بررسی بیوپسی توده سینه در پاتولوژی

حالتی را تصور کنید …

خانمی توده ای مشکوک در سینه خود احساس ، و به جراح مراجعه می کند. جراح به کمک بیوپسی سوزنی یا جراحی ، نمونه ای تهیه می کند و به پاتولوژی ارسال می نماید.

نمونه در پاتولوژی تحت بررسی های مختلفی قرار می گیرد ، این فرآیند کمی زمان می برد…این زمان از نظر بیمار طولانی و مملو از سوالات و هجوم افکار مختلف است.

در نهایت جواب آماده می شود ، کلمات و واژه هایی تخصصی و لاتین !

خب …این واژه ها چه معنایی دارد؟

در این بخش ما قصد داریم با زبان ساده ای نتیجه پاتولوژی را تفسیر نمائیم …

در کنار تفسیر نمونه پاتولوژی توصیف مباحث دیگری از جمله انواع سرطان سینه ، بررسی ژنتیکی و نوع گیرنده های سطح سلولهای سرطانی اجتناب ناپذیر است ، که البته به درک بهتر گزارش پاتولوژی کمک زیادی خواهد کرد.

همچنین اغلب گزارش پاتولوژی به زبان انگلیسی و مملو از اصطلاحات تخصصی پزشکی است ، ما در اینجا سعی خواهیم کرد تا جاییکه امکان دارد ، تفسیر را با معادلهای روشن از هر دو زبان تقدیم شما کنیم.

با همه اینها گاهی ، مطالبی در برگه گزارش پاتولوژی مشاهده می شود

آماده سازی نمونه جهت بررسی

نمونه بیوپسی سینه در پاتولوژی ابتدا طی فرآیندی آماده سازی می شود و سپس بر حسب دستور پزشک معالج ، بررسی هایی صورت می پذیرد.

جواب برخی از این بررسی ها زودتر آماده می شود و برخی دیگر احتیاج به زمان بیشتری دارد. بنابراین ممکن است گزارش پاتولوژی طی چند نوبت و چند گزارش آماده شود.

ممکن است برخی از بررسی هایی که در این مقاله معرفی می شود ، ضرورت نداشته باشد و درخواست نشود ، در این خصوص می توانید با پزشک معالجتان مشورت کنید.

مراقبت از برگه پاتولوژی

گزارش پاتولوژی یکی از مهمترین اسناد وضعیت بیمار محسوب می شود. بیمه ، داروخانه های تخصصی ، پزشکان  ، بیمارستانها و مراکز حمایتی همواره یکی از برگه هایی که طلب می کنند ، برگه پاتولوژی است. پس:

در حفظ و نگهداری برگه گزارش پاتولوژی کوشا باشید.

تفسیر نتیجه پاتولوژی

اطلاعات شخصی

اطلاعات شخصی

نام و نام خانوادگی بیمار ، سن ، تاریخ ارسال نمونه و تاریخ گزارش از متداولترین آیتم های ثبت شده در بالای برگه پاتولوزی است.

اینکه مانند فیلم های تلویزیونی ، برگه جواب فردی با فرد دیگر اشتباه شود خیلی خیلی نادر است ، اما کار از محکم کاری عیب نمی کند ، در ابتدا مشخصات فردی ثبت شده را ملاحظه کنید تا از صحت مشخصات فردی اطمینان حاصل نمائید.

نوع نمونه (Specimen)

نوع نمونه (Specimen)

این بخش توضیح می دهد که نمونه از کدام اندام یا  بافت تهیه شده است. بافت می تواند از سینه (Breast) ، غدد لنفاوی زیر بغل (Lymph node axilla) یا از هر دو باشد.

تاریخچه بالینی (Clinical history)

تاریخچه بالینی (Clinical history)

بطور مختصر وضعیت غیر طبیعی سینه را ، که منجر به بیوپسی یا جراحی شده است توضیح می دهد.

ماموگرامگاهی اوقات تومور در بیش از یک نقطه از سینه دیده می شود:

چند مرکزی – بدین معناست که تومور ها در بیش از یک نقطه در ربع های مختلف آن دیده می شود.

