومور می تاباند استفاده می شود. این روش کارآمدی بیشتری دارد و ۲ بار در روز به مدت ۵ روز انجام می گردد.

براکی تراپی

براکی تراپی

Intractivitary Brachytherapy – Mammosite

براکی تراپی یک روش اشعه درمانی داخلی محسوب می شود. در این روش گلوله ها یا میله های کوچک رادیواکتیو در داخل پستان جاگذاری می شود ، تا اشعه از نزدیک و مداوم به تومور تابیده شود. براکی تراپی به دو روش انجام می شود:

۱٫ Interstitial Brachytherapy: در این روش چندین لوله باریک تو خالی (کاتتر) در داخل سینه ، ناحیه ای که تومور برداشته شده است ، قرار می گیرد. سپس گلوله های رادیواکتیو مدت کوتاهی از روز در داخل کاتتر جاگذاری می شود ، سپس خارج می شود. این روش براکی تراپی چندان متداول نیست.

۲٫ Intractivity Brachytherapy: این روش براکی تراپی رایج تر است. در این رشو کاتتر رادیواکتیو در سینه جاگذاری و تا پایان درمان باقی می ماند. در این روش از ابزراهای مختلفی استفاده می شود. از جمله :

Mammosite ، SAVI ، Axxent و Contura.

عوارض جانبی اشعه درمانی

اشعه درمانی فرآیندی بدون درد است. در روزهای اول هیچ عارضه ای ندارد و شما متوجه چیز خاصی نخواهید شد. اما از هفته دوم آرام آرام نشانه هایی از عوارض اشعه درمانی ظاهر می شود. البته این عوارض موقت هستند و با پایان دوره اشعه درمانی برطرف خواهند شد.

قرمزی یا زخم پوست

اشعه درمانی موجب قرمزی و تیره شده پوست ناحیه تحت اشعه می شود. البته این عارضه در  همه بیماران شایع نیست ، و بستگی به جنس پوست بیمار دارد.

گاهی شدت قرمزی ملایم است و گاهی شبیه آفتاب سوختگی می شود. عارضه پوستی عارضه ای تدریجی ست و در هفته آخر اشعه درمانی به حداکثر شدت خودش می رسد و ۲ تا ۴ هفته بعد از اشعه درمانی بر طرف می شود.

گاهی عارضه پوستی در ناحیه پشت ظاهر می شود ، چون اشعه از دیواره قفسه سینه عبور کرده و پوست ناحیه پشت را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین دقت کنید اگر این اتفاق افتاد به پزشک رادیوتراپ اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید:

استعمال پماد ها ، کرم ها و لوسیونها بدون اجازه پزشک رادیوتراپی ممنوع است.

خستگی

عارضه خستگی خیلی ارام و تدریجی شروع می شود. بنابراین ممکن است اوایل اصلاً متوجه شورعش نشوید. معمولاً با احساس خواب آلودگی ۱ تا ۲ ساعت بعد از اشعه دمرانی شروع می شود. توصیه می شود در طول دوره اشعه درمانی از فعالیتهای فیزیکی اضافی خودداری کنید.

عارضه خستگی همانطوریکه به ارامی شروع می شود ، به ارامی هم از بدن رفع می شود. گاهی تا چند ماه طول میکشد که انرژی گذشته بازیابی شود.

سایر عوارض مرتبط با اشعه درمانی عبارتند از:

بلع دردناک ، کاهش اشتها ، افت گلبول سفید ، تهوع و استفراغ ، خشکی و زخم دهان

شیمی درمانی در سرطان پستان

شیمی درمانی در سرطان پستان

یکی از گزینه های درمان سرطان پستان پیشرونده (حتی بصورت موضعی) و متاستاتیک ، شیمی درمانی است.

شیمی درمانی در سرطان پستان بر اساس Stage (مرحله) تومور ، خصوصیات پاتولوژیک (چیرنده های پروتئینی سطح سلولهای سرطانی ) ، سن بیمار و وضعیت عمومی سلامتی تنظیم می شود.

شیمی درمانی ممکن است همراه با سایر درمانها در نظر گرفته شود:

اگر شیمی درمانی قبل از جراحی انجام شود اصطلاحاً نئوادجووانت (Neoadjuvant) و اگر بعد از جراحی انجام شود ادجووانت (Adjuvant) نامیده می شود.

