جراحی
جراحی

داستان غربالگری سرطان کولون یک پزشک

چرا من FIT را انتخاب کردم؟

سال گذشته وارد ۵۰ سالگی شدم ، این یعنی :

زمان غربالگری سرطان کولون فرا رسیده است.

به عنوان یک پزشک… می دانستم سرطان کولون ، دومین علت مرگ و میرهای ناشی از سرطان محسوب می شود. (در کشورآمریکا)

به عنوان یک پزشک… می دانستم تشخیص به موقع سرطان کولون ، می تواند نجاتبخش باشد.

به عنوان یک پزشک… با بیماران مبتلا به سرطان کولون سر و کار دارم و همواره به افراد سالم توصیه کرده ام در سن ۵۰ سالگی تست های غربالگری سرطان کولون:

 

  • تست ایمونوشیمیایی با حساسیت بالای مدفوع FIT
  • سیگموئیدوسکوپی
  • کولونوسکوپی

 

را انجام دهند. به کرات به مراجعانم توضیح داده ام که:

کولونوسکوپی به دلیل مشاهده تمام روده ، و امکان بررسی وجود پیش سازهای سرطان کولون (پولیپ) و نمونه برداری ، یکی از بهترین روش های پیشگیری از سرطان کولون محسوب می شود.

خب! حالا خودم در شرایط مشابه مراجعانم قرار گرفته بودم.

اعتراف میکنم … تحمل سه روز رژیم غذایی مایعات  صاف و سپس پوشیدن گان و خوابیدن روی تخت آندوسکوپی ، هر چند که درد نداشته باشد ، باز هم کار آسانی نیست ، خصوصاً اینکه جلوی همکارانت باشد.

بواسطه نوع بیمه ام ، امکان هر تست تشخیصی برایم امکانپذیر بود و هیچ کدام از گزینه های غربالگری سرطان کولون برایم ، دشواری مالی ایجاد ننمی کرد

چند روزی انتخاب روش مناسب غربالگری ذهنم را مشغول کرد.

حتی به سایت ” سازمان پیشگیری و مبارزه بیماریها ” هم مراجعه کردم ، شاید روشی جدیدتر و آسانتر معرفی شده باشد.

تا اینکه یکروز در مطلب ، وقتی ویزیت ببماران به پایان رسید با خودم گفتم:

– هی پسر ، FIT از همه روش ها آسانتر است. روشی که در عین دقت بالا ، زحمتی برایم ندارد. نمونه ای از مدفوع تهیه می کنم ، با پیک به آزمایشگاه ارسال می کنم ، هزینه را اینترنتی پرداخت میکنم و از منشی آزمایشگاه خواهش میکنم ، جواب را برایم ایمیل کند.

اینکار هیچ وقتی از من تلف نخواهد کرد و مرا از چند روز آمادگی قبل و زحمت مراجعه به بخش آندوسکوپی و مسایل دیگری که از گفتنش خجالت میشکم ، خلاص میکند.

طبق روالی که گفتم FIT را انجام دادم ، منشی آزمایشگاه هم لطف کرد و جواب را ایمیل کرد. خوشبختانه هیچ مشکلی وجود نداشت.

از آنروز به بعد به همه مراجعانم توصیه می کنم:

اگر خیلی پر مشغله هستید ، اگر آمادگی قبل از آندوسکوپی فراری هستید ، اگر از خوابیدن بر روی تخت آندوسکوپی معذب هستید ، FIT سالانه را به همین روشی که من انجام داده ام ، اجرا کنید.

نظر شما چیست؟

Carolyn

آوریل هر سال ، اداره ای که در آن مشغول به کار هستم ، کیت نمونه گیری مدفوع جهت FOBT را در اختیار کارمندان بالای ۵۰ سال قرار می دهد .

سه سال قبل ، به سن ۵۰ سالگی رسیدم ، خوشبختانه نتایج آن سال منفی بود. سال بعد هم همینطور . اما نتایج سال سوم مشکوک گزارش شد.

به متخصص گوارش مراجعه کردم و تحت کولونوسکوپی قرار گرفتم ، حین کولونوسکوپی ۳ پولیپ شناسایی شد که در همان حین آندوسکوپی ، خارج گردید. خوشبختانه هیچ کدام سرطانی نبودند.

بیوپسی پولیپ روده بزرگ

اکنون پزشک معالج علاوه بر FIOB سالانه ، کولونوسکوپی هر ۳ سال را در برنامه چک آپ من قرار داده است. خدا را شکر میکنم که به موقع پولیپ هایم شناسایی شد و اکنون سالم هستم.

جواب به کارولین:

خانم کارولین از اینکه داستانتان را در اختیار دیگران قرار داده اید بسیار سپاسگذارم. خیلی خوشحالم که با کولونوسکوپی به موقع ، پولیپ هایتان شناسایی شد و خوشبختانه هیچ کدام سرطانی نبودند.

اما تستی که در ادارات انجام می شود ، تست مدفوع ساده است که توانایی تشخیصی بالایی همچون FIT را ندارد. داستان شما به من کمک کرد تا نکته ای را در اینجا توضیح دهم:

دوستان باید توجه داشته باشند که تست مدفوع ساده FIOB با تست مدفوع FIT تفاوت دارد و دقت FIT بسیار بالاست.

Anna

دکتر از اطلاع رسانی تان بسیار ممنونم . من مطالعات زیادی در این زمینه انجام داده ام. تحقیقات نشان می دهد   FIT سالانه و کولونوسکوپی هر ۱۰ سال ، شانس تشخیص به موقع پولیپ های پیش ساز سرطان کولون را تا دو سال قبل از سرطانی شدن بالا می برد. روش FIT توسط FDA تائید شده است و همه می توانند از این تست از ۵۰ سالگی به بعد استفاده نمایند ، اما هنوز بیمه ها از پوشش این تست امتناع می کنند.

PAT

من از ۵۰ سالگی تاکنون ۲ بار تحت کولونوسکوپی قرار گفتم.

هر دو بار ، آماده سازی روده کار چندان جالبی نبود . پزشک معالجم مسهل هایی را تجویز کرد که باید شب قبل می خوردم و البته خوردم. سپس بعد از چندین بار دفع مدفوع آبکی در طول شب . صبح فردا به همراه دوستم به کلینیک مراجعه کردم.

از اینکه مجبورم لباس هایم را جلوی پرستار و پزشک کنار بزنم و ۸ ساعت بعد را بر روی تخت کلینیک دراز بکشم همواره احساس ناخوشنودی دارم.

متاسفانه در کشوری زندگی میکنم که هنوز کیت های آزمایشگاهی FIT وارد نشده است.

امیدوارم هر چه زودتر ، وارد شود ، تا از این کونوسکوپی هر ۳ سال یکبار که بدلیل سابقه ارثی (پدرم) انجام می دهم ، خلاص شوم. دکتر عزیز ، از اینکه اطلاع رسانی میکنید، سپاسگذارم.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>