چند کانونی– بدین معناست که چندین توده در یک ربع از سینه متمرکز شده اند. دانستن این نکته به جراح در روش انتخابی برای جراحی کمک می کند. در ادامه وی بعد از انتخاب روش مناسب ، مبادرت به برداشتن توده می نماید و نمونه های برداشته را که اغلب همراه بخشی از غدد لنفاوی اطراف است جهت بررسی به پاتولوژی ارسال می کند.

تشخیص بالینی( Clinical diagnosis)

تشخیص بالینی( Clinical diagnosis)

حدس اولیه پزشک جراح ، حین بیوپسی یا جراحی ، و قبل از بررسی پاتولوژی را توصیف می کند.

شرح کامل (Gross description)

شرح کامل (Gross description)

شرح کاملی از اندازه ، وزن ، رنگ و تعداد قطعات نمونه برداری (بیوپسی) را توصیف می کند.

شرح میکروسکوپی (Microscopic description)

شرح میکروسکوپی (Microscopic description)

در این بخش شکل ظاهری تومور در زیر میکروسکوپ ، وضعیت بافتهای سالم اطراف و اندازه توده سرطانی شرح داده می شود.

آزمایشات تخصصی یا مارکرها (Special tests or marker)

آزمایشات تخصصی یا مارکرها (Special tests or marker)

شرحی از وضعیت پروتئین ها ، ژن ها و سرعت رشد تومور می باشد.

 

 خلاصه یا تشخیص نهایی (Summary or final diagnosis)

 

پاتولوژیست

گزارش پاتولوژی به همه سوالات مربوط به توده غیر طبیعی سینه پاسخ می دهد.

این توده می تواند خوش خیم یا بد خیم باشد . می تواند در لوبول ها (Lobules) که بافت تولید کننده شیر هستند ، یا مجاری (Duct) که وظیفه انتقال شیر به نوک سینه را بر عهده دارند ، تشکیل شود.

این توده می تواند از نظر سلولی و بافت شناسی انواع مختلفی داشته باشد ، و دارای گیرنده های سلولی تخصصی باشند.

از نظر ژنی می تواند دارای ویژگی منحصر به فرد باشد ، و به دو نوع مهاجم و غیر مهاجم تقسیم بندی شود.

تشخیص همه این ویژگی ها در بخش پاتولوژی صورت می گیرد.

شاید بیمار در طول فرآیند درمانش هیچ وقت پاتولوژیستش را ملاقات نکند ، اما نتایج بررسی های پاتولوژیست ، سر لوحه بسیاری از اقدامات بعدی درمان خواهد بود.

 • نوع سرطان سینه : وی با مطالعه نمونه بیوپسی در زیر میکروسکوپ نوع سرطان سینه را مشخص می کند. چون سرطان سینه از نظر شکل ظاهری و منشاء بافتی دارای تقسیم بندی هایی است.
 • میزان رشد سلولی : ممکن است در گزارش پاتولوژی ، میزان رشد سلولی گزارش شود ، که در واقع بدرصدی از سلولهای توده است که رشد کرده ، تکثیر می شوند و در نهایت سلولهای سرطان جدید را می سازند.  اصطلاحاً Rate of cell growth نامیده می شود . هرچه درصد رشد سلولی بالاتر باشد توده مهاجم تر است اگر در برگه پاتولوژی با چنین اصطلاحی برخورد کردید بخش ”  میزان رشد سلولی” را مطالعه بفرمائید.
 • اندازه توده سرطانی : پزشکان اندازه تومور را به cm(سانتیمتر) محاسبه می کنند. اندازه تومور در مرحله بندی و درمان سرطان سینه نقش مهمی دارد. البته اندازه تومور توصیف واضحی از وخامت سرطان نیست! چون یک تومور کوچک با سرعت رشد بالا به مراتب جدی تر از یک توده بزرگ با سرعت رشد پائین است.
 • محدوده برداشته شده (Margin of resection) : در توده های جامدی همچون سرطان سینه جراح سعی می کند تمام تومور را خارج نماید ، اما گاهی این کار امکانپذیر نیست . درگزارش پاتولوژی وضعیت برش جراحی مشخص می شود. جهت اطلاعات بیشتر مبحث محدوده برش جراحی را مطالعه کنید.
 • وجود یا فقدان سلول سرطانی در عروق خونی و کانال لنفاوی: سینه دارای شبکه ای از کانالهای لنفاوی و عروق خونی است که مایعات و خون را در بافت سینه به گردش در می آورند. بدین ترتیب مواد غذایی لازم به بافتهای سینه رسانیده شده و مواد زائد دفع می شوند. اگر سلولهای سرطانی در عروق خونی و کانالهای لنفاوی دیده شود ، شانس بازگشت سرطان بالا می رود.در گزارش پاتولوژی وجود سلولهای سرطانی در عروق و کانالهای لنفاوی ، Present و عدم وجود آن Absent گزارش می شود. دیده شدن سلولهای سرطانی در کانال لنفاوی ، با دیده شدن در غدد لنفاوی که در ادامه توضیح داده خواهد شد فرق می کند.
 • درگیری غدد لنفاوی: جراح حین جراحی ، غدد لنفاوی اطراف تومور و گاهی برخی از غدد لنفاوی زیر بغل را خارج و به پاتولوژی ارسال می کند. هنگامیکه غدد لنفاوی عاری از سرطان باشند ، در گزارش پاتولوژی با اصطلاح Negative گزارش می شود ، و در صورتیکه درگیر باشند Positive  گزارش می شود.