نئوادجووانت شیمی درمانی (Neoadjuvant Chemotherapy) در سرطان پستان

قبل از جراحی به منظور کاهش حجم تومور و تسهیل پروسیجر جراحی انجام می شود. اغلب در کسانی که لامپکتومی را به ماستکتومی ترجیح می دهند کاربرد دارد.

از نظر نوع دارو شبیه رژیم استاندارد (ادجووانت شیمی درمانی) است. داروهای گروه آنتراسیکلین ها (Doxorubicin ، Epirubicin ، Daunorobicin ، Idarubicin) و تاکسانها (Docetaxel ، Paclitaxel) مورد اتسفاده قرار می گیرد.

در بیمارانی که از نظر گیرنده HER2 مثبت هستند ، Trastuzumab و Pertuzumab هم کاربرد دارد ، که ( Transtuzumab(Herceptin  بعد از جراحی ادامه پیدا می کند ، اما Pertuzumab فقط در نئوادجووانت شیمی درمانی استفاده می شود و بعد از جراحی تجویز نمی شود.

همچنین Transtuzumab معمولاً همراه با عوامل آنتراسیکلین تجویز نمی شود چه در Neoadjuvant درمانی ، چه در Adjuvant درمانی.

ادجووانت شیمی درمانی (Adjuvant Chemotherapy) در سرطان پستان

هرگاه شیمی درمانی بعد از جراحی یا اشعه درمانی انجام شود ، ادجوانت شیمی درمانی (Adjuvant Therapy) نامیده می شود. هدف از این نوع شیمی درمانی انهدام سلولهای باقیمانده بعد از جراحی و اشعه درمانی و یا منتشر شده به سایر اندامهای بدن است.

 داروهای شیمی درمانی رایج در سرطان سینه

فارغ از اینکه شیمی درمانی Adjuvant یا Neoadjuvant باشد ، یک یا چند دارو از داروهای زیر است:

Anastrazole (Arimidex) ، Bevacizumab (Avastin)، Capecitabine ، Cisplatin ، Cyclophosphamide ، Doxorubicin ، Exemestane ، Fluorouracil ، Gemcitabine ، Ixabepilone ، Letrazade (Femara) ، Paclitaxel ، ، Transtuzumab (Heceptin

روزنامه سپید به نقل از باشگاه خبرنگاران در شماره ۶۹۴ (۲۵ آبان ۱۳۹۴)نوشت:

 • وزیر بهداشت پیگیر پرونده داروی اوستین Avastin  و عوارضی که بر روی چشم بیماران از جمله نابینایی شان بر جا گذاشته است می باشد. ظاهراً این دارو از طریق شبکه ای غیر قانونی وارد کشور شده و موجب مشکلات بینایی در بیماران می شود.

  مدیریت عوارض شیمی درمانی

شیمی درمانی دارای عوارض کوتاه مدت و دارز مدت است ، که علی رغم ناخوشایندی شان ، خوشبختانه موقت هستند.

شما به عنوان بیماری که قرار است تحت شیمی درمانی قرار بگیرد ، ممکن است با برخی از عارضه ها مواجه شوید.

در بخش مدیریت مشکلات بیمار سرطانی برخی از عارضه ها معرفی شده اند ، در آنجا می توانید تدابیر پیشگیرانه را هم مطالعه کنید.

از فهرست بلند بالای مشکلات نترسید ! شما با خیلی از این عوارض هرگز مواجه نمی شوید. یک راه دیگر برای مطالعه عوارض شیمی درمانی در سایت پیش بینی شده . در بخش ” داروهای ضد سرطان ” با عوارض حاد و تاخیری هر دارو بصورت اختصاصی توصیف شده . باز هم یادآوری می کنم:

شما خیلی از این عوارض را تجربه نخواهید کرد ، اما آگاهی به شما قدرت مدیریت بهینه تری می بخشد.

هورمون درمانی در سرطان پستان

هورمون درمانی در سرطان پستان

 

چه زمانی از هورمون درمانی در سرطان پستان استفاده می شود؟

برخی سلولهای سرطان پستان جهت رشد و تکثیر به استروژن یا پروژسترون و یا هر دو احتیاج دارند. هورمونهایی که در خانمها ترشح می شود و صفات ثانویه جنسی را مدیریت می کنند.

هورمونهای استروژن و پروژسترون ، به گیرنده های پروتئنی خاصی در سلولهای سرطانی متصل شده ، رشد و تکثیرشان را افزایش می دهند.

