آمادگی های قبل از شیمی درمانی

بیماری که شیمی درمانی در برنامه درمانی اش در نظر گرفته شده است باید به چه نکاتی توجه داشته باشد؟

چه آمادگی های قبل از شیمی درمانی لازم است ؟

در حین دوران شیمی درمانی باید به چه مسایلی توجه داشته باشد؟

۱-  تزریق دارو تحت نظر پزشک معالج

دارو باید تحت نظر پزشک معالجتان تزریق شود. یعنی شما نمی توانید داروهایتان را بردارید و به یک کلینیک عمومی که زیر نظر پزشک معالجتان نیست ببرید وتزریق کنید ، مگر اینکه پزشک معالجتان اجازه داده باشد.

۲-  بارداری ممنوع

ما در مقاله های متعددی در ایران انکو(www.iranonco.com) به این موضوع پرداخته ایم. البته من بارها شاهد بودم خانمی در حین دوران بارداری مبتلا به سرطان شد وداروی شیمی درمانی دریافت کرد وشکر خدا نوزاد سالم به دنیا آمد. ولی این بنده های خدا چاره نداشتند چون اول باردار شدند و بعد مبتلا به سرطان .

اما کسی که مبتلا به سرطان شده باید مراقب باشد باردار نشود والبته بهتر است از روشهای غیر هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده نماید. در هر حال در صورت باردار شدن سریعاً به پزشک معالجتان اطلاع دهید.

در این خصوص اقایان مشکلی ندارند و می توانند بعد از مشورت با پزشک فعالیت در جهت فرزند دار شدن را انجام دهند.

۳-  مصرف داروهای شیمی درمانی خوراکی

برخی داروهای شیمی درمانی خوراکی هستند :

اول اینکه مقدار و زمان مصرف این داروها باید دقیقا ً طبق دستور پزشک معالجتان باشد.

دوم اینکه بهتر است با معده خالی مصرف شوند ، چون معده پر موجب تشدید تهوع و استفراغ می شود. البته به جزء داروی Vorinostat که باید با معده پر مصرف شود.

سوم اینکه داروهای شیمی درمانی خوراکی همانند داروهای تزریقی سمی هستند بنابراین باید با دستکش حمل ولمس شوند وبعد از مصرف دستان با دقت شستشو شوند.

چهارم اینکه در صورت فراموشی یک دوز ، دوز بعدی را دو برابر نکنید و حتما از پزشک معالجتان کسب تکلیف نمایید.

پنج اینکه در صورتیکه بلافاصله بعد از مصرف دچار استفراغ شدید ، بطوریکه تمام دارو تخلیه شد. با کمی تاخیر وبعد از مصرف داروی ضد تهوع ، دوز را تکرار کنید. اما اگر بیش از نیم ساعت از مصرف دارو گذشت و استفراغ کردید ، نیاز به تکرار دوز نیست.

۴-  تهوع ، استفراغ و بی اشتهایی

از عوارض شایع شیمی درمانی می باشند. تا کنون راهکارهای زیادی برای کنترل تهوع واستفراغ معرفی شده است و ما در مقالات متعددی در این سایت بدان پرداخته ایم. اما همواره عده محدودی هستند که هیچ راهکاری افاقه نمی کند. مدارا کنید. به مصرف مایعات ساده و کم شیرین (مانند چای کمرنگ ، آب میوه تازه ) بسنده کنید اغلب چنین عارضه ای ۴۸ ساعت بعد تقلیل پیدا می کند.

۵-   مصرف کافی مایعات

دارو های شیمی درمانی بعد از وارد شدن به بدن ، اثر درمانی شان را ایجاد می کنند و سپس توسط کبد وکلیه تجزیه شده ، دفع می شوند. دفع دارو از کلیه نیازمند آب است. بنابراین مصرف مایعات در روزهای اول بعد ازشیمی درمانی بسیار مهم است . خصوصا ً اگر Cyclophsphamide و Ifosphamide در برنامه درمانیتان در نظر گرفته شده باشد. منابع متعدد توصیه های مختلفی کرده اند. از ۶ تا ۱۲ لیوان توصیه شده است ، البته به شرطی که مصرف مایعات زیاد توسط پزشک ممنوع نشده باشد. میدانم تحمل این حجم مایعات با وجود تهوع ، غیر قابل تصور است. اشکالی ندارد اگر ۶ لیوان مصرف کنید. اما کمتر از این مقدار باید به اطلاع پزشک معالجتان برسد شاید لازم باشد از طریق وریدی وسرم درمانی جبران شود.