علاوه بر درگیری ، جمعیت سلولهای سرطانی هم مهم است . از نظر جمعیت سلول سرطانی در غدد لنفاوی سه حالت قابل انتظار می باشد:

میکروسکوپیک (Microscopic) : آنقدر سلولهای سرطانی اندک است که فقط با میکروسکوپ قابل تشخیص می باشند.

انبوه (Gross): تعداد زیادی سلول سرطانی در غدد لنفاوی وجود دارد بطوریکه با چشم غیر مسلح هم توده قابل تشخیص است.

گسترش خارج کپسولی (Extracapsular extension): سلولهای سرطانی به خارج غده لنفاوی منتشر شده است.

 •  وضعیت گیرنده های هورمونی: گیرنده های هورمونی ، در حضور هورمون ها ، به سلول دستور تکثیر صادر می کنند. این گیرنده ها اغلب بر روی غشاء سلول پراکنده شده اند. در مورد سلولهای سرطان سینه ، دو نوع گیرنده هورمونی محتمل است:

گیرنده هورمون استروژن (ER) : که در حضور هورمون استروژن فعالیت تکثیری سلول سرطانی را افزایش می دهد.

گیرنده هورمون پروژسترون (PR): که در حضور هورمون پروژسترون فعالیت تکثیری سلول سرطانی را افزایش می دهد.

هورمون های استروژن و پروژسترون ، هورمونهای جنسی زنانه ای هستند که در بروز صفات ثانویه جنسی و باروری خانمها نقش اساسی دارند.

سلولهای سرطان سینه از نظر گیرنده های هورمونی به چهار دسته تقسیم میشوند:

ER-Positive : سلولهای سرطانی دارای گیرنده هومونی استروژن هستند.

PR-Positive : سلولهای سرطانی دارای گیرنده پروژسترون مثبت هستند.

Both Er&PR Positive : سلولهای سرطانی دارای گیرنده هورمونی استروژن و پروژسترون هستند.

Both ER&PR Negative : سلولهای سرطانی فاقد گیرنده های استروژن و پروژستورن هستند.

 گیرنده پروتیینی HER2

یکی دیگر از بررسیهایی که در مورد توده سرطانی انجام می شود ، بررسی گیرنده پروتیینی HER2  است. این گیرنده پروتیینی در سطح غشای اکثر سلولها وجود دارد و موجب تکثیر سلولی می شود. آنچه که تفاوت بین سلولهای سالم و سرطانی است تعداد گیرنده های HER2 در سطح غشاست. چون در سلولهای سرطانی تعداد این گیرنده بیش از حد معمول است. در گذشته داشتن HER2 یک عیب محسوب می شد ، چون سرطان به سرعت تکثیر می شد اما امروزه با هدفمند درمانی تومورهایی که از نظر HER2 مثبت هستند ، به نحو شایسته ای کنترل می شوند.