ما در بخش ” بررسی توده پستان در پاتولوژی” در خصوص گیرنده های هورمونی سلولهای سرطان پستان صحبت کردیم.

آندسته از سلولهای سرطان پستان که دارای گیرنده هورمونی هستند ، به هورمون درمانی پاسخ می دهند.

هورمون درمانی چگونه عمل می کند؟

داروهای هورمون درمانی از چند روش برای حمله به سلولهای سرطانی استفاده می کنند. برخی مانند Tamoxifen   به گیرنده های پروتئنی سلولهای سرطانی حمله می کنند و گیرنده استروژنی شان را مسدود می نمایند.

برخی مانند مهار کننده های آروماتاز (Aromatase) ، سطح استروژن بدن را کاهش می دهند تا سلولهای سرطان استروژن کمتری جهت رشد و تکثیر در اختیار داشته باشند.

بطور کلی هورمون درمانی با تاموکسیفن و مهار کننده های آروماتاز خطر عود ، رشد سرطان در پستان مقابل و مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد.

البته نئوادجوان هورمون درمانی ، یعنی هورمون درمانی به منظور کاهش حجم توده قبل از جراحی ، متداول نیست ، مگر اینکه بیمار به دلیل کهولت ، کاندید نئوادجووانت شیمی درمانی نباشد. پس نئوادجوانت هورمون درمانی در خانمهای پیری که از نظر گیرنده استروژن (ER) و پروژسترون (PR) مثبت هستند یا تجویز Tamoxifen یا مهار کننده های آروماتاز قابل انجام است.

آیا هورمون درمانی در سرطان سینه همانند هورمون درمانی در یاسگی است؟

خیر ؛ هورمون درمانی در سرطان سینه با هورمون درمانی در یاسگی (MHT) تفاوت فاحش دارد. هورمون درمانی در سرطان سینه مانع از فعالیت هورمونهای زنانه می شود. یعنی علی رغم اینکه هورمون درمانی نامیده می شود ، در واقع ” ضد هورمون درمانی ” است.

بر عکس هورمون درمانی یاسگی (MHT) سطح هورمونهای زنانه را افزایش می دهد تا علایم آزاد دهنده یاسگی که به دلیل کاهش سطح هورمونهای زنانه ایجاد می شود را مرتفع نماید.

در واقع MHT نقطه مقابل هورمون درمانی سرطان است و حتی در برخی ، خطر سرطان سینه را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که هورمون درمانی یاسگی (MHT) ، فقط بصورت کوتاه مدت توصیه می شود.

داروهای هورمون درمانی در سرطان پستان

برخی داروهایی که در سرطان پستان جهت هورمون درمانی بکار می رود عبارتند از:

Tamoxifen ، Andastrazole ، Letrazole ، Exemestane ، Goserlin ، Leuprolide ، Fulvestrant ، Magestrol Acetate ، Palboiciclib

اهمیت تداوم هورمون درمانی تجویز شده

هورمون درمانی فرآیندی طولانی مدت است. مثلاً تاموکسیفن و مهار کننده های Aromatase گاهی تا ۵ سال ادامه دارد. بسیاری از داروهای هورمون درمانی خوارکی هستند و در اختیار بیمار قرار دارند و باید به تعبیری خود بیمار درمانش را مدیریت و اجزاء کند.

خیلی از مواقع این موضوع برای بیمار سوء تفاهم ایجاد می کند و تصور می کند هورمون درمانی اهمیت کمتری دارد.

بیمار ممکن است در زمان ، مقدار و دفعات مصرف سهل انگاری نماید.

این کار اشتباه است!

هورمون درمانی نقش بسیار حائز اهمیتی در پیشگیری از عود بازی می کند و باید با دقت و هوشیاری پیگیری شود.

از آنجایی که هورمون درمانی سرطان پستان ، در نقطه مقابل هورمون درمانی یاسگی قرار دارد بنابراین می تواند علایم آزار دهنده یاسگی را تداعی کند.

به خاطر داشته باشید ؛ بدون اجازه پزشک معالج مجاز به استفاده از هورمون درمانی یاسگی نمی باشید.

بهتر است داروهای هورمون درمانی را بطور مداوم و در ساعت معین مصرف کنید. ایم اگر یک یا دو روز مصرف دارو را فراموش کردید ، دچار وحشت نشوید ، دقت کنید تکرار نشود.

