مشاوره سرطان

باروری بعد از شیمی درمانی در خانمها

مبحث باوروی در خانمهای مبتلا به سرطان از چند جنبه حائز اهمیت است:

 

  • اول اینکه خانمها ذخیره تخمک محدودی دارند که پس از اتمام آن ، وارد دوران یاسگی می شوند. حوادثی مانند سرطان با توجه به نوع درمانهایش ، احتمال آسیب به این ذخایر را افزایش می دهد.
  • دوم اینکه اندامهای جنسی مرتبط با بارداری در خانمها بیشتر از آقایان است ، که رابطه تناتنگی با هم دارند.غده هیپوفیز ، رحم و ضمایم آن و تخمدانها اندامهای جنسی خانمها محسوب می شوند که سرطانی شدن هر کدامشان می تواند شانس بچه دار شدن در آینده را تنزل دهد.
  • سوم اینکه اکثر روش های درمان نازایی ، در خانمهای سرطانی قابل پیگیری و دستیابی هستند ، بنابراین آشنایی بیمار از آنها می تواند تصمیم گیری را آسانتر کند.
  • و سر آخر اینکه در برخی فرهنگ ها ، عدم نازایی یک خانم گناهی نابخشودنی ست و متاسفانه گاهی می تواند منجر به چالش در روابط زناشویی شود. در بیماران سرطانی اینگونه شوک های عاطفی و روحی موفقیت درمان را به شدت تنزل می دهد.

 

به همین منظور اهمیت آگاهی خانمهای سرطانی از روش های حفظ باروری ثقلی به مراتب بیشتر از آقایان سرطانی دارد.

در سلسله مقالات ” سرطان و ناباروری” مطالب جامع و کلی تقدیم شده است ، اما بدلیل اهمیت موضوع در خانمها در این مقاله بطور اختصاصی به ” سرطان و ناباروری در خانمها” پرداخته می شود.

سرطان سینه

 

 

 

تخمدانهای هر خانم بالغ ، ماهانه تعدادی تخمک بالغ تولید می کند. این فرآیند از زمان بلوغ تا یاسگی ادامه دارد.

خانمهای جوان زیر ۳۰ سال ، بعد از شیمی درمانی شانس بازگشت باروری بیشتری دارند. این شانس در ۵۰ سالگی نه تنها بسیار پائین است ، بلکه احتمال یاسگی زودهنگام هم افزایش می یابد. درسنین ۴۰ تا ۵۰ سال ، هر دو احتمال وجود دارد ، یعنی هم امکان دارد توانایی باوری باقی بماند و هم احتمال یاسگی زودرس وجود دارد.

تخمین دقیق اینکه چه داروهایی موجب نازایی می شوند دشوار است . اما انجمن انکولوزی بالینی آمریکا در این زمینه مقاله ای منتظر کرده است که می توانید در ” ارزیابی خطر عقیمی در بیماران سرطانی ” مطالعه بفرمائید.

یاسگی زود هنگام و موقت در بسیاری از خانمهای تحت شیمی درمانی مشاهده می شود ، اما نه در همه! گاهی فقط به صورت پریودهای نامنظم تظاهر می کند.

بسیاری از خانمها با مشاهده توقف پریود دچار اضطراب می شوند ، اما اگر شما در سن زیر ۴۰ هستید ، نگران نباشید ، عادت ماهانه به زودی به روال طبیعی باز خواهد گشت.

البته بازگشت عادت ماهانه همیشه به معنای بازگشت توانایی باروری نیست. حتی با بازگشت عادت ماهانه ، باز هم ممکن است تا مدتی توانایی باروری متوقف باشد ، و بیمار نیاز به درمان تخصصی نازایی داشته باشد.

احتمال ناباروری در خانمهایی که تحت شیمی درمانی با دوز بالا (جهت پیوند مغز استخوان) قرار گرفته اند ، بیشتر از خانمهایی است که تحت شیمی درمانی معمولی و عادی درمان شده اند.

بسیاری از رژیم های شیمی درمانی بصورت ترکیبی (ترکیب چند دارو) تنظیم می شود. اما حتی اگر ترکیب داروها در دو خانم یکسان باشد ، باز هم ممکن است اثراتش بر سیستم باروری متفاوت تظاهر کند.

در برخی خانمها شیمی درمانی بر عادت ماهانه تاثیر نمی گذارد ، این گروه اغلب برای بارداری پس از خاتمه درمان ، مشکلات کمتری دارند.

پزشکان به همه خانمهای تحت شیمی درمانی و اشعه درمانی متاهل توصیه می کنند:

تا پایان درمان بچه دار نشوند. به دلایل درمانی گاهی امکان مصرف قرص های ضد بارداری وجود ندارد و جلوگیری باید به روش طبیعی صورت گیرد.

با توجه به اینکه خانمها ذخایر تخمک محدودی دارند ، حتی بعد از بازگشت شرایط به حالت عادی ممکن است بخشی از ذخایر تخمدان آسیب دیده باشد . بنابراین سالهای باروری کاهش پیدا خواهد کرد. لذا توصیه می شود:

اگر خانمی بعد از شیمی درمانی و بهبودی و بازگشت شرایط باروری به وضعیت عادی قصد بچه دار شدن دارد ، بهتر است هر چه زودتر اقدام نمایند.

رفرنس

رفرنس

http://breastcancer.org

مقالات مرتبط:

-سرطان و ناباروری

– ارزیابی خطر عقیمی در بیماران سرطانی

– حفظ باروری در بیماران سرطانی

– پیشگیری از عقیمی در کودکان سرطانی

 

 

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>