به ما اهمیت نمی دهند!!!

این نوشته قرار بود در یک کنفرانس دانشگاهی مطرح شود ، که در آخرین لحظه ، هم میران کنفرانس هم خودم از بیانش پشیمان شدیم ، اما از بیان حقیقت نباید شانه خالی کرد..پس تقدیم شما میکنم.

از نگاه دولتمردان به سرطان (فارغ از راست و چپ و  خاور دور و نزدیک و پیشرفته و در حال توسعه) دو تا جمعیت مود توجه دولتهاست و دو تا جمعیت اصلا مهم نیستند!!!

خب  … اوضاع ما فارغ از هر جای دیگر دنیا …. چطوریه؟

در حال حاضر طبق آخرین سرشماری در تیر ماه ۱۳۹۶ ، حدود ۸۱ میلیون نفر در ایران زندگی می کنند. جمعیتی که با انواع سرطانزها مواجه هستند ، اکثرشون از تغذیه سالمی بر خوردار نیستند. خیلی هاشون با مشکلات اقتصادی سرطانزا (مانند مشاغل نا ایمن ، حقوق ناچیز و …و…) مواجه اند. این جمعیت اصلا مورد توجه نیست… هر از گاهی برنامه ای معرفی می شود که با اما و اگر فراوانی … به فراموشی سپرده می شود.

گروهی از جمعیت بالا هر ساله به سرطان مبتلا می شود ، چیزی حدود ۹۰ هزار نفر . هر ساله ۹۰ هزار نفر به جمعیت آنهایی که سال های قبل سرطان گرفته اند اضافه می شود. دولت به اهتمام مراکز پاتولوزی از این جمعیت مطلع است. چون به محض اینکه برگه جواب پاتولوژی آماده می شود ، گزارشش به مرکز ثبت سرطان ارسال می شود.

که البته برای دولت مهم است تا بداند چند نفر به سرطان مبتلا می شود…اما نمی دانم چرا بعد از این مرحله هیچ سیستمی جهت پیگیری درمان ، هزینه ، بیمه و هزاران مشکل مبتلایان سرطان … تعریف نمی شود!!!!

در نهایت از این جمعیت که هیچ کس نمیداند …چند نفر هستند …سالانه ۴۰ هزار نفر می میرند ، که البته دولتمردان ادعا می کنند این آمار را کنترل می کنند.

دو قسمتی که دولت میداند باریش مهم است و دو قسمتی که نمداند براش مهم نیست…براستی چرا؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>