زرد چوبه -Tumeric

خواص ضد سرطانی زردچوبه

پیاز داغ و لپه تفت داده و گوشت تازه گوسفندی با رب یا گوجه تازه و سر آخر آب … همه در کنار هم ، بی این ادویه خوشبو قیمه نمی شود!

خورشت-قیمه
زرد چوبه ، یار قدیمی آشپزخانه کدبانوهای ایرانی .
یکی از دردسترس ترین ضد سرطانهایی که در همه خانه های ایرانی موجود است.

امروز می خوایم به این چاشنی دوست داشتنی از زاویه سرطان نگاه کنیم و البته نگاهی علمی و مستند.

گیاه شناسی زردچوبه

زرچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل ، با ارتفاع حدود یک و نیم متر ، که ساقه های نزدیک به خاکش به صورت متورم و چند رشته ای (ریزوم) شده و در واقع ، منبع اصلی همان پودرهاییست که ما در منزل به عنوان زردچوبه بکار میبریم .

زرد چوبه -Tumericبرگهای این گیاه سبز روشن و شبیه برگ موز است و گلهایی سفید با مرکز زرد لیمویی دارد.
این گیاه از ۴ هزار سال قبل به صورت وحشی در کشورهای هندوستان ، اندونزی ، چین ، فیلیپین ، آسیای میانه، هائیتی ، جامائیکا و هاوایی با آب و هوای حاره(گرم و مرطوب) رشد می کند.
ریشه گیاه زردچوبه بسیار شبیه زنجبیل است ، اما نرم تر و قابل جویدن تر و آبدارتر . ریشه تازه زردچوبه شیرین متمایل به تلخ با مزه ای شبیه آجیل است ، بنابراین بد مزه و نامطبوع نیست. اگر دردهان گذاشته شود آب دهان زرد می شود.
در خیلی از مناطق بومی، به صورت ساطوری شده در سالاد مصرف می شود.

جهت تولید پودر زردچوبه ، ریزوم ها را بعد از شستشو ، در آب جوش کمی می جوشانند . سپس زیر نور خورشید خشک می کنند تا آبش تبخیر شده ، رنگ پوستش به قهوه ای متمایل به زرد تبدیل شود. سپس قطعه قطعه کرده و بعد از خشک شدن کامل آسیاب می کنند ، تا به صورت پودر در آید.

زردچوبه در تاریخ

زردچوبه با وجود قدمت ۴ هزار ساله در شرق ، خیلی دیر پایش به غرب باز شد. در قرن ۱۳ میلادی تجار عرب برای اولین بار زردچوبه را به غرب معرفی کردند. در اوایل بیشتر در صنایع رنگرزی بکار میرفت. مارکوپولو در سفرنامه اش به مصرف زردچوبه در صنایع رنگرزی هند جهت رنگ زدن به پارچه های ابریشمی و پنبه ای اشاره کرده است. شناخت غرب از این ادویه در مصارف آشپزی وطبی تا قرن نوزدهم ناشناخته باقی ماند ، که البته به نظر من بسیار عجیب بنظر می رسد.
عجیب تر اینکه فارغ از مصارف زرد چوبه در طب سنتی ، مطالعه آکادمیکش تا ۱۰۰ سال بعد ، همچنان مسکوت ماند!

جایگاه زرد چوبه در طب سنتی

کاربرد زرد چوبه در طب سنتی شرق قدمت ۴۰۰۰ ساله دارد. مصرف زردچوبه به صورت خام و پخته در آسیا متداول است.
در کتاب طب سنتی هندیان (Ayurveda)

