افت گلبول سفید
افت گلبول سفید

افت گلبول سفید (WBC)

یکی از مهمترین عوارض شیمی درمانی و اشعه درمانی , افت سلولهای خونی است. سلولهای خونی در سه گروه کلی ( گلبولهای قرمز , گلبولهای سفید , پلاکتها ) طبقه بندی می شوند.

شیمی درمانی و اشعه درمانی به طور یکسان بر روی آنها تاثیر نمی گذارند. در برخی افت گلبول قرمز , در برخی دیگر افت گلبول سفید و بعضی افت پلاکت بارز تر است.

کاهش و افت گاهی بسیار خفیف و گاهی بسیارشدید است.

خواه این کاهش خفیف باشد , خواه شدید آگاهی بیمار از عارضه افت سلولهای خونی , علایم و نشانه های آن و اقداماتی که می تواند در جهت کاهش شدت آن انجام دهدمی تواند در بهبود بیمار نقش مهمی داشته باشد.

گلبول سفید چیست؟

در آزمایش CBC با علامت اختصاری WBC نشان داده می شود. گلبولهای سفید در بدن نقش دفاعی دارند. آنها عوامل خارجی بیماری زا را شناسایی کرده و به روش های مختلف نابود می سازند.

گلبولهای سفید انواع مختلفی دارند:

نوتروفیلها , لنفوسیت ها , مونوسیت ها , ائوزینوفیل ها و بازوفیلها.

در اثر شیمی درمانی , تعداد گلبولهای سفید کاهش پیدا می کند. کاهش گلبولهای سفید بدن را مستعد عفونت می نماید.

در بیماران سرطانی کاهش گلبول سفید و عفونت یکی از جدی ترین و مهمترین عارضه های درمان محسوب می شود. , که نیازمند دقت و توجه زیادی از طرف پزشک معالج , کادر درمان و بیمار می باشد.

علایم افت گلبول سفید چیست؟

بهترین روش شناسایی افت گلبول سفید , آزمایش CBC است . معمولاً این آزمایش توسط پزشک معالج طی دوره های منظمی انجام می شود. در اغلب مواقع با افت گلبول سفید , عوامل بیماریزا فرصت پیدا می کنند تا در بدن رشد نمایند و عفونت از درجات خفیف تا شدید در بیمار ظاهر می شود.

علایم افت گلبول سفید هم بیشتر همان علایم عفونت هستند :

تب و لرز ، سردرد ، سرفه ، عطسه، آبریزش بینی ، خارش گلو ، قرمزی پوست ، بی حالی ، سوزش ادرار ، اسهال ، زخم دهان ، درد عضلانی ،کم اشتهایی .

نوتروپنی چیست؟

همانطوریکه در سطور بالا گفته شده , گلبول سفید انواع مختلفی دارد.

در بین طیفهای مختلف گلبول سفید نوتروفیلها جهت مبارزه با میکروبهای بیماریزا نقش مهمتری بر عهده دارند. نوتروفیلها تحت علامت اختصاری Neut یا Neutrophil در آزمایش خون مشخص می شوند. گاهی هم در برخی آزمایشگاهها تحت عنوان Poly نامیده می شوند.

معمولاً در آزمایشات خون تعداد نوتروفیلها به درصد مشخص می شود. در حالت طبیعی ۵۰ تا ۷۰ در صد از گلبولهای سفید نوتروفیل هستند. در بیماران سرطانی این در صد کاهش پیدا می کند. نوتروپنی یعنی کاهش تعداد نوتروفیلهای خون.

ممکن است یک بیمار تعداد کل گلبولهای سفیدش یعنی WBC طبیعی باشد اما تعداد نوتروفیلهایش کم باشد. این حالت یعنی اینکه با وجود طبیعی بودن تعداد گلبولهای سفید ، به دلیل کم بودن نوتروفیلها بدن قادر به مبارزه با میکروبها نیست و مورد تهاجم آنها قرار گرفته یا احتمال حمله بسیار زیاد است.

تعداد نوتروفیلها معیار مناسبی جهت پیش بینی احتمال بروز عفونت در بیمار محسوب می شود.

نوتروفیل زیر ۱۰۰۰: اگر تعداد نوتروفیل مطلق بیماری زیر ۱۰۰۰ باشد ، سیستم ایمنی وی جهت مبارزه با میکروبها کافی نیست و می تواند دچار عفونت شود.

نوتوفیل زیر ۵۰۰: اگر برای چند روز مداوم تعداد نوتروفیل مطلق زیر ۵۰۰ باشد ، احتمال ابتلا به عفونت بالاست.

نوتروفیل زیر ۱۰۰: اگر برای بیش از یک هفته تعداد نوتروفیلها زیر ۱۰۰ باشد ، احتمال ابتلاء به عفونت بسیار بالاست.

پزشک معالج جهت جبران افت گلبول سفید چه اقداماتی انجام می دهد؟

پزشک معالج با توجه به جواب آزمایش CBC , وضعیت گلبول سفید را بررسی می کند. سپس بیمار را از نظر وجود یا عدم وجود عفونت معاینه می نماید . در صورت عفونت آنتی بیوتیک مناسب را تجویز می کند , همچنین در صورت لزوم جهت افزایش میزان گلبول سفید از داروی فاکتور رشد گلبول سفید (G_CSF) استفاده می کند.

در صورت افت گلبول سفید چه اقدامی انجام دهم؟

اول اینکه نگران نباشید , افت گلبولهای سفید نشانه وخامت بیماری در شما نیست. این اتفاق در اغلب بیماران تحت شیمی درمانی رخ می دهد و قابل کنترل است.

دوم اینکه , شما می توانید در کنار پزشکتان نقش بسیار حائز اهمیتی در کنترل این عارضه داشته باشید.

اقدامات شما در دو بخش طبقه بندی شده است:

 • الف: اقدامات قبل از عفونت.
 • ب: اقدامات بعد از عفونت.

 

اقدامات قبل از عفونت

اکثر بیماران تحت شیمی درمانی , درجاتی از کاهش گلبول سفید را تجربه می کنند. بنابراین مستعد ابتلا به عفونت هستند. با انجام اقدامات قبل از عفونت می توانید تا حدود زیادی از این عارضه جلوگیری نمائید. برخی از این اقدامات عبارتند از :

۱- شستن مرتب دستها به روش علمی : مهمترین ، آسانترین و موثر ترین راه پیشگیری از انتقال میکروبها شستشوی صحیح و مرتب دستان است. با وجودیکه همه ما روزانه بارها این کار را انجام می دهیم ، اما متاسفانه بسیاری از ما به روش صحیح و علمی این کار را انجام نمی دهیم.دستهای یکی از مهمترین راههای انتقال عفونت هستند.

در چه مواقعی باید دستها به روش علمی شستشو شود؟

 • بعد از دست دادن با دیگران
 • قبل و بعد از طبخ و آماده سازی غذا
 •  قبل و بعد از تعویض لباس یا پوشک کودک
 •  و به طور کلی قبل و بعد از تماس با بیمار

چه کسانی باید دستانشان را به روش علمی و اصولی شستشو کنند؟

همه کسانی که با بیمار در تماس هستند باید طبق اصول علمی و صحیح این کار را انجام دهند.

آیا برای شستشو باید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنم؟

خیر ؛ در حالتی که بیمار سالم است و دچار عفونت نشده ، آب ولرم و صابون کفایت می کند.

روش صحیح شستشو چگونه است؟

در اینجا روش صحیح به کمک عکس مشروح می گردد.

شستشوی صحیح دستان

شستشوی صحیح دستان

مدت زمان شستشو چقدر است؟

مدت زمان شستشو باید بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه باشد ، تا عوامل بیماریزا به درستی از روی پوست پاک شود. قبل از شستشو باید ساعت ، حلقه و انگشتر از دست خارج شود.

آیا پوشیدن دستکش یکبار مصرف می تواند جایگزین شستشوی مرتب باشد؟

خیر ؛ استفاده از دستکش جهت نظافت بیمار اشکالی ندارد ، اما جایگزین شستشوی دست نیست و شستشوی دست ، قبل و بعد از استفاده از دستکش الزامی است.

بهترین وسیله خشک کردن دستها بعد از شستشو چیست؟

بهترین وسیله دستمال کاغذی یکبار مصرف است.

آیا انجام چنین روشی برای شستشوی دست کودک سرطانی هم ضروری است؟

خیر ؛ اما لازم است بعد از بازی با اسباب بازی و قبل از خوردن غذا به صورت معمول دستانش را شستشو کنید.

۲- استحمام و تعویض لباس روزانه مراقب :

بیمار سرطانی باید به طور روزانه استحمام و تعویض لباس را انجام دهد . گاهی به دلیل خستگی بیمار قادر به استحمام روزانه نیست , در چنین مواقعی همان تعویض روزانه لباس کفایت می کند.

نوزادان و کودکان سرطانی زیر دو سال در تماس نزدیک و دائم با مادر خود قرار دارند و استحمام و تعویض لباس روازنه مادر هم در این گروه از بیماران الزامی است.

لباس و ملحفه کودک سرطانی باید به صورت روزانه تعویض شود . اما استحمام روزانه لازم نیست و می تواند با توجه به قوای بدنی ، یکروز در میان یا دو روز درمیان انجام شود ، اما فاصله بیش از دو روز برای استحمام صحیح نیست و حتی اگر کودک ضعف عمومی دارد باید این کار به صورت حمام روی تخت انجام پذیرد (در خصوص حمام روی تخت از یک کمک بهیار متبحر کمک بگیرید). در حین تعویض لباس می توانید پوست جاهای مختلف بدنش را از نظر قرمزی و زخم بررسی نمائید.

نکته  اینکه استفاده از آب بسیار داغ در بیمار سرطانی ممنوع است چون علاوه بر خطر سوختگی ، ممکن است صدمات ریزی در پوست ایجاد کند که از طریق آن میکروبها به بدن نفوذ نمایند.

۳- واکسیناسیون:

در کل دوره درمان انجام هر گونه واکسیناسیون بدون مشورت با پزشک معالج ممنوع است.در کودکان سرطانی که به مدرسه می روند این مسئله را به اطلاع معلم و مدیر مدرسه وی برسانید.

همچنین کودک سرطانی باید از کودکانی که به تازگی واکسیناسیون انجام داده اند ، دور باشند.

۴-  اماکن شلوغ:

در اماکن شلوغ شانس ابتلا به عفونتهای ویروسی افزایش پیدا می کند ، حدالمقدور باید از بردن بیمار به مکانهای شلوغ مانند : مترو ، اتوبوس ،میهمانی های شلوغ ، مراکز خرید و غیره خودداری کرد. اما اگر به هر دلیلی بیمار مجبور شد به چنین مکانهایی برود باید از ماسک N95 استفاده کند و مدت زمان توقت تا حد ممکن کوتاه باشد.

۵- اماکن زیارتی:

در بیماران بزرگسال زیارت قبور متبرکه بدلیل ایجاد آرامش قلبی و کاهش اضطراب می تواند موثر و مفید باشد. توسل به ائمه و اولیای خدا همواره یکی از ارزشمند ترین عوامل کمک کننده به فرد در مصائب و مشکلات محسوب می شود. اما چنین زیارتهایی حتماً باید با اطلاع و اجازه پزشک معالج صورت پذیرد .

این اقدام درکودکان سرطانی به دلیل ضعیف تر بودن و خطر ابتلاء به عفونت خطرناک است. بنابراین اگر به دلیل باورهای دینی نذر یا توسلی انجام می دهید ، بردن کودک را به مکان مذکور شرط قرار ندهید و تنها به حضور خود و ادای مراسم اکتفا کنید ، و حتماً بعد از زیارت استحمام کرده لباس خود را تعویض کنید.

مسئله دیگری که غالباً در فرهنگ ما متداول است ، استفاده از پارچه های سبز به صورت دستبند متبرک است. این دستبند ها می تواند محل تجمع قارچها و میکروبها باشد و استفاده از آنها در کودکان سرطانی خالی از اشکال نیست. شما می توانید چنین دستبندهایی را در جا نماز خود گذارده و هنگام عبادت کنار مهر خود بگذارید.

۶ –  تماس با سایرین و ملاقاتها:

عاطفه و محبت ایرانی همواره زبانزد است . عیادت از بیمار در دین و آئین ما ایرانی ها بسیار مورد توجه قرار دارد. بزرگانی چون سعدی در خصوص آداب عیادت توصیه هایی دارند که مطالعه آن خالی از لطف نیست. ما هم با سعدی در این زمینه هم عقیده هستیم. چون چه بسا یک سرماخوردگی خفیف فرد ملاقاتی ، که حتی خودش هم از آن اطلاع ندارد ، جان کودک را به مخاطره بیاندازد. از صندلی که در اتوموبیل بر آن نشسته اند تا دستان و لباسهایشان و حتی زیور آلات و هوای بازدمشان می تواند مملو از میکروب باشد.

اینجا جایی است که باید خجالت و رودربایستی را کنار بگذارید , قطعاً همه دوستداران بیمار با قبول این شرایط می توانند نقش بسیار حائز اهمیتی در روند درمان بیمار بازی کنند و با رعایت اصول زیر عضوی از تیم درمان بیمار باشند.

