انواع درمان سرطان
انواع درمان سرطان

روشهای مختلف درمان سرطان

درمانهای سرطان به دو گروه بزرگ طبقه بندی می شوند:

 • درمانهای استاندارد
 • درمانهای مکمل

هر دو گروه درمان نیازمند کسب تائیدیه از وزارت بهداشت – درمان و آموزش پزشکی هستند. بنابراین: هر گونه درمانی که فاقد مهر تایید وزارت بهداشت باشد ، غیر قابل قبول و ارائه است. پس ما باید ابتدا دنبال درمانی باشیم که مورد تائید وزارت بهداشت – درمان و آموزش پزشکی است. پس از آن باید مشخص باشد که درمان مورد نظر در طبقه بندی وزارت بهداشت جزء کدام دسته است ؟ درمان استاندار یا درمان مکمل.

 درمانهای استاندارد

این درمانها توسط سازمانهای رسمی بهداشت – درمان ، تائید شده اند و توسط متخصصین رشته پزشکی در طیف های وسیع جهت مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار می گیرند.

برای اینکه یک درمان به عنوان درمان استاندارد معرفی شود باید فیلترهای نظارتی بسیار زیادی را پشت سر بگذارد و پس از موفقیت در تمام روشهای مورد تائید قرار بگیرد.

درمانهای استاندارد به عنوان درمان اصلی در نظر گرفته می شوند ، و مسئول تائیدشان سازمان جهانی بهداشت است. از جمله این درمانها عبارتند از:

 • جراحی
 •  اشعه درمانی
 •  شیمی درمانی
 •  هدفمند درمانی
 •  درمان هدفمند مولکولی
 •  ایمنی درمانی
 •  هورمون درمانی
 •  ژن درمانی
 •  هایپرترمی
 •  پیوند مغز استخوان
 •  فتودینامیک درمانی
 •  لیزردرمانی

 درمانهای مکمل ، سنتی و جایگزین

این درمانها در کنار درمان استاندارد به کار گرفته می شوند و اغلب به عنوان درمان قطعی مورد تائید نیستند و تنها کمک کننده درمان اصلی محسوب می شوند.

تغذیه درمانی ، ورزش ، برخی داروهای گیاهی ، ماساژهای خاص از این گروه درمانها هستند.

اگر به تیتر این بخش توجه کرده باشید ، از سه واژه مکمل ، سنتی و جایگزین استفاده شده است . که سه مقوله جدا از هم هستند.

طب جایگزین (Alternative)

درمانهایی که جایگزین درمانهای استاندارد می شوند.

در شرایط خاص ممکن است پزشک معالج این نوع درمان را مورد تائید قرار دهد .

به ندرت توسط نهادهای رسمی مورد تائید قرار می گیرند و اگر هم تائید شوند باید فرد اجرا کننده ، قابلیتهای خاصی داشته باشد.

اجازه بدهید مثالی بزنم. بیماری که در مراحل انتهایی زندگی است و هیچ روش درمان استانداری در مورد وی موثر نبوده است. ممکن است جهت کاهش درد و طی نمودن مراحل انتهایی زندگی به وی ، طب سوزنی پیشنهاد شود.

طب سوزنی توسط مراجع قانونی تائید شده است ، اما هر فردی مجاز به اجراء آن نیست. بنابراین اجراء درمان جایگزین باید تحت شرایط زیر باشد:

۱-توسط پزشک معالج تائید شود.

۲- توسط مراجع قانونی رسمی تائید شده باشد.

۳-توسط فرد مورد تائید نهادهای قانونی و رسمی انجام شود.

طب مکمل (Complementary)

طب مکمل در واقع به مدد درمان استاندارد می آید. از نظر بیمار خوشایند است ، هزینه زیادی ندارد و با درمان استاندارد تداخل اثر ندارد. در بسیاری از مواقع ، از طب مکمل جهت کاهش عوارض ناشی از درمانهای استاندارد استفاده می شود.

خیلی از مواقع طب مکمل ، توسط نهادهای رسمی و قانونی عرضه می شود ، گاهی تعیین مرز بین یک طب مکمل و طب استاندارد به باریکی مو است.

به طور مثال ، شربت زنجبیل در کاهش عارضه تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی موثر است . استفاده از شربت زنجبیل طب مکمل محسوب می شود. یعنی بیمار در کنار درمان اصلی که شیمی درمانی است ، جهت تسکین عوارض از طب کمل استفاده می کند.

