کیسه خونpack-cell

تزریق خون Premedication ندارد

 کیسه خونpack-cell

تزریق خون می تواند در برخی افراد حساسیت ایجاد کند.

حساسیتی با علایمی چون : تب ، لرز ، درد خفیف پشت ، لکه های قرمز پوست ، گرفتگی صدا ، تورم ( خصوصا پلک) و به ندرت شوک. البته حساسیت تنها در عده کمی از بیماران اتفاق می افتد .

در گذشته بسیاری از بیمارستانها به همه بیماران کاندید دریافت خون ، قبل از تزریق استامینوفن و دیفن هیدرامین می دادند ، تا از بروز حساسیت پیشگیری شود.

در پزشکی به داروهایی که قبل از داروی اصلی داده می شود ، Premedication گفته می شود. Pre یعنی قبل و Medication یعنی دارو دادن.

چند سالیست ضرورت Premedication  در تزریق خون(Pack cell) ، یعنی دیفن هیدرامین و استامینوفن توسط مجامع علمی به چالش کشیده شده است.

به عنوان پرستار بالینی بخش خون و انکولوژی ، از برخی بیمارستانها اطلاع دارم که استفاده پیشگیرانه از Premedication  در تزریق خون را ممنوع کرده اند.

به تازگی در کنفرانسی علمی ، تحقیقی ارایه شد که بر غیر ضروری بودن Premedication  قبل از تزریق خون ، صحه می گذارد.

خانم Mary hendrickson پرستار RN  بیمارستان کلورادو ، در مصاحبه ای با Medicape Medical News نتایج تحقیقاتش را اینگونه بازگو می کند:

اغلب بیمارانی که نیازمند دریافت خون هستند ، تحت درمان با داروهای دیگری ، از جمله آنتی بیوتیک ها ، مسکن ها و غیره قرار دارند.

چه ضرورتی دارد ما بدون اطلاع از اینکه بیمار به فرآورده خونی حساس است یا خیر ، دارویی مضاف بر سایر داروهای سیر درمانش بدهیم و به کبدش بار اضافی تحمیل کنیم؟

با مصرف دیفن هیدرامین بیمار خواب آلود می شود ، و این خطر سقوط بیمار از تخت را  افزایش می دهد.

با مصرف استامینوفن ، علامت مهم عفونت ، یعنی تب پنهان می ماند.

بنابراین دادن Premedication  به بیماری که حساسیت ندارد ، بیش از آنکه کمک کننده باشد ، مضر و آسیب زننده است.

لذا پیشنهاد می شود:

ابتدا تزریق خون را با سرعت کم شروع کنیم و بیمار را تحت مشاهدات پرستاری قرار دهیم. در صورتیکه علایم حساسیت شروع شد ، Premedication  را تجویز کنیم ، و اگر نشد ، نیاز به داروی اضافی نخواهد بود.

ما بعد از شناسایی افراد حساس به خون ، در تزریق های بعدی می توانیم Premedication  را بصورت پیشگیرانه تجویز کنیم.

  • توضیح ایران انکو: متن خبر جهت استفاده همکاران ارجمند ساده و کاربردی ترجمه شده است. محققین حوزه پرستاری می توانند با مراجعه به منبع اصلی ، متد تحقیق را ملاحظه بفرمایند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>