جایگاه زردچوبه در طب سنتیزردچوبه جهت : بهبود عملکرد دستگاه گوارش ، تنظیم فلور میکروبی طبیعی روده ، دفع کرم روده ، تخلیه نفخ ، پالایش و پاکسازی کبد ، تخلیه صفرا ، تنظیم قاعدگی ، کاهش درد و تورم مفاصل ، بند آوردن خون ، تنظیم گرمای بدن و متابولیسم ، رقیق کردن خون ، زخم سوختگی ، بریدگی ، کبودی ناشی از ضربات ، نیش زدگی حشرات و خزندگان ، خارش پوست ، کاهش حملات آسم و بعنوان ضد باکتری و ضد قارچ بکار گرفته می شده است.
بوعلی سینا در کتاب قانون در طب ، از زرد چوبه با نام عروق الصباغین یاد می کند و در بسیاری از ضمادها و گردهای دارویی آنرا بکار می بندد و مصحح آنرا آب لیمو و بالنگ معرفی میکند.
طبع زرد چوبه گرم و خشک است .
یکی از خواصی که به زردچوبه نسبت می دهند ” جای بصر” است ، به معنای افزاینده حدت بینایی . در طب سنی معتقدند زردچوبه روشنایی چشم را افزایش می دهد.
ریشه تفت داده شده زردچوبه در تسکین دردهای خفیف دندان بکار می رود.
در شبه جزیره مالایا جهت اسهال خونی از زردچوبه استفاده می شود.
در اندونزی جهت پاکسازی رحم و شست و شوی دهان در التهابات لثه از زردچوبه استفاده می شود.
در منطقه هاوایی پودر زردچوبه بصورت کفلمه (استنشاق از بینی) در سینوزیت ، عفونت گوش (گوش شناگران) و زخم های گوارشی خفیف استفاده می شود.

نامهای دیگر زردچوبه

Curcuma ، Domestica Va ، عروق الصفرا ، عروق الصباغین ، هرد (Hurd) ، بقله الخطاطیف ، هلدی ، کرکم (نام هندی زردچوبه) ، Tumeric ، عروق الزعفران ، زعفران فقرا، longae Rhizoma

زردچوبه در صنایع

کاربرد زردچوبه در صنعتدر صنایع غذایی جهت رنگ دهی به پنیر ، کره ، روغن خوراکی استفاده می شود.
در صنایع بهداشتی و آرایشی جهت عطر سازی و صابون سازی استفاده می شود.
ماده اصلی ادویه کاری که در آشپزی هندی نقش برجسته ای دارد ، زردچوبه است.
در صنایع ساخت کاغذ ترنسل (PH متر) از کورکومین موجود در زردچوبه استفاده می شود.

ترکیبات زرد چوبه

در زرد چوبه ماده ای رزینی و زرد رنگ و ماده ای نارنجی و قابل تبلور به نام کورکومین (Curcumin) وجود دارد. رنگ زرد زرد چوبه به خاطر کورکومین است. تقریبا ۳% از وزن زردچوبه را کورکومین تشکیل می دهد.
بیش از ۳۰۰ ترکیب از زردچوبه استخراج شده است که مهمترین آنها Curcumin است.
همچنین حاوی تورمرون (Turmerone) ، زینجی برون (Zinjiberone) و نوعی الکل بنام تورمرون (Turmeron9 است.
ماده متیل کاربینول موجود در زرد چوبه موجب انقباض کیسه صفرا می شود.
سینئول ، بورنئول ، فلاندون و مابی نین از دیگر مشتقات زرد چوبه هستند.

خواص ضد سرطانی زردچوبه در طب نوین

اولین مطالعه جدی زردچوبه ، در اوایل قرن بیستم در آلمان انجام شد. نتیجه این تحقیقات منجر به کشف ماده ای بنام Curcumin در زردچوبه به سال ۱۹۳۶ گردید. ماده ای که خود به چند زیر گروه تقسیم بندی می شود( Demethoxycurcumin ، Bisdemethoxy Curcumin و AcetylCurcumin).

