تیم درمان
تیم درمان

تیم درمان

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که درآفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

وقتی به فرآیند تشخیص و درمان سرطان فکر می کنم ، بیاد این شعر زیبای شیخ اجل سعدی می افتم. تلاش و تکاپوی گروهی از آدمها برای نجات جان ، بیمار سرطانی.

team

 

آیا نمودار بالا ، همه تیم درمان را به تصویر کشده است؟

خیر ، هر بیمار سرطانی با دیدن این نمودار به راحتی میتواند نواقصش را تشخیص دهد!

آیا در این نمودار با اهمیت ترین عضوهای تیم درمان ترسیم شده است؟

بعید می دانم ، پاسخ مثبت باشد. همراه یا دوستی که در تمام مراحل درمان از بیمار سرطانی مراقبت می کند ، خریدهایش را انجام می دهد ، داروهایش را تهیه می کند و لباسش را اتو می کند ، اهمیت کمتری دارد؟

مسلماً ، نه. بلکه اهمیتش بیشتر از همه است.

اما در این مقاله کوتاه مجال پرداختن به همه اعضاء تیم درمان نیست ، ما تنها به توصیف برخی اعضاء که ممکن است کمتر برایتان شناخته شده باشند می پردازیم.

اگر در روزهای اول تشخیص بسر می برید ، و هنوز در انتخاب تیم درمان ، سر در گم هستید ، توصیه می کنم مقاله ” انتخاب تیم درمان ” را هم مطالعه بفرمائید.

 

انواع انکولوژیست

بطور کلی به متخصصان سرطان، انکولوژیست (Oncologist) گفته می شود. Onco در زبان لاتین به معنای سرطان است. سایت ما هم با اقتباس از همین واژه ” ایران انکو ” نامگذاری شده است.

انکولوژیست ها به چند زیر گروه تقسیم بندی می شوند:

مدیکال انکولوژیست

این گروه از پزشکان در ایران اغلب با عنوان ” فوق تخصص خون و انکولوژی ” شناخته می شوند. آنها پس از دوره  تخصص در رشته داخلی (به مدت ۳ سال) ، دو سال دیگر برای فوق تخصص تحصیل می کنند تا به این رتبه نائل شوند. این گروه از پزشکان به کمک داروهای ضد سرطان ،  به درمان بیمار سرطانی می پردازند.

اغلب فوق تخصص های خون و انکولوژی ، مدیر هماهنگی تیم درمان هم هستند. آزمایشات لازم جهت بررسی میزان پیشرفت درمان  ، تشخیص هر گونه انتشار تومور و پیگیری های پس از درمان ، توسط این گروه از پزشکان انجام می شود.

جراح انکولوژیست

این گروه از پزشکان فوق تخصص سرطان ، همانطوریکه از نامشان پیداست ، به کمک جراحی سرطان را درمان می کنند. جراحان انکولوژی بعد از تخصص در جراحی ، ۲ سال دیگر به تحصیل ادامه می دهند و فوق تخصص می گیرند.

هر روزه روش های جراحی به کمک ابزارها و تجهیزات نوین ، تغییر می کند. در بسیاری از مواقع جراحان با کمترین جراحت قادر به درمان سرطان هستند.

هر جراحی متد و روش اختصاصی خودش را دارد. انتخاب جراح در بیشتر مواقع اختیاری است. اما در برخی از مواقع مدیکال انکولوژیست ، جراح خاصی را پیشنهاد می کند.

متخصص رادیوتراپی (اشعه درمانی)

این گروه از پزشکان به کمک اشعه رادیواکتیو ، سرطان را درمان می کنند. در گذشته ، بخشی از شیمی درمانی هم توسط متخصصان رادیوتراپی انجام می شد ، هنوز هم برخی از رادیوتراپ های قدیمی اینکار را می کنند ، ام امروزه با افزایش فوق تخصص های خون و انکولوژی و وسعت دانش سرطان شناسی ، شمی درمان کار دتخصصی مدیکال انکولوژیست است.

فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال

به مدد گسترش دانش پزشکی ، امروزه درمان کودکان سرطانی از بزگسالا تفکیک شده است. فوق تخصص های خون و انکولوژی اطفال ، پس از تخصص در بیماری های اطفال ، ۲ سال دیگر به تحصیل ادامه می دهند و فوق تخصص می گیرند. آنها اغلب تا کودکان سرطانی ، ۱۶ سال را تحت درمان قرار می دهند.

انکولوژیست های امراض زنان

این گروه از پزشکان یعد از تخصص در امراض زنان ، ۲ سال دیگر تحصیل کرده و فوق تخصص می گیرند. خانمهای مبتلا به بدخیمی های مرتبط با ضمائم جنسی ، می توانند به این گروه از پزشکان مراجعه کنند.

فوق تخصص پیوند مغز استخوان

در حال حاضر این رشته ، به صورت ادغام در مدیکال انکولوژی تعریف شده است. این گروه از پزشکان ، کار پیوند مغز استخوان را انجام می دهند.پیوند مغز استخوان یکی از درمانهای سرطان محسوب می شود.

سایر اعضاء تیم درمان

پرستار انکولوژی

پرستارانی که در زمینه مراقبت از بیماران سرطانی متبحر هستند ، را پرستار انکولوژی می گویند. آنها بر حسب تجربه ، آموزش ها و دوره های طی کرده و مدارک بازآموزی دارای نقش های متفاوتی هستند.

انجام شیمی درمانی ، مراقبت از بیمار در بیمارستان و منزل ، پیگیری و هماهنگی بین اعضاء تیم درمان نقش این گروه از پرستاران را منحصر به فرد می کند.

آنها بعد از کسب لیسانس در پرستاری ، دوره های تخصصی را به تدریج طی کرده و به عنوان پرستار انکولوژی در بیمارستانها و کلینیک ها ، بکار گماره می شوند. گاهی گروهی از این پرستاران تحت عنوان محقق در بخش های تحقیقاتی مرتبط با سرطان فعالیت می کنند.

پزشک خانوده

پزشکان عمومی می توانند با هماهنگی و نظارت پزشک معالج (مدیکال انکولوژیست) برخی از امور درمان بیمار را انجام دهند.

آزمایشات دوره ای ، درمان بیماریهای سرپایی مانند عفونت های موضعی یا خفیف ، تست های تکمیلی و رادیوگرافی می تواند توسط پزشک خانواده پیگیری شود.

 

پزشک خانواده ، اگر مطالعات خوب و منظمی داشته باشد و دقت بیشتری را معطوف نماید دارای یک نقش بسیار حیاتی و طلایی دیگری هم هست.

پزشکان خانواده شاید اولین گروهی باشند که با بیمار در شروع اولین علایم ، برخورد می نمایند. آنها می توانند در تشخیص و درمان به موقع بیماران ، نقشی بی بدیل داشته باشند.

اگر از آندسته بیماران هستید که ، پزشک خانواده تان ، زودتر از همه به وجود سرطان در شما مشکوک شد جزء گروه بیماران خوش شانس هستید.

مددکار اجتماعی

این گروه حرفه ای می توانند نقش کمک کننده موثری در درمان بیمار سرطانی باشند. بیمار و خانواده اش اغلب بحران زده و نیازمند حمایت هستند.

مشکلات عاطفی ، خانوادگی ف مالی و تدارکاتی زیادی در کمین فدر بحران زده است. طیف امور و کارهایی که توسط مددکاران اجتماعی قابل انجام است ، به قدری گسترده است که در این خلاصه نمی گنجد.

میزان همکاری بیمار و مددکار با هم ، تعیین کننده  کیفیت  و   امید به زندگیست.

نگارنده امیدوار است ، توجه بیشتری به این گروه حرفه ای از تحصیل کردگان شود .

در حال حاضر بسیاری از مراکز درمانی از داشتن مددکار محروم هستند . سوال اینست:

با توجه به برخورداری از تحصیل کردگان زیاد در این رشته ، چرا در چارت مراکز درمانی این گروه به عنوان ضرورت تعریف نمی شود.

شاید ما هنوز فکر میکنم ، کمک به بیمار برای حفظ کیفیت زندگی ، بیشتر یک کار خیریه است و فقط باید توسط خیرین انجام شود.