هدفمند درمانی در سرطان پستان

هدفمند درمانی در سرطان پستان

هدفمند درمانی در سرطان پستان

در هدفمند درمانی (Targeted Therapy) داروهای خاصی طراحی می شود که به یک مولکول تخصصی یا یک مسیر تخصصی در سلول سرطانی حمله می کنند.

هدفمند درمانی نوین ترین و پیشرفته ترین نوع درمان در همه سرطانها محسوب می شود. در این روش درمانی سلولهای سرطانی با کمترین آسیب به سلولهای طبیعی از بین می روند. اما هدفمند درمانی دارای محدودیتهایی است. مثلا اینکه در سلولهای سرطانی که دارای مولکول ویژه نیستند تاثیر ندارد.

استفاده از targeted Therapy در سرطان پستان هر روز در حال پیشرفت است. داروهایی مانند Trastuzumab  ، pertuzumab و Lapatinib  امروزه به کرات در بیماران مبتلا به سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند.

البته این سه دارو با سه مکانیسم مختلف این کار را انجام می دهند که در شرح هر دارو توضیح داده شده است.

۲۶ دیدگاه

 1. Deep thought! Thanks for coiirtbutnng.

 2. سلام و ممنون از اطلاعات سایتتون.حدود ی ماهی میشه که با نمونه برداری از سینه مادرم مشخص شده که مبتلا به سرطان سینه هستن.سه روزی میشه که با دستور پزشکش (دکتر محمد عباسی فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان)اولین مرحله شیمی درمانیش رو انجام داده بعد از اولین مرحله گفتن سه هفته بعد باید بیای.الان هم نمونه بافت سینش رو به آزمایشگاه دادم برای آزمایش ER,HER سوالی که داشتم اینه که پس کی جراحی رو باید انجام بدن چون نگرانم وضعیت رشد سلول های سرطانی روز به روز بدتر بشه؟؟؟ممنونم

 3. سلام من سی سالمه دچار سرطان سینه شدم الان یک ساله همه مراحل درمانی انجام دادم دکتر میر منو عمل کرده گرید سه بودم گیرنده منفی قرص نمیخورم ولی نگرانم زیاد دوباره چیزی نشه شوک شدم چون اصلا سابقه فامیلی ندارم میخام باردار شم دکترم گفته یکسال دیگه دقیقا برج بهمن ۹۳ کار رادیوتراپیم تموم شد میگه بهم کمک کنید روحیه ندارم اصلا

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام خانم مرادخانی ؛
   ممنون که به بنده این افتخار رو دادین …که پاسخگو باشم.
   عرضم به خدمتتون که هیچ نگرانی نداشته باشین با خیال راحت به بچه دار شدن فکر کنید…عود در شما …تقریبا محاله…
   نذر کنین …وقتی به سلامتی بچه تون به دنیا اومد …یه خلاصه داستان از خودتون بنویسین و بدین بذارم توی سایت …همه بخونن……برای بقیه الهام بخش باشین…شما از یک فاز درمانی سنگین با موفقیت خارج شدین …خیلی قوی تر از اونی هستین که فکر میکنین…
   همه ما به یک اندازه در معرض آسیب روزگار هستیم …تصادفات ، حوادث طبیعی ، سکته …سرطان …چه فرقی میکنه …هیشکی نمیدونه فردا چی پیش میاد …شما هم مثل بقیه ….اما بهتون اطمینان میدم از سرطان سینه نخواهید مرد…خودتان را با غذای سالم ، روحیه پر نشاط و چک آپ مداوم واسه مادر شدن آماده کنین…فرزند قوی به مادر قوی احتیاج دارد…آرزوی سلامتی

 4. سلام خسته نباشید مادر من دچار سرطان سینه است و سال پیش عمل شده است البته قبلا هم سرطان روده داشته است و تخمدان وی نیز برداشته شده است والان در حال تزریق herceptinمیباشد ایا بعد اتمام مراحل تزریق این دارو مه ۱۷جلسه میباشد ومادرم در حدود ۱۳جلسه را گذرانده مراحل درمان دیگری هم وجود دارد و اینکه این دارو چه قدر در بهبود تاثیر دارد و ایا این سرطان برای مادرم خطری دارد و یه سوال در مورد خودم من هر از گاهی در سینه راست خود احسای درد وسوزش میکنم ایا این علامتها خطری دارد

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام و تشکر … با توجه به طیف وسیع درمانهای انجام شده برای مادرتان …بله همواره ایشون در معرض خطر بیشتری هستند . شما هم باید ضمن انجام مشاوره ژنتیک ، همواره مر اقب باشید.