متعاقب این کشف ، ادامه تحقیقات پزشکی درباره زردچوبه منجر به قرار گرفتن این ادویه در فهرست داروهای گیاهی کشور آلمان در سال ۱۹۶۱ گردید.

turmeric کپسول مکمل زردچوبهکپسول زرد رنگی که تحت نام Crucuma وارد بازار دنیا شد ، در واقع عصاره ماده موثره زردچوبه (Curcumin) بود. امروزه کورکوما (Curcuma) به صورت کپسولهای یک گرمی و ۵۰۰ میلی گرمی تولید می شود. اگر بخواهیم همین مقدار کورکومین در روز را از طریق پودر زردچوبه تامین کنیم ، به حداقل ۳۰ گرم مصرف روزانه (۵ قاشق غذا خوری ) نیاز خواهیم داشت ، که البته کار معقولی نیست .

بیشتر تحقیقات انجام شده درباره زردچوبه ، بر روی کورکومین انجام شده است.

جذب گوارشی Curcumin بسیار اندک است ، اما مصرف آن با فلفل سیاه میزان جذب گوارشی را تا ۲۰۰۰% بالا می برد. که اغلب به خاطر وجود ترکیب Piperine در فلفل است. شاید به همین خاطر است که همواره قوطی زردچوبه در کنار فلفل در آشپزخانه ها دیده می شود. از طرف دیگر Curcumin ماهیتی چرب دارد و جذبش با غذاهای چرب آسانتر است. بنابراین دلیل اضافه کردن زردچوبه به پیاز داغ و سیب زمینی سرخ شده را هم متوجه شدیم.

اکثر مطالعات انجام شده در رابطه با زردچوبه ، بر روی ماده موثره آن (Curcumin) انجام شده است که تقریباً ۳% از وزن زردچوبه را تشکیل می دهد. نتایج تحقیقات منجر به کشف برخی خواص منحصر به فرد در زردچوبه گردید که می تواند راه گشای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها از جمله سرطان باشد.

1. خاصیت ضد التهابی زرد چوبه

1. خاصیت ضد التهابی زرد چوبه

فرآیند التهاب به طرز باور نکردنی ، مهم است. التهاب کمک می کند بدن بتواند با عوامل خارجی مبارزه کند و فرآیند ترمیم را فعال نماید.

وقتی میکروب یا هر عامل خارجی دیگری وارد بدن می شود ، فعل و انفعالاتی رخ میدهد که بصورت قرمزی و افزایش ترشحات مویرگهای اطراف بروز می کند. این مسئله موجب آگاه سازی سیستم ایمنی نسبت به ورود عامل بیگانه می گردد. در ادامه با ورود گلبولهای سفید به منطقه مورد تهاجم ، مبارزه ای آغاز می شود که در نهایت با پیروزی گلبولهای سفید و فروکش کردن التهاب ، به پایان می رسد.

اما همیشه گلبولهای سفید برنده میدان نخواهند بود ، گاهی این مبارزه با تلفات قابل توجه به جنگی فرسایشی تبدیل می شود ، جنگی که التهاب را از حالت حاد (زود گذر) به مزمن (طولانی) تبدیل میکند.

دانشمندان التهاب های مزمن را عامل بسیاری از بیماریها از جمله سرطان ، دیابت ، آلزایمر ، مشکلات قلبی – عروقی و سوء هاظمه می دانند.

در سطح مولکولی Curcumin‌، مولکول مسبب التهاب (NF-KB) را بلوک می کند. NF-KB‌ مولکولیست که از ناحیه ملتهب آزاد شده وارد سلولها می شود و ژنهای ایجاد کننده التهاب در هسته سلول را فعال می نماید. اعتقاد بر اینست که NF-KB‌ نقش برجسته ای در بسیاری از التهاب های مزمن و در نتیجه بیماریهای مزمن دارد.

البته نقش مهاری Crumcumin ‌ بر COX-2 (آنزیمی دیگر در فرآیند التهاب) هم در حال بررسی است .

2. خواص آنتی اکسیدانی زردچوبه

2. خواص آنتی اکسیدانی زردچوبه

همه واکنشهای شیمیایی انرژی زا و سوخت و سازی بدن ، موجب تولید مواد سمی می شوند. یکی از عمده ترین و مضرترین ترکیبات سمی تولید شده ، رادیکالهای آزاد هستند. رادیکالهای آزاد مولکولهای فعال و سمی هستند که در اندازه های مختلف تولید می شوند ، اما در یک خصوصیت مشترکند.