۶-  ریزش مو

یکی از ترسناک ترین عارضه های شیمی درمانی از نظر بیمار ریزش مو وآلوپسی است. اول اینکه این عارضه در مورد همه داروهای شیمی درمانی صادق نیست ، فقط برخی از داروها موجب ریزش مو می شوند. اما پزشکتان را در انتخاب داروهای بدون ریزش مو ، در تنگنا قرار ندهید ، اجازه بدهید کارش را بکند! اگر هم ریخت به زودی در میاد. شایدم با شکل و قوام جدید .

دیگر اینکه شما به زودی با این عارضه سازگار می شوید در همین سایت ایران انکو مقالاتی از بیماران سابق وجود دارد که نشان می دهد به زودی با این عارضه عادی برخورد می کنید.

۷-  پرهیز از افراد مبتلا به عفونت ویروسی و باکتریال

بدن بیماری که شیمی درمانی واشعه درمانی دریافت می کند بسیار مستعد عفونت است. چون گلبولهای سفید در اثر شیمی درمانی واشعه درمانی کاهش پیدا می کند . البته امروزه راهکارهای مناسبی برای کنترل افت گویچه های سفید وجود دارد ، اما شما همواره شرط احتیاط را رعایت کنید. از قبل به دوستانتان و اعضای خانواده تان اطلاع دهید ، در صورت ابتلا به بیماری عفونی به هیچ عنوان به ملاقات شما نیایند. خودتان هم از مسافرت با مترو واتوبوس وحضور در جاهای شلوغ پرهیز کنید.

۸-  اطلاع بروز خونریزی و کبودی به پزشک معالج

افت پلاکت یکی دیگر از عارضه های شیمی درمانی و اشعه درمانی محسوب می شود. پلاکت ها در کنترل خونریزی نقش دارند. بنابراین بروز کبودی یعنی شما دچار اختلال در پلاکت هستید. این کبودی ممکن است در اثر ضربه با خوبه خودی رخ دهد . کبودی یک اورژانس محسوب می شود ، بنابراین به سرعت به پزشکتان اطلاع دهید.

۹-  پرهیز از واکسن زده ها

کسانی که تحت واکسناسیون با ویروس ها و باکتری های ضعیف شده قرار گرفته اند ، بالقوه مستعد انتقال میکروب به شما هستند. خصوصاً فلج اطفال. اما شما ممکن است گاهی چاره نداشته باشید خصوصاً اگر والدین یک کودک باشید. پس بهتر است حداقل تماس وآنهم با ماسک باشد. یادتان باشد ماسک شما ماسک مخصوص (N95) است که براحتی از داروخانه قابل تهیه می باشد.

۱۰-  دندانپزشکی وشیمی درمانی

انجام اعمال دندانپزشکی باید قبل از شروع شیمی درمانی باشد ، یا موکول شود به پایان درمانتان. اما گاهی لازم است حین دوران شیمی درمانی ترمیم هایی صورت گیرد. مطلع باشید ، اینکار بدون اجازه پزشک معالجتان ممنوع است.

۱۱-  نگهداری مناسب از داروها

هر کدام از داروهای شیمی درمانی باید در شرایط خاص خودش  نگهداری شود. برخی داروها باید در یخچال نگهداری شوند. برخی فقط جای خنک و بدون نور کفایت می کند. داروهای یخچالی اغلب دارای برچسب (نگهداری در یخچال) دارند.

مراقب باشید داروهای یخچالی در نزدیکی یخدان یخچال نباشند چون خطر یخ زدگی وجود دارد . بهتر است داروهای یخچالی را در کیسه نایلونی گذاشته در جا میوه ای یخچال نگهداری کنید.

نکته دیگر در مورد نگهداری اینکه داروها را هرگز در دسترس کودکان قرار ندهید.

یک نکته دیگر هم عرض کنم ، سرم های معمولی نمکی و قندی را در یخچال نگذارید چون سرد می شود  و هنگام تزریق موجب لرز می شود.

۱۲- دفترچه یادداشت

همواره تاکید میکند قبل از شروع شیمی درمانی یک دفترچه یادداشت تهیه کنید در آن هر چیزی ممکن است نوشته شود. سوالاتتان ،تجاربتان ، توصیه های پرستار و پزشک ، تجارب سایرین ، تاریخ نوبت بعدی درمانی و …و… و….هر چه دلتان خواست در دفتر یادداشتتان بنویسید.

 

۱ دیدگاه

  1. با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

>