 5. سلام و خسته نباشید
  حدود ۲۰ روزه که متوجه شدیم مادرم به سرطان سینه مبتلاست.. سریعا تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده و ۳ غده لنفاوی برداشته شد که البته فقط یه غده الوده بود.. دیروز جواب پاتولوژی و گرفتیم نوشته شده insitu&invasive ductal carcinoma of breast !
  مگه ممکنه هم درجا باشه و هم مهاجم ؟!
  و گرید نوشته شده ۲/٣ !
  ما خیلی نگرانیم .. . امکان درمان ۱۰۰%هست ؟!

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ ممنون از توجهتون.
   گاهی نمونه ناهمگونه ، و سلولهای بدخیم از هر دو نوع را داراست. اینکه تنها یک غده لنفاوی درگیر بود ، پیش آگهی خوبی محسوب میشه. بهتره لام نمونه را از پاتولوژی بگیرین و به یک پاتولوژیست دیگه هم نشون بدین ، البته مرکز پاتولوژی اولیه این لام رو به عنوان امانت بهتون خواهد داد ، و باید مجدد برگردونید.
   گرید هم نگران کننده نیست ، حالا باید منتظر جواب HER باشیم ، اگه مثبت باشه و در دوره شیمی درمانی هرسپتین هم تجویز بشه ، شانس بهبود در حد ۱۰۰% خواهد بود انشاء الله.

 6. واقعا ممنونم از پاسخگویی و راهنماییتون . متاسفانه لام و به بیمارستان دادیم . و اینکه Her2 نوشته شده negative (score 0) . منظور چیه ؟!؟دکتر انکولوژی هم ۸ جلسه شیمی درمانی نوشتند و با دیدن پاتولوژی زیر جمله زیر خط کشیدند و گفتن نگران کننده ست :
  The tumoral cells are very closely to short surgical suture but all over lateral surgical margins are free from tumor .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

 7. من عمم سرطان سینه داره ، الان چند ماهی میشه از کپسول بره موم استفاده میکنه،از وقتی استفاده میکنه هم درداش کمتر شده هم تومورش کوچیکتر شده ،از طریق سایت اینترنتی “ایران عسل” تهیه میکنیم
  به سرطانیها هم پیشنهاد میکنم از این کپسول استفاده بکنند

 8. سلام من ۵ماهه عقد کردم
  شوهرم دو سه هفتس میگه نوک سینش سفت شده و درد میکنه و دقیقا زیر نوک سینش توده ی سفتی حس میشه…با توجه به اینکه خاله و مادر بزرگش سرطان سینه داشتن … رفت دکتر …اما هنوز جواب نیومده . خیلی نگرانم . ساعتها برام خیلی سخت میگذره با تمام وجودم فقط از خدا میخوام چیزی نباشه..۲۸سالشه … بنظرتون خطرناکه … خیلی نگرانم…خواهش میکنم جواب بدید

  • سرطان سینه اگر چه در مردان نادر اما محتمل است اما خوشبختانه پیش آگهی خوبی داره و اغلب به درمان بدون عود ختم به خیر می شود.

 9. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید. مادر من یکماه پیش با تشخیص یه تومور بدخیم در سینه راست مورد عمل جراحی پستان قرار گرفت. البته تمام مراحل مثل بیوپسی و سونوی داپلر و اسکن و ام آر آی کاملا روشون انجام شد. در عمل جراحی که روی سینه راست بود توده و بخشی از نسخ اطراف خارج شد. دکترشون برای اطمینان ۲۲ غده لنفاوی رو خارج کردن که خدا رو شکر فقط یکیشون آلوده بوده. نسج اطراف هم سالم و پوست هم سالم گزارش شد در جواب پاتولوژی. گیرنده های هورمونی هم مثبت بودبا her2 مثبت(مثبت۳).مرحله بیماری هم stage 2B تشخیص داده شد. دکتر براشون دو دوره ۴ تایی شیمی درمانی و رادیوتراپی بعد از شیمی درمانی تجویز شد. شیمی درمانی هر سه هفته انجام میشه که یک جلسه انجام شد. البته دکتر گفتن آمپول هرسپتین رو هم به مدت حدودا یکسال باید مصرف کنن که از دوره دوم شیمی درمانی شروع میشه. می خواستم بدونم با شرایط بیماری مادرم آیا درمان قطعی میشن. و اگه درمان میشن آیا این نوع بیماری احتمال متاستاز به نقاط دیگر بدن در آینده رو داره؟؟ خیلی نگرانیم. مادر من خیلی روحیه شون ضعیفه. می ترسم ریزش مو اذیتشون کنه و خودشون رو ببازن. دوره اول شیمی درمانیشون داروی قرمز رنگیه که اسمش رو فراموش کردم. ۱۰۰۰ میلی گرم در هر دوره. ممنون میشم کمی راهنماییم کنید. سپاسگزارم.

