مشکلات بویایی
مشکلات بویایی

تغییر حس بویایی

احساس و شناسایی طعم غذا به همراهی حس چشایی و بویایی نیاز دارد. کاهی تشخیص اینکه کدامیک از این دو حس کاهش پیدا کرده است , دشوار می شود.

تغییرات حس چشایی و بویایی , در مردان  نادر است . اما در خانمها و کودکان به کرات اتفاق می افتد.

علت این دو عارضه (تغییر حس چشایی و بویایی) گاهی به علت داروهای شیمی درمانی و اشعه درمانی نواحی خاصی از بدن (سر و گردن ) است. اما گاهی هم در تومورهای مغزی به دلیل آسیب دیدگی مراکز درک حس چشایی و بویایی در مغز رخ می دهد.

اگر علت عارضه از درمان ها باشد , با پایان یافتن درمان , به سرعت بر طرف می شود. اما اگر به دلیل صدمات مراکز درک مغز باشد , معمولاً پایدار و دائمی است.

در بخش تغییر حس چشایی برخی راهکارها توضیح داده شده است , در اینجا ضمن توصیه به مطالعه آنها چند نکته جهت کاهش عارضه تغییر حس بویایی ذکر می شود.

 •  از سبزی های معطر و تازه استفاده کنید. ترخون , نعناع , پونه , جعفری و شنبلیله را به صورت تازه تهیه کنید و بعد از پختن غذا , به صورت خرد شده به قابلمه اضافه کنید. بدین ترتیب ضمن عدم تجزیه ویتامین های موجود در سبزی , رایحه غذا دلپذیر تر خواهد شد.
 • از قطره بینی استفاده کنید. قطره شستشوی بینی نمکی , ضمن ممانعت از خشکی بینی در پیشگیری از آسیب به مخاط بویایی موثر است.

 

۴ دیدگاه

 1. شاید یک تجربۀ خیلی وحشتناک، ده برابر شدن حس بویایی باشه. من که از وقتی که سرم را به دستم می زدند و یک مقداریش خالی میشد تا چند روز این عارضه را داشتم. تحمل هیچ بویی از خوب و بد را نداشتم. از سیگار و ادکلن گرفته تا بوی بدن افراد و بوی غذای در حال پخته شدن و… .
  ولی تموم میشه و خوبیش اینه که ماندگار نیست.

  • علیرضا فرید خمامی

   افزایش حساسیت در حس بویایی میتونه موجب تشدید تهوع و استفراغ بشه. برخی بیماران وقتی وارد بخش شیمی درمانی میشن این تهوع و استفراغ را قبل از تزریق دارو احساس می کنن…مصرف برخی ارامبخش ها مانند لورازپام (شب قبل از شیمی درمانی) میتونه کمک کننده باشه …البته یاد آوری میکنم حتما با توصیه پزشک معالج مصرف بشه.

 2. به نظرم چند تا عارضۀ دیگه هم هست. مثلاً برای من: اواخر شیمی درمانی بخصوص، کندی و سختی و ناتوانی در حرکت و بالا رفتن از پله ها به خاطر مصرف تاکسوتر بود.
  و آبریزش از بینی بویژه موقع غذاخوردن .
  ولی خوب خوبیش اینه که اینها حداکثر چندماهی بیشتر طول نمی کشه.
  امیدوارم همه شاد و تندرست باشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>