طب مکمل  باید زیر نظر پزشک معالج انجام پذیرد ، چون گاهی با درمان اصلی تداخل ایجاد می کند.

این نوع طب به دلیل ارزانی به سهولت در دسترس بیمار قرار دارد و گاهی توسط اقوام و آشنایان هم ، تجویز می شود .

طب سنتی(Traditional )

طب سنتی

طب سنتی

در هر کشوری مطابق با کتب و اسناد قدیمی مربوط به همان کشور تعریف می شود.

ایران ، چین و هند دارای غنی ترین منابع طب سنتی هستند.

در حال حاضر ، به صورت رسمی توسط وزارت بهداشت – درمان و آموزش پزشکی تدریس می شود.

طب سنتی پس از طی مراحل قانونی ، می تواند به عنوان طب مکمل یا طب جایگزین مورداستفاده قرار گیرد. مثلا طب سوزنی ، جزء طب سنتی چین محسوب می شود و امروزه به عنوان طب جایگزین یا مکمل در کاهش درد بیماران سرطانی بکار گرفته می شود.

طب اسلامی که بیشتر بر پایه آموزش های امام صادق ، استناد می شود ، با پیشگامان قدرتمندی همچون محمد زکریای رازی و ابن سینا از پتانسیل خوبی در این زمینه برخوردار است .

اما توجه کنید که ” نه هر که سر بتراشد قلندری داند …” . حداقل دانش برای ارائه این نوع درمان ، دکترای حرفه ای پزشکی است. خاطرم هست روزی ، فردی ادعای تسلط به طب بوعلی داشت و خود را دکتر می نامید و بعدها مشخص شد دکترایش در رشته جامعه شناسی است!! پس مراقب باشید.

حجره چوپان دروغگو

حیفم آمد نام دیگری بر روی برخی از روشهای دروغین بگذارم. شیادان ، نامردمان و جنایت کاران به این حرفه مشغولند. اینها نه تائید مراجع رسمی و ذی صلاح را دارند ، نه  تخصص و مهارت مرتبط با درمان .

روششان هم نه تنها مفید نیست ، بلکه مضر هم شناخته شده است.

امیدوارم روزی برسد که ریشه این آفت از سرزمین ما برای همیشه قطع و نابود شود.

از سال ۱۹۴۰ میلادی درمانهای مدرن سرطان آرام آرام شکل گرفت ، قبل از شروع این درمانها ۹۰% از بیماران سرطانی طی ۵ سال بعد از تشخیص فوت می کردند. اما امروزه به کمک گسترش دانش بشری در زمینه های مولکولی ، پزشکی ، دارویی ، ابزارها و روشهای جراحی ، روشهای تشخیصی دقیق و غیره میزان مرگ و میر به کمتر از ۳۴% رسیده است.

چگونه درمان های مکمل ، سنتی و جایگزین را از هم تشخیص دهیم؟

مسلماً هر روشی که بخواهد درمان استاندارد را نفی کند و بیمار را از آن محروم نماید ، نادرست ، غیر منطقی و ممنوع است.

در مبحث روشهای درمان ، ما تنها به معرفی درمانهای استاندارد می پردازیم ، یعنی درمانهایی که در سراسر دنیا ، توسط مراجع قانونی مورد تائید قرار گرفته و توسط پزشکان متخصص اجراء می شود.

توصیه ما اینست  :

هرگز بدون اجازه پزشک معالج خود ، مبادرت به اقدامی نکنید. حتی اگر فرد پیشنهاد کننده ، خودش دارای تخصص در یکی از رشته های پزشکی باشد. چون ممکن است روش وی ، با درمان اصلی تان تداخل داشته باشد. در صورت لزوم ، پزشک معالجتان ، پس از بررسی منع یا مجاز بودن آنرا مشخص خواهد کرد.