 • نکته اول اینکه بطور کلی ، ملاقات بیمار در بیمارستان ممنوع است. تحت هیچ شرایطی نباید این کار صورت پذیرد ، این مسئله ارتباط مستقیم با سلامت وی دارد. ملاقاتها باید تنها در منزل و آنهم تحت شرایطی که در زیر توضیح داده شده است انجام شود.
 • ملاقاتهای در منزل باید بسیار محدود و کم جمعیت باشد.
 • از همه اقوام و بستگانتان بخواهید ، به جای ملاقات به تماس تلفنی اکتفا کنند.
 • متقاعد کردن برخی اقوام نزدیک بسیار دشوار است. به خصوص اگر بیمار کودک باشد. عکسی از کودک دلبندتان بگیرید و چاپ نمائید و از آنها خواهش کنید در لحظات دلتنگی عکس را در آغوش بگیرند و هرگز با لباس بیرون وی را در آغوش نفشارند. این روزها می توان عکس را بر روی بالش و سایر وسایل آغوش گرفتنی به راحتی چاپ کرد.
 •  در کودک سرطانی این مسئله در مورد پدرها هم که غالباً ساعاتی از روزدر بیرون از منزل هستند , صدق میکند ، وی باید در بدو ورود به منزل استحمام نموده ، لباس تمیزی بر تن کند و سپس کودک را در آغوش بگیرد.
 •  در مورد کودک سرطانی در منزل قانونی وضع کنید که هرگز هیچ فردی بدون رعایت نکات زیر به بیمار نزدیک نشود:
 • ابتدا از صحت و سلامت جسمی کامل خود اطمینان داشته باشد و دچار بیماری مسری حتی یک سرماخوردگی خفیف هم نباشد.
 • لباس بیرون را از تن خارج کرده و استحمام نماید.
 •  لباس تمیزی بر تن کند.
 • سپس کودک را برای دقایقی در آغوش بگیرد ، و هر چه زودتر اتاق را ترک نماید.
 • در زمان آغوش گرفتن از دستمالی صورت ، بینی و چشمان کودک خودداری نماید.
 • گاهی مشاهده میشود که ملاقاتی ها از تخت بیمار برای نشستن استفاده می کنند ، این اشتباه روی اشتباه است ، چون هم ملاقات در بیمارستان ممنوع و مضر است هم نشتسن بر روی تخت.

۷- از پوست و مخاط دهان بیمار مراقبت کنید:

پوست و پوشش داخلی دستگاه گوارش (مخاط) اولین سد دفاعی بدن محسوب می شود. بسیاری از باکتری های فرصت طلب در حالت عادی بر روی پوست وجود دارند و بیماریزا نیستند اما وقتی میزان گلبولهای سفید کاهش پیدا می کند ، می توانند موجب بیماری شوند. انجام شیمی درمانی و اشعه درمانی پوست را شکننده و خشک می نماید که همین مسئله می تواند نفوذ باکتریها به داخل بدن را آسانتر گرداند. بدین منظور مراقبتهای زیر را بکار بندید:

مراقبت از پوست:

–  پوست را در مقابل جراحت و زخم محافظت کنید.

– هر گونه جوش ، تاول و قرمزی پوست را به رویت پزشک معالج برسانید.

– پوست را همواره تمیز و به کمک لوسیونها ، مرطوب نگه دارید.

– پوست مقعدکودکان سرطانی زیر دو سال به دلیل عدم توانایی در بیان زمان دفع ، بیشتر در معرض تماس با آلودگی قرار دارند ، بنابراین پس از دفع ناحیه تناسلی و مقعد را با دقت و آب کافی شستشو دهید و ناحیه را از نظر قرمزی و التهاب بررسی کنید.

–  در طول دوره اشعه درمانی استفاده از کرم در ناحیه علامت گذاری شده ممنوع است ، اما می توانید با یک پارچه مرطوب پوست را به آرامی تمیز کنید.

– پوست بیماران سرطانی در مقابل نور خورشید آسیب پذیر است ، هنگام خارج شدن از منزل کلاه و لباس آستین داربپوشید.

مراقبت از دهان:

 •  به طور مرتب از دهانشویه استفاده کنید.
 •  جهت تهیه دهانشویه در منزل یک قاشق غذا خوری جوش شیرین و یک قاشق غذا خوری نمک را به چهار لیوان آب جوشیده سرد اضافه نموده پس از حل شدن در یخچال نگهداری کنید و در طی ۲۴ ساعت جهت دهانشویه استفاده کنید.
 •  هر گونه زخم ، برفک وآزردگی حین بلع را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

 

۸-  گردگیری و نظافت منزل:

گرد و غبار روی اشیاء و اثاثیه منزل یکی از جاهایی است که قارچها در کمین بیمار سرطانی هستند. البته نباید این هشدار شما را به دلهره بیاندازد و از فردا با ذره بین به دنبال غبار بگردید. بلکه منظور اینست اگر مجبورید خانه را گرد گیری کنید دستکش و ماسک استفاده نمائید و اگر کودک سرطانی در منزل دارید , قبل از گرد گیری وی را از محیط دور کنید.

۹- روزانه دمای بیمار را هر ۱۲ ساعت یکبار اندازه گیری کنید.

برای اندازه گیری دما از دماسنج دیجیتال استفاده کنید . دماسنج را زیر بغل وی بگذارید و پس از شنیدن صدای آژیر (بیب) درجه را بخوانید. دمای زیر بغلی نیم درجه کمتر از دمای واقعی است ، بنابراین نیم درجه به دمای خوانده شده اضافه کنید.

دمای واقعی ۳۸ درجه ، تب محسوب می شود. اگر بیمار تب کرد اقدامات زیر را پیگیری کنید:

 •  ابتدا دست و پای  بیمار را با آب ولرم پاشویه کنید .
 •  به بیمار مایعات ساده مانند: آب , آب میوه تازه و چای کمرنگ خنک بنوشانید.
 • وی را تشویق به دفع ادرار نمائید.
 • اگر با این اقدامات , تب کاهش پیدا نکرد ، با پزشک معالج خود تماس بگیرد و طبق دستور وی عمل نمائید.

در مواقعی که به پزشک معالج خود دسترسی ندارید ، بیمار را به بخش اورژانس بیمارستان ببرید.

۱۰-در منزل تهویه و دمای مناسب فراهم کنید.

دمای مناسب برای منزل ۲۸-۲۵ درجه سانتیگراد است و منزل باید از تهویه و رطوبت کافی برخوردار باشد.

۱۱ – از دادن سبزی خام ، کاهو و کلم به بیمار خودداری کنید.

احتمال آلودگی انگلی در سبزی ، کاهو و کلم به دلیل تماس نزدیک با خاک بسیار زیاد است ، سبزی های مذکور را تنها به صورت پخته (آش و سوپ) سرو کنید.

خطر آلوده شدن بیمار سرطانی با گوشت دام آلوده هم یکی از خطرات جدی است. پوست این بیماران بسیار شکننده و آسیب پذیر است ، که میکروبها می توانند به راحتی از طریق شکافهای ریز وارد بدن شده و وی را بیمار نمایند ، بنابراین اجازه ندهید بیمار سرطانی به گوشت خام دام و طیور بدون دستکش ، دست بزند.

۱۲- میوه هایی که از نظر شستشو دشوار هستند را به صورت کمپوت سرو کنید.

شستشوی برخی میوه ها مانند توت فرنگی و تمشک دشوار است ، اما محروم کردن کودک از خواص این میوه ها صحیح نیست ، شما به راحتی می توانید چنین میوه هایی را به صورت کمپوت خانگی به وی بخورانید.

۱۳-  از مصرف مواد غذایی فله (بدون بسته بندی) خودداری کنید.

احتمال آلودگی قارچی و میرکوبی در مواد غذایی فله (بدون بسته بندی) به دلیل نحوه نگهداری بسیار بالاست ، خوشبختانه در بازار می توانید نمونه های بسته بندی هر ماده غذایی را که البته دارای پروانه بهداشتی هم باشند, تهیه کنید.

۱۴-  از دادن غذاهای مانده و کهنه به بیمار خودداری کنید.

مواد غذایی محل مناسبی جهت رشد باکتریها و قارچها محسوب می شوند . نگهداری آنها حتی در یخچال هم می تواند فرصت رشد را فراهم نماید. بنابراین از دادن غذاهایی که بیش از ۵ ساعت از طبخ آنها گذشته است به بیمار خودداری کنید.

البته نگهداری مواد غذایی پخته در فریزر مانعی ندارد. مدت زمان نگهداری هر ماده غذایی در فریزر بهتر است مطابق جدول باشد. جدول طراحی شود.

۱۵- از دادن شیر محلی غیر پاستوریزه به بیمار خودداری کنید.

شیر غیر پاستوریزه یکی از منابع بالقوه آلودگی است ، مگر اینکه با شعله ملایم به مدت ۱۵ دقیقه جوشانیده شود ، که در بسیاری از مواقع امکان این مسئله میسر نیست ، بهتر است از شیرهای پاستوریزه و هموژنیزه موجود در بازار که مطمئن تر هستند استفاده نمائید.

۱۶ – از دادن تخم مرغ عسلی یا خام به بیمار خودداری کنید.

در کشور ما مردم باور دارند تخم مرغ نیم پخته (عسلی) برای گرفتگی صدا و عفونت ریه خوب است ، نمی خواهم وارد مبحث درست یا اشتباه بودن این باور شوم. اما نکته مهمتر اینست که احتمال آلودگی تخم مرغ به باکتری حسبه بسیار زیاد است و این آلودگی فقط با پختن کامل تخم مرغ قابل زدودن است.

۱۷- از دادن دانه به ، چهار تخم و سایر دمی های خریداری شده از عطاری ها که به بدون بسته بندی بهداشتی هستند به بیمار خود داری کنید.

متاسفانه نحوه نگهداری و استحصال این گونه داروهای گیاهی ، در بیشتر مواقع به درستی انجام نمی شود ، و با وجود مفید بودن ، برای بیمار سرطانی که مستعد عفونت است توصیه نمی شود. اما اگر دارای برچسب بهداشتی هستند مانعی ندارد.

۱۸- پانسمان روی آنژیوکت یا پورت را از مرطوب شدن محافظت کنید.

در همه بیماران بستری در بیمارستان و برخی که به صورت سرپایی و روزانه داروی تزریقی دریافت می کنند , از ابزارهای برقراری رگ استفاده می شود , که معمولاً با چسب و یک پانسمان کوچک محافظت می شود . نکته قابل توجه در مورد آنها اینکه نباید با آب خیس شوند , چون آب به عنوان یک سیال میکروبها را به محل ورودی پوست منتقل می نماید.

۱۹- موبایل منبع آلودگی است.

امروزه همه حداقل یک موبایل همراه خود دارند . تحقیقات نشان می دهد موبایلها یکی از آلوده ترین لوازم زندگی هستند. اما می توان با پنبه آغشته به الکل روزانه آنرا ضد عفونی کرد. کودکان معمولاً به موبایل والدین خود علاقمند هستند , توصیه می شود در کودکان سرطانی قبل از سپردن آن به کودک , با پنبه آغشته به الکل ضد عفونی شود.

۲۰-  عدم تماس لوله ها و شیلنگ های سرم با زمین.

در روزهای بستری در بیمارستان هنگام نقل و انتقال مراقب شیلنگها و لوله های سرم باشید تا با زمین تماس پیدا نکند و آلوده نشوند.

۲۱-  حیوانات خانگی و گل.

پرندگان قفسی و خانگی منشاء بسیاری از بیماریهای جدی هستند. لذا توصیه میشود جهت جلوگیری ازانتقال عفونت به بیمار ، از نگهداری چنین حیواناتی خودداری نمائید.

عادت دیگری که برخی خانواده ها دارند ، گذاشتن باقیمانده غذا پشت پنجره جهت کبوترهای وحشی است ، که بهتر است در منزلی که از بیمار سرطانی مراقبت می شود از این کار اجتناب شود. همچنین آوردن گل طبیعی برای بیمار سرطانی ممنوع است. نگهداری از گلدان گل طبیعی در منزل در صورتیکه از سلامت گل اطمینان ندارید هم توصیه نمی شود و نباید انجام شود.

۲۲- اسباب بازی .

یکی دیگر از منابع آلودگی اسباب بازیهای کودک هستند. در کودک سرطانی از اسباب بازی های قابل شستشو استفاده کنید و بطور مرتب آنها را بشوئید. خصوصاً اگر احتمال می دهید کودک آنها را به دهان خود وارد کند. در کودکان بزرگتر برایشان تفهیم کنید که بعد از بازی حتماً دستانشان را با آب و صابون بشویند.

۲۳- شنا در استخر ، دریا و استفاده از وان های ضد عفونی نشده و عمومی در بیمار سرطانی ممنوع است.

۲۴- آرایشگاه .

کوتاه کردن موها و استفاده از ماشین های شیو اشکالی ندارد ، اما لازم است برخی نکات در مورد آنها رعایت شود. قیچی ، شانه و روکش باید شخصی باشد که با قیمت مناسب می توان تهیه کرد. استفاده از تیغ در بیمار سرطانی به دلیل خطر خونریزی و عفونت ممنوع است و به جای تیغ باید از موزر های برقی استفاده شود که قبل و بعد از استفاده باید با پنبه الکلی تمیز شود. انجام برخی کارهای آرایشی مانند خالکوبی ، مانیکول ، پدیکول ، ناخن مصنوعی و هر کاری که احتمال وارد آمدن آسیب به پوست وجود دارد ، در بیمار سرطانی ممنوع است

۲۵- مراقبت از زخم.

اگر به هر دلیلی بیمار دچار جراحت شد ، باید ابتدا زخم را با بتادین و پنبه تمیز نموده سپس پانسمان نمائید. جراحات عمیق و جدی باید حتماً به اطلاع پزشک معالج رسانیده شود.

۲۶-  یبوست.

داروهای شیمی درمانی ، بی اشتهایی و مسکن ها می توانند موجب یبوست در بیمار شوند ، در بخش عارضه یبوست به راه های مقابله و درمان یبوست اشاره شده است , که می توانید مطالعه بفرمائید.

 

اقدامات بعد از عفونت

نقش من در هنگام درمان عفونت چیست؟

اگر دچار عفونت شدید خودتان را سرزنش نکنید ، ۸۰ درصد از بیماران سرطانی در طول درمان حداقل یک بار دچار عفونت می شوند. حتی با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد ، به دلیل افت گلبولهای سفید احتمال ابتلاء به عفونت باز هم زیاد است.

میکروبها از هر راهی ممکن است وارد بدن بیمار شوند. حتی ممکن است تحت عنوان میکروبهای فرصت طلب از مدتها قبل در بدن بیمار پنهان باشند و اکنون با استفاده از فرصت ایجاد شده ناشی از ضعف سیستم ایمنی ، وی را دچار عفونت نمایند. با شناخت و بکار بردن برخی نکات و به کمک پزشک معالج و کادر درمان می توانید در مبارزه بر علیه عفونت همچنان نقش پر رنگی داشته باشید.