همه این ترکیبات به شدت با مولکولهای حیاتی بدن (دیواره سلولها ، پروتئین ها و DNA) واکنش داده و تخریب می کنند. تجمع رادیکالهای آزاد در بدن ، یکی از مهمترین علل بسیاری از بیماریها از جمله سرطان است.

بدن در حالت طبیعی با تولید آنزیم های خنثی کننده ، تلاش می کند تا رادیکالهای آزاد را خنثی نماید. اما همواره رادیکالهای آزاد در حال تولید شدنند.

جنگ بی وقفه رادیکالهای آزاد و آنزیمها تا پایان عمر ادامه دارد.

اما ما می توانیم به بدن در این جنگ مداوم کمک کنیم … با چی؟ با آنتی اکسیدانها … آنتی اکسیدانها با رادیکالهای آزاد واکنش کرده ، آنها را خنثی می کنند.

در واقع آنتی اکسیدانها جاروبرقی های طبیعی هستند که در گردش خون به جریان در آمده و هر جا با رادیکالهای آزاد مواجه می شوند ، آنرا خنثی می نمایند.

آنتی اکسیدانها خانواده بزرگی هستند . همه ویتامین ها از خانواده آنتی اکسیدانها هستند. فیتوکمیکالها ، ریبوفلاونوئیدها و غیره ، که از حوصله این مقاله خارج است.

یکی از قوی ترین آنتی اکسیدانهای خوراکی ، ماده موثره زرد چوبه (Crucumin) ، است. Crucumin با نقش آنتی اکسیدانی خود با یک تیر دو نشان می زند :

اول اینکه رادیکالهای آزاد را منهدم می کنند .

دوم به حفظ ذخایر آنتی اکسیدانی طبیعی بدن (آنزیم ها) کمک می نمایند.

بدن ما هر چه آنتی اکسیدان بیشتری ، جهت خنثی سازی رادیکالهای آزاد داشته باشد در مقابل تهاجم عوامل بیماریزا ، از جمله سرطان قوی تر خواهد بود. آلودگی هوا ، استرس ، مواد شیمیایی محیط و هر آنچه که ما به عنوان عوامل سرطانزا می شناسیم ، موجب تولید رادیکالهای آزاد در بدن می شوند ، و تنها را خنثی کردن رادیکالهای آزاد ، آنتی اکسیدانها هستند. تحقیقات نشان می دهد اثر آنتی اکسیدانی زردچوبه ، پنج برابر ویتامین C و ویتامین E است.

3. فعالیت ضد رگسازی

3. فعالیت ضد رگسازی

یک سلول سرطانی با رشد وتکثیر بزرگ می شود. در اوایل توده اولیه برای تغذیه اش از سهم مواد غذایی سلولهای طبیعی اطرافش می دزدد. اما با بزرگ شدن ، دله دزدی کفاف تغذیه اش را نمی کند ، بنابراین شروع به رگسازی می نماید تا با نفوذ در چرخه گردش خون ، به طور مستقیم مواد غذایی اش را تامین کند.

تومور با ترشح فاکتور رشد اپیتلیال عروقی اینکار را انجام می دهد. تحقیقات نشان می دهد ، زردچوبه با مهار فاکتور رشد اپیتلیال عروقی ، مانع رگسازی تومورهای اولیه می شود.

توده سرطانی که نتواند رگسازی کند ، عنقریب محکوم به مرگ خواهد بود.