 10. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید. مادر من یکماه پیش با تشخیص یه تومور بدخیم در سینه راست مورد عمل جراحی پستان قرار گرفت. البته تمام مراحل مثل بیوپسی و اسکن و ام آر آی کاملا روشون انجام شد. در عمل جراحی که روی سینه راست بود توده و بخشی از نسخ اطراف خارج شد. دکترشون برای اطمینان ۲۲ غده لنفاوی رو خارج کردن که خدا رو شکر فقط یکیشون آلوده بوده. نسج اطراف هم سالم و پوست هم سالم گزارش شد در جواب پاتولوژی. گیرنده های هورمونی هم مثبت بودبا her2 مثبت(مثبت۳).مرحله بیماری هم stage 2B تشخیص داده شد. دکتر براشون دو دوره ۴ تایی شیمی درمانی و رادیوتراپی بعد از شیمی درمانی تجویز شد. شیمی درمانی هر سه هفته انجام میشه که یک جلسه انجام شد. البته دکتر گفتن آمپول هرسپتین رو هم به مدت حدودا یکسال باید مصرف کنن که از دوره دوم شیمی درمانی شروع میشه. می خواستم بدونم با شرایط بیماری مادرم آیا درمان کامل میشن. و اگه درمان میشن آیا این نوع بیماری احتمال متاستاز به نقاط دیگر بدن در آینده رو داره؟؟ خیلی نگرانیم. مادر من خیلی روحیه شون ضعیفه. می ترسم ریزش مو اذیتشون کنه و خودشون رو ببازن. دوره اول شیمی درمانیشون داروی قرمز رنگیه که اسمش رو فراموش کردم. ۱۰۰۰ میلی گرم در هر دوره. ممنون میشم کمی راهنماییم کنید. سپاسگزارم.

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ، خوشبختانه وضعیت مادر شما هم از نظر stage هم از نظر گیرند های هورمونی ، هم از نظر پروتکل درمان بسیار بسیار عالی است. میتونم با اطمینان بگم بهبودی ۱۰۰% است. انشاالله همه بیماران مبتلا به سرطان بهبود پیدا کنن.

   • سلام از پاسختون صمیمانه سپاسگزارم. امیدوارم خداوند همه بیماران رو شفا بده. خیلی خوشحالم کردید.

   • فقط یک سوال دیگه داشتم آیا احتمال متاستاز دو سالهای آینده ممکنه وجود داشته باشه؟؟ ممنون از شما

   • سلام ممنون از شما و سپاس بخاطر اینکه با حوصله پاسخ دادید. همچنان منتظر پاسختون هستم. درباره اینکه آیا ممکنه مادرم خدای ناکرده در سالهای آینده دچار متاستاز بشن؟؟ ممنون از شما

 11. با عرض سلام و خسته نباشید . من حدود یکسال و نیم قبل مبتلا به سرطان سینه گرید ۳ استیج ۲a شدم. متاستاز نداشتم. ۳۴ سالم هست. ۸ دوره شیمی درمانی ۳۰ جلسه رادیوتراپی و یکسال هم هرسپتین استفادهدکردم. آیا با وجود تزریق هرسپتین ممکنه بیماریم برگرده؟ در ضمن چند روزیه دست درد و بازو درد دلرم همان سمتی که عمل شدم و از امروز انگشت شستم متورم شده. ممنونم

 12. سلام مجدد خدمت مدیریت سایت، ممنونم واقعا از سایت خوبتون، و اطلاع رسانی هاتون،
  ببخشید من به تازگی شنیدم که مادر دوستم سرطان سینه بدخیم داره، دکترا گفتن باید اول شیمی درمانی بشه بعد سینه برداشته بشه،
  متاسفانه اطلاع دقیقی از جزئیات بیماریش ندارم، فقط بیش از حد نگرانش هستم. میخواستم بپرسم درمانش قطعیه ? درصد بهبودی کاملش چقدره ?
  ممنونم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>