۱-  توجه به دمای بیمار

تب یکی از نشانه های عفونت است. بنابراین اندازه گیری مرتب آن بسیار حائز اهمیت می باشد. خوشبختانه امروزه با وجود دماسنج های دیجیتال اندازه گیری تب بسیار آسان شده است.

چرا اندازه گیری دمای از طریق زیر بغل نسبت به دهان بهتر است؟

– اگر بیمار کودک باشد ، نگهداری دماسنج در دهان برایش دشوار است.

–  اگر بیمار قبل از اندازه گیری غذا یا نوشیدنی گرم یا سرد خورده باشد می تواند در عدد دماسنج تاثیر بگذارد.

–  وارد کردن دماسنج به دهان بهداشتی نیست و ممکن است همراه با آن آلودگی وارد دهان بیمار شود.

* اما اندازه گیری دما از طریق زیر بغل دارای نکته ای هم هست. دمای زیر بغل کمتر از دمای داخل بدن است و باید به عدد نمایش داده شده ۰/۷ اضافه شود یعنی اگر دمای زیر بغل بیماری ۳۷/۲ درجه سانتیگراد است ، دمای واقعی بدن وی ۳۷/۹ می باشد.

2تب از ۳۸ درجه شروع می شود ، بهتر است در نیم ساعت اول تنها اقدام برای پائین آوردن دما پاشویه ، مصرف مایعات فراوان و تشویق به دفع ادرار باشد.

جهت پاشویه از آب ولرم استفاده کنید و در ابتدا فقط دستها را تا زیر بغل و پاها را تا بخش میانی ران پاشویه نمائید.

در کودکان دمای بالای ۴۰ درجه می تواند خطر تشنج را به همراه داشته باشد بنابراین اگر در منزل هستید و تب با پاشویه و یک نوبت آستامینوفن همچنان رو به افزایش داشت ، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه بدن قادر به تحمل دمای بالای ۴۲ درجه سانتیگراد نیست و این مقدار تب کشنده است.

در صورتیکه با اقدامات بالا تب فروکش نکرد , حتماً با پزشک خود تماس بگیرید , یا به بیمارستان مراجعه کنید.

 

ایزوله معکوس یعنی چه؟

ایزوله به معنای جداسازی است. بیماری که تحت شرایط ایزوله قرار می گیرد ، باید از دیگران جدا شود و تماس و ارتباط وی فقط با کادر درمان و مراقب اصلی مجاز است .

ایزوله معکوس یعنی : بیمار از نظر سطح سیستم ایمنی بسیار ضعیف است و به سهولت می تواند از طریق سایرین دچار عفونت شود و به همین دلیل ملاقات با دیگران مطلقاً ممنوع می شود .

در چنین شرایطی وظیفه سایرین خصوصاً مراقب اصلی بیمار بسیار سنگین است. وی باید علاوه بر رعایت نکاتی که در بخش پیشگیری گفته شد ، به رعایت نکات دیگری هم همت بگمارد.

۲-  استفاده از وسایل محافظتی

در شرایط ایزوله باید تمام مدتی که درکنار بیمار حضور دارید از وسایل محافظتی زیر استفاده نمائید.

 •  ماسک : ماسک باید تمام دهان و بینی را بپوشاند و حداقل هر ۱۲ ساعت یکبار تعویض شود.
 • اگر لازم است جهت ارائه مراقبت بیمار را لمس کنید ، ابتدا دستانتان را به روش علمی بشوئید و پس از انجام اقدام مراقبتی مجدد شستشو را تکرار کنید.
 • در مرحله ایزوله معکوس بعد از شستشوی علمی باید از ضد عفونی کننده های مخصوص هم برای آبکشی مجدد استفاده شود..
 • اگر بیمار کودک است ، هنگام تعویض پوشک ، بعد از شستشوی دستان ، دستکش نایلونی بپوشید سپس مبادرت به تعویض وی نمائید.
 •  اگر بیمار کودک است و لازم است ساعاتی از روز وی را در آغوش بگیرید ، حتماً از گان یکبار مصرف استفاده کنید و گان را روزانه تعویض کنید.

 ۳-  ملاقات ممنوع

ملاقات با بیمار ایزوله ممنوع است. بنابراین اگر احتمال می دهید اقوام ممکن است برای ملاقات به بیمارستان مراجعه کنند حتماً به اطلاعشان برسانید.

مبحث افت گلبول سفید و عفونت طولانی شد , امیدواریم شما را خسته نکرده باشم. اما به دلیل اهمیت موضوع لازم بود همه نکات را به اطلاعتان می رسانید.

حتی اگر دچار عفونت شدید نگران نباشید , آنتی بیوتیک های قوی , روشهای دارویی افزایش گلبول سفید و استانداردهای بهداشتی _ مراقبتی , به شما در فائق آمدن بر این عارضه کمک خواهند کرد و به زودی وضعیت عادی پیدا می کنید.

 

۲۶۷ دیدگاه

 1. At last, somoene who knows where to find the beef

 2. از توضیحات جامع سپاسگذارم

 3. پدر من مبتلا به سرطان مغز استخوان است و در طی این ۹ ماه اخیر که تحت درمان میباشد در هر سری آزمایش خون تعداد گلبول های سفید در هر مرتبه کمتر میشود و در حال حاضر تعداد گلبول سفید به۱۶۰۰ رسیده است و عموما سردرد خفیف و بی اشتهایی و درد کمر دارد لطفا بگویید تا چه مدت پدرم زنده می ماند؟

 4. سلام من دخترم سرطان دارد پ الان ۹ ماه که شیمی درمانی میشودمنتها الان چند روزه عفونت بالایی دارد عفونت ریه پیدا کرده من پدرم زخم بستر دا و با ما زندگی میکند میشود عفونت بالای دخترم به خاطر مریضی پدرم باشد

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام شهاب جان ؛
   امیدوارم دختار نازت هرچه زودتر خوب بشه…عرضم به خدمتت که نگهداری پدرت با دخترت در یک خونه اصلا به صلاح دخترت نیست. پدرت با توجه به شرایطش یه منبع آلودگی بزرگ برای دخترت محسوب میشه…امیدوارم بتونی حلش کنی.

 5. سلام و روزتون بخیر
  خواهرزاده ۳ ساله من ۴ ماهه که سرطان خون AML داره…دیروز بعلت عفونت شدید ریه به ICU منتقل شد…می تونید یه اطلاعاتی بمن بدید که اونجا چه درمانی براش درنظر گرفته می شه و اینکه تغذیه اش از چه طریقی انجام می شه؟
  احتمال قارچ ریه وجود داره.این وضعیت خیلی خطرناکه؟
  من خیلی نگرانم
  خواهش می کنم زودتر راهنمایی کنید منو 🙁

 6. سلام همسر من مبتلا به سرطان سینه اند. جراحی شده و مراحل شیمی درمانی را میگذراند.پس از تزریق پگاژن افزایش بیش از حد گلبول سفید سردردهای وحشتناک و بلاانقطاع امانشان را بریده است که روزهای متمادی ادامه دارد و الان پس از ۱۰ روز از تزریق گلبول سفید ۵۵۰۰۰ می باشد لطفا راه حلی برای پایین آمدن آن و کاهش درد ارایه فرمایید باتشکر

 7. سلام.
  من ۳۱ سال دارم.طبق آزمایشات روتین سالانه متوجه شدم که Wbc4500دارم که نسبت سال گذشته که۷۲۰۰ بوده کاهش چشمگیری داشته.در ضمن مدتی قبل از آزمایش بنا به نظر متخصص زنان ناچار به مصرف قرص فلوکونازل شدم که گویا باعث کاهش wbcمیشه.حالا سوال من اینه که برای بالا بردن گلبول سفید وایمنی چه باید بکنم.در ۱ماه اخیر دوبار سرماخوردم والانم درگیر سرماخوردگی هستم.

  • علیرضا فرید خمامی

   کاملا درسته فلوکونازول موجب افت میشه ، از روش های سنتی استفاده کنید ، سیاه دانه را داخل عسل بریزید ، یک شب بگذارید بماند فردایش ناشتا میل کنید ، این کار را حداقل یک هفته ادامه دهید.

 8. salam pesareh man sarataneh khon dasht ke taghriban tamame badanesh por shodeh bod vali khob shod ino neveshtam ke bedonid saratan darman dareh ba ehteram

 9. سلام خسته نباشید
  من دوبار آزمایش خون دادم و گفتن که مقدار گلبول های سفیدت کم شده باتوجه به اینکه این کاهش ممکنه به دلیل عفونت دربدن باشه میتونه ناشی از هیلکوباکتر پیلوری باشه؟آخه من قبل از آزمایش نمیدونم عفونت گوارش دارم اگه امکان داره میشه راهنماییم کنین

 10. سلام مجدد ببخشید تعداد گلبول های سفید خونم ۳۰۰۰ شده ممنون میشم راهنماییم کنین البته برای اینکه خیالم راحت شه دوباره آزمایش خون دادم اما هنوز جوابش نیومده ضمنا من خیلی زیاد مریض میشم انگار بدنم ضعیفه!

  • علیرضا فرید خمامی

   آزمایشتون رو به یک متخصص خون و انکولوژی نشون بدین …البته برخی سیستم ایمنی پایین تری دارن…زنجبیل و عسل برای صبحانه ، در این فصل (زمستان) لیمو شیرین جهت افزایش میزان ویتامین سی ، و تنوع غذایی ا (قندها ، پروتئین ها ، چربی ها ) سیستم ایمنی رو ارتقاء میده.

 11. ببخشید اینم بگم که ۲۴سالمه دوماه پیش گلبول های سفیدم ۴۰۰۰بود و آنتی بیوتیکم مصرف نکردم وتازه فهمیدم که هیلکوباکترو گرفتم هنوز داروایی مصرف نکردم و آزمایش خون دادم گلبول سفیدم ۳۰۰۰شده به دکتر مراجعه کردم گفت دلیله کاهشش نمیتونه هیلکوباکتر بوده باشه و دوباره ازمایش خون دادم حالا سوالم اینه باتوجه به شرایطی که بهتون گفتم این کاهش میتونه نگران کننده باشه و یا بخاطر هیلکوباکتر بوده باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنین دکتر منو به یه متخصص خون معرفی کرد اما به اصرار خودم خواستم آزمایشم تکرار شه که اشتباهی رخ نداده باشه

  • علیرضا فرید خمامی

   اینکه میخواین آزمایش تکرار بشه ..خوبه …اما هر چه زودتر به یک متخصص خون مراجعه کنید… البته بعیده به هلیکوباکتر ربط داشته باشه…سلامت و پایدار باشید.

 12. سپاسگذارم ازاینکه وقت میزارین وبه سوالاتمون جواب میدین

 13. سلام
  من خانمی ۲۲ساله ام
  Mxd%=7.7
  plt=131
  این دوتا در آزمایش خونم علامت دار شدن نشونه چیه؟
  آزمایش رو هم بخاطر اسپاسم عضلات دادم

  • علیرضا فرید خمامی

   فرمت دستگاه های شمارش گلبول های خونی ، بر اساس شرکت سازنده دستگاه و فرمت های تعریف شده دستگاه تعیین می شود ، خوشبختانه شما مشکل خاصی ندارید و این آزمایش نشاندهنده مشکل خاصی نیست .
   اسپاسم عضلات میتواند ناشی از کمبود کلسیم یا منیزیم باشد . جواب آزمایشتان به رویت یک پزشک متخصص داخلی برسد. همواره تندرست باشید.

 14. ممنون از پاسخ دهیتون
  بنظر کمبود کلسیم و منیزیم هم نداشتم!
  Calcium=9.1
  Phosphorus=4.3
  Serum Mg=2
  Vitamin B12=240
  Vitamin D=22.7

  من تقریبا تمام علایم بیماری ام اس رو داشتم که این آزمایشات رو اول درخواست کردن که انجام بدم
  نظر شما چیه؟؟

 15. سلام
  من شهریور ماه عمل جراحی کیست درموئید تخمدان داشتم که در آزمایش خونم افزایش میزان گلبولهای سفید و نوترو فیل را نشان داد و آزمایش تومور مارکر سالم بود.ام ار ای هم داده بودم و سونوگرافی که همه اعضای داخلی شکم و لگن سالم بودند و تنها مشکل کیست درمویید یازده سانتی متری بود که خارج و از لحاظ پاتولوژی نیز کیست ماچور تشخیص داده شد.
  دو ماه بعد یعنی اواخر آبانماه دل درد گرفتم که البته خفیف بود و به دنیال آن سونوگرافی از شکم لگن که سالم بود مجددا و آزمایش خون ک میزان گلبولهای سفید را ۱۰۱۰۰ نشان میداد و میزان نوتروفیل را ۸۰% و فاکتور CRP زیر ۶
  بعد از یک روز درد خوب شد و از بین رفت. آیا نیاز به تکرار آزمایش یا آزمایش دیگری دارم؟

 16. سلام
  مامان من wbc ش ۳۴۰۰ آیا خطر زیادی داره
  لطفــــــــــــا راهنماییم کنید

 17. سلام مادر من شیمی درمانی میشه و هربار گلبول سفید خونش کمتر میشه تا امروز که به ۹۸۰ رسید آیا خطرناکه؟ ایشون سرطان هیچکوم دارن

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ، احتمالا منظور شما هوجکین لنفوماست…همانطوریکه در متن مقاله تقدیم شد …عارضه کاهش گلبول سفید از عوارض شایع شیمی درمانی محسوب میشه… اغلب در چنین مواردی پزشکان از پی دی گراستیم استفاده می کنند ، با توجه به میزان پایین گلبول سفید مادرتون …این امر ضروری به نظر میرسه ..حتما با پزشک معالجشون تماس بگیرید… به صورت سنتی هم میتونید از عسل و سیاه دانه …برای افرایش گلبول سفید استفاده کنید…موفق و پایدار باشید.