نتایج برخی تحقیقات:

 

 • طی مطالعه ای که در مبتلایان به سرطان روده (کلورکتال) انجام شد. دانشمندان بررسی کردند مصرف چه مقدار زردچوبه خوراکی در روز می تواند در بیماران مبتلا به سرطان روده می تواند مضر و سمی باشد. این تحقیق نشان داد حتی ۳/۶ گرم (نصف قاشق غذاخوری) زردچوبه در روز هم هیچ اثر سمی در بیمارن نداشته است.
 • طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه Texas بخش تحقیقات سرطان انجام شد . محققان دریافتند : Curcumin دارای قدرت تشخیص بین سلولهای سرطانی و طبیعی را دارد. بطوریکه بدون آسیب به سلولهای طبیعی قادر است ، موجب مرگ سلولهای سرطانی شود.
 • Curcumin با مهار گیرنده های هورمونی سلولهای سرطانی پروستات ، در درمان سرطان پروستات نقش دارد.
 • Curcumin با اثر کشندگی بر ویروس پاپیلومای انسانی ، در پیشگیری از التهاب و سرطان رحم می تواند نقش بازدارنده دارد.

 موارد احتیاط در مصرف زردچوبه

 • مصرف کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) در زنان باردار ممنوع است.
 • مصرف کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) در مبتلایان به سنگ کیسه صفرا نیاز به اجازه پزشک معالج دارد.
 • مصرف همزمان کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) با وارفارین (Warfarin) ، Clopidogrel یا Plavix ، Omeprazol ، Esomeprazole ، Lansoprazole ، آسپرین یا ASA ، رانیتیدین (Ranitidine) ، فاموتیدین (Famutidine) وسایمتیدین (Cimetidine) بدون مشورت با پزشک معالج ممنوع است.
 • با توجه اینکه کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) موجب افت قند خون می شود ، مبتلایان به دیابت باید با احتیاط مصرف کنند.
 • مصرف کنندگان Curcuma که کاندید جراحی هستند ، باید از دو هفته قبل از جراحی ، مصرف کپسول را قطع نمایند.
 • مصرف زردچوبه به مقدار زیاد و طولانی مدت ، برای معده ضرر دارد.
 • مصرف زردچوبه در مقدار زیاد و طولانی مدت ، برای قلب مضر شناخته شده است.

نحوه نگهداری و مصرف پودر زردچوبه

جهت مصارف آشپزخانه ای ، میزان لازم هرگز از دست کدبانو های ایرانی خارج نشده و نمی شود. اما توصیه می شود با توجه به اینکه ماده موثره زردچوبه در مقابل حرارت حساس است ، در اواخر پخت و پز به غذا اضافه شود.
ریختن زردچوبه در دیگ زود پز و حرارت دادن ، تقریباً همه خاصیت زردچوبه را از بین می برد ، به جزء رنگ و کمی بوی دلپذیر.
اگر زردچوبه در جای خشک و خنک نگهداری شود ، تا دو سال ماندگاری دارد. خیلی از خانمهای ایرانی جهت نگهداری مقادیر زیاد از فریزر استفاده می کنند.
تشخیص کیفیت پودر از روی رنگ ، غیر ممکن است . چون زردچوبه ها تیره های مختلفی دارند که اندک تفاوتی در رنگشان از طیف زرد تا نارنجی متمایل به قرمز قابل تغییر است.
زردچوبه نباید چسبنده و حاوی ذرات اضافی باشد. بهتر است هنگام خرید به برند بسته بندی توجه نمائید .
نوع فله را حتما از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.
بازار رضای شهر زیارتی مشهد و بازار قدیم ری از مراکز عمده عرضه زردچوبه محسوب می شوند. بنابراین حین زیارت ، این فرصت را از دست ندهید.

رفرنس:

رفرنس:

۱- http://umm.edu/health/medical

۲- http://thetruthaboutcancer.com

۳- http://authoritynutrition.com

۴- http://Tandorostaan.org

۵- http://herballegacy.com

۸ دیدگاه

 1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

 2. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

 3. سلام مطلب فوق العاده خوووب و مفیدی رو در وبسایتتون به اشتراک گذاشتین
  موفق و پیروز باشید

 4. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 5. درود واقعا جا داره که تشکر کنم بابت قرار دادن محتوای مفید و کاربردیتون درون وبسایت موفق و موید باشید

 6. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>