۹ دیدگاه

 1. سلام. خسته نباشید. پدر من بیماری مولتیپل میلوما دارند از اسفند ماه پارسال شیمی درمانی رو با داروی ولکید و زولنا شروع کردند و بعدش هم پرتو درمانی کردن و طبق تجویز پزشکشون هر بیست روز یکبار زولنا تزریق میکنند. پس از دو ماه بعد از پرتو درمانی دکتر آزمایش نوشتن و توی جواب آزمایش گلبول های سفید افت کردند! Monoclonal مقدارش ۴۷٫۵ بود و ESR هم ۱۰۳ بقیه موارد هم نرمال! این به این معناست که بیماری از بین نرفته ؟؟ باید چکار کنیم؟؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام …پاسخ دقیق به آدرس ایملتون ارسال شد…مطلب مالتیپل میلوما به زودی زود بار گذاری می شود …در خبر نامه ایملتون رو ثبت کنین لطفا تا اطلاع رسانی تقدیم بشه… مالتیپل میلوما از سرطانهای نادر گروه خونی محسوب میشه که البته خوشبختانه به روش های درمانی موجود پاسخ میده …و تحت کنترل در میاد …اما در بسیاری از مواقع درمان خیف سالها ادامه پیدا میکنه …بنده بیمارانی دارم که بیش از ده ساله که تحت دارو درمانی هستن …و البته خیلی طبیعی و با الگوی عادی زندگی میکنن …حتی به تنهایی مراجعه میکنن و بعد از شیمی درمانی به تنها …کلینیک رو ترک میکنن… اینکه ESR بالاست …چندان جای نگرانی نیست چون در یک عفونت ساده دندان هم این عدد بالا میره…مونوکلونال رو هم باید نسبت به آزمایش قبلی بسنجین اگه روند نزولی داره …خیلی خوبه …اگر ثابته …یعنی تحت کنترله …اگه روبه صعوده ..خب باید تدبیری اتخاذ بشه که اغلب هم تدابیر مفیدی در مالتیپل میلوما وجود داره.

   • سلام ممنون از پاسخگویی تون! بیماری پدرم با درد کمر شروع شد و بعد از اینکه چند تا پزشک تشخیص اشتباه دادند بالاخره یک پزشک مغز و اعصاب درست حدس زد و ارجاع داد به متخصص خون و با انجام آزمایشات و تصویربرداری و نمونه برداری فهمیدیم که ضایعات روی ستون فقرات هستند به تعدادی از مهره ها صدمه زدند! پزشک گفتند که هر لحظه ممکنه مهره ها بشکنن و باید خیلی مواظب باشه! اوایل درد خیلی شدیدی به خصوص توی پهلو ها و دنده ها داشتند و اصلا نمی تونستن بعد از خواب از جاشون بلند بشن و بیست دقیقه طول میکشید که بتونن از جا بلند بشن با کلی درد . اما خدا رو شکر شیمی درمانی که شروع شد بهتر شدند البته هنوز هم کمی درد دارن توی پهلو هاشون… monoclonal شون هم با آزمایش قبلی تفاوتی نداره! یعنی تقریبا هیچ فرقی نکرده!
    من توی یک سایتی خونده بودم که بیماران میلوما سه تا پنج سال بیشتر زنده نمی مونن و خیلی ناراحت شده بودم! البته اون سایت برای یک پرستار بود!! بازم ممنون که جواب دادین!

 2. سلام مادرم از ابان ماه تشخیص سرطان سینه رو واسش دادند که نوع تمور در پاتوبیولوژی invasive ductalcarsinoma,nos and multcenterali بود.با توجه به شرایط جسمانی مادرم که سکته مغزی در بخش بینایی (محدود شدن میدان دید)و ۲۵ سال دیابت و عمل قلب باز شیمی درمانی خفیف از نوع cmf شدند و ۳۳ جلسه پرتودرمانی.می خواستم بدونم با توجه به شرایط جسمانی مادرم و این نوع خفیف شیمی درمانی احتمال متاستاز بعد چنو وقت وجود داره ؟ من خیلی نگرانشم ??????

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ؛ احتمال متاستاز همواره وجود داره…اما تخمین احتمال تقریباً غیر ممکنه ، انشاء الله که شاهد متاستاز نباشیم.

 3. سلام مادر من ۴ ماه هست که تشخیص دادن مولتی پل میلوما دارن و طی ۲ ماه ۱۱ عدد ولکید تزریق کردن که بسیار عوارض داشت از جمله بی حرکتی اسهال و… قبل شیمی درمانی esr 150 بود ولی الان زیر ۱۰ هست ، در حال حاضر به شددت عفونت خون، کلیه ، ریه میگیرن و بخاطر عفونت چندین بار در icu بستری شدن
  ایا اینکه عفونت میگیرن نشانه پیشرفت سرطان هست؟
  واگر نیست ایا میشه کاری کرد که سیستم ایمنی به حالت اول برگرده؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>