 18. سلام خسته نباشید من مجددا گلبول های سفیدم ۳۰۰۰شده و دکتر بهم گفته یکی از دلایلش میتونه فقر آهن باشه.آخه فقر آهن دارم . آیا این میتونه درست باشه ؟

  • علیرضا فرید خمامی

   غیر مستقیم …میتونه تاثیر بذاره …با مشورت پزشک خانواده تون …شربتهای ویتامینه آهن دار مانند سانستول مصرف کنید.

 19. سلام خسته نباشید خانوم بنده چند هفته پیش دکتر رفت جهت درمان عفونت دکتر لهش آنتی بیوتیک تجویز کرد از جمله کپسول دایسی سایکلین و دو تا آمپول پنی سیلین روز بعد از اتمام استفاده این داروها دکتر براش آزمایش cbc نوشت که بعد از آزمایش میزان wbc یا همون گلبولهای سفیدش ۳۲۰۰ بود بنظرتون مشکل حادی مثل سرطان داره یا اینکه اثر داروهای آنتی بیوتیکه که باعث تخریب گلبولهای سفید و کمبودشون شده؟نظرتون چیه؟ممنون از راهنماییهاتون.

 20. سلام
  بی نهایت ممنونم از توضیحات فوق العاده تون
  بیمار ما با داروی vip تحت درمانه و تا حالا ۱۱ دوره شیمی درمانی داشتیم
  تا دوره اخیر هر بار بعد از شیمی درمانی دارویی به نام پکاژن رو مصرف می کردیم و wbc حتی از مرز نرمال هم رد می شد
  اما اینبار علی رغم مصرف این دارو (پگاژن) بیمار تب کرد و متوجه شدیم که سطح گلبول سفید به ۴۰۰ و پلاکت به ۱۷ رسیده و مجبور شدیم در بیمارستان تو اتاق ایزوله بستریش کنیم، اینبار دارویی به نام G-CSF تجویز شده که قیمت بالایی داره و تا امروز ۷ عدد از این دارو بعلاوه ۱۰ واحد پلاکت تزریق کردیم. نتیجه آزمایش کماکان پایینه، یعنی wbc=800 شده و plt=45
  برامون سوال شده که چرا اینبار علی رغم تزریق اون امپول پگاژن چرا اینقدر پایین اومد و سوال دیگه اینه که چرا این gcsf چقدر کند داره بالا می بره و آخرین سوال اینه که با این اوصاف که ۷ روز تا دور بعدی تزریق باقی مونده فقط چه باید بکنیم؟
  عاقبت به خیر باشید

  • علیرضا فرید خمامی

   آقا مجتبی عزیز سلام ؛ با آرزوی بهبودی عزیز شما ، بید عرض کنم که :
   ۱٫ پس از ۱۱ دوره شیمی درمانی ، افت گلبول سفید در اغلب بیماران اتفاق می افته ، حتی میشه گفت بیمار شما خیلی قوی بوده (خداروشکر) که تا الانش به تاخیر افتاده.
   ۲٫ داروهای شیمی درمانی تعداد سلولهای بنیادی خونساز رو کاهش میدن . در چنین شرایطی فرمان تکثیری که توسط پگاژن صادر میشه ، بدلیل کمبود سلولهای بنیادی ، اثر بخش نیست.
   مثل این می ماند که : به کارخانه تولیدی که کمبود نیروی انسانی داره دستور بدین با بالاترین حد ممکن ، تولید کنه.
   ۳٫زمان بالا اومدن تعداد گلبولهای سفید بعد از تزریق پگاژن و G-CSF غیر قابل پیش بینیه ، اما روند مثبت تعداد گلبول سفید نشون میده که به زودی …به حد طبیعی میرسه ، نگران نباشید.
   ۷ روز زمان کافی برای این افزایش برای بدن فراهم خواهد کرد.
   ۴٫ شما با دادن عسل ، سیاه دانه و میوه فصل سیستم ایمنی بیمارتون رو تقویت کنید.

 21. سلام خسته نباشید ببخشید من انقدر سوال میپرسم . من فقر آهن دارم بار اول که آزمایش دادم آهنم ۲۹بود و من یک بسته کپسول ایزی آیرون رو مصرف کردم البته فقط ۲۰تاشو چون به معدم نساخت و نتونستم بقیشو مصرف کنم دوباره آزمایش خون دادم اینبار آهن خونم ۱۰۰شده بود به دکترم مراجعه کردم و دکترم گفت که مکمل ایزی آیرون مکمل بسیار ضعیفیه و با توجه به فقر آهنت تو باید روزی ۱۰۰میلی گرم آهن مصرف کنی تا جبران شه . اما تو جواب آزمایشه دومم که آهنه خونم ۱۰۰شده بود دکترم میگه نه برطرف نشده والبته روی کم شدن گلبولای سفیدمم تاثیر گذاشته وتعداشون ۳۰۰۰تاس. به نظر شما من چیکار کنم؟آهنه اضافی که برا بدن ضرر داره وایشون میگه شما فقر آهنت برطرف نشده و آمپولای فرانجکتو بزن ،حالا چیکار کنم آمپولارو تزریق کنم؟یا فقر آهنم برطرف شده و دکترم اشتباه میکنه؟

 22. اینم بگم که اصلا بخاطر شرایط معدم نمیتونم دیگه قرص آهن بخورم و ایشون ۳تا آمپول فرانجکتو گفته که تزریق کنم هفته ای یه دونه .و حتی شربت آهنم نمیتونم بخورم به شدت معدمو تحریک میکنه حالا موندم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین که به حرفه دکترم گوش بدمو آمپولارو تزریق کنم ؟

 23. سلام ممانم به طور اتفاقی cbcدادکهwbc2600و پلاکت ۴۴هزار بود به متخصص دادخلی مراجعه کرد گف فقر اهن داری قرص ایزون پلاس و اسید فولیک ۵گرم داده البته فرتینم ۴ بود بهد یک ماه ازمایش بامصرف قرصا ۱۹ شده بود حالا من چیکار کنم پیش همین متخصص برم یا جای دیگه.باتشکر

 24. گلبول سفیدشم قبل ازمایش۲۱۰۰بود الان شده ۲۶۰۰ دکترش میگه مشکل با دارو رف میشه لطفن راهنمایی کنید شب روز دارم بخاطر مادرم گریه میکنم

 25. فرزندمن به بیماری هوچگین مبتلاست وتاکنون ۵مرحله شیمی درمانی شده است وهربارباافت گلبول سفیدمواجه می شودیک مرحله زیرجلدی تزریق کرده ولی دکترش می گه این تزریقهادردرازمدت باعث کم خونی میشودلطفاراهنماییم کنیدچگونه ازافت گلبولی جلوگیری کنم لازم به ذکراست که ۳مرحله دیگرازشیمی درمانی باقیست

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ؛ هوجکین از سرطانهای قابل درمان محسوب میشود بنابراین جای هیچگونه نگرانی نیست. در مورد افت گلبول سفید هم عارضه شایع در بسیاری از سرطانهاست. پس تا اینجای قضیه مشکلی وجود ندارد. اینکه پزشک معالجتون می فرمایند در دراز مدت موجب کم خونی می شود را من اولین بار است که می شنوم و هرگز هم در بالین با چنین مشکلی مواجه نبودم . به نظر من هیچ نگرانی نداشته باشید ، حتی اگر این موضوع مستند باشد ، برای رفع کمخونی داروی پی دی پوئتین ، وجود دارد که می توان استفاده کرد. هر چند که بعید میدانم نیاز پیدا کند….تندرست و شاد باشید.

 26. با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم… من آبان ماه آزمایش دادم و میزان wbc: 4.74 بود که تقریبا به مرز پایین نزدیکه… از حدود ماه آذر تا الان من لرزش دست شدید گرفتم و نمیدونم برای چیه!!! البته پاهام هم اگر بالا بگیرم میلرزه و همینطور زبونم هم بیرون بیارم لرزش داره… ممکنه تعداد گلبول های سفیدم پایین تر اومده باشه و به خاطر اون باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • علیرضا فرید خمامی

   با تشکر ؛ گلبول سفید شما آنقدرها هم پایین نیست ، و لرزش دست و زبان هم ارتباطی با گلبول سفید نداره ، شاید باید هورمون های تیروئید رو بررسی کنید.

 27. با سلام
  بیمار من سرطان پانکراس دارد بعد از تزریق اول شینی درمانی( داروی جم زار، سیس پلاتین ) تعداد گلبول سفید بالاتر از حداقل قابل قبول بوده است. ولی بعد از یک هفته که تزریق دوم انجام شد تعداد گلبول سفید به ٣٠٠٠ و پلاکت ها به ٨٩٠٠ و هموگلوبین ١١/٧ وسیده است . ایشان کلا حتی قبل از بیماری سرطان سیستم أیمنی ضعیفی داشته أند . طبق برنامه پزشک ایشان می بایست ۵ ماه هفتکی تحت شیمی درمانی قرار بگیرند . أیا این روند کاهش گلبول سفید در مراحل أولیه. شیمی درمانی نرمال است ؟!
  چه غذاهایی جهت إفرایش گلبول سفید می توان استفاده کرد ؟!
  با احترام فراوان

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ برای بیمارتون آرزوی تندرستی میکنم؛
   افت سلولهای خونی که فرمودین ، با توجه به الگوی شیمی درمانی (هفتگی) قابل انتظار ، و جدیه.
   حتماً پزشک معالجشون از داروهای بالابرنده گلبول سفید (پی دی گراستیم) استفاده میکنه ، یا خواهد کرد. جهت پلاکت هم ، در صورت نیاز باید تزریق بشه ، که اگر عدد ۸۹۰۰ رو درست تایپ کرده باشید ، باید بگم که صد درصد عددی بحرانی محسوب میشه.
   در بین همکاران پزشک و پرستار بخش انکولوژی ، این باور وجود داره که عسل رویال + سیاه دانه ، موجب افزایش گلبول سفید میشه .
   به تجربه شخصی باید عرض کنم ، در همه این تاثیر رو نداره.
   اصولاً تغذیه سالم (میوه فصل + گوشت سفید و قرمز+ ۶ وعده ای) ، معمولاً دو هفته بعد تاثیرش در تعداد گلبول های خونی ظاهر میشه ، که با توجه به الگوی شیمی درمانی بیمارتون ، کمی دشواره ، به نتیجه مطلوب برسه ، اما شما رعایت کنین.
   مراقب باشین ، بیمارتون دچار سرماخوردگی نشه…چون مدیریت درمانش رو کمی دشوار میکنه.
   با امید به بهبودیشون…تشکر از توجهتون.

 28. سلام
  خواهر من مبتلا به Aplastic anemia هست و گلبول سفیدش ۴۰۰ که می دونم بسیار پایینه، بعد از حدود ۲۵ روز درمان و از بین بردن عفونت، دکترش گفته احتمالا مرخصش می کنند نا زمان پیوند( به خاطر اینکه خود بیمارستان محیط آلوده ای و بخش ایزوله هم نداره،فقط اتاقش یکنفره است) خواستم ببینم محیط نگهداریش باید چه جوری باشه؟ گلدانها رو از خونه ببرم بیرون؟ اگه گیاه روی تراس باشه چی؟ و مراقبت هایی غذایی چی می شه؟ آیا بوی مواد غذایی در حین طبخ هم خطرناکه؟ و هر چیزی که می تونه کمک کننده باشه( همه از ماسک و ضدعفونی دست ها و وسایل در اطرافش استفاده می کنند.)
  ممنون

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ با امید به اینکه هر چه زودتر پیوند مغز استخوان برای ایشون انجام بشه ، تمام نکات گفته شده در این مقاله رو ، مو به مو اجرا کنید. بهتره گلدان ها هم خارج بشه ، به هیچ عنوان سبزی خام نخورند ، میوه ها حتما باید ضد عفونی بشه ، هیچ فرد سرماخورده یا مبتلا به بیماری عفونی نباید ایشون رو ملاقات کنه.
   بهداشت دهان و دندان در مورد ایشون بسیار مهمه. دهانشویه با جوش شیرین و نمک ، هر دو ساعت انجام بشه .
   پیشگیری از عفونت ادراری ، بسیار حائز اهمیته.

 29. سلام و عرض ادب، مادر ۶۷ ساله من دچار بیماری انمی مگالوبلاستیک میباشد و چند روزی هست که دچار درد شدیدی در قسمت چپ زیر دنده شد و به اورژانس منتقل شد و در سیتی اسکن بزرگی طحال و کیست هیتادیک کبدی مشهود شد و بعد از تزریق یک واحد خون درد تا حدودی فروکش کرد الان در حال حاظر داروی دانازول و مکمل فولیک اسید مصرف میکند لطفا راهنمایی کنید آیا خوب میشود خیلی نگرانیم شب و روز نداریم خواهش میکنم.

 30. با سلام، برای پدر من یه مشکلی پیش اومد که در حال شیمی درمانی هستن. دیروز جلسه هفتم شیمی درمانیش بود و امروز رفتیم واکسن پگاژن رو تزریق کنیم و چون از نوع خودکارش بود و پرستار برای بار اول بود که از نوع آمپول ها میدید ، نتونست تزریق کنه و مایع درون سرنگ به بیرون ریخت. از اونجا که ما در شهرستان هستیم امروز دیگه نمیتونیم پگازن رو تهیه کنیم. میشه راهنمایی کنید ، همچنین عوارض تزریق نشدن پگاژن رو بفرمائید. با تشکر

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ با امید به بهبودی پدرتون ؛
   اشکالی نداره پگاژن رو در ظرف ۴۸ ساعت تهیه کنید و این بار از کارد درمان بخواهید بروشور دستورالعمل رو دقیق مطالعه کنن. البته خیلی پیچیده نیست ، کاور سمت فنر رو جدا می کنید ، دهانه سمت فنر رو روی پوست بیمار می گذارید و دکمه زرد را فشار می دهید. سوزن وارد پوست شده ، تزریق انجام می شود . و فنر باز می گردد. …به همین راحتی .
   پگاژن که در واقع نوعی سیتوکین محسوب می شود ، موجب افزایش تکثیر گلبولهای سفید خون می گردد. بنابراین با احترام واژه واکسن در موردش صحیح نیست.
   پگاژن که در واقع نوعی GM-CST متراکم ، اخیرا وارد بازار دارویی دنیا شده تا به جای تزریق سه روزه PD grastim ، تنها با یک تزریق ، از افت گلبول سفید پیشگیری نماید. عارضه هایش همانند PD grastim عبارتند از: درد استخوانی (خصوصاً در پاها) و گاهی به ندرت سردرد.
   که در هر دو مورد می توانید از قرص استامینوفن ۵۰۰ میلی گرم با اجازه پزشک معالج استفاده کنید.
   برخی پزشکان از این سیتوکین پرهیز می کنند ، و معتقدند میزان افزایش گلبول سفید در اثر تجویز این دارو ، بسیار بالاست و از کنترل خارج می شود. اما برخی دیگر خیلی استقبال کرده و برای اکثر بیمارانشان آنرا تجویز می کنند.