 

 

۲۳ دیدگاه

 1. Super jazzed about getting that knwo-how.

 2. من از انگلیس منچستر هستم از شما یک خواهش دارم ، من چند روزه پیش بیوپسی داشتم از زبانه لوزه و جواب التهاب با ریکتیو هاپرپلازی بود بدون هیچ شواهدی از بدخیمی ، سوال من این است ایا احتمال تغیر هاپرپلازی به سرطان هست یا خیر ، خیلی نگران هستم حتی از زندگی خسته شدم لطفا جوابم را بدی

  • علیرضا فرید خمامی

   افشین جان سلام ؛ هایپرپلازی به هیچ عنوان یک رشد سرطانی نیست ، نگران نباشید.
   البته اگر سیگار می کشید ، این عادت را ترک کنید. احتمالاً بعد از رفع التهاب ، هایپرپلازی خود به خود به حالت طبیعی باز می گردد.

 3. در سونوگرافی سینه در زیر بغل یک غده لنفاوی مشکوک دیده شده ولی در داپلر پر خون نبوده است. یک سری داروی آنتی بیوتیک داده شده و گفته شده بعد از ۳ هفته دوباره بررسی شود. میتونید در این مورد اطلاعاتی بدید لطفا؟ خیلی نگرانم
  خدا اجرتان دهد

 4. با سلام وقتتون بخیر،من با تشخیص تومور نخاع جراحی شدم و این نتیجه پاتولوژیه؛امکانش هست کسی تفسیرش کنه

  spinal cord mass resection :
  myxopapillary ependymoma (WHo grade I)
  intratumoral hemmorage is noted

 5. با سلام و خسته. نباشید، من جانباز شیمیایی با گاز خردل، از ناحیه پوست و ریه و چشمهایم هستم، از سال ۷۵ علا عمش بصورت خارش شدید و شوزش پوست و تنگی نفس و سوزش چشم شروع کرد البته سالهای قبل هم داشتم ولی نه به این شدت، و از نحوه آلات تناسلی دچار تاول و زخم و خشکی زیر بیضه ها میشدم، و همینطور سلام به سال شدت بیشتری میشدم، تا اینکه پارسال به شدت ناحیه داخل ساق پا با شدت و عمق بیشتر تاول میزد و بیرون ساقه جزیی تر بود، و گوشها و کمرم و دستهام هم تاول میزداید، دکتر پوست برام یک آزمایش پاتو لوژی از محل یکی از تاولهای را نوشت، و رفتم اتاق عمل نمونه برداری کردند.،و بعد از یکهفته جوابش را بردم پیش دکتر، دکتر خلاصه گویی کرد و گفت تاولهای و زخمها بر اثر یک عامل درونی هست و شما بیماری پوستی نداری، و جوابش برام گنگ و قانع کننده بند، چون خلاص گویی کرد، و تند تند یک چیزی که قابل درک وفهم باشد نگفت، آلن توی این بیش از یکسال شدش تاولهای بیشتر شده و کل پوست و گوشت و سرم را فرا گرفت، من میخوام آزمایش را برام ترجمه کنید، ببینم آیا توی این پاتو لوژی مشکل آسیبی که از طریق طاول به پوستم رسیده چه عاملی میباشد، و این آزمایش را چطور به شما ارایه بدم تا برام ترجمه کنید چون خیلی نگرانم و شدت بیمار شیمیایی گاز خردل ماه به ماه دارد شدت بیشتری میگیرد،با تشکر

 6. سلام این جواب نمونه برداری خاله من از سینه شونه خواهش میکنم جواب بدید:
  right breast lesion needle biopsy invasive carcinomaconsists of 4 creamy needle biopsy fragments the largest m 0/3 with soft consistency

 7. سلام اگر بیوسی انجام بشه و داخل ان مایع باشد ممکن است سرطان سینه باشد،خواهش میکنم جواب بدید

 8. آقای دکتر بنده چند وقته سینه سمت راستم درد میکنه رفتم بیوپسی سینه نیز انجام دادم که از توی اون مایع بیرون اومد امکان داره که اون مایع نشانه ی سرطان باشه؟؟؟؟خواهشا زود جواب بدید دارم میمیرم.