در آینده در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد. از همکاران مددکار انتظار مساعدت دارم.

پاتولوژیست

نمونه برداری هایی که از بافت سرطانی انجام می شود ، در نهایت توسط پاتولوژیست مورد مطالعه موشکافانه قرار می گیرد.

این پاتولوژیست است که نوع سرطان ، درجه بندی و بخشی از مرحله بندی را مشخص می کند.

پاتولوژیست ها دوست داشتنی های دقیق و پشت پرده هستند.

در اغلب مواقع بیمار با پاتولوژیست خود ملاقات نمی کند. جواب را از منشی بخش آزمایشگاه دریافت و نزد پزشک معالج خود می برد.

متخصص تغذیه

امروزه با افزایش سطح آگاهی جامعه و پیشرفت دانش پزشکی ، نقش متخصصان تغذیه در موفقیت درمان واضح تر شده است.

بیمار مبتلا به سرطان سر و گردن ، مجبور است مدتی از رژیم مایعات استفاده کند. تنظیم فرمولاسیون رژیم مایعات کار متخصصان تغذیه است.

در بیمارستانها اغلب پزشک معالج درخواست مشاوره تغذیه می دهد. اگر فکر میکنید دارای مشکلاتی در تغذیه خود دارید ، با پزشک معالجتان درمیان بگذارید.

متخصص رادیولوژی

این گروه از متخصصان کار عکسبرداری به کمک اشعه ایکس ، سونوگرافی  ، MRI و CT اسکن را انجام می دهند. در برخی مواقع لازم است قبل از عکسبرداری ، آمادگیهایی به بیمار داده شود ، اغلب گزارش عکس برداری ۲۴ ساعت زمان می برد.

همانطوریکه قبلا عرض کردم تیم درمان بسیار گسترده تر از این مقاله کوتاه است.

امیدوارم در آینده مجال آن باشد که فهرست را تکمیل تر تقدیم شما کنیم.

نمیخواستم اینو بگم … نه اینکه تعارف یا رو دربایستی با کسی داشته باشم..تنها به خاطر اینکه ته دل بیماران عزیز رو خالی نکنم …

گاهی برخی از ما اعضاء تیم درمان ، برخوردی با بیماران می کنیم …که اگر کسی با ما میکرد … زمین و زمان رو به هم میدوختیم.

یادمون باشه … تنها یادی از ما به جا خواهد ماند …در روزهای سختی حافظه انسان به طرز شگفت آوری قوی میشه!

راستی …یه چیز دیگه اگه دوست دارین تحقیق کنین …استاد بشین … براتون کف بزنن …توی تلویزیون دعوتتون کنن … اشکالی نداره …اما کسی که بدون در نظر گرفتن اخلاق پزشکی بیماران رو پله ترقی خودش میکنه …از کوری که عصا میدزده هم پست تره

اینو گفتم تا دو تا لینک پائین رو توضیح داده باشم.

لینک مطلب رو اینجا گذاشتم …از زبان یک بیمار سرطانی:

– کاش هیچ وقت نمی دیدمتون

– مدیونید اگه فک کنید به خود کشی فک کردم

 

۷ دیدگاه

  1. حالا که به روزای درمانم فکر میکنم میبینیم واقعا جای شکر داره که تیم درمانی من بسیار عالی بودند مخصوصا بودن پرستار با محبت و پر از اطلاعاتی چون شما که بهم خیلی کمک کرد روزهای سختمو بهتر بگذرونم براتون تن سالم و روزهای خیلی خوب رو همیشه ارزو دارم

  2. من هم یک تجربۀ جالب دارم. آن هم از گروه حمایتی.
    من هم فرمهایی را تحویل گرفتم که پر کنم. همه دنبال مریضی که من همراهش بودم می گشتن. فرمها را گرفتم که پر کنم. نوشته بود: نام…… نام خانوادگی…………
    نوع بیماری……………..سن…………….تاریخ فوت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    یعنی اگه اینا دنبال حمایت و مددکاری و طب تسکینی نبودن چی می نوشتن؟

  3. This aritlce went ahead and made my day.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>