 31. سلام خواهش میکنم سوال منو زود جواب بدین ازمایش خون دادم و تو ازمایشlym مقدارش۵۵٫۸۰ و مقدار neutrophil 32.8 هست توروخدا بهم بگین مشکل من چیه خیلی نگرانم

 32. در ضمن من ۲۷ سالمه وخانم هستم و بخاطر کاهش وزن به دکتر مراجعه کردم وگاهی وقتها دلدرد وگلو درد خفیف هم دارم و مدام تکرار میشه یعنی چندروز بهترم و دوباره به سراغم میاد
  بقیه چیزها تو ازمایش به نظر نرماله خواهش میکنک اگه ممکنه زودتر جوابم بدید

 33. سلام .وقت شما بخیر
  من مادرم دچار بیماری کلانژیوکارسینوما هستند در تاریخ ۱۰/۱۲/۹۴جراحی انجام دادند،اکثر پزشکان آنکلوژی با انجام شیمی درمانی مخالف بودند ،بنابراین طبق دستور پزشک رو به طب تسکینی آوردیم و تحت درمان تزریق هستند ،از شما تقاضتقاضامندمبفرماییداهنمایی بفرمایید.اینکه به نظر شما تزریق برای ایشان موثر هست ویاخیر؟و اینکه طبق گفته شما عسل و کنجد سیاه باعث حفظ تقویت گلبولهای سگلبولهایس برای ایشان هست یا خیر؟؟سپاس از شما بدرود باشید

 34. تحت تزریق مورفین میباشند و تزریق پکاژن نیز موثر هست ؟؟؟؟لطفا راهنماییی کنید

 35. با سلام وروزبخیر
  پسرم یکساله هست و آزمایش خون داده و نتیجه آزمایش عبارت بود.
  wbc 7.66
  neut 23.2
  lymph 69.3
  mono 6.0
  eo 1.4
  baso 0.1
  atypical lympho? not seen
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید . با تشکر

 36. سلام مدتیه اسهال دارم و چند روزی خوب میشه باز دوباره میشم
  ازمایش دادم چند موردی که در حالت نرمال نیست براتون میفرستم لطفا راهنمایی کنید و اگر دارو یا تغذیه گیاهی یا غذایی مناسب سراغ دارید برام بفرستید
  cholestrol 377
  tg 440
  hdl 83
  ldl 217
  wbc 5800
  neutrophils 47/2

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام و عرض ادب ؛ مشخصه که شما کمی باید در مصرف غذاهای چرب پرهیز بفرمایید . خوشبختانه مشکل خونی دیده نمیشه.
   با احترام باید عرض کنم حیطه فعالیت سایت ایران انکو در زمینه سرطانه و بهتره در خصوص رژیم غذایی مناسب با متخصص تغذیه صحبت منی.
   موز ، ماست ، سیب بدون پوست جهت رفع اسهال توصیه میشه.

 37. سلام و خسته نباشید. من بیست و چهارسالمه چند روز پیش آزمایش خون دادم نتیجش این شده، میتونین بگین مشکلم چیه
  Wbc. 4.7
  Mch 26.4
  Mchc 31.3
  Rbc. 4.74
  Hb. 12.5
  Hct. 40
  Mcg. 84.4
  Lympho. 30.9
  Mixed. 6.3
  Neutro. 62.8
  Platelet. 274

 38. با سلام من ۲۶ سالمه با علایم تب و لرز و حالت تهوع و سرگیچه شدید به دکتر مراجعه کردم وبا انجام آزمایش خون و ادرار متوجه افت شدید سطح گلبول های سفید خون و همچنین در آزمایش خون عفونت شدید مشاهده شد, میخواستم بدونم آیا این علایم خطرناک هستن و نشانه چه بیماری ممکن هست که باشه؟؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام …پوزش به خاطر تاخیر در پاسخدهی …البته من پاسخ دادن احتمالا نقص از نت بود که پیام ارسال نشد.
   داده هایی که فرستادین جهت …ارزیابی کافی نیست …لطفا از طریق ایمیل سایت یا کانال تلگرامی سایت ، عکس جواب آزمایشات رو ارسال بفرمایین.

 39. با سلام من منتظر جواب شما هستم

 40. با عرض سلام وخسته نباشید لطفا زود جواب بدید. مادر من یه غده لنفوم خوش خیم داشته الان جلسه اول شیمی درمانی رو انجام داده بعد از جلسه اول آزمابش داده به این شرحه plt 263 و wbc 2.9 . lym 60 .n . neut 60 لطفا بگید مادرم باید تا کی شیمی درمانی بکنه یعنی باید این جواب ها به چه حدی برسه لطفا زود جواب بدید.

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام درمان هوجکین بعد از جراحی ۱۲ جلسه شیمی درمانیه ، و سپس یکماه اشعه درمانیه ….اغلب گلبول سفید بالای ۲۰۰۰ شیمی درمانی انجام میشه اما تشخیص با پزشک معالجه…نگران نباشید هوجکین پیش آگهی بسیار خوبی داره.

 41. ببخشید نوع مریضی هوچکین لاف گرید زیر بغل دست راست بوده جراحی کرده الان تحت درمان هستش لطفا زود جواب بدید.

 42. ممنون از اینکه زود جوابم رو دادید خیلی نگرانیم مادرم قبلا سرطان داشت به اسم کارسیونیما در قسمت بالایی دهنش بود ببخشید اگه اشتباه ننوشته باشم ولی دو جلسه پشت سر هم رو انجام داد .ولی پرتو درمانی رو هم به طور کلی انجام داد تقریبا از اون جریان دوازده سیزده سالی گذشته حالا ما نگران این هستیم که دوباره اون مریضی باشه عود کرد آیا ربط داره . در این شیمی درمانی دکتر هشت تا دوازده جلسه همراه با پرتو درمانی نوشته آیا موهای مادرم با این درمان میریزه خودش خیلی نگران هستش ممنون میشم زود جواب بدید خیلی نگرانم

 43. سلام.این موارد در آزمایشم کم و زیاد بودن. جواب آزمایش خون
  W.R.S 2.4
  M.C.H.C 31.5
  E.S.R 1sth15
  CRP 25.220
  لطفا سریع جوابم رو بدید خیلی نگرانم

 44. با سلام وخداقوت
  من چند سری ازمایش خون میدم تقریبا همه ایتم های خونم کمه ولی گلبولهای سفیدم ۲٫۶ رو نشون میده هر بارم داروهایی که مصرف میکنم فقط قرص اهنه ایا کمبود بیش از اندازه گلبول سفید جدای کم خونیم هست یا خیر
  باتشکر از زحمات بیدریغتان

 45. Mebakhshed salam golobake safed khoone brotherem ziaad ast doctor haa gftan k agar pesh az yak hafta agar namiamadi tadaawit nameshod pas aaya shomaa gfta metanen k khob khaat shod een marizi??

 46. با عرض سلام و خسته نباشید قبلا براتون پیام دادم واسه مریضیه مادرم به نام هوجکین الان جواب آزمایش جلسه سوم شیمی درمانی رو انجام میدهد که قبل از هر جلسه باید آزمایش انجام بده به این شرح هستش . wbc4.7 .rbc4.29,hgb12.8,hct38.3,mcv89.3mch29.8,mchc33.4plt324lym43,mxd57,neut57,lym1.7,rdw13.2,pdw12.4mpv9.5.plcr22,6 لطفا زود جواب بدید ممنون میشم

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ سه فاکتور مهم و تاثیر گذار در آزمایش خون مادرتون مهمه (WBC , Hgb .PLT) … که خوشبختانه هر سه در آزمایش ایشون در حد ایده آۀ قرار داره….بار آروزی بهبودی.

 47. سلام من ۲۳ سالمه و سرطان سینه دارم این جلسه جلسه ۵ ام شیمی درمانی بود ک انجام ندادن ب دلیل اینکه گلوبول سفیدم خیلی پائین بوده. برام یه امپول زیر جلدی زدن وگفتن باید تقویت بشی تا ۲ روز دیگه ولی من نمیدونم چی بخورم.

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ میوه تازه ، سیاه دانه و عسل (ناشتا صبح) خوبن …اما اینها به حداقل یک هفته زمان نیاز دارن تا اثراتشون در بدن دیده بشه …زیر جلدی که گرفتین …pegagen پگاژن …خیلی زودتر از اینها …گلبول سفیدتون را بالا میبره …تندرست باشید.

 48. سلام..من ۲۳سالمه..آزمایش wbc دادم..و اینطوری نوشته شده
  (Mixed% + 8.5. % (4.1-8.1
  انگار که بالا هست این معنیش چیه؟
  البته جلوی خود wbc
  عدد۷٫۰ نوشته شده

 49. ببخشید باز سوال میکنم
  اون قسمت mixed که عدد ۸٫۵ رو نشون داده که بالاتراز رنج(۸٫۱ -۴٫۱)هست مشکلی نداره?

 50. ببخشید شما در چه زمینه هایی میتونید افراد رو راهنمایی کنید؟

 51. باعرض سلام وخسته نباشی .بنده سی سالمه و باردار هستم .به علت افزایش وزن ناگهانی دکتر برام آزمایش نوشته wbc 13/2
  Neut#10/82
  Neut% 82
  Rbc3/82
  HGB 9
  HCT32/3
  MCH 23/6
  MCHC 27/9
  می باشد خواهشا راهنمایی کنید وازطریق ایمیل باشه بهتره باسپاس فراوان

 52. سلام ببخشید میشه راهنماییم کنید که آیا من مشکلی دارم یا نه
  W.b.c : 7.8
  R.b.c : 4.89
  H.G.b : 15.1
  H.c.t : 41.6
  Platelets : 189
  R.d.w-cv : 13.7
  E.s.r 1st h : 7
  M.c.v : 85.1
  M.c.H.c : 36.3
  Creatinine : 0.9
  Urea : 19.26
  Ferritin : 48.9
  Vitamin b12 : 391.4
  ACE : 53

  .
  .
  خدا خیرتون بده.. اگه امکانش هست ایمیل کنید برام. ممنون

  • من ۲۶ سالمه تعداد گلبول های سفیدم ۷۶۰۰ و لنفوسیتام ۴۹ درصد و نوتروفیلم۴۶ درصد بود. تعداد گلبوا لهای سفیدم یه مقدار زیاده مشکلی نداره به نظرشما؟
   و اینکه افزایش تعداد لنفوسیت میتونه از علایم ویروس ایدز باشه؟و چه درصدی از لنفوسیت ها میتونه خطرناک باشه؟ با تشکر

   • علیرضا فرید خمامی

    با سلام تعداد لنفوسیت ها می تواند حتی با یک سرماخوردگی معمولی هم افزایش پیدا کند. نگران نباشید وضعیت گلبولهای سفید شما طبیعی است.

 53. با سلام
  من پلاکتم تا ۱۲۰۰۰۰۰ تا رسیده بود دکتر etتشخیص گذاشت و برای پایین آوردن آن از هیدروکسی اوره تجویز کرده بعد ۲۵ روز پلاکتم به ۵۱۰۰۰۰ رسیده ولی گلبول سفید به ۳۱۰۰ رسیده حساسیتم تا چه اندازه باید باشه

 54. با سلام من بیماری لنفون نان هاچکین دارم و ۲۴ سال سن دارم بعد از یک جلسه شیمی درمانی تعداد گلبول سفید خون به ۱۲۰۰ رسید و تا به امروز ۸ امپول پدی گراسیم تزریق کردم اما هر روز که ۲۴ ساعت از تزریق امپول میگذره با بی حالی شدید و افت گلبول سفید مواجه میشم که قبل از شیمی درمانی این مشکل رو نداشتم میخواستم بپرسم تزریق هر روز این امپول ها ضرر نداره؟تا اخر عمرم باید از این امپولا بزنم؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام …براتون تندرستی و سلامت رو ارزومندم… استفاده از پی دی گراستیم … فقط در مقطع درمان ضروریه ….بعدا قطع میشه… ضرر هم نداره …فقط گاهی با دردهای عضلانی همراهه که میتونید از استامینوفن استفاده کنین.

 55. دختری ١٨ساله هستم لطفا ازمایشم را تفسیر کنید مرسی. Neutrophils 44.4. Lymphocytes 48.4. Monocytes 6. Eosinophils 1.3

 56. سلام، با تشکر فراوان از وقتی کی میذارید.انشالله خداوند اجرتون بده.
  تو آزمایش cbc diff که انجام دادم تعداد WBC شده ۴٫۵ که باید بین ۴٫۸ تا ۱۰٫۸ باشه.اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید که آیا این افت گلبول سفید خطرناک هست یا خیر؟و برای جبرانش باید چیکار کنم؟ البته شاید لازم باشه اینو بگم که تو یه پتروشیمی تو عسلویه کار میکنم که این منطقه از لحاظ آلودگی زیست محیطی زبان زد هست.خدا خیرتون بده.

