دستگاه HIFU تراپی

تشخیص هنرمندانه MRI بیوپسی سوزنی را دور می زند

اکثر توده های کلیه بسیار کوچک (کمتر از ۱/۵ اینچ) هستند. در بسیاری از مواقع این توده ها کیست های خوش خیم هستند ، که براحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان می باشند. گاهی هم توده تشکیل شده ماهیت بد خیم  دارد.

برای اینکه بتوانیم به جواب قطعی برسیم ، بیوپسی کلیه تنها راه حل کنونی است. بیوپسی کلیه فرآیندیست دردناک که اغلب بیمار با ترس و اضطراب بدان تن می دهد. در ضمن خطراتی مانند خونریزی داخلی همواره وجود دارد.

اخیراً دانشمندان مرکز پیشرفته درمان سرطان در یوتا به نام Harold C. simmos به کمک تکنولوژی MRI روشی ابداع کردند که قادر است بدون نیاز به بیوپسی و تنها با عکسبرداری ، ماهیت توده های کلیه را تشخیص دهد.

روش ابداعی آنها MRI چند پارامتری (Mulitiparametric MRI) یا mpMRI نام دارد. تیم تحقیقاتی زیر نظر Drs. Ivan pedrosa  و  Jeffrey Cadeddu ، مقاله شان را در مجله اورولوژی منتشر کردند.

این روش تخیصی محتوای توده را تحت آلگویتمی نمایش می دهد. پروفسور رادیولوژی و رئیس MRI مرکز ، Pedrosa می گوید: mpMRI ماهیت توده کلیه را از نظر بافت شناسی مشخص می کند. این روش که به کمک ماده T2 سنگین شده انجام می شود ، به محض تزریق ماده حاجب نشاندار ، میزان چربی توده ، و ماهیت بافت شناسی آن مشخص می شود.

بر پایه این روش ۸۰% تومورهای Clear Cell Carcinoma که ۸۰% از تومورهای بدخیم کلیه را شامل می شوند تشخیص داده می شود.  نتایج اولیه نشان میدهد این روش قادر بوده از هر ۵ تومور ۴ مورد را به راحتی تشخیص دهید که این کارآمدی روش را نشان می دهد.

دکتر Cadeddu می گوید: بیوپسی کلیه ، به دلیل ماهیت دردناک و خطراتی که برای بیمار دارد ، همواره روشی ناخوشایند محسوب می شود ، ما امیدواریم روش ما بتواند ، گامی بزرگ در تشخیص توده های کلیه بردارد.

ما هم امیدواریم این روش هر چه زودتر در کشور ما ، پایه گذاری شود.

۲ دیدگاه

  1. ممنونم عالی بود ولی ای کاش جزئیاتی را هم قرار میدادید تا برای همه قابل فهم تر باشد

  2. سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
    در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید
    واقعا ممنون .خسته نباشید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>