 9. سلام.من چهارشنبه ازمایش اندوسکوپی انجام دادم بعد به من یه محلول دادن که ببرم پاتولوژی و جواب شو بیارم برای دکتر.بمن گفتن جواب دوهفته طول میکشه حاضرشه ولی امروز زنگ زدن که حاضره.خواستم ببینم این زود حاضر شدن جواب خوبه یا بد؟ممنون میشم کمکم کنید خیلی نگرانم

 10. با سلام و تشکر از اطلاعات مفید سایتتون .مادر من در مامو گرافیش غده ای دیده شده و ۴۴ سال سن داره که پزشک جراح اقدام به نمونه برداری و ارسال به پاتولوژی کرد .در صورت بد خیم بودن میخوام مادرم رو جهت جراحی به بیمارستان بقیه الله تهران بیارم. شما در مورد جراح های این بیمارستان آشنایی دارید …کدوم یکشون رو جهت جراحی پیشنهاد می کنید …آیا فوق تخصص جراحی قفسه سینه جهت جراحی غده سینه مناسب هستش .بیمارستان های دولتی جهت جراحی و درمان سرتان سینه کدومشون بهترن .لطفا جواب به ایمیلم ارسال شود .با تشکرebrahimian1365@yahoo.com

 11. با درود
  آیا آلفافیتوپروتئین بالای هزار نشانه ی حتمی سرطان است؟
  خوش خیم یا بدخیم بودن سرطان را میتوان از روی این آزمایش تشخیص داد؟

 12. سلام
  ببخشید جواب آزمایش عفونت ریه مادر من :
  suspicious For Malignancy
  شده،و جواب آزمایش سل ش هم منفی شده،یعنی سل نداره!
  حالا میه کمکم کنید که مشکلش چی مریضیهایی میتونه باشه!؟
  ممنون

 13. سلام لطفا جوابمو بدین من خیلی نگرانم و از نگرانی میخوام سکته کنم
  مادر من چند وقت پیش سمت راستخارجی سینه اشون دچار یه فرورفتگی مانندی شدن که با دست زدن انگار یه توده سفت و بزرگی داخلشه
  رفتن برای انجام مامو گرافی و سونی گرافی نوشته بود کیستیک که من نمیدونم چیه خودم همراهشون نبودم حالا بعد چند روز رفتن بیمارستان که تزریق کردن رو سینه اشون و نمونه برداری کردن

  سوالم اینه میشه جواب نمونه رو همون روز بگن؟و دکتر انتی بیوتیک و اینا بده؟چرک خشک کن چه ربطی داره؟
  من میترسم فکر میکنم از من قایم میکنه مادرم تروخدا کمکم کنین

 14. سلام اگر درسونو گرافی فیبروکیستیک تشخیص داده شود ودرام آرآی مامو مشکوک به توده امکانش هست که توده سرطانی باشد خواهش میکنم جواب بدید

 15. با سلام. ۱۲ روز پیش عمل LUR برای باز کردن مجرای ادرار داشتم جواب پاتولوژی انجام شده در بیمارستان به این شرح است.
  ۱- Nodular Hyperplasia
  ۲- Focal area with foreign body type giant cell formation is seen
  لطفا بفرمایید تقسیر آن چیست؟ با تشکر

  • سلام ، نشان میدهد که شما یک رشد سلولی خوش خیم در مجاری ادرار داشته اید. این رشد میتواند حتی از یک آزردگی ساده هم به وجوئد آمده باشد (مثل حالتی که در پوست بعد از جراحت به وجود می آید) . جای هیچ نگرانی نیست آقای ملک ، مصرف مایعات کافی ، آب الو و هر آنچه که ادرارتان را قلیایی کند ، مفید است. اما توصیه می شود برای اطمینان حتماً به یک متخصص اورولوژی مراجعه بفرمایید.

 16. سلام
  پدر بنده بعد از انجام آندوسکوپی مشکوک به سرطان شدند سی تی اسکن و آندوسونوگرافی هم انجام دادند و نمونه برداری از توده. پزشکشان گفتند همه موارد نشان از توده بدخیم است به غیر از پاتولوژی که گفته نرماله و دوباره نمونه برداری کردند منتها بازهم پاتولوژی نرمال بود گفتند از چهار روز دیگر باید شیمی درمانی شروع کنند هرچند پاتولوژی نرمال است .آیا پاتولوژی ارجح بر اسکن و سونو نیست؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>