  • علیرضا فرید خمامی

   رحیم عزیز سلام ، این مقدار گلبول سفید نشانه شرایط بحرانی نیست ، اما نیازمند توجه بیشتر است. با توجه به آلودگی های منطقه محل کارتون مصرف روزانه حداقل دو لیوان شیر ، یک چهار فنجان عسل ، خرما ، گردو ، میوه تازه فصل ، سوپ سبزیجات حداقل سه با در هفته و حداقل شش لیوان آب توصیه میشه.
   تندرست و سلامت باشید.

 57. سلام من ۳۳ ساله هستم آزمایش خون دادم و این ۳ مورد نرمال نبود آیا مشکلی دارم ممنون از راهنماییتون
  mchc 32.2
  neut 38.2
  lymph 51.2

  • علیرضا فرید خمامی

   خیر نگران نباشید ، آلارم های L که در سطر مربوطه مشاهد میکنید ، در صورت نرمال بودن سایر ایتم ها ، چیر مهمی نیست.

 58. سلام ببخشید عداد گلبول سفید ۱۱۹۰۰ باشد به چه معناست؟

  • علیرضا فرید خمامی

   به این معناست که ضمن برخورداری از سیستم ایمنی فعال و کار آمد، احتمالا به تازگی عفونت خفیفی را تجربه کردین که سیستم ایمنی تان را تحریک کرده…تندرست باشید.

 59. سلام من گلبول سفیدم ۱۳۰۰۰تاست به معنی است ایا من بیماری دارم

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ خیر این مقدار بالا بودن حتی با یک آبسه دندان هم میتواند ایجاد شود ، اما بهتر است توسط پزشک خانواده تان ویزیت شوید.

 60. wbc 3910

  RBC 5.25
  MCV73.9
  MCH24.4
  NEUTROPHIL 41.6
  MONOCYTE 8.7
  توروخدا نگرانم ایا مشکلی هست؟

 61. سلام وقت بخیر من امروز عصر قسمت چپ شکمم شدید درد کرد رفتم ازمایش دادم همه چی نرماله فقط گلبول سفیدم ١١۵٠٠ به نظرتون جای نگرانی عست ممکنه من مریضی داشته باشم؟

  • علیرضا فرید خمامی

   هر فرآیند التهابی ممکنه تعداد گلبول سفید رو افزایش بده ، حتی یک التهاب جزئی لثه یا دندان…تندرست باشید…اگر درد ها ادامه داشت … با پزشک خانواده تان مشورت کنید.

 62. سلام من ۳۲سالمه آز مایش خون دادم

  ۶۰۰۰ wbc
  ۲۸ لنفوسیت
  ۶۰ نوتروفیل

  توروخدا میشه زودتر بگید من مشکلی دارم یا نه؟
  ممنونم بی نهایت

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ..در این سه پارامتر ، مشکل خاصی وجود نداره … البته تشخیص مشکل تنها با سه پارامتر مذکور ، تقریبا غیر ممکنه…تندرست باشید.

 63. سلام
  من آزمایشwbc دادم تعداد گلبول های سفید خونم ۱۹۰۰ بود.مدتی است که کاهش وزن، بی اشتهایی ، بی حالی و چرک دائم در گلویم دارم.
  بنظرتون پیگیری کنم ؟؟؟ به چه پزشکی؟؟؟

 64. سلام خسته نباشید ۲۵سالمه نزدیک یکساله که گلبول سفیدم کم میشه امروز نتیجه ی آخرین آزمایشمو گرفتم که خیلی نگران شدم گلبول سفید ۲۸۰۰شده نوتروفیل ۰٫۷۸۹؛دکترم میگه مشکلی نیست چون پلاکت ۲۳۲ جای نگرانی نیست اوایل گلبولم ۴۰۰۰بود .دکترم فکر میکنه از تغذیمه ولی قرصای ویتامینه هیچ تاثیری نداره از ماه گذشته ۴۰۰تا گلبول سفیدم کم شده .آزمایش لوپوسم ماه پیش دادم منفی بود نمیدونم چیکار کنم .توروخدا راهنماییم کنین .ضمنا فقر آهن ندارم فریتینم ۱۸۰٫با تشکر

  • علیرضا فرید خمامی

   کاهش سطح گلبول سفید می تونه ناشی از کمبود ریز مغذی ها باشه.
   امیدوارم شما از آن دسته ای نباشید که رژیم های لاغری بدون ورزش می گیرند.
   مصرف روی (آجیل ها و میوه های خشک) ، ویتامین سی (میوه های فصل) میتونه در بهبود وضعیت گلبول سفید تاثیر مثبتی داشته باشه.

 65. با سلام و خسته نباشید . هاوژین هستم واسه مریضیه مادرم به نام هوجکین گفته بودید این سه مورد در آزمایشات مهم هستند جواب این دوره آزمایش به این شرح است گفتم ببینم خوبه یا نه wbc,4/6 .hgb13/2 .plt199.cr0/92 الان جلسه ششم درمان است لطفا زود جواب بدید گفتم ببینم خوبه آزمایشات یا نه

 66. با سلام هاوژین هستم درمورد مریضی مادرم به نام هوجکین گفته بودید در آزمایشان این سه مورد مهم هستند آزمایش این بار به این شیوه هستش گفتم ببینم درچه وضعیتی حال مادرم wbc4/6 hgb13/2,plt199,cr0/92 لطفا زود جواب بدید.

 67. سلام خدا خیرتون بده بابت این آگاهی هایی که به مردم میدهید
  خاله من مبتلا به سرطان خون aml m4 است …الان در حال طی کردن دوره دوم شیمی درمانی هستیم wbc 0.6 و پلاکت ۵۰۰۰۰ هست … قبل از شروع شیمی درمانی دوم که آزمایش خون دادیم wbc 3.8 و پلاکت ۱۹۶۰۰۰ بود و آزمایش مغزاستخونشون هم ۳۰ درصد بلاست نشون داد که قبل از شروع درمان کلی ۸۰ درصد بلاست نشون داد…..
  یه سوالم در مورد بیماریشون و امید به درمانشان هست که با این توصیفات چقدر طول میکشه درمان بشوند.؟
  برای بالا بردن گلبول سفید شون چی بخورند ؟
  زیر جلدی شون از امروز شروع شد .
  اگر برایتان مقدور است برایم ایمیل بکنید جواب را .
  بینهایت سپاااااس

 68. سلام علیکم و ممن.ن از پاسخهاتون ، میزان سیاه دانه و عسل در روز چقدر باشه ، برای بال بردن گلبولهای سفید در بیماران در حال شیمی در مانی

  • علیرضا فرید خمامی

   مقدار خاصی در هیچ رفرنسی نیست …به اندازه دو تا سه قاشق غذا خوری در روز کفایت میکنه …چون سیاه دانه کمی تلخه و بیمار خوشش نمیاد.

 69. سلام خسته نباشید من ده روز پیش بهتون ایمیل زدم و گفتم که گلبولم یک ساله که پایین میاد امروز دوباره دکتر منو مجبورکرد آزمایش خون بدم برای بار هزارم cbcتکرار شد این بار دکتر گفت لام رو هم از آزمایشگاه برام بگیر.ایشون فوق تخصص خون و سرطان بالغین هستن .جواب آزمایش امروزم گلبول سفید ۲۹۰۰شده میزان پلاکتم ۲۳۹٫میزان نوتروفیلم پایینه . حتی سونوگرافی دادم که از کبدو طحال نباشه …. که همه چیز نرمال بود آزمایش لوپوسم منفی بود دکتر فک کرد از تغذیه باشه که اونم روزی یک مولتی ویتامین به من داد و روزی یک قاشقم ارده خوردم اما گلبول سفید هیچ تغییری نمیکنه .ایشون امروز به من میگه بعضی افراد هستن همه چیزشون نرماله اما گلبول سفید پایین تر از حداقله کاریشونم نمیشه کرد .اصلا این جواب فوق تخصص تو مخه من نمیره یعنی چی که آدم نرماله ولی گلبولش پایینه؟هیچ داروایم به من ندادن که مصرف کنم گفتن هیچیت نیست . من سوالم اینه به نظر شما میشه کم کاری مغز و استخوان باشه؟آخه باید یه دلیلی داشته باشه نمیشه…..نظر شما چیه؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ عرضم به خدمتتون که همه گلبولهای سفید در دستگاه گردش خون نیستند ، بخشی از آن در سیستم لنفاوی و بافتهاست. اینکه میزان گلبول سفید شما در گردش خون کمه ، اما شکر خدا بیمار نیستین …نشان دهنده کارآیی اونه.
   میتونید با یک متخصص روماتولوژی هم مشورت کنین…اونها در زمینه شناخت سیستم ایمنی تبحر دارن. اما به نظر من کار خاصی نیاز نیست…شاد زندگی کنین ، ورزش کنین ، و اهمیتی ندین …علم پزشکی هنوز در شناخت بدن انسان کودک نوپایی ست.

 70. سلام .من پسر دوازده ساله هستم جواب ازمایش خون من ب صورت زیر است
  Platelets273000..neutrophils81.9….lymphocytes 13.1
  لطفا نظر خودتونو در مورد ازمایشم بدید.ممنونم .من تب شدید داشتم.

 71. با سلام خدمت شما ازمایش cbcدادم همه چیز نرمال بود ولی تعداد گلبول سفید خونم ۹.۷ گزارش شده خیلی میترسم نکنه بیماری مثل ایدز یا لوپوس داشته باشم

 72. سلام آزمایش wBC دادم که تعدادش ۳۸۰۰ هستش،حدود سه ماه پیش ۵۰۰۰ تا بوده،البته حدود یک ماه و نیم هستش داری پروبیوتیک مصرف میکنم برای سندروم روده ی تحریک پذیر،اسم داروها هم فمی لاکت و بیسموت هستش،حالا دلیل کم شدن گلبول سفید این داروها هستش یا عفونت دارم؟البته آزمایش دوماه پیش عفونت مثانه نشون داده بود،لطفا راهنمایی کنید

 73. سلام ازمایش خون دادم، wbc خونم ۷۵۰۰نرمال بود ولی لینفوسیتم یخورده بالا تر از نوترفیلم بود ،خطری برام نداره.
  ممنون

 74. سلام ممنون از اینکه برای میضها وقت میزارید
  برادر من سرطان بیضه داره و الان یک هفته هست که دوره شیمی درمانیش شروع شده و بعد از یک روز فاصله نوبت تزریق آمپول پگاژن هست چه دستور تغذیه ای بعد از تزریق برای کاهش عوارضش مصلحت میدونید با سپاس فراوان . خدا خیرتون بده

  • علیرضا فرید خمامی

   پگاژن جدی ترین عارضه ش …دردهای استخوانی بعد از تزریقه که میتونین از آستامینوفن ساده و شربت دیفن هیدرامین استفاده کنین. جهت تغذیه مسلما هر چیز طبیعی و غیر کارخانه ای میتونه مفید باشد.

 75. سلام. آزمایش cbc دادم و مقدار گلبول سفید ۳۹۵۰ بود (در دوران عادت). با توجه به اینکه سه سال قبل مقدار گلبول سفید ۵۰۰۰ بوده و دو سال قبل ۴۲۰۰ بوده(در دوران غیر عادت) آیا جای نگرانی هست؟ در هر سه آزمایش نوتروفیل مقداری کم بوده

 76. با سلام و تشکر
  خانمی چهل ساله هستم. آزمایش های خون که از چهار سال پیش تا کنون داده ام میزان گلبولهاس سفید را حدود ۳۹۰۰ نشان می دهد. فریتین خونم ۱۰ است و هموگلوبین ۱۴٫۲ و ویتامین دی ۱۳ است و بقیه چیزها نرمال است. همیشه در مفاصل خودم بخصوص صبحها درد احساس میکنم که البته در صورتی که از خرما و عسل و دارچین و زنجبیل در شب خورده باشم این درد کمتر است. دکتر گفته که روماتیسم ندارم. مشکل تیروئید هم ندارم. لطفا” در خصوص دردهای مفصلی و کم بودن wbc و پایین بودن فریتین راهنمایی فرمایید.

  • علیرضا فرید خمامی

   با سلام ؛
   یک برنامه غذایی مناسب که غنی از سبزیجات سبزبرگ مانند اسفناج باشد و مصرف غلات، گوشت، ماهی و مرغ سطح فریتین بدن را افزایش می‌دهد. با مصرف مکمل‌های غذایی حاوی آهن پس از گذشت هفت تا ۱۰ روز وضعیت خونسازی در بدن به حالت طبیعی بازمی‌گردد اما جبران ذخایر آهن بدن مستلزم تکمیل دوره شش ماهه درمان است.

