سرطان

با تایید Ixazomib درمان مالتیپل میلوما خوراکی شد

مالتیپل میلوما یکی از سرطانهای مزمن خون محسوب می شود ، که در ایران انکو آنرا تحت مقاله ای تقدیم شما کردیم.

پیش از این در عود مالتیپل میلوما و عود پس از پیوند از رژیم درمانی :

             ( Dexamethasone + Lenalidomide +  Bortezomib

استفاده می شد.

این رژیم درمانی که چندان از قدمت بالایی برخوردار نیست ، ضمن گران بودن داروهایش بدلیل عارضه نروپاتی محیطی (گزگز انگشت پا و دست) ناشی از Bortezomib و نیاز به حضور بیمار در کلینیک جهت تزریق هر ۲ هفته یکبار مشکلاتی را برای بیمار ایجاد میکند.

اما رژیم درمانی جدید:

(Ixazomib + Dexamethason + Lenalidomide)

ضمن کاهش احتمال وقوع نروپاتی محیطی ، به دلیل خوراکی بودن هر سه دارو ، بیمار را از مراجعه به کلینیک و تزریق دارو به صورت وریدی بی نیاز می کند.

این برای بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما که اغلب دردهای استخوانی مزمن دارند و تحرک زیاد برایشان دشوار است ، می تواند بسیار نوید بخش باشد.

هر دو داروی Ixazomib و Bortezomib از دسته مهار کننده های پروتئوزوم بوده و جزء داروهای ایمنی درمانی (هدفمند درمانی) محسوب می شوند.

در حال حاضر Ixazomib با نام تجاری Ninlaro توسط کمپانی دارویی Millennium/Takeda تولید و به بازار عرضه می شود.

رفرنس:

Azpezeshkan.ir

۳ دیدگاه

 1. این مطلب بسیار جالب است. اما متاسفانه هنوز در ایران استفاده نمیشود!
  بهترین فایده ی این روش آن است که برای ازبین بردن توده ها نیازی به شکافتن محل جراحی و آسیب به بافتهای غیر درگیر نیست و عموما دوره ی نقاهت بسیار کوتاه است.
  با استفاده از این روش بدون نیاز به هیچ برشی ، امواج مستقیما با استفاده از نقاط مختصات سه بعدی توده ی مورد نظر، فقط روی سلولهای تخریب شده متمرکز میشود و آنها را ازبین می برد.

  • بله متاسفانه در ایران فعلا استفاده نمی شود و داروی والکید تزریق میشود که گاهی علائم بد و ناشناخته شده ای روی مغز بیمار دارد و هزینه سنگین

   • محمد رضا حیدری

    با سلام ؛ ممنون از پاسخ دوستان ، اما خواهش میکنم کمی دقت بفرمایید …توضیح خانم انیسا مربوط به سایبرنایف است و توضیح خانم فاطیما مربوط به Ixazomib .چون ممکن است خواننده را به اشتباه بیاندازد…لطفا کامنت را در متن مربوط به خودش تایپ بفرمایید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>