 77. سلام. خسته نباشید، من ۲۳ سالمه. نتیجه آزمایشم اینطور بوده. آیا مشکلی دارم؟
  WBC 3400
  RBC 4.78
  Platelet 219000
  Neutrophil 59
  Lymphocyte 34
  Eosinophil 2
  Monocyte 5

 78. سلام آقای دکتر تورو به خدا جواب بدین.ما آزمایش دادیم نتایج آزمایش اینطور شدن

  Wbc 3.9
  RBC 4.50
  HEMOGLOBIN14.3
  MCV 90
  MCH 31.8
  MCHC 35.3
  PLATELETS 185000
  BLOOD UREA 44
  CREATINIE 1.24
  URIC ACID 3.4
  TRIGLYCERIDES 80

 79. سلام.من بخاطر لوپوس dle ازمایش خون دادم
  ۶ ماهه تحت نظر دکترم و پردتیزولون و هیدروکسی کلروکین سولفات مصرف میکنم.
  روز ازمایش خونم سرمای شدیدی خورده بودم که بعد ازمایش خون پنی سیلینم زدم
  همه موارد ازمایشم نرمال و توو بازه بود اما
  Lymphocytes 45
  بود
  رنجش ۲۵ تا ۴۵ است و چون سر مرزه نگرانم و میترسم از لوپوس باشه.چون دکترم گفت اگه نرمال بود ازمایشات داروها رو قطع میکنه

 80. سلام جناب دکتر
  از حدود ۹ ماه پیش تا کنون طی آزمایش های خونی که دادم هر دفعه درصد لمفوسیت مقداری بالا تر و نوتوفیل کمتر شده. به این صورت که آزمایش اول Lym 52%و Neut 38% . آزمایش دوم Lym 54% و Neut 35%. آزمایش سوم Lym 50% و Neut 34% . و آزمایش آخرم Lym60%شده و Neut 33%. و مقادیرش در آزمایش آخر به این صورته Lym : 2.4*1000
  و Neut : 1.4*1000
  به نظر شما مشکل چی هست و باید چطور پیگیری کنم ؟ ممنون

 81. سلام خسته نباشید
  میشه جواب آزمایش منو تفسیر کنید با اینکه گلبول سفیدم خوبه اما احساس کم و زیاده ممنون میشم راهنماییم کنید
  W.B.C. 5680
  Neu. 49/2
  Lyn. 41.9
  در حال حاضرم قرص آندوسکوپ برای معدم استفاده میکنم ممنون میشم پاسخگو باشید .در ضمن سرما خورده بودم آزمایش دادم

 82. قرص پنتوسک مصرف میکنم سه ماهی میشه در حال حاضرم دو سالی درگیر زخم معدم هستم

 83. سلام
  من ۲۸ سالمه و این هم جواب آزمایش خونمه
  Wbc 6030
  Rbc 4.35
  Neutrophil 44.5
  Lymphocyte 46.3
  به نظر شما مشکلی وجود داره

 84. سيد مجتبي غفوري

  سلام
  من یک دختر سه ساله دارم که در بیتشر اوقات مبتلا به تب،ابریزش بینی،سرفه و عطسه میشود.
  ازمایش سی بی سی در شش نوبت دادیم که wbc مساوی ١١٠٠٠ بوده که نوتروفیل های ان متغیر و کم می باشد که به ترتیب نوبت ها اعدان ١٠/۵، ١١/٧، ١٧/٧، ١٧/۶، ٢۴، ١۴/٨ می باشد نظرتان در رابطه با این اعداد و ازمایش بیان کنید در ضمن بلاکت در هر شش مرحله نرمال می باشد
  با تشکر

 85. با سلام و احترام
  ازمایش پسر ۹ ساله من
  WBC=6.57
  RBC=4.81
  NEUTROPHIL%=32.9
  LYMPHOCETE%= 56.30
  T.S.H=5.13
  ببخشید خیلی استرس دارم می شه لطفا سریع پاسخ بدید
  با سپاس

 86. با سلام خدمت شما امروز ازمایش دادم و ۴۰ ساله و مجرد البته کم خونی ارثی داره که هموگلوبینم ۱۰ هست همیشه از وقتی نوزاد بود ولی w.b.c شده ۱۴۰۰۰ ایا مشکل خاصی دارم ممنون میشم حواب بدید در ضمن اهنم ۱۲۰ و فرتینم ۸۵ هستو برستاتم یا psaهم نوشته ۰٫۱ ایا مشکل بروستات دارو تکرر ادرار وسوزش ودرد ندارم ایا برستات دارم ممنون میشم جوابم رو بدید تشکر بسیار از شما .

 87. سلام و وقت بخیر
  من ۲۸ سال سن دارم، یک هفته هست که با عدم تعادل شدید بهمراه سرگیجه و بیحالی مواجهم تا حدی که گاها زبونم بند میاد و نمیتونم صحبت کنم، بدونم مدام سرد و گرم میشه، یا خیلی تنم داغه یا خیلی سرد، چند روز پیش دکتر رفتم و برام چکاب کامل نوشت و البته گفتن مشکوک به ام اس هستم و باید ام ار آی هم بدم اما نتایج آزمایشم این بود:
  W.B.C: 3900
  R.B.C: 3.85
  Hemoglobin: 11.4
  Hematocrit: 34.3
  الان دقیقا نمیدونم این وضعیت خطرناک هست یا نه فقط میخوام از شما بپرسم که آیا این علایم میتونه به ام اس ارتباطی داشته باشه؟

  • علیرضا فرید خمامی

   سلام ؛ کم خونی خفیف دارید. مصرف گوشت قرمز بیشتر مصرف کنید. قرص فروفولیک هم توصیه می شه. پیگیر تشخیص افتراقی (ام اس) باشید. انشاالله که ام اس نیست.

 88. با سلام.بنده ۳ ساله که cml رو پزشکم تشخیص داده با آزمایشات و از آن زمان دارم کپسول ایماتینیب استفاده می کنم روزی ۴ عدد. گاهی بدنم سرد میشه مخصوصا پاهام،بی حوصله میشم، پزشکم گفته فقط داروهاتو مصرف کن و نتیجه آزمایشات مو هر ۳ ماه به ایشون نشان میدم،ورزشم چند ماهه انجام میدم،اخرین ازمایشم:
  Sgot:29 , sgot:15 ,
  Ldh: 418
  Wbc:4.8
  Lymph: 33.2
  Neut:58.9
  Rbc: 4.19
  Hgb: 13.3
  Hct: 36.6
  Mcv: 87.4
  Plt: 251
  Pdw: 9.9
  Mpv: 8.4
  P-lcr: 13.9
  لطف کنید راهنمایی کنید و اینکه چه غذاهایی بخورم و چکار کنم یا نکنم. گاهی هم رنگم زرد میشه و وقتی فعالیتم بیشتر میشه خسته و رنگم زرد میشه.
  تا کی باید دارو مصرف کنم؟
  جواب آخرین آزمایش ژنتیک هم
  Ncn ratio: 0.001
  Log10 of ncn ratio= -3
  خیلی ممنون از راهنمایی شما

 89. مجددا سلام. ضمنا بزرگوار بنده ۳۶ سالم است

 90. سلام.خسته نباشید…
  من ۳۶سالم هست.مذکر.لطف میکنید این آزمایش را تفسیر کنید:
  کلسترول ۱۹۵
  تریگلیسیرید ۸۵
  LDL ۱۲۹
  HDL ۴۹
  Vitamin.D ۱۰
  Calcium ۱۰.۳
  Phosphor ۴.۲
  W.b.c ۵۷۸۰
  Eos ۱.۱%

 91. مطالبتون عالی بود سؤال من اینه WBC پسره ۴ ساله ام ١۴٠٠٠ بوده البته یک مقدار جزئی إسهال و حالت تهوّع داشت موقع آزمایش نظرتون رو لطف میکنید

 92. WBC 13.49 NEut 76.6 lymph 20.5 رنج نوتروفیل و لنفوسیت هم به این شکل بود

 93. با سلام-
  یک شبه دخترم تب کرد بالای ۴۰ درجه .بردمیش دکتر آزمایش خون داد که گلبول های سفید ۲۷۰۰ تا بود دکتر فقط تب بر داد چه خوراکی هایی (میوه هایی) میتونه سیستم دفاعی بدن رو تقویت کنه و علت این که یک شبه این مشکل پیش اومد ممکنه چی باشه؟ آیا ممکنه جواب آزمایش درست نباشه یعنی آزمایشگاه اشتباه کنه؟

  پیشاپیش تشکر از راهنمایی شما

 94. سلام خسته نباشید. من پدرم دچار سرطان ریه شده. حدود چهار ماهه که شیمی درمانی میشه و این اوخر همراه با پرتو درمانی شیمی درمانی هم ادامه داشت. ولی الن دچار افت گلبولهای سفید شده و حدود ۱۱۰ تا گلبول سفید دارن وتحت مراقبت شدید در بیمارستان بستری شدن. الان سه روزه که بستری شدن ولی گلبول سفیدشون زیاد نشده . به نظرتون به حالت طبیعی برمیگردن؟

 95. با سلام وخسته نباشی من دو ماه پیش ازمایش دادم wbc 7.4 بود الان بعد دو ماه دوباره آزمایش دادم wbc 3.9 شده خیلی نگران شدم تو اینترنتم میبینم دلایلش یا سرطان خونه یا ایدزه الان باید چیکار کنم

 96. سلام جناب دکتر سوالی که از خدمتون دارم این هست که همسر بنده به تازگی ازمایش خون دادن که wbc4370 ولی مقدار نوتروفیل ۵۲ درصد بود ایا جای نگرانی هس ضمن این که همسرم تو زمستون زود سرما میخوره و لرز میگیره

 97. مهديه كوشكستاني

  سلام پدر من در دو ماه گذشته بدلیل بدن درد و عرق شبانه و ورک یک توده زیر گردن ( کنار غده تیروئید) به دکتر های متعددی مراجعه کرده و پس از نمونه برداری و ازمایش مغز استخوان و نمونه پاتولوژی متاسفانه مشخص شده که به سارکوم یوئینگ متبلا شده اند. قبل از شروع برنامه شیمی درمانی پلاکت ۴۹ بوده ولی بعد از اولین تزریق پلاکت خوشبختانه پلاکت خون به ۶۸ افزایش یافته (ولی هنوز پایین است) و گلبول سفیدشون هم به ۳۰ رسیده که نرمال در ازمایش ۴ تا ۱۰ است لطفا راهنمایی بفرمائید خطرناک است یا دلیل تزریق دارو می باشد. و من را اهنمایی فرمائید چه کارهایی باید انجام دهم برای ایشان – خیلی خیلی ممنون از مطالب ارائه شده در بالا و جامع و کامل بودن آنها و مشاور خالصانه شما .

 98. سلام خسته نباشید من امروز جواب آزمایشم و گرفتم به من گفتن مشکلی نداری الان که نگاه میکنم
  poly: 69
  lymph: 26
  mono: 3
  Eos: 2
  عدد هارو هم.دستی نوشتن . من مشکلی دارم?

 99. سلام لطفا درمورد کارسینومای نازوفانژیال هم مطلب بگذارید..بیمار من جراحی شدن.،شش جلسه شیمی درمانی و سی وسه جلسه پرتو درمانی..نگران عود هستم..متشکرم

 100. سلام و خسته نباشید من پسرم و۲۱سال سن دارم بخاطر لاغری رفتم ازمایش دادم لاغری هیچی میگن ممکنه ایدز یا سرطان خون داشته باشی wbc2500چند مرحله ازمایش دادم سرما خوردگی داشتم۲۳۰۰وخوب شدم رفت۲۶۰۰میگن کمه بقیه ازمایشاتم طبیعیه.من دوسال پیش رابطه محافظت نشده داشتم نگرانم.لطفا جواب بدید.هیچگونه مریضی وخون ریزی ندارم ب غیر بعضی موقع سرما خوردی اینجا دکتر فوق متخصص خون نداره گفتن برو شهرستان…نمیدونم مشکلم جدیه برم یا ن لطفا جوابو به ایمیلم بفرستید خواهشا جواب بدید منتظرم

 101. با درود. بنده wbc ام ۱۹۵۰۰ میباشد. سرما خوردگی داشتم و برای درمان مراجعه نمودم ازامایش خون این عدد رو نشون داد معنی و مفهوم ان چیست؟

 102. محمد دهقانی

  سلام خواهش میکنم جواب رو برام ایمیل کنین
  من دچار کم خونی هستم و چند سال پیش ازمایش دادم که سطح گلبول قرمز خونم و هماکتریت کم بود و تازگی هم ازمایش دادم و بازم این دوتا کم بوده .مشکل من در مورد نوترفیل و لمفوسیت گلبول سفیدم هس که قبلا نوتروفیلم ۴۱ و لمفوسیتم ۴۷ بود و الان نوتروفیلم اومده پایین شده۳۳ و لمفوسیتم شده ۵۲٫ در حالی که wbc خونم نرماله و ۶٫۷ هس
  لطفا راهنماییم کنین و بگین که احتمال نوتروپین یا لنفوسیتی برام هس .لطفا ایمیل کنین خدا خیرتون بده

 103. سلام…یکسال پیش آزمایش دادم…گلبول های سفید خونم ۳۴۰۰ بود….الان هم همون مقدار‌…جدیداا که به آنکولوژیست نشون دادم برام سونو طحال نوشت که مشکلی نداشتم…قرص کلسیم و فولیک اسید و دانازول نوشت اما فرقی نکرد با دارو…الان میگن باید نمونه مغز استخوان بدم….میخواستم بدونم نیازه…در ضمن من ۳۱ سالمه واز اول ۷ کیلو از وزن نرمالم کمتر بودم.

 104. با عرض سلام و خسته نباشید
  من پارسال ازمایش خون دادن و در اون wbc=5700 و neut=53/9% و lymp=39/2% اعلام شد,اما در ازمایش جدیدم wbc=6900 و %neut=44/4 و lymp =49/1% اعلام شده.یعنی گلبولهای سفید۱۲۰۰ تا افزایش و لنفوسیت ۱۰ درصد افزایش و نوتروفیل حدود ۱۰ درصد کاهش یافته.ایا این میتونه نشانه بیماری خطرناک و یا ویروسی مثل اچ آی وی باشه؟

 105. سلام. آقاى دکتر پدر من به دلیل شیمى درمانى مشکل کاهش گولوبولهاى سفید داشت،تا چندى پیش بدلیل انفولانزا ، دچار عفونت ریه شد و در ccu بسترى بود تا امشب که نتونست تنفس کنه سکته قلبى کرد و به کما رفت. گویا میزان گولبولهاش به ١٠٠٠ کاهش پیدا کرده. عاجزانه درخواست دارم در کمال صداقت بفرمایید امیدى به زنده ماندن و بهوش آمدن ایشان هست یا خیر؟

 106. سلام وقت بخیر

  خانومم بارداره ماه اولشه آزمایش داده wbc ۱۰۰۰ نشون میده خیلی کمه!؟ دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 107. با سلام
  پسرم حدودا یک ونیم سال دارد در ۶ ماهگی به دلیل عفونت دست(از نوک انگشت تا مچ دست) به مدت ۱۲ روز ذر بیمارستان بستری شد تا بهبود حاصل شد و پس آن با طی آزمایشات مکرر مشخص شد که نتروپنی می باشد(تعداد نتروفیل پایین می باشد) بعد از آن هم هیچ وقت این مشکل پیش نیامد با گذشت یکسال هیچگونه علایمی ندارد سرحال ,شاداب و طی این یکسال فاقد هرگونه تب می باشد و زیر نظر پزشک فوق تخصص عفونت و خون می باشد ولی در زمان بیماری تا بهبود مثلا سرماخوردگی زیاد زمان بر میگردد بصورت ماهانه آزمایش به پزشکان ارائه و مورد بازبینی قرار میگرید و هیچگونه دارویی تجویز نمیگردد خواهشند است راهنمایی فرمایید به چه صورت این موضوع را بهتر پیگیری نمایم.

  با سپاس فراوان

 108. سلام و عرض ادب
  ببخشید خواهر من ۳۱ سالشه
  و چند ماهه ازدواج کرده
  آزمایش خون گرفته
  پلاکتش ۱۴۶
  گلبول سفیدش ۴٫۲۲
  و خونش ۱۱٫۴ هست
  البته ساله پیش هم عمل هموروئید داشت
  آیا نشانه سرطانه ؟

 109. سلام خسته نباشید
  من ازمایش خون دادم
  WBC 7600
  neutrophils 44
  هستن که زده low هست پایینه
  الان چه خطری داره?عفونت?چجور عفونتی?
  اگر میشه پاسخ به ایمیل ارسال کنید ممنون

 110. سلام خسته نباشید من WBC رو ۳۸۰۰به نظرتون مبتلا به چه بیماری شدم

 111. سلام من مادرم مبتلا ب هوچکین میباشد غدد هایی داشت مثل زیر بغل و…ک اینطور ک خودش میگه اب شد قبلا خیلی اذیت میشده اصلا نمیشده دستشو ببنده چون درد داشته والان جاهایی دیگه هم داسته ک پاک شده و الان چند قسمت داره ک پاک نشده لازم ب ذکر است دارو گیاهی باعث کم شدنش شده اما مقدار wbcب ۱۴۹۰۰۰رسیده چیکار کنیم بیاد پایین در کل کمکم کنید
  سن مادرم ۵۵
  با تشکر

 112. سلام پدر من ۵۸ سالشونه و اخیرا ازمایش دادن و تنها قسمتی ک تو ازمایششون نرمال نبود Lymphocytes باید بین ۱۵ تا ۴۰ باشه ولی ۴۵ گزارش شده و در قسمت ریسکH نوشته شده میتونید بگین یعنی چی و باید چیکا کنم ممنون میشم جوابمو بدین خیلی نگرانم ?

 113. سلام خسته نباشین خانوم من آزمایش دادن تعداد گلبول سفیدش ۲٫۶ودومین آزمایشش ۳۰۰۰بوده رفتیم متخصص خون برامون آزمایش های لوپوس دادن همشون منفی بود الانم آزمایش کشت مغز استخون دادن ضمناا اینم عرض کنم چند روز پیش یه آزمایش cbc دادیم تعداد گلبولش اومده ۷٫۷شده میخواستم ببینم مشکلش چی میتونه باشه

 114. با سلام خدمت شما من سال گذشته ازمایش cbc دادم و گلبول های سفید خونم ۷۳۰۰ بود امسال هم مجدد دادم الان شده ۹۷۰۰ بنظر شما جای نگرانی نیست ؟

 115. با سلام این جواب ازمایش بنده هست ممنون میشم جواب رو تو ایمیل برام بفرستید
  WBC 6.5
  [%NE 3.8 [57.6
  [%LY 2.5[38.5
  [MO 0.1[1.8%
  [EO 0.1 [1.9%
  [BA 0.0 [0.2%
  [IG 0.2[ 3.3%
  Ferritin 32 adult famale 10_120
  ۲۵۰H Vit D3 26
  من حدودا سه ماه ک همش تب و سردرد دارم تو خوابم دمای بدنم میره بالا و عرق میکردم خیلی هم خمیازه میکشم
  ممنون از شما

 116. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر محترم
  من زن هستم و ۲۹ سالمه آزمایش خونم ب شرح ذیل هس
  WBS: 6200
  RBC: 4.7
  Placet: 203000
  Netrophils: 42.5
  Lymphocyt: 50.3
  MXD: 7.2
  ESR 1 hr: 4
  لطفا جواب ازمایشم را تفسیر کنید؟ ایا من مشکلی دارم؟؟؟ درضمن میشه بفرمایید رینچ نرمال نوتروفیل و لنفوسیت باید چقدر باشه؟؟ اینک کدام بیشتر کدام کمتر باشه بهتره؟ چرا لنفوسیت من از نوتروفیلم بیشتر است؟؟
  ببخشید خیلی سوال کردم ولی واقعا ب جوابتون نیاز دارم در نت خیلی سرچ کردم ولی جوابی قانع کننده پیدا نکردم..
  ممنون از وقتی ک برا ما می گذارید

 117. سلام خسته نباشید من استخان شانه ام درد میکرد ام ار ای و ازمایش کل دادم هیچ مشکلی نبود فقط میزان گلبولهای سفیدم ۳٫۶ بود کنارشم نوشته بود (L) آیا خطرناکه؟ ضمنا سرگیجه و افت فشار هم دارم، ممنون میشم راهنمایم کنید

 118. یادم رفت بگم که بهم بخاطر درد شانه و گردنم قرص اموکسیکام دادن ولی چون دکتر ارتوپد بودن در مورد آزمایشم نظری ندادن فقط گفتن گلبولای سفیدت کمه داروت که تموم شد دوباره آزمایش بده و باید به متخصص خون مراجعه کنی.

  • اینکه گلبول سفید شما کمه ، بله کاملا درسته ، مدتی از شربت های تقویتی حاوی مولتی ویتامین استفاه کنین و سیاه دانه و عسل بخورین ، و بعد آزمایش را دو ماه دیگه مجدد تکرار کنید.

 119. ببخشد قرص ملوکسیکام دادن اسمش و اشتباه نوشتم

 120. به امید موفقیت های روز افزون
  خسته نباشید.

 121. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 122. سلام
  ممنون بابت مقاله ی کامل و خوبتان

 123. ممنونم ازتون
  مطلبی که در مورد گلبولهای سفید قرار دادید خیلی خوبه
  ممنونم از سایت خوبتون

 124. سلام وقتتون بخیر
  خواهر من شش ماه پیش رادیوتراپی و کموتراپی انجام داد که به علت افت WBCبه ١.۵قطع شد الان آزمایش WBCبعد شش ماه شده٢.۵چه باید بکنیم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • علیرضا فرید خمامی

   علت اگر دپرسیون مغز استخوان باشد ، می تواند با تاخیر بالا برود …مورد خواهر شما نیاز به نظر فوق تخصص خون و درمان دارویی دارد.

 125. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 126. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

 127. سلام خسته نباشید خواهرزاده من یکسالشه امروز جواب آزمایشش رو گرفتیم پلاکت خونش ۶۲۳۰۰۰ بودش که نرمالش ۱۳۵۰۰۰_۴۲۰۰۰۰ و همچنین neutrophils که مربوط به گلبولای سفیدش هست داخل برگه آزمایش ۳۰ زده که نرمالش ۴۷_۷۶ هست
  Lymphocytes این هم باید ۲۵_۶۵ باشه که برای این ۶۵ هست لطفن بگید اینا نشونه بدی هست یا ن قابل درمانه؟!

 128. سلام ببخشید اگه میشه عدد همه گلبول های سفید خون را به درصد بگید که مقدار طبیعی این پنج نوع گلبول چقدره…..ممنون

 129. سلام ،دخترم جراحی توده مغزداشته ،با گرید ۲ ،به نام پایلوما ،۳۰ جلسه رادیوتراپی شده و الان دوره دوم شیمی درمانی داره انجام میشه ولی ازهمون جلسه اول به شدت wbc پایین اومد و به ۳۰۰ رسید و پلاکت و همو گلوبین هم پاین اومد که مجبور به بستری شدیم ،و گلوبول سفید نئوپاژن گرفت در طول ۵ روز و گلوبول سفید ۴۲۰۰ شد که ظاهرا کاذب بالا رفته بود ،والان که بستری شد برای دوره دوم wbcشده ۱۸۰۰ ،من از نطر تغذیه میتونم کمکی به دخترم بکنم ،از زمان جراحی عسل و سیاه دانه جز رژیم غذاییش یوده ،دیگه چه کاری میشه بکنم که کمک کنم به بالا اومدن گلوبول سسفید و هموگلوبین ۹/۵

 130. شرمنده من یک سوال دیگه داشتم با شرایطی گفتم اگه فردی بیماری هپاتیت داشته باشه نزدیک دخترم باشه برای دخترم خطر داره؟!

 131. سلام اقای دکتر بنده wbc خونم حدودا ۱ سال پیش ۴۱۰۰ بود ولی الان که ازمایش دادم مقدارش به۳۵۰۰ رسیده و اینکه علایمی مث خواب رفتگی و احساس ضعف در دست ها و پاها دارم و اینکه. استرس و اظطراب رو به بالا هم دارم، میخواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه، خیلی نگرانم.

 132. سلام نوتروفیل فرزند ۲۱ماهه ام ۶۰۰می باشد اطراف مقعد بیشتر قرمز رنگ وگهگاهی اسهال دارد آیا فرزندم به سرطان خون مبتلا شده ودرمان آن چقدر طول می کشد؟

 133. سلام، خواهشا به سوال من جواب بدید، من مدت دو سه ستلی هست خستگی شدید و درد عضلات و استخوان دارم بهمراه کاهس وزن و بب رمقی و بی حالی تازگیا جایی از بدنم ضرب میخوره درد استخوان از بین نمیره حتی ریشه دندونم هم جراحی کردم دردش ده برابر شده ، ازمایشاتی که دادم میزان گلبولهای سفیدم نسبت به سال گذسته کمتر شده شش ماه پیش ۵۸۰۰ بوده الان شده ۴۰۰۰ رودم ملتهبه ، میزان فرتین خونم هم ۵۴ هستش، ببخشید مشکلات گوارشی هم دارم ایا همون باعث کاهش گلبولهای سفید و فرتین خون شده؟؟ واسه استخوان درد باید چیکار کنم؟ خواهشا راهنماییم کنید

 1. بازخورد: Palbociclib | ایران آنکو

 2. بازخورد: درمان سرطان سینه | ایران آنکو

 3. بازخورد: حقایقی از آنفلوآنزا در بیماران سرطانی | ایران آنکو

 4. بازخورد: افت یا عدم رشد مناسب در اطفال | هفیان | مجله سلامتی |

 5. بازخورد: ریزش مو یا آلوپسی در بیماران سرطانی | ایران آنکو

 6. بازخورد: سرطان متاستاتیک استخوان | ایران آنکو

 7. بازخورد: بازار لاین | 95 برنج‌های خارجی آلوده است؛ به مردم بگویید

 8. بازخورد: Vinorelbine | ایران آنکو

 9. بازخورد: Procarbazine | ایران آنکو

 10. بازخورد: Mitotane | ایران آنکو

 11. بازخورد: Melphalan | ایران آنکو

 12. بازخورد: Irinotecan | ایران آنکو

 13. بازخورد: عفونت بیمارستانی در بیماران سرطانی | ایران آنکو

 14. بازخورد: قیمت مناسب برای انجام تست در | هاست ارزان

 15. بازخورد: آزمایش خون – فیلم جدید

 16. بازخورد: آزمایش cbc – فیلم جدید

 17. بازخورد: آزمایش سرطان خون – فیلم جدید

 18. بازخورد: آزمایش شمارش گلبول های سفید – فیلم جدید

 19. بازخورد: آزمایش شمارش گلبول های قرمز – فیلم جدید

 20. بازخورد: آزمایش لنفوسیت – فیلم جدید

 21. بازخورد: عفونت بیمارستانی در بیماران سرطانی - وی طب

 22. بازخورد: شناسایی نوع هش - شییپور

 23. بازخورد: چگونه سرطان ریه را تشخیص دهیم؟ | فتویاب ?

 24. بازخورد: با این کارها جلوی مریض شدن خود را بگیرید | فتویاب ?

 25. بازخورد: برای پیشگیری از سرطان پوست این گیاهان مفید را مصرف کنید | فتویاب ?

 26. بازخورد: درمان سردرد با روش های خانگی مواد غذایی برای تسکین انواع درد ها | فتویاب ?

 27. بازخورد: مصرف قارچ چه تاثیری روی رشد اعصاب مغزی دارد؟ | فتویاب ?

 28. بازخورد: روش های موثر در درمان یبوست در کودکان | فتویاب ?

 29. بازخورد: گیاهان دارویی برای جلوگیری از سرطان پوست | فتویاب ?

 30. بازخورد: گیاهان دارویی برای جلوگیری از سرطان پوست

 31. بازخورد: نشانه های رژیم غذایی خطرناک برای بدن | فتویاب ?

 32. بازخورد: نشانه های رژیم غذایی خطرناک برای بدن - پریک

 33. بازخورد: مهم ترین علائم کمبود روی در بدن - پریک

 34. بازخورد: این ۷ علامت نشان دهنده بیماری است و باید جدی گفته شوند - پریک

 35. بازخورد: ورزش راهی برای مبارزه با عواقب شیمی درمانی - پریک

 36. بازخورد: نمو

 37. بازخورد: آیا با فقر منیزیم مواجه هستید – لول فوتبال ایران

 38. بازخورد: آیا با فقر منیزیم مواجه هستید – وب همراه

 39. بازخورد: آیا با فقر منیزیم مواجه هستید – زمان کلیک

 40. بازخورد: نشانه های وجود انگل در بدن ما و راه های مقابله با آن – گوگلی

 41. بازخورد: نشانه های وجود انگل در بدن ما و راه های مقابله با آن – مجله کلیک

 42. بازخورد: 12 نشانه هشدار دهنده گردش خون ضعیف – مجله کلیک

 43. بازخورد: 12 نشانه هشدار دهنده گردش خون ضعیف – آموزش سایت سازی

 44. بازخورد: 12 نشانه هشدار دهنده گردش خون ضعیف